Πεντανόστιμες Βάφλες

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Λοιπόν σε μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα παρόμοιο θέμα...πολύ περίεργο οφειλω να ομολογήσω

Υλικά (βγαίνουν περίπου 20 βάφλες)

  • 5 αυγά
  • 1/2 βιτάμ (σε θερμοκρασία δωματίου)
  • 2 1/2 φλιτζάνες ζάχαρη
  • 2 1/2 φλιτζάνες γάλα
  • 1 φακελάκι Baking Powder(εγώ χρησιμοποιώ αυτό)
  • 1 βανίλια
  • αλεύρι για όλες τις χρήσεις μέχρι να κόβεται η ζύμη με το κουτάλι(όσες φορές έχω δοκιμάσει αυτή τη συνταγή χρειάζεται ~1kg )

Εκτέλεση
Σε ένα μεγάλο τάπερ χτυπάμε με το μίξερ την ζάχαρη με το βιτάμ. Προσθέτουμε στην συνέχεια ένα-ένα τα αυγά και μετά το γάλα. Ρίχνουμε το Baking Powder στο μίγμα και τέλος το αλεύρι. Το μίγμα δεν χρειάζεται να "ξεκουραστεί" για αυτό μόλις ετοιμάσουμε την ζύμη είμαστε έτοιμοι για να τις ψήσουμε..:D

Υλικά για το ψήσιμο/σερβίρισμα

  • βαφλιέρα(το lidl βγάζει πολύ συχνα και είναι πολύ εύχρηστες και δεν κοστίζουν πολύ...τέτοια εχω και εγώ)
  • σπρέι λαδιού για την κουζίνα(σαν και αυτό)...εντάξει η αλήθεια ειναι οτι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και ένα πινελάκι το οποίο θα το βουτάτε στο βιτάμ...αλλά εγώ προτιμάω το σπρει γιατι ειναι πολύ εύχρηστο....
  • nutella
  • σπασμένα φουντούκια/αμύγδαλα
  • σαντυγί
  • σιρόπι σοκολάτας
  • παγωτό της αρεσκείας σας...

Αφού έχει ζεσταθεί πολύ καλά το μηχάνημα ψεκάζουμε με το λάδι και βάζουμε με μια κουταλα ζύμη στην ειδική θήκη και το αφήνουμε για περιπου 1 λεπτό απο την κάθε πλευρά μεχρι να γίνει. Βγάζουμε την ψημένη βάφλα και επαναλαμβάνουμε μέχρι να τελειώσει όλη η ζύμη, ψεκάζοντας κάθε φορά με το λάδι.....
Αφού βάλουμε σε πιατέλα τη ζεστή βάφλα, αλοίφουμε απο πάνω nutella, βάζουμε όσες μπάλες παγωτού θέλουμε, βάζουμε σαντυγί, πασπαλίζουμε με φουντούκια/αμύγδαλα και τέλος ρίχνουμε σιρόπι σοκολάτας....και καλή μας όρεξη!!!!!!:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γιαμι γιαμα ντου !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top