Απαγορευμένος ύπνος!

costas1967

Νεοφερμένος

Ο costas1967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θεατρα, σινεμα και τηλεοραση, τον τελευταιο καιρο τα αποφευγω. Δεν αντεχω πολυ. Ισως εχει να κανειπου ξυπναω πολυ νωρις το πρωι.
Δεν ημουν ετσι... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό κάποιος να μην χορταινει με 8 ώρες ύπνου και πάλι να δυσκολεύεται στο ξύπνημα και να νιώθει νυστα μες τη μέρα;
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό κάποιος να μην χορταινει με 8 ώρες ύπνου και πάλι να δυσκολεύεται στο ξύπνημα και να νιώθει νυστα μες τη μέρα;
Φυσιολογικό δεν ξερω αν ειναι, αλλα εχω και εγω το ιδιο προβλημα :P Αλλά εγώ ξυπνάω μέσα στο βράδυ, τουλάχιστον μια φορά, οπότε ίσως φταίει αυτό.. δεν κάνω καλό, συνεχόμενο ύπνο. Εχω διαβασει ομως οτι οι άνθρωποι έχουμε διαφορετικές ανάγκες, δηλαδή άλλοι νιώθουν καλά με 6 ώρες ύπνου, άλλοι χρειαζονται περισσότερο. Εγώ έχω καταλήξει στο ότι χρειάζομαι 9 ώρες για να νιώθω εντελώς ξεκούραστη.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό κάποιος να μην χορταινει με 8 ώρες ύπνου και πάλι να δυσκολεύεται στο ξύπνημα και να νιώθει νυστα μες τη μέρα;
Παίζει ρόλο και τι ώρα κοιμάσαι . Άλλο να πέσεις στις 11 το βράδυ και άλλο στις 3-4 το πρωί .
Μετά είναι η διατροφή και η άσκηση αλλά ακόμα και η διάθεση .
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,810 μηνύματα.
Εγω δεν μπορώ να κοιμηθω πριν από συγκεκριμενη ωρα (2) το βράδυ. Αν κοιμηθω 1.30, θα ξυπνησω στις 5 και υστερα θα θελω καφέ και θα κλαταρω κατα το απόγευμα.

Αν κοιμηθώ 2.30, όλα καλά. Ακομα κι αν ξυπνήσω 6.30 (!)

11 το βράδυ για κανέναν πούστη λόγο. Θα με πάρει για 20 λεπτά και 12 θα ειμαι γαρίδα πάλι.

(Γιατι; Τι ήταν ποτέ νορμάλ επάνω μου για να ειναι αυτό; )
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Παίζει ρόλο και τι ώρα κοιμάσαι . Άλλο να πέσεις στις 11 το βράδυ και άλλο στις 3-4 το πρωί .
Μετά είναι η διατροφή και η άσκηση αλλά ακόμα και η διάθεση .
11 μισή κοιμήθηκα και στις 8 πολύ δύσκολα ξύπνησα κ νυσταζα :'(
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
11 μισή κοιμήθηκα και στις 8 πολύ δύσκολα ξύπνησα κ νυσταζα :'(
Κοίτα , αυτό πρέπει να το έχεις σύστημα . Ο οργανισμός έχει έναν φυσικό κύκλο . Όταν εσύ δεν τηρείς τις ώρες ή συνεχώς τις μεταβάλλεις , δεν τον αφήνεις να σταθεροποιηθεί στο πως αποκρίνεται . Δεν αρκεί δηλαδή να κοιμηθείς 9 ώρες και την σωστή ώρα . Εαν τις προηγούμενες μέρες είχες ξενυχτίσει θα νιώθεις κουρασμένη επειδή δεν έχει προλάβει ο οργανισμός σου να επανέλθει .

Επίσης πρέπει να είσαι προσεκτική και στις ώρες . Εγώ ας πούμε όπως η @methexys χρειάζομαι 9 ώρες ύπνου για να λειτουργώ στο 100% . Εαν ξυπνάς στο ενδιάμεσο όμως ο ύπνος χαλάει και θα νιώθεις κουρασμένη . Επίσης παίζει ρόλο και τι ώρα περίπου ξυπνάς . Εαν γράψεις sleep calculator στο google μπορείς να βρεις sites που γράφεις τι ώρα πέφτεις να κοιμηθείς και σου λένε τι ώρα πρέπει να ξυπνήσεις , για να μην σταματήσεις τον ύπνο σε λάθος φάση του και νιώθεις κουρασμένη .

Δεν πιστεύω οτι είναι εφικτό να διατηρείς πάντα σταθερό πρόγραμμα όπως λέει και ο Valder . Αλλά αυτό που βοηθάει τρομερά πιστεύω είναι να έχεις μια ρουτίνα που ακολουθείς . Λόγου χάρη βάλε να δεις μια ταινία ή διάβασε ένα βιβλίο πριν πέσεις για ύπνο . Εαν το κάνεις αυτό θα δεις που τα μάτια σου θα αρχίσουν να κλείνουν μόνα τους όταν πλησιάζει η ώρα , και όταν ξυπνάς θα είσαι μια χαρά .
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό κάποιος να μην χορταινει με 8 ώρες ύπνου και πάλι να δυσκολεύεται στο ξύπνημα και να νιώθει νυστα μες τη μέρα;
Πρέπει να βρεις πότε για εσένα ο ύπνος είναι αποδοτικός. Εγώ αυτό το κατάλαβα στη δουλειά. Πριν συνέχεια κοιμόμουν 8-9 ώρες και σηκωνόμουν χάλια. Και αυτό γιατί κοιμόμουν 3-4 το πρωί και σηκωνόμουν στις 2 το μεσημέρι. Πλέον, κοιμάμαι 12 ή 1 και ξυπνάω 9 και είμαι μια χαρά.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,534 μηνύματα.
πέρα από το ότι πρέπει να έχεις ένα σταθερό πρόγραμμα όσον αφορά τις ώρες ξεκούρασης και τις συνήθειες πριν τον ύπνο ( πχ καταναλώνεις καφέ σχετικά αργά; μεγάλη ποσότητα αλκοόλ;έχεις ήρεμο περιβαλλον;κλπ) πρέπει να αποκλεισεις και οργανικούς λόγους που σχετίζονται με την σωματική / ψυχική υγεία. Δες αυτό


Εγώ με 5 max το βράδυ, άντε και καμια ωρα μεταξύ 4/6 το απόγευμα είμαι κομπλε.. Υπό λειτουργώ σε περιόδους έντονου στρες ( συχνό φαινόμενο) ή όταν έχω πολυ χαμηλό αιματοκρίτη ( συχνότατα επίσης)
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,468 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό κάποιος να μην χορταινει με 8 ώρες ύπνου και πάλι να δυσκολεύεται στο ξύπνημα και να νιώθει νυστα μες τη μέρα;
Θα σου πρότεινα να κάνεις αν αυτό συνεχιστεί γενικές αίματος για να δεις αν έχεις μειωμένη κάποια βιταμίνη. Εκτός και αν υπάρχει ήδη κάποιο ιστορικό (π.χ αναιμίας) οπότε μια επανέξεταση σίγουρα θα σου κάνει καλό για να έχεις μια πλήρη εικόνα της υγείας σου και
να μπορείς να αντιμετωπίσεις αυτό που σου συμβαίνει καλύτερα.
Το οκτάωρο που κοιμάσαι είναι φυσιολογικό αν κρίνω απο τις ώρες που γράφεις
το θέμα είναι η αιτία
κάνε την αρχή απο τις εξετάσεις ειδικά αν στην μέρα σου τρέχεις αρκετά.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό κάποιος να μην χορταινει με 8 ώρες ύπνου και πάλι να δυσκολεύεται στο ξύπνημα και να νιώθει νυστα μες τη μέρα;

Αν δεν μιλάμε για έφηβο, ο οποίος θα πρέπει να κοιμάται όσο γουστάρει, τότε το πιο πιθανόν είναι να μην κάνει ποιοτικό ύπνο. Κακή αναπνοή από τη μύτη είναι ένας συνήθης λόγος που κάποιος μπορεί να μην κοιμάται καλά, όπως και το χρόνιο άγχος. Το αλκοόλ καταστρέφει επίσης τον ύπνο, ακόμα και ένα ποτήρι κρασί την ημέρα επηρεάζει αρκετά την ποιότητα ύπνου. Γεύματα κοντά στην ώρα του ύπνου επίσης μπορεί να επηρεάζουν την ποιότητα.

Γενικά όταν κάποιος κοιμάται πάνω από 8.5 ώρες και ακόμη αισθάνεται κουρασμένος, τότε δεν κάνει ποιοτικό ύπνο.
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,841 μηνύματα.
11 μισή κοιμήθηκα και στις 8 πολύ δύσκολα ξύπνησα κ νυσταζα :'(
Εξαρτάται.
Αν γίνεσαι λιώμα την προηγούμενη ημέρα, προφανώς δεν θα σε ξεκουράσει ο ύπνος.
Επίσης, αν κοιμάσαι με άγχος, το ίδιο αποτέλεσμα.
Αν συμβαίνει τακτικά αυτό, πρέπει να αρχίσεις να κάνεις μια ρουτίνα χαλάρωσης πριν κοιμηθείς. Μια ώρα πριν δηλαδή όχι οθόνες, όχι άγχος κτλ. Διάβασε ένα μικρό βιβλιαράκι, βάλε τις κρέμες σου, κάνε ένα ντουζ.
Αυτό που περιγράφεις το παθαίνω συνέχεια σε περιόδους άγχους και εξεταστικής.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει ο καφές δεν τον μπορω καθόλου:'(
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ ξεχάσαμε και το σεξ ε ; Σημαντικό.
Το σεξ εκκρίνει ορμόνες που προκαλούν υπνηλία για τους άντρες, χώρια τον χρόνο που πρέπει να αφιερώνεις στην κοπέλα δεν αξίζει τον κόπο :loltooth:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν μου αρέσει ο καφές δεν τον μπορω καθόλου:'(
σε κανέναν, για άλλο λόγο τον πίνουν
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Το σεξ εκκρίνει ορμόνες που προκαλούν υπνηλία για τους άντρες, χώρια τον χρόνο που πρέπει να αφιερώνεις στην κοπέλα δεν αξίζει τον κόπο :loltooth:
Ξέρεις τι λένε όμως...η πολύ δουλειά τρώει τον αφέντη :oops: .
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Το σεξ εκκρίνει ορμόνες που προκαλούν υπνηλία για τους άντρες, χώρια τον χρόνο που πρέπει να αφιερώνεις στην κοπέλα δεν αξίζει τον κόπο :loltooth:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


σε κανέναν, για άλλο λόγο τον πίνουν
Το πρόβλημα δεν είναι ότι μόνο δεν μου αρέσει , αλλά με πειράζει :'(
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top