Θεία Δικαιοσύνη. Είναι ο θεός δίκαιος;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία όλα αυτά που γράφεις.

Γιατί όμως δεν μπορείς να κατανοήσεις το ότι ένας μη-Χριστιανός ή ένας γενικά μη θρησκευόμενος μπορεί να έχει το ίδιο ή μεγαλύτερο(ανάλογα το άτομο) αίσθημα δικαιοσύνης με έναν Χριστιανό?

Γιατί δείχνεις τόσο μεγάλη απιστία και έλλειψη εμπιστοσύνης στις ικανότητες, στο μυαλό και στην κρίση του ανθρώπου?

Γιατί αρνείσαι όλα όσα έχει καταφέρει να πετύχει ο άνθρωπος από την εποχή το σπηλαίων? Σίγουρα δεν έχουμε φτάσει στην κοινωνική ή τεχνολογική τελειότητα αλλά έχουμε κάνει τεράστια βήματα εξέλιξης από το 10000π.Χ.

Και όλα αυτά τα κάναμε μόνοι μας χρησιμοποιώντας το μυαλό μας, με τη περιέργεια και την διαρκή αναζήτηση του καλύτερου και του άγνωστου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Γιατί όμως δεν μπορείς να κατανοήσεις το ότι ένας μη-Χριστιανός ή ένας γενικά μη θρησκευόμενος μπορεί να έχει το ίδιο ή μεγαλύτερο(ανάλογα το άτομο) αίσθημα δικαιοσύνης με έναν Χριστιανό?

Σωστό.

Γιατί δείχνεις τόσο μεγάλη απιστία και έλλειψη εμπιστοσύνης στις ικανότητες, στο μυαλό και στην κρίση του ανθρώπου?

Επίσης σωστό. Παρ' όλα αυτά, εσύ Ξεχασμένε παρουσιάζεις μεγάλη εμπιστοσύνη στις ικανότητές μας. Είμαστε μέρος της Φύσης, δέσμιοι των νόμων της.

Γιατί αρνείσαι όλα όσα έχει καταφέρει να πετύχει ο άνθρωπος από την εποχή το σπηλαίων? Σίγουρα δεν έχουμε φτάσει στην κοινωνική ή τεχνολογική τελειότητα αλλά έχουμε κάνει τεράστια βήματα εξέλιξης από το 10000π.Χ.

Αν απαιτούνταν σε ένα σύγχρονο άνθρωπο να επιβιώσει σε ένα ακραίο περιβάλλον, τα αρχέγονα ένστικτά του, τα οποία χαλιναγωγεί ικανοποιώντας τις βασικές ανάγκες του με εύκολο τρόπο, θα ξυπνούσαν άμεσα. Θα έβλεπες μπροστά σου έναν πρωτόγονο εν έτει 2012.
Άπειρα τα παραδείγματα. Ο άνθρωπος, παρά την πολιτιστική και τεχνολογική ανάπτυξη που σημείωσε, παραμένει ο ίδιος (σε ικανότητες, αδυναμίες και χαρακτηριστικά).

Και όλα αυτά τα κάναμε μόνοι μας χρησιμοποιώντας το μυαλό μας, με τη περιέργεια και την διαρκή αναζήτηση του καλύτερου και του άγνωστου.

Έχεις δίκιο. Αναζήτησε την αιτία που ο άνθρωπος έχει ανώτερη νοημοσύνη. Οφείλεται στους νόμους της εξέλιξης; Αν ναι, τότε αρχαιότερα είδη από εμάς γιατί παρέμειναν στο ίδιο διανοητικό επίπεδο;
Είναι ερωτήματα, τα οποία ακόμη δεν έχουν απαντηθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είπα ποτέ ότι δεν είμαστε δέσμιοι των νόμων της φύσης. Απλά πιστεύω πως όσο πιο πολύ τους κατανοούμε τόσο περισσότερα πράγματα μπορούμε να κάνουμε και τόσο πιο κοντά ερχόμαστε σε αυτό που λέμε ''Θεός''

Προς το παρόν δεν μπορούμε να αλλάξουμε τους νόμους της φύσης. Θα ακουστεί εγωιστικό ατό που θα πω, αλλά μπορώ να φανταστώ την ανθρωπότητα να έχει καταλάβει πλήρως τους νόμους του σύμπαντος και γιατί όχι να τους επηρεάζει κιόλας. (Όλα αυτά στο πολύ μακρινό μέλλον και αν υπάρχει ανθρωπότητα μέχρι τότε)

Συμφωνώ πως αν γινόταν μια παγκόσμια καταστροφή σε στυλ post apocalyptic movies θα περνούσαμε πάλι στο νόμο της ζούγκλας και τα αρχέγονα ένστικτα θα αναβίωναν. Αυτό δε σημαίνει βέβαια πως δε έχουμε αλλάξει. Μπορεί βιολογικά να έχουμε τις ίδιες αδυναμίες (στο μέλλον ίσως καταφέρουμε να το αλλάξουμε και αυτό) αλλά τώρα έχουμε περισσότερα εργαλεία ώστε να μην φτάσουμε σε αυτή την κατάσταση.
Αλλά και πάλι δεν νομίζω σε μια τέτοια περίπτωση ένας θρησκευόμενος να αντιδρούσε διαφορετικά, να μην σκότωνε π.χ. για να εξασφαλίσει το λίγο φαγητό που θα υπήρχε.

Το για πιο λόγο δεν αναπτύχθηκαν νοητικά τα άλλα είδη δε το γνωρίζω, δεν είμαι βιολόγος/γενετιστής οπότε δε μπορώ να σου δώσω μια ασφαλή απάντηση. Πάντως πιστεύω πως αν επαναπαυτούμε στην απάντηση 'επειδή έτσι μας έκανε ο θεός' τότε δε θα το ψάξουμε καν το ζήτημα με αποτέλεσμα να μην προχωρά η επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγαπητέ Ξεχασμένε

Πρωτον όσο και αν υπάρχουν Αντιθέσεις στις απόψεις μας δεν σημαίνει ότι έχω κάτι μαζι σου.Δεν θέλω να γίνει παρεξηγηση.Σε φιλικο επίπεδο πάντα εκφέρω τις Απόψεις μου και δεν εχω κάτι μαζί σου προσωπικο.Αρα προβλημα μαζι σου δεν εχω :D


Εγω δεν υποτιμάω κανέναν Ανθρωπο.Ο Ανθρωπος όποιας θρησκείας και να είναι μπορει να δίκαιος.Εξαρταται όμως τι διδάσκει αυτη η Θρησκεία.Δεν μπορείς να πιστέυεις σε μια Θρησκεία χωρις να διαβασεις τι λεει και να μην ερμηνεύσεις σε βάθος αυτα που λέει ένας Θεός.

Μην ξεχνάς ότι όλες οι Θρησκείες δεν διδάκουν τις ίδιες Αξίες.Υπαρχουν διαφορές.Παίζουν πολυ σημαντικο ρόλο οι Διδασκαλίες μιας Θρησκειας και επηρεάζουν άμεσα και τον τρόπο Ζωης και την πορεία Συμπεριφοράς του ανθρώπου που έχει απέναντι στην Κοινωνία και στους Συναθρώπους του.

Θα σου πω ένα παραδειγμα χωρίς να πετάω σπόντες και χωρίς να αναφέρομαι σε κάποια Θρησκεία.

Αν μια Θρησκεια επαινει την Βία και την Αναρχια ο κινδυνος να υιοθετήσει ενα αρκετο ποσοστό πολιτων μιας Χώρας αυτα τα προτυπα συμπεριφορας της Συγκεριμένης Θρησκείας τότε Αντιλαμβάνεσαι τα άμεσα αρνητικά αποτελέσματα που θα έχει η βία και η Αναρχία στην Κοινωνία και το αντικτυπο που θα εχεις στις Ανθρωπινες Ζωές.

Εσύ που είσαι Αθεϊστης και στο λεω χωρίς να σε κατακρίνω αν είσαι Σωστός στη ζωή σου και δεν βλάπτεις τους άλλους Ανθρώπους,βοηθάς ανθρωπους και τους απαλλάσεις απο την Αναστάτωση και την Δυστυχία,αν εσυ πολεμας για την Δικαιοσύνη και διαμαρτύρεσαι έντονα για τα τραγικα περιστατικά που συμβαίνουν στους καιρούς μας τότε είσαι Δικαιος και Σωστός και είσαι ένας Ηθικός πυλώνας της Κοινωνίας που ξυπνας τον κόσμό και δίνεις ελπίδα για ενα Χαρουμενο μέλλον και για έναν κόσμο με Ειρηνη,Χαρα,Αγάπη και Αρμονία.

Ωστόσο όταν κατηγορείς και Αδικείς μια Θρησκεία η οποία μπορεί να μην Κακή και να διδασκει όντως σωστες απαντήσεις και Αλήθειες μην κατηγορείς χωρίς να ξέρεις.

Ξέρεις ότι είναι συχνό πολλές φορές να διαβάζουμε ένα κείμενο και απο Κακεντρεχεία εσκέμμενα να διαστεβλώνουμε ενα γεγονος και να αλλάζομυε το νόημα του.


Εγω ωστόσο ως Χριστιανός δεν σημαίνει ότι επειδη δεν εχω πρόβλημα με τους Αθεους ή με οποιους άλλους πιστούς Θρησκείας θα αφησω τον κάθε Άθεο και τον κάθε πιστό διαφορετικής Θρησκευτικής κατάρτισης να κατηγορεί έστω και στα πλαισια της Ελεύθερης Αποψης την Θρησκεία μου και να μην την υπερασπιστω.

Ενας Ανθρωπος που συκοφαντει τον Χριστιανισμό και προσπαθει να πείσει τον όποιον ανθρωπο διαβάσει τις Απόψεις του ότι ο Χριστιανισμός είναι η χειρότερη Θρησκεία οπωσδήποτε θα πάρω θέση και θα υπερασπιστώ την Θρησκεια μου.Μπορεί ο άλλος που εκφράζει τις Αρνητικές του απόψεις για τον Χριστιανισμό να είναι λάθος και ο Χριστιανισμός να διδασκει τα ακριβώς αντίθετα απο αυτα που εκφραζει ενας Εχθρός του Χριστιανισμού στις Αποψεις του.

Το γεγόνος ότι κάποιος συκοφαντεί και κατηγορεί με υπερβολές κιόλας την Χριστιανική θρησκεία δεν σημαίνει πως εγω που υπερασπίζομαι την Θρησκεια μου και αναφέρω ποια είναι τα θετικά της Χαρακτηριστικα ότι δεν σέβομαι και τις αποψεις του άλλου.

Ο Αθεος και ο οποιοσδήποτε πιστός οφείλει να εχει Σεβασμό και να θετει περιορισμους στις προσβολές και στις κατηγορίες που προσάπτει στον Χριστιανισμό γιατι το γεγονος ότι πρεπει να σεβομαστε την Ελευθερία άποψης το άλλου δεν σημαίνει ότι και ο άλλος πρεπει να μιλαει όπως θέλει και να μιλαει με τοσο εξευτελιστικο τρόπο για τον Χριστιανισμό που έχει ως κύρια Διδασκαλία την Αγάπη

Η ελευθερία Αποψης πρέπει να συνοδεύεται απο Σεβασμο και Εκτιμηση και όχι να προσβάλλεις όπως θέλεις.


Οσον αφορά την Τεχνολογία

Ο Ανθρωπος όλες αυτες τις τεχνολογικές ανακαλύψεις που έκανε και μεχρι σημερα είμαστε σε ένα καλύτερα βιωτικο επίπεδο όντως οφειλεται στην προσπαθεια,μελέτη και επεργασία των Αντικειμένων.

Οταν ο Ανθρωπος ανακαλυψει μια νεα τεχνολογία και αντιλαμβανεται περισσότερο τους Νόμους της Φυσης και δεν τους παραβαινει αλλα λειτουργεί αρμονικά με αυτους τοτε ο Ανθρωπος δεν θα πρέπει να υπερεκτιμαει τις ικανότητες του.

Η Τεχνολογική ανακάλυψη και οι τεχνολογικές εφευρέσεις ως σημερα οφείλονται σε απλα Χαρακτηριστικά στην μέλετη,στο Χάρισμα,στην Κρίση και την Αντίληψη.

Ολα αυτα τα πνευματικα δώρα πως τα απέκτησε ο Ανθρωπος και εφτασε ως εδώ σημερα και πέτυχε τόσες τεχνολογικες εφευρέσεις?

Δεν μπορεί μπορεί ο Ανθρωπος απο μόνος του να απέκτησει την ικανότητα της Αντίληψης.

Η Θεία Δυναμη είναι αυτη που εδωσε την ικανότητα της Αντιληψης στον Ανθρωπο ετσι ωστε να σκεφτεται,να προβληματίζεται,να πιστεύει,να ανακαλυπτει,να αγάπει το Συμπαν,να θαυμάζει το μεγαλειο του Συμπαντος,να αναζητάει,να μην δείχνει ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ περισσότερο θαυμασμό στο ΣΥΜΠΑΝ και όχι στον ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ αλλα να λατρεύει σε άπειρο βαθμό τον Δημιουργό ο οποίος κατασκεύασε αυτην την υπέροχη και εξαιρετική Δημιουργία που βλέπουμε εμεις οι Ανθρωποι σήμερα το Σύμπαν.

Εγω όλες αυτες τις Τεχνολγικές εφευρέσεις και τα επιτευγματα καθως και το μεγαλειο του Συμπαντος που απολαμβάνουμε με τα μάτια μας Χάρη στην Τεχνολογία προσκυνω τον Θεό και του χρωστάω μεγάλη ευγνωμοσύνη που έδωσε την ικανότητα στον Ανθρωπο να αγαπησει τον Δημιουργό του και το μεγαλέιο του Σύμπαντος.

Οταν ανακαλυπτω μια νεα Τεχνολογια με την οποια αποκτω νεες γνωσεις για τους Φυσικους νόμους δεν υπερεκτιμω τον Εαυτό μου και θεωρω πως αυτες τις σπουδαίες ανακαλύψεις τις έκανα μόνος μου αλλα με ταπέινωση θα πρεπει να ευχαριστω τον Θεό ή την Θεία Δύναμη που μου έδωσε την ικανότητα να κανω αυτην την σπουδαία εφερευση και να αποκτησω νέες γνώσεις για τους Νόμους του Σύμπαντος και σε οποιους άλλους τομείς.

Εγω θα σου προτείνω κάτι και αν θέλεις το ακολουθείς,αν δεν το έχεις κάνει ήδη

Δεν πιστεύεις στον Χριστιανισμό ωραία? Πίστεψε τουλάχιστον ότι υπάρχει η Ανωτατη και Αιώνια Δύναμη όποια και αν είναι αυτή ανεξαρτήτως Θρησκείας που Αγαπάει και φροντιζει τον κόσμο και χωρις την παρουσια και προστασια της Θείας Δυναμης δεν μπορεί να επιβιώσει η Ανθρωπότητα.

Αν θές το κανεις,εγω απλα σου έδωσα μια αποψη

Σε χαιρετώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To να βρει κάποιος άνθρωπος της προσωπική του ηθική πιστεύω πως είναι ένα ταξίδι που διαρκεί χρόνια αν όχι όλη μας της ζωή.

Προσωπικά με εκφράζουν πολλά πράγματα στο Χριστιανισμό όπως π.χ. η αντιμετώπισή του προς τους άλλους. Δεν μπορώ όμως να δηλώσω Χριστιανός γιατί αυτό σημαίνει πως αποδέχομαι τα πάντα στο Χριστιανισμό.

Αν μια Θρησκεια επαινει την Βία και την Αναρχια ο κινδυνος να υιοθετήσει ενα αρκετο ποσοστό πολιτων μιας Χώρας αυτα τα προτυπα συμπεριφορας της Συγκεριμένης Θρησκείας τότε Αντιλαμβάνεσαι τα άμεσα αρνητικά αποτελέσματα που θα έχει η βία και η Αναρχία στην Κοινωνία και το αντικτυπο που θα εχεις στις Ανθρωπινες Ζωές.

Τέτοιες θρησκείες είναι κάποια παρακλάδια του χριστιανικού σατανισμού. Μη φοβάσαι δε πρόκριτε ποτέ να γίνει πλειονότητα σε μία κοινωνία.

Εγω ωστόσο ως Χριστιανός δεν σημαίνει ότι επειδη δεν εχω πρόβλημα με τους Αθεους ή με οποιους άλλους πιστούς Θρησκείας θα αφησω τον κάθε Άθεο και τον κάθε πιστό διαφορετικής Θρησκευτικής κατάρτισης να κατηγορεί έστω και στα πλαισια της Ελεύθερης Αποψης την Θρησκεία μου και να μην την υπερασπιστω.

Ο Αθεος και ο οποιοσδήποτε πιστός οφείλει να εχει Σεβασμό και να θετει περιορισμους στις προσβολές και στις κατηγορίες που προσάπτει στον Χριστιανισμό γιατι το γεγονος ότι πρεπει να σεβομαστε την Ελευθερία άποψης το άλλου δεν σημαίνει ότι και ο άλλος πρεπει να μιλαει όπως θέλει και να μιλαει με τοσο εξευτελιστικο τρόπο για τον Χριστιανισμό που έχει ως κύρια Διδασκαλία την Αγάπη

Η ελευθερία Αποψης πρέπει να συνοδεύεται απο Σεβασμο και Εκτιμηση και όχι να προσβάλλεις όπως θέλεις.

Πρέπει να καταλάβεις ότι όταν εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος επιτίθεται σε μια ιδεολογία επιτίθεται στην ιδεολογία και όχι στους οπαδούς της. Με άλλα λόγια αν εγώ πω ότι ο Χριστιανισμός έχει τα χ,y κακά αυτό δε σημαίνει πως έχω κάτι μαζί σου ή με τον οποιοδήποτε άλλο Χριστιανό. Το ίδιο μπορείς να κάνεις κι εσύ και ο οποιοσδήποτε με την αθεΐα κτλ.

Στα πλαίσια της ελευθερίας του λόγου μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε για οποιοδήποτε ιδέα και ιδεολογία. Γιαυτό υπάρχουν άλωστε οι ιδεολογίες για να δέχονται επιθέσεις. Αυτό που δεν πρέπει να κάνουμε είναι να επιτιθέμεθα προσωπικά στους οπαδούς οποιασδήποτε ιδεολογίας.

Εγω θα σου προτείνω κάτι και αν θέλεις το ακολουθείς,αν δεν το έχεις κάνει ήδη

Δεν πιστεύεις στον Χριστιανισμό ωραία? Πίστεψε τουλάχιστον ότι υπάρχει η Ανωτατη και Αιώνια Δύναμη όποια και αν είναι αυτή ανεξαρτήτως Θρησκείας που Αγαπάει και φροντιζει τον κόσμο και χωρις την παρουσια και προστασια της Θείας Δυναμης δεν μπορεί να επιβιώσει η Ανθρωπότητα

Προσωπικά πες με ειδωλολάτρη αλλά για μένα ο μοναδικός θεός είναι η φύση. Για μένα ο θεός είναι ένα με τη δημιουργία. Για μένα ο δημιουργός έχει δημιουργήσει τον ίδιο του τον εαυτό δηλαδή το σύμπαν. Δεν μπορώ να πιστέψω σε ένα θεό με πρόσωπο. Για μένα ο θεός είναι μια αιώνια δύναμη δημιουργίας και υπάρχει στα πάντα γύρω μας.
Γιαυτό και δεν πιστεύω πως ο θεός μας προστατεύει και μας εποπτεύει. Για εμένα ο θεός μας έφτιαξε και ως εκεί. Μετά τραβάμε το δικό μας δρόμο και είμαστε υπεύθυνοι για όλα τα καλά και τα κακά που μας τυχαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top