Σχέση μητέρας και κόρης: Mία ανταγωνιστική αγάπη;

Η σχέση των γυναικών του e-steki με τις μητέρες τους. (Άντρες: οι αδερφές σας)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
  • Έχω σχέση μάλλον "φιλενάδας".

    Ψήφοι: 31 46.3%
  • Έχω σχέση μάλλον ανταγωνιστική.

    Ψήφοι: 13 19.4%
  • Κουμπάκιας (αν δε σας εκφράζει κάτι ή είστε άντρας χωρίς αδερφές).

    Ψήφοι: 16 23.9%
  • Πέρασα από τη μία φάση στην άλλη.

    Ψήφοι: 7 10.4%

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Αυτο που ειναι γνωστο παντως ειναι οτι οι Ελληνιδες μητερες τουλαχιστον, ειναι πολυ λιγοτερο ανεκτικες με τις κορες τους σε σχεση με τους γιους τους. Πχ ακομα και αντιδραστικος να ειναι ο γιος και να υψωνει καθε τοσο τη φωνη του, η μητερα του δεν θα το παρει προσωπικα. Πιθανοτατα ομως θα θυμωσει αν το ιδιο κανει η κορη. Οχι παντα βεβαια:)

Βεβαια. Οπως επισης για το γιο δεν θα πουνε να ερθεις πισω νωρις..ενω στην κορη θα της πουνε ελα πριν τις 12 πχ. Αδικια.αν και δεν εχω προσωπικη εμπειρια αυτα ειναι πραγματα που ακουγα τον καιρο του σχολειου.. Ολες οι ανακρισεις ειναι απο ενδιαφερον φυσικα αλλα καποτε πρεπει να καταλαβαινουν και οτι η κορη τους μεγαλωσε, θα κανει τις επιλογες της και θα αναλαβει την ευθυνη για τα οποιαδηποτε λαθη της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτο που ειναι γνωστο παντως ειναι οτι οι Ελληνιδες μητερες τουλαχιστον, ειναι πολυ λιγοτερο ανεκτικες με τις κορες τους σε σχεση με τους γιους τους. Πχ ακομα και αντιδραστικος να ειναι ο γιος και να υψωνει καθε τοσο τη φωνη του, η μητερα του δεν θα το παρει προσωπικα. Πιθανοτατα ομως θα θυμωσει αν το ιδιο κανει η κορη. Οχι παντα βεβαια:)
Μάνα: Να μην έχεις γκόμενο είσαι μικρή!
Κόρη: Ο γιος σου γιατί έχει;
Μάνα: Είναι αγόρι αυτός!

Και κάτι τέτοια επικά με τρελαίνουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Εχω δει προσωπικα παρομοιο μοτιβο σχεσης μανα κορης οπως μας περιεγραψε η φιλη μας σε δυο γνωστες μου...και προσωπικα θεωρω απαρεδεκτο η μανα ειτε να ξεχωριζει τα παιδια της ειτε να τα ανταγωνιζεται. προσωπικα δεν ειχα τετοια εμπειρια γιατι ειχα μια μητερα συμμαχο στη ζωη μου <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μμ... Δεν εχω σχεση φιλεναδας... Ποτε δεν ειχα... Αλλα ουτε ανταγωνιστικη σε καμια περιπτωση... Αν και την μαμα μου φυσικα την αγαπω πολυ δεν της λεω ποτε πραγματα που με αποσχολουν εκτος κι αν την αφορουν... Νομιζω οτι δεν θα συννενοηθουμε και οτι θα καταληξουμε στο να μαλωνουμε... Ευτυχως για εμενα, βρεθηκε ενα αλλο ατομο στην ζωη μου που μπορω να του μιλαω για ολα... Την εχω καπως σαν 2η μαμα μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι σχέση ανταγωνιστική. Είμαι ευγνώμων που την έχω και πάντα μου λέει πράγματα που με βοηθούν όταν έχω τις μαύρες μου και είμαι έτοιμη να τα παρατήσω όλα!!!
Σχέση φιλενάδας δεν ήταν δεν είναι και δε νομίζω να μπορεί να γίνει ποτέ. Πάντα θα είναι λιγάκι υπερπροστατευτική η μάνα απέναντι στο παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι σχέση ανταγωνιστική. Είμαι ευγνώμων που την έχω και πάντα μου λέει πράγματα που με βοηθούν όταν έχω τις μαύρες μου και είμαι έτοιμη να τα παρατήσω όλα!!!
Σχέση φιλενάδας δεν ήταν δεν είναι και δε νομίζω να μπορεί να γίνει ποτέ. Πάντα θα είναι λιγάκι υπερπροστατευτική η μάνα απέναντι στο παιδί.

Τα ίδια έχω να πω κι εγώ. Άλλο η φίλη κι άλλο η μητέρα. Είναι δύο πρόσωπα αγαπητά που επιτελούν όμως διαφορετικό ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top