Τηλεόραση: Εχθρός του σεξ ή όχι;

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Μα μήπως αυτό δεν συμβαίνει; Μπορεί να μην το κάνεις εσύ, ή πολλοί από εδώ μέσα πιθανόν, αλλά τα μέλη του στεκιού σαν δείγμα, δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Πέρα από τον κόσμο που ασχολείται με τις νέες τεχνολογίες και θεωρώ πως έχει διευρύνει τους ορίζοντες του, υπάρχουν και αυτοί που παραμένουν πιστοί και στάσιμοι σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο ζωής. Και δυστυχώς είναι πολλοί. Είναι πολλοί αυτοί που ζουν όλη μέρα με/για την τηλεόραση να είναι η πρώτη τους ευχαρίστηση, και η δεύτερη είναι να σχολιάζουν αυτά που βλέπουν εκεί, την άλλη μέρα στη δουλειά.

Μεχρι εδω δεκτο. Δεν μπορω να πω οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν αυτη την "ικανοτητα" που ανεφερα, αν και δεν θεωρω οτι ενας ανθρωπος που δεν μπορει να σταματησει τον εαυτο του οικειοθελως απο το να ζει με αυτον τον τροπο, μπορει να αποφασισει απλα να μην εχει καθολου τηλεοραση.

Αυτό εννοώ μιζέρια και κατάντια, και φυσικά δεν είναι το ίδιο εποικοδομητικό με τον αθλητισμό, το τηλέφωνο ή το ίντερνετ.

Απο εδω και περα, ομως, ειτε δεν καταλαβες τι εγραψα ειτε (αν και δεν θελω να το πιστευω) εσκεμμενα τα παραποιησες. Γιατι προφανως δεν ειπα οτι ειναι το ιδιο επικοδομητικο το να βλεπεις τηλεοραση με το να αθλεισαι. Απλα ανεφερα καποια παραδειγματα τα οποια ειναι παρεμφερη με την τηλεοραση (και τα οποια εχουν και αρνητικα και θετικα αναλογα με την χρηση τους), και ειπα οτι ακομα και ο αθλητισμος, αν γινεται σε υπερβολικο βαθμο, καταληγει επιζημιος.

Το να γυρίσουμε στη λίθινη εποχή είναι μια ακραία έκφραση. Αντίθετα από σένα, εγώ πιστεύω οτι χωρίς την τηλεόραση ειδικά, δεν θα γυρίζαμε στη λίθινη εποχή, αλλά θα είχαμε κάνει πολλά βήματα εμπρός, πρωτίστως σαν άνθρωποι.

Και εδω, διαστρεβλωνεις αυτο που ειπα. Δεν ειπα οτι χωρις την τηλεοραση θα γυρνουσαμε στη λιθινη εποχη. Εγραψα οτι η λυση σε οτιδηποτε - αναλογα με τη χρηση του - εμφανιζει και επιζημιες επιπτωσεις, δεν ειναι να το καταργησουμε, αλλα να προσεχουμε στη χρηση του. Αλλιως, θα επρεπε να απορριψουμε τα παντα, γυρνωντας κατ ουσια στην λιθινη εποχη.

Η δική μου επιλογή να μην έχω τηλεόραση, έχει να κάνει με το οτι πιστεύω οτι δεν τη χρειάζομαι, και όχι επειδή δεν μπορώ να ελέγξω τον εαυτό μου για τα προγράμματα που θα παρακολουθώ.

Τελος, νομιζω - και αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος - οτι δυο ειναι τα ενδεχομενα. Ειτε μπορεις να ελεγξεις τον εαυτο σου οποτε και βλεπεις μονο οτι θελεις εσυ στην τηλεοραση ειτε οχι, οποτε δεν εχεις καν τηλεοραση (εφοσον δεν θελεις να χανεις τον χρονο σου σε βλακειες)

Το να μπορεις να ελεγξεις τον εαυτο σου αλλα παρολα αυτα να μη θελεις να βλεπεις καποια ποιοτικα πραγματα, δεν ειναι παραξενο. Σαν να λεω, μπορω να μη διαβαζω κακα βιβλια, αλλα παροτι εχω αυτη τη δυνατοτητα, προτιμαω να μη διαβαζω τιποτα απολυτως. Γιατι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μεχρι εδω δεκτο. Δεν μπορω να πω οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν αυτη την "ικανοτητα" που ανεφερα, αν και δεν θεωρω οτι ενας ανθρωπος που δεν μπορει να σταματησει τον εαυτο του οικειοθελως απο το να ζει με αυτον τον τροπο, μπορει να αποφασισει απλα να μην εχει καθολου τηλεοραση.
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Δεν προέτρεψα κανέναν να μην έχει τηλεόραση.



Απο εδω και περα, ομως, ειτε δεν καταλαβες τι εγραψα ειτε (αν και δεν θελω να το πιστευω) εσκεμμενα τα παραποιησες. Γιατι προφανως δεν ειπα οτι ειναι το ιδιο επικοδομητικο το να βλεπεις τηλεοραση με το να αθλεισαι. Απλα ανεφερα καποια παραδειγματα τα οποια ειναι παρεμφερη με την τηλεοραση (και τα οποια εχουν και αρνητικα και θετικα αναλογα με την χρηση τους), και ειπα οτι ακομα και ο αθλητισμος, αν γινεται σε υπερβολικο βαθμο, καταληγει επιζημιος.
Οχι δεν είπες κάτι τέτοιο. Εγώ το είπα. Οπότε δεν πρόκειται για διαστρέβλωση.



Και εδω, διαστρεβλωνεις αυτο που ειπα. Δεν ειπα οτι χωρις την τηλεοραση θα γυρνουσαμε στη λιθινη εποχη. Εγραψα οτι η λυση σε οτιδηποτε - αναλογα με τη χρηση του - εμφανιζει και επιζημιες επιπτωσεις, δεν ειναι να το καταργησουμε, αλλα να προσεχουμε στη χρηση του. Αλλιως, θα επρεπε να απορριψουμε τα παντα, γυρνωντας κατ ουσια στην λιθινη εποχη.
Αν δεν εννοούσες αυτό, συγνώμη. Παρανόησα.
Ομως επιμένω στην άποψη μου για την τηλεόραση.


Τελος, νομιζω - και αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος - οτι δυο ειναι τα ενδεχομενα. Ειτε μπορεις να ελεγξεις τον εαυτο σου οποτε και βλεπεις μονο οτι θελεις εσυ στην τηλεοραση ειτε οχι, οποτε δεν εχεις καν τηλεοραση (εφοσον δεν θελεις να χανεις τον χρονο σου σε βλακειες)

Το να μπορεις να ελεγξεις τον εαυτο σου αλλα παρολα αυτα να μη θελεις να βλεπεις καποια ποιοτικα πραγματα, δεν ειναι παραξενο. Σαν να λεω, μπορω να μη διαβαζω κακα βιβλια, αλλα παροτι εχω αυτη τη δυνατοτητα, προτιμαω να μη διαβαζω τιποτα απολυτως. Γιατι; :hmm:
Το ενδεχόμενο να σου είναι εντελώς αδιάφορη δεν σου περνάει από το μυαλό;
Εκτός αν πιστεύεις οτι δεν παίρνω τηλεόραση για να μην πω στον πειρασμό να παρακολουθώ τα ανούσια μαζί με τα ουσιαστικά.
Μπορώ να ελέγξω τον εαυτό μου και να μην βλέπω ανοησίες, αλλά προτιμώ να μη βλέπω καθόλου γιατί έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μεχρι εδω δεκτο. Δεν μπορω να πω οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν αυτη την "ικανοτητα" που ανεφερα, αν και δεν θεωρω οτι ενας ανθρωπος που δεν μπορει να σταματησει τον εαυτο του οικειοθελως απο το να ζει με αυτον τον τροπο, μπορει να αποφασισει απλα να μην εχει καθολου τηλεοραση.

Για ποία φίλτρα αναφέρεσαι; Επίσης νομίζω ακόμη και σήμερα οι καθοδικού σωλήνα πωλούνται πιο πολύ σε TV ενώ TFT σε PC. Τέλος είναι και η ανάλυση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν δεν κάνεις σεξ δεν φταίει η τηλεόραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Όχι γιδάκι δεν το φοβάμαι γιατί δεν έχουμε τηλεόραση στο υπνοδωμάτιο.
απλά διάβασα αυτό https://e-physician.blogspot.com/2006/01/tv-in-bedroom-halves-your-sex-life.html
κ ήθελα να δω την άποψη σας.

Το άρθρο αναφέρει ότι τα ζευγάρια πόυ έχουν τηλεόραση στο δωμάτιο κάνουν σεξ με τη μιση συχνότητα. Ομως δεν έχει ερευνήσει αν πρώτα έπεσε η συχνότητα του σεξ και ύστερα ήρθε η τηλεόραση στο δωμάτιο για να σπάσει την πλήξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Το θεωρω πολυ αντιερωτικό να κανεις ερωτα και να ειναι ανοιχτη μια τηλεόραση...
οπουδηποτε κι αν είναι η τηλεόραση...;)
Ποσο πιο ομορφο να "ακους" ειτε το αερακι απο το παραθυρο ή τη μυρωδιά απο το γιασεμι...ή μια ομορφη μουσική....
Και όχι οχι προς Θεου να ακούς από το παραθύρι...Είναι ζαχαρη ειναι μελι τα καρπουζια του Βαγγέλη....:P:P:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

nick9019

Νεοφερμένος

Ο nick9019 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στο κρεβάτι :confused: με αυτόν που σ' αρέσει:) και είσαι νέος.
Αν ψάχνεις τρόπους να αφαιρέσεις την προσοχή σου από το γεγονός ,κάποιος από τους 2 δε σ'αρέσει:
1. βρες ποιος
2. άλλαξέ τον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

24000batsoi

Νεοφερμένος

Ο 24000batsoi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στο κρεβάτι :confused: με αυτόν που σ' αρέσει:) και είσαι νέος.
Αν ψάχνεις τρόπους να αφαιρέσεις την προσοχή σου από το γεγονός ,κάποιος από τους 2 δε σ'αρέσει:
1. βρες ποιος
2. άλλαξέ τον

ή πάρτου ξεχωριστή τηλεόραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top