Η "Βασιλεία του Θεού", επί της Γης

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Πράγματι, αλλά είναι Εκείνος που κάνει κάτι να υπάρχει: είναι η Ύπαρξη, Το πριν του όντος και του μη όντος!:redface:
Είσαι σίγουρος;;;
Μήπως είναι Εκείνη !! Για την ύπαρξη που λές.... ;)

υ.γ.
1. Εκ του: πρό του όντος και του μή όντος, συνάγεται ανυπαρξία ή αλλιώς total zero.
2. Αλλά επειδή η Φύσις απεχθάνεται το Κενό, μέσω της δημιουργικής καταστροφής, "άπτει και σβύει μέτρα" κατα κύκλους.
3. Δια της εις άτοπον απαγωγής, μπορούμε να προσδιορίσουμε ότιδήποτε ως "ύπαρξη" και μάλιστα "Θεΐκή".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
;););): Μου θυμίζεις λίγο τον "Ερμή τον Κερδώο"!
[FONT=&quot]Καλώς βρίσκεται εκεί όπου βρίσκεται, ο εν λόγω κύριος Ερμής… [/FONT]
:redface:: Αφότου μου μίλησε ο Ιησούς Χριστός, φίλος και αδερφός της ανάξιας μετριότητάς μου, έμαθα, ότι η πνευματικότητα των ανθρώπων κλιμακώνεται, από κάτω προς τα πάνω: με εκείνη του δούλου, εκείνη του μισθωτού και εκείνη του αδελφού. Από όσα έχω καταφέρει να θρέψω το αντιληπτικό μου πεδίο, το ποιο κάτω θεωρώ ότι είναι σημαντικό.
Το πνεύμα του ανθρώπου, είναι μάλλον ανασταλτικός παράγοντας για τον άνθρωπο. «Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι»… επίσης, όταν Τον ακολουθείς, εν πλήρη γνώση του τι κάνεις, τότε ένα είναι το μοιραίο. Η επίσκεψη της Θείας Χάριτος.
Οσοι γεύθηκαν την επίσκεψη, μίλησαν όχι όπως κάνουμε εμείς εδώ, αλλά, βιωματικώς μίλησαν. Δηλαδή, ως γνωρίζοντες. Σε αντίθεση με αυτούς που μίλησαν, ως γνωρίζοντες, εμείς, εδώ μιλάμε αδιακρίτως…
Ο αδελφός, εν προκειμένω, χρεώνεται, αλλά δεν του νοιάζει καν, αν πιστώνεται (ως Καταθέτης)!
Ο έχων αφιερώσει όλο τον εαυτό του, στην αναζήτηση Του, περίσσια πλούτου απόλαυσε. Εζήτησε και του δόθηκαν, όλα και ακόμα ποιο πολλά.
Αυτά που μπορούμε να καταλάβουμε και αμέτρητα άλλα που η ταλαίπωρη πνευματικότητα μας προσπαθεί να νομίζει! Πώς αλλιώς θα τολμούσα να μιλήσω; Ως γνωρίζων ή ως νομίζων ότι ίσως είναι γνωρίζων; Εδώ, θα θέσω μια αμφιβολία που μου δημιουργήθηκε.
Αραγε, κατά πόσο δικαιούμεθα να ομιλούμε γι’αυτά τα θέματα;
Αφού κατά πρώτο κινδυνεύουμε να πλανηθούμε και κατά δεύτερο να επηρεάσουμε άλλους, ωθώντας τους σε πτώση-πλάνη-οίηση …ίσως ακόμα και σε αυτή την απώλεια, όπως την ονοματίζουν οι γνωρίζοντες.
Υ.Γ. άρα, δεν είναι τόσο απλή η ενασχόληση με αυτά τα θέματα. Είναι διαφορετικό να είσαι ένας υπάλληλος σε κάποιο γραφείο που το θέμα σου μια συγκεκριμένη ημέρα είναι οι γάτες της γειτονιάς και εντελώς διαφορετικό να συντονίσεις γεωπολιτικό σχεδιασμό για οποιαδήποτε περιοχή στα Βαλκάνια. (άσχετο με το θέμα μας, σχετικότατο όμως όσον αφορά την κυρίαρχη διαφορά μας στην ασύλληπτη βιωτή ανθρώπων που πληροφορήθηκαν άνωθεν και πλέον μίλησαν ως γνωρίζοντες. Τούτο εστίν πλούτος, κατ’εμέ τον πένητα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος;;;
...
Ναι!
...Μήπως είναι Εκείνη !! /QUOTE]
Ναι!
... Για την ύπαρξη που λές.... ;)
;):Αν δεν υπήρχα, δεν θα έλεγα...
υ.γ.
1. Εκ του: πρό του όντος και του μή όντος, συνάγεται ανυπαρξία ή αλλιώς total zero.
...
Το ον δε συνάγεται, αλλά συνάγει (πχ, όπως εσύ εν προκειμενω! ), συναγόμενο από την ανυπαρξία.
2. Αλλά επειδή η Φύσις απεχθάνεται το Κενό, μέσω της δημιουργικής καταστροφής, "άπτει και σβύει μέτρα" κατα κύκλους.

Πυρ καταναλίσκον ο Θεός...
3. Δια της εις άτοπον απαγωγής, μπορούμε να προσδιορίσουμε ότιδήποτε ως "ύπαρξη" και μάλιστα "Θεΐκή"[
Σωστό, αρκεί να είναι κανείς ...εκτός τόπου!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top