Θα δουλεύατε χωρίς μισθό για την εμπειρία και μόνο;

m.bee

Νεοφερμένος

Η Smile Honey :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Η προϋπηρεσία πλέον είναι πολύ σημαντική, γιατί οι περισσότεροι χρειάζονται έναν άνθρωπο να ξέρει την δουλειά και να μην είναι σαν το 10χρονο με το σημειωματάριο να γράφει πως γίνεται το ένα και πως το άλλο. Θέλουν αυτό, αυτό κι αυτό στον λιγότερο δυνατό χρόνο. Ξεχνάνε όμως ότι άλλο είναι να δημιουργήσεις κάποιον από την αρχή και άλλο είναι να ξέρει απλά να κάνει τη δουλειά του σωστά. Σίγουρα το να δουλεύεις χωρίς μισθό είναι μεγάλη υπόθεση γιατί όπως και κάποιος άλλος εδώ τόνισε, είναι η χαρά του εργοδότη που θέλει να σε εκμεταλλευτεί! :worry: Δυστυχώς, είναι η πραγματικότητα!!! Αν αρχίσουμε να δουλεύουμε όλοι χωρίς να πληρωνόμαστε απλά και μόνο για την εμπειρία ή και την ευχαρίστηση (γιατί όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο, κάποιοι αγαπάνε τη δουλειά τους τόσο πολύ που νιώθουν ικανοποίηση για αυτό που κάνουν!!) τότε σε λίγο καιρό κανένας δεν θα πληρώνεται και θα τα τσεπώνουν όλα τα μεγάλα κεφάλια! Έχω δουλέψει χωρίς να πληρωθώ, αλλά ήταν τύπου εξυπηρέτηση! Δεν νομίζω ότι να δούλευα ποτέ για καιρό και να μην πληρωνόμουν έστω και κάτι ψιλά... Εκτός βέβαια, αν πρόκειται για μια κοινωφελής εργασία όπου θα βοηθούσα ανθρώπους που το έχουν ανάγκη... αλλά αυτό ΜΟΝΟ αν είχα ήδη εξασφαλίσει τα προς το ζην. Αλλιώς δεν πιστεύω ότι θα το έκανα!! Σε κάποιες δουλειές είναι όμως βασικό να έχεις δει στην πράξη τη δουλειά.. ίσως αυτοί θα έπρεπε να κάνουν κάποιες υποχωρήσεις για ένα χρονικό διάστημα μέχρι να μάθουν τη δουλειά... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ε ναι, αυτό που γράφεις δεν είναι ουσιστικά εργασία δίχως αμοιβή.
Είναι διαφορετικό.

Εργασία χωρίς αμοιβή είναι. Εργάζεσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας. Απλά κάνεις κάποιες δουλείες αρχικά των οποίων την αμοιβή θα εξαργυρώσεις στο μέλλον. Και αποκτάς γνώση, εμπειρία, προυπηρεσία πράγματα τα οποία θα σου εξασφαλίσουν το εργασιακό σου μέλλον.

Τώρα σε δουλείες που αυτό δεν μπορεί να γίνει ή μπορεί να γίνει πολύ δύσκολα. Δεν ξέρω αν παίζει αυτό αλλά ίσως μπορεί να γίνει κάποια νόμιμη συμφωνία(κάποιο συμφωνητικό; ρώτα κάποιο δικηγόρο) οτι θα αναβάλεις κάποιο project αμισθή το οποίο αν παραδωθεί με επιτυχία στον πελάτη έπειτα θα προσληφθείς και ίσως να πληρωθείς μετχαρονολογημένα γι' αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εργασία χωρίς αμοιβή είναι. Εργάζεσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας. Απλά κάνεις κάποιες δουλείες αρχικά των οποίων την αμοιβή θα εξαργυρώσεις στο μέλλον. Και αποκτάς γνώση, εμπειρία, προυπηρεσία πράγματα τα οποία θα σου εξασφαλίσουν το εργασιακό σου μέλλον.

Είναι διαφορετικό να πας σε κάποιον να ζητήσεις δουλειά, και να σου πει ότι θα δουλεύεις αμισθί για χ χρονικό διάστημα, για να δειτε αν ταιριάζετε, από το να είσαι ελ. επαγγελματίας και να επιλέξεις να κάνεις μόνος σου κάποιες δουλειές, ώστε να δείξεις τη δουλειά σου. Σαν να φτιάχνεις portfolio. Η διαφορά είναι στο ότι στην πρώτη περιπτωση στο ζητάει ένας άλλος άνθρωπος, ο οποίος σε εκμεταλλεύεται, ενώ στη δεύτερη περίπτωση, δεν στο ζήτησε κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
σκλαβοι δηλαδη με τη θεληση μας , οχι δε θα δουλευα υπο αυτες τις συνθηκες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εγώ θα το έκανα μόνο και μόνο για να αποκτήσω εμπειρία και να το συμπεριλάβω στο βιογραφικό μου όοοοταν θα κάνω επίσημα καμία αίτηση για εργασία...μακάρι τώρα που θα πάω φοιτήτρια να βρώ κάτι αντίστοιχο στον τομέα μου έστω και χωρίς χρήματα,μόνο και μόνο για να μάθω τη δουλειά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Το να απαιτουμε 2000 μισθο στη πρωτη μας δουλεια ειναι ελληνικο φαινομενο, και εγω και πολλοι αλλοι δουλεψαν αμισθι χρονια ολοκληρα πριν ξεκινησουν να πληρωνονται.

Καθε ανθρωπος που εχει ξεκινησει τη δικη του επιχειρηση ξερει οτι τα πρωτα χρονια οχι μονο δεν βγαζεις, πληρωνεις κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Το να απαιτουμε 2000 μισθο στη πρωτη μας δουλεια ειναι ελληνικο φαινομενο, και εγω και πολλοι αλλοι δουλεψαν αμισθι χρονια ολοκληρα πριν ξεκινησουν να πληρωνονται.
το 2000 μισθο δεν καταλαβαινω απο που το συμπερανες .τεσπα , το οτι δουλευαν χωρις λεεφτα τι μας το λες?
θεωρειται επιχειρημα ή μηπως ειναι η παρηγορια του δουλου?
αφου συνεβη σε καποιους πρεπει να κατσουμε στα αυγα μας και να συμφωνησουμε κιολας?
δεν παμε καλα εδω περα
Καθε ανθρωπος που εχει ξεκινησει τη δικη του επιχειρηση ξερει οτι τα πρωτα χρονια οχι μονο δεν βγαζεις, πληρωνεις κιολας.
αυτο τωρα ειναι επιχειρημα?
:confused::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Παιδιά ξαναλέω πως το θέμα είναι για τι δουλειά μιλάμε. Για παράδειγμα ένας που θέλει να βρεί δουλειά ως developer και δεν έχει προυπηρεσία-portofolio θα δυσκολευτεί. Οπότε "αναγκάζεται" να τρέξει τσάμπα 3-4 project τα οποία θα αποδεικνύουν τα skills του. Γιατί στον εργοδότη η προυπηρεσία εξασφαλίζει κυρίως την ύπαρξη γνώσεων.

Αν όμως θες να βρείς δουλειά ως πολιτικός μηχανικός είναι πολύ πιο δύσκολο. Γιατί θες τεράστιο κεφάλαιο για να κάνεις και 1 project.

Αν θες να βρείς δουλειά ως φωτογράφος μόδας μπορείς να χαλάσεις λεφτά και να προσλάβεις 2-3 μοντέλα ή και με φίλες σου και να φτιάξεις φτηνά ένα portofolio που ουσιαστικά θα δείχνει στο εργοδότη τη ψάρια πιάνεις.

Οπότε και επανέρχομαι όποιος ψάχνει απάντηση για το αν συμφέρει να δουλέψει αμισθή πρέπει να ξεκαθαρίσει στο μυαλό του πως πέζεται το παιχνίδι στο τομέα του. Ακόμη παίζει και τεράστιο ρόλο και οικονομική του κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
το 2000 μισθο δεν καταλαβαινω απο που το συμπερανες .τεσπα , το οτι δουλευαν χωρις λεεφτα τι μας το λες?
θεωρειται επιχειρημα ή μηπως ειναι η παρηγορια του δουλου?
αφου συνεβη σε καποιους πρεπει να κατσουμε στα αυγα μας και να συμφωνησουμε κιολας?
δεν παμε καλα εδω περα

οχι σε καποιους, σε ΟΛΟΥΣ (οσους δεν ειναι σερβιτοροι και ταμιες ξερω γω, οποιαδηποτε δουλεια δεν θα μπορουσε να αντικατασταθει εξισου καλα απο ενα μηχανημα). Τη δουλεια τη μαθαινεις δουλευοντας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
οχι σε καποιους, σε ΟΛΟΥΣ (οσους δεν ειναι σερβιτοροι και ταμιες ξερω γω, οποιαδηποτε δουλεια δεν θα μπορουσε να αντικατασταθει εξισου καλα απο ενα μηχανημα). Τη δουλεια τη μαθαινεις δουλευοντας

epote,
το κορίτσι εδώ, απ''οσο καταλαβαίνω, αναφέρεται στην εκμετάλλευση. Δε μίλησε για μισθό των 2000 ευρώ. Οντας νέας γενιάς, αυτό που παρατηρώ είναι πως οι μισοί είναι κοπρίτες (ζητούν και δεν κάνουν) και οι άλλοι μισοί δουλεύουν απεριόριστα ή είναι άνεργοι παρ'όλες τις προσπάθειες. Εδώ όμως δε μιλάμε για την πρώτη κατηγορία (που προφανώς αναφέρεσαι) αλλά για παιδιά που αναζητούν εργασία κι ανταμοιβή γι'αυτό. Αναμφισβήτητα τη δουλειά τη μαθαίνεις δουλεύοντας -συμφωνώ απόλυτα-. Ωστόσο, αμοιβόμενος επιπρόσθετα, πέραν οτι ζεις αξιοπρεπώς (τα βασικά δηλαδή. Κι αν αμοίβεσαι καλύτερα, ζεις και καλύτερα δηλαδή κάνεις πράγματα πέραν των βασικών), επιβεβαιώνεσαι για την προσπάθειά σου. Λιγα τα έχεις αυτά τα τελευταία;
Κάποτε πιστεύω πως δουλεύοντας αφιλοκερδώς, ήξερε κανείς πως θα κάνει την απόσβεσή του. Σήμερα οι εργαζόμενοι έχουν την ίδια ελπίδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Πρώτα απ'όλα οφείλουμε να κάνουμε έναν "ποιοτικό" διαχωρισμό ανάμεσα στους διάφορους "τύπους" προϋπηρεσίας πριν βγάλουμε το όποιο συμπέρασμα,καθ'ότι προϋπηρεσία από προϋπηρεσία μπορεί να διαφέρει αισθητά!
Για παράδειγμα,υπάρχει η προϋπηρεσία "πάω σ'ένα noname λογιστικό γραφείο να εργαστώ ως λογιστής και να πηγαινοέρχομαι σε Δ.Ο.Υ. και εφορίες" και υπάρχει και η προϋπηρεσία "πάω να παρακολουθήσω/γίνω βοηθός δίπλα σε κάποιον διάσημο χειρουργό στις διάφορες επεμβάσεις του"!
Όπως αντιλαμβάνεστε η διαφορά ανάμεσα στις δύο αυτές τυχαίες περιπτώσεις είναι χαώδης,τόσο σχετικά με το τι αποκτάς άμεσα (γνώσεις και εμπειρίες) όσο και με το πως θα εκμεταλλευτείς/επενδύσεις τα οφέλη αυτά στην μετέπειτα καριέρα σου!

Κατά την ταπεινή μου άποψη λοιπόν,στην περίπτωση του νεαρού χειρούργου όχι μόνο αξίζει να πάει χωρίς αμοιβή αλλά και να πληρώσει από την τσέπη του μόνο και μόνο για να βάλει στο βιογραφικό του την προϋπηρεσία δίπλα σε κάποιον φημισμένο μεγαλοχειρούργο καθ'ότι έτσι τα οφέλη στο μέλλον θα είναι πολλαπλάσια από τα δικά του χειρουργία!
Στην περίπτωση δε του νεαρού λογιστή,αξίζει πιστεύετε να πάει εκεί που είναι να πάει χωρίς αμοιβή;Εγώ νομίζω πως σε καμία περίπτωση...

Παρ'ότι λοιπόν οι περιπτώσεις όπως του "χειρούργου" αποτελούν τη μειοψηφία,έχει ΚΑΚΩΣ σιγά-σιγά αρχίσει να γίνεται θεσμός σε όλα τα επαγγέλματα η άνευ αμοιβής εργασία!Κι αυτό το κατάντημα κατά την άποψή μου οφείλεται στους ίδιους τους εργαζόμενους...
Ένας έκανε την κουταμάρα και πήγε κάπου χωρίς αμοιβή,βγήκε βούκινο και σιγά-σιγά ακολούθησαν κι άλλοι!
Ε λοιπόν εγώ θα προτιμούσα να πάω να ζήσω σε μια σπηλιά και να τρέφομαι με άγρια μούρα και μανιτάρια παρά να χύσω μισή σταγόνα ιδρώτα χωρίς άμεσο αντίκρυσμα...

Μιλάω εκ του ασφαλούς θα μου πείτε;Ίσως...αλλά δεν ξέρω πολλούς που βλέπουν λογικό να δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους χωρίς ΕΣΤΩ μια συμβολική αμοιβή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Εφόσον θα είχα μια άλλη δουλειά με κανονικό μισθό άνετα θα δούλευα και κάπου αλλού χωρίς μισθό μόνο και μόνο για την εμπειρία.
Εξάλλου αυτό λέγεται και εθελοντισμός και για να μπεις στον εθελοντισμό σημαίνει πως σου αρέσει αυτό που κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top