Ελληνάρας

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Αυτή Τζιό μου είναι η νοοτροπία του Έλληνα, όχι του Ελληνάρα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Παρόμοια συμπεριφορά με αυτήν που περιγράφει η Τζιοβάννα έχω παρατηρήσει και σε Σουηδούς υπηκόους.

Μια φορά, όταν ο θείος μου ζούσε στη Σουηδία, κάποιοι φίλοι του Σουηδοί έφεραν ένα γλυκό για δώρο. Τους κεράσαμε διάφορα άλλα πράγματα και δεν ανοίξαμε το γλυκό που έφεραν αυτοί. Φεύγοντας, το ζήτησαν και το πήραν πίσω μαζί τους.

Κάθε λαός έχει τ' αρνητικά του, εμείς επιμένουμε να βλέπουμε μόνο τα δικά μας. Καλό είναι να βλέπουμε τ' αρνητικά μας, δε λέω, αλλά όχι και να θεωρούμε τους υπόλοιπους Ευρωπαίους τέλειους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Παρόμοια συμπεριφορά με αυτήν που περιγράφει η Τζιοβάννα έχω παρατηρήσει και σε Σουηδούς υπηκόους.

Μια φορά, όταν ο θείος μου ζούσε στη Σουηδία, κάποιοι φίλοι του Σουηδοί έφεραν ένα γλυκό για δώρο. Τους κεράσαμε διάφορα άλλα πράγματα και δεν ανοίξαμε το γλυκό που έφεραν αυτοί. Φεύγοντας, το ζήτησαν και το πήραν πίσω μαζί τους.

Κάθε λαός έχει τ' αρνητικά του, εμείς επιμένουμε να βλέπουμε μόνο τα δικά μας. Καλό είναι να βλέπουμε τ' αρνητικά μας, δε λέω, αλλά όχι και να θεωρούμε τους υπόλοιπους Ευρωπαίους τέλειους...


ελεος, πηραν το δωρο πισω??????
Omggggggggggg:D

οταν παντρευτηκε μια φιλη ρωσσιδα (οχι απο τις κλασσικες που σας ερχονται στο μυαλο:P) της εστειλα το δωρο της ταχυδρομικως στην αγια πετρουπολη.
με ευχαριστησε μερικες βδομαδες μετα, που το ελαβε, και μου ειπε οτι ηταν απο τα ωραιοτερα που ειχε λαβει. (ηταν ενα σετ πανακριβα ομολογουμενως, σατεν σεντονια)...
και μου ειπε οτι δε συνιθιζονταν τετοια δωρα εκει.. και οτι το πιο περιεργο που ειχε λαβει για ΔΩΡΟ ΓΑΜΟΥ ηταν ΕΝΑ ΠΗΡΟΥΝΙ! (ΕΝΑ ΛΕΜΕ..!)


οποτε χαος θα συμφωνησω μαζι σου με τα θεοστραβα καποιων...
αλλα το τοπικ αυτο ειναι για τα θεοστραβα τα δικα μας,οποτε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και δεν ειναι στραβο μας το να κοιταμε μονο τα στραβα μας και ποτε τα θετικα μας?
Δλδ, δεν ειναι κλαψοπιπιτιδα και κρεβατομουρμουρα αυτα που ακουγονται συνεχεια περι στραβοελληνα, γκαβοελληνα και ξερωγωτικαιεχειαρχισεικαιμουτηδινειστανευρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πες τα..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και μιας και βρηκα ωρα,
ας πω κι εγω μια αναλογη εμπειρια.

Με φιλικο ζευγαρι απο Γερμανια στη Χαλκιδικη:
Τους ειχαμε κερασει (εγω κι η πρωην) καμποσες φορες.
Απο ποτα μεχρι φαγητα και παγωτα.
Και ενα βραδυ, τους φωναξαμε στο δωματιο μας να τα πουμε λιγακι.
Ε, εφεραν ενα μπουκαλι κρασι, 2 ποτηρια, κι εκατσαν και το επιναν μονοι τους.
(Στο δωματιο μας)
ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Και δεν ειναι στραβο μας το να κοιταμε μονο τα στραβα μας και ποτε τα θετικα μας?
Δλδ, δεν ειναι κλαψοπιπιτιδα και κρεβατομουρμουρα αυτα που ακουγονται συνεχεια περι στραβοελληνα, γκαβοελληνα και ξερωγωτικαιεχειαρχισεικαιμουτηδινειστανευρα?
Την Dooo θελεις να τρομαξεις?:P


Πριν μερικες εκατοντάδες ποστ είπα ότι η κοινωνική σάτιρα έχει σκοπό…την βελτίωση. Δεν ειναι "κλαψοπιπιτιδα και κρεβατομουρμουρα" αλλα ΣΑΤΙΡΑ.

Εγώ πιστεύω ότι ελληναρας είναι και εκείνος που δεν δέχεται την κριτική για τα ελαττώματά του. Γνωρίζω άτομα που έχουν σοβαρό πρόβλημα να αναγνωρίσουν ότι δεν είναι τέλειοι. Και σε όποια συζήτηση βρίσκονται παρόν την μονοπωλούν με ανωτερότητα του ατόμου που τα ξέρει όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δεν ειναι αν δεχεται καποιος την κριτικη η οχι....


ειναι, να λεμε και το στραβο, αλλα και το ισιο.

εκτος αν το θρεντ λεει να λεμε μονο το στραβο, οποτε καθαριστε το απο τις σελιδες που εχουν οφτοπικιασει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Αυτό της corpse είναι αποθέωσις.
Ισπανοί και Σουηδοί btw με έχουν κεράσει ψιλοάπειρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχω ακούσει κι εγώ για Γερμανίδα... Οι γονείς μιας φίλης ζούσαν ένα διάστημα στη Στουτγκάρδη, γιατί αυτός είχε βρει μια θέση στο Πανεπιστήμιο. Σε κάποια φάση καλεί η σύζυγος ενός συναδέλφου του τη μαμά της φίλης μου, για δείπνο. Τρώνε καλά, περνάνε καλά , και στο τέλος βγάζει η Γερμανίδα την απόδειξη του Super market και αρχίζει να arthroizei τι της χρωστούσε η δίκια μας, για το δείπνο που μαγείρεψε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι ελληναρας είναι και εκείνος που δεν δέχεται την κριτική για τα ελαττώματά του. Γνωρίζω άτομα που έχουν σοβαρό πρόβλημα να αναγνωρίσουν ότι δεν είναι τέλειοι. Και σε όποια συζήτηση βρίσκονται παρόν την μονοπωλούν με ανωτερότητα του ατόμου που τα ξέρει όλα.

Σωστό κι αυτό, αν και στην Ελλάδα πάσχουμε περισσότερο από αδυναμία να αναγνωρίσουμε ότι ο διπλανός μας μπορεί σε κάποιους τομείς να είναι καλύτερος από εμάς, πιο επιτυχημένος, πιο τυχερός, διαφορετικός στην τελική... Αχ αυτός ο γάϊδαρος του γείτονα ...(καλά Λια, Αγελάδα! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω ακούσει κι εγώ για Γερμανίδα... Οι γονείς μιας φίλης ζούσαν ένα διάστημα στη Στουτγκάρδη, γιατί αυτός είχε βρει μια θέση στο Πανεπιστήμιο. Σε κάποια φάση καλεί η σύζυγος ενός συναδέλφου του τη μαμά της φίλης μου, για δείπνο. Τρώνε καλά, περνάνε καλά , και στο τέλος βγάζει η Γερμανίδα την απόδειξη του Super market και αρχίζει να arthroizei τι της χρωστούσε η δίκια μας, για το δείπνο που μαγείρεψε!!!

Μου έχει τύχει πάντως σε παρέα διακοπών στην Κρήτη, Έλληνας πάππου προς πάππου, φοιτητής ιατρικής, να μετράει πόσα τεμάχια ντομάτα/αγγούρι/ελιά αντιστοιχούσε στον καθένα μας απ' τη χωριάτική...

Όπως μου έχει τύχει και Ιρλανδέζα να μην βγάζει ποτέ να καπνίσει αν δεν πρόσφερε τσιγάρο σε όλους της παρέας... Όταν μετά από τη 58.459 φορά της είπαμε πως δε χρειάζεται να το κάνει αυτό, μας εξήγησε πως στη χώρα της είναι τόσο ακριβά τα τσιγάρα που θεωρείται μεγάλη υπόθεση να προσφέρεις στους παρεβρισκόμενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μου έχει τύχει πάντως σε παρέα διακοπών στην Κρήτη, Έλληνας πάππου προς πάππου, φοιτητής ιατρικής, να μετράει πόσα τεμάχια ντομάτα/αγγούρι/ελιά αντιστοιχούσε στον καθένα μας απ' τη χωριάτική...

χεχε!!
ακριβως αυτο εχει τυχει και σε μενα...πριν πολλα χρονια σε διακοπες ..να μετραει αγγουρια,ντοματες,ποτηρια μπυρας, πατατες κ.ο.κ...
και στο τελος να κανει συνολο και να λεει....χρωσταω τοσα!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πού τους βρίσκετε καλέ αυτούς τους τσιφούτηδες????:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
χμ...να σημειωσω οτι ο τυπος δεν ηξερε τι ειχε(ο μπαμπας του δηλαδη), πιτσιρικας κ φοιτητης βεβαια που ομως τοτε.. γκομενος της αδερφης μου:eek:.
..και το καλυτερο ειναι οτι στο καπακι μετα το σκηνικο, τον αφησε εκτος δωματιου για αρχη και "εκτος" γενικοτερα μια μερα μετα !! :D:D
εμεις παντως διασκεδασαμε...για εκεινον δεν ξερω:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rose87

Νεοφερμένος

Η rose87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πριν 2 περίπου χρόνια σε μία παρέα πολύ πλούσιων αγοριών... Ο ταμίας << ακου να δεις επειδή εσπασες το ποτήρι θέλω 10 ευρώ επιπλέον>> Ο φιλος του φρικάρει<<τι λε ρε του απαντά που θα σου δώσω τόσα...>> Να μην πολυλογώ εντέλει δεν του τα έδωσε αφού ήταν ένα παράλογο ποσό... Το αποκορύφωμα για εμένα ήταν ότι ήμασταν μόνο 2 κοπέλες ανάμεσα σε καμιά 10καριά αγόρια και που σημειοτέον δεν είχαμε πιει τουλάχιστον εγώ, τίποτε και που αυτός ο ταμίας μας ζήτησε κι εμάς απο 10 ευρω... Τα πλήρωσα εφόσων δεν είχα πληρώσει είσοδο όταν μπήκαμε, όμως μου έκαναν πολύ ασχημη εντύπωση που μου τα ζήτησαν εφόσων δεν είχα καταναλώσει ούτε σταγόνα απο τα ποτά τους!
Τόσα χρήματα και τόση τσιφουτια, μετά κατάλαβα τι εννοούσαν οι φίλοι μου..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αφιερωμένο στους "υπνοβατούντες εν Ελλάδι:

Γκραικόρια κάλπικους


Δεν είναι δέντρο, δεν είναι θάμνος,
Είναι πατρίς
Είνʼ η Γκραικόρια, που ʽγινεάλγος,
Είναι λατρίς[FONT=&quot][1][/FONT].


Γκραικύλοι που ξέμειναν, να την κηδέψουν,
Του Γιώργη οι βλάμηδες ή του Κωστή,
Και συ τους χάζευες για πολλοστή,
Σα να σε τράβαγαν, από κλωστή.

Δεν είναι δάσος, δεν είναι στέπα,
Είναι αχτίς
Είναι ο μύθος Της, που ʽγινε λάθος,
Είναι ανδρίς.

Γκραικύλοι την χάιδευαν, να την παιδεύσουν,
Κουμπάροι χαράμηδες ή κάτι γνωστοί,
Και συ τους δάνειζες για κατοστή,
Σα να σε κράταγαν, πίσω γυμνή.

Δεν είναι πάθος, κι αν είναι λάθος,
Είναι φυλίς
Είναι ο ίσκιος Της, που ʽμεινε ίχνος,
Είναι υλίς.

Γκραικύλοι τη μάδησαν, να την μοιράσουν,
Κουρσάροι μανάβηδες ή λίγοι πιστοί,
Και συ τους επίστευες για χιλιοστή,
Σαν να σε γνώριζαν, πόσο κτιστή.

Δεν ήταν μύθος, κι ας ήταν ίχνος,
Ήταν πατρίς,
Ήταν ο ύμνος Της, που ʽλεγε έθνος,
Μέσα σε γήπεδα, τόσο πιστή!

Γκραικύλοι που χόρεψαν, να την ξεχάσουν,
Καμάρια της μάνας τους ή κάτι φτυστοί,
Ελλάδα κακόμοιρη ιστορική,
Σαν να σε πήγαιναν, στην πυλωτή.
,


[FONT=&quot][1][/FONT] Με την άδεια του ποιητή τ.σ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top