Tips οικοκυρικών!

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο ταιριάζει εδώ η απορία μου, αλλά δε βρήκα σχετικό θέμα.

Λοιπόν. Έχω μια ολόμαλλη φούστα η οποία έχει ένδειξη ότι δεν κάνει να πλυθεί στο χέρι ή στο πλυντήριο, αλλά επιτρέπεται μόνο στεγνό καθάρισμα. Το θέμα είναι πως είναι Σάββατο βράδυ. -.-' Τι κάνουμε;

Σημειώνω πως δεν έχω περιθώρια πειραματισμών, είναι αρκετά ακριβή αγορά και δε θέλω να πάθει κάτι. Αν έχετε κάποια ιδέα, please, help. :redface: Διαφορετικά θα περιμένω τη Δευτέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο ταιριάζει εδώ η απορία μου, αλλά δε βρήκα σχετικό θέμα.

Λοιπόν. Έχω μια ολόμαλλη φούστα η οποία έχει ένδειξη ότι δεν κάνει να πλυθεί στο χέρι ή στο πλυντήριο, αλλά επιτρέπεται μόνο στεγνό καθάρισμα. Το θέμα είναι πως είναι Σάββατο βράδυ. -.-' Τι κάνουμε;

Σημειώνω πως δεν έχω περιθώρια πειραματισμών, είναι αρκετά ακριβή αγορά και δε θέλω να πάθει κάτι. Αν έχετε κάποια ιδέα, please, help. :redface: Διαφορετικά θα περιμένω τη Δευτέρα...
Ρούχα με οδηγία «Μόνο στεγνό καθάρισμα» δεν πρέπει να πλένονται!
Άρα μόνο στεγνό καθάρισμα!;)
Περισσότερα εδώ:
https://www.vazoplintirio.gr/

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Το φαντάστηκα πως δε θα είχα επιλογή. :redface: Ευχαριστώ πολύ! ^-^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Ρε παιδιά εμένα ο φούρνος μου που δεν καθαρίζει με τίποτα τι να τον κάνω? :P Σαν η επιφάνεια να έχει απορροφήσει τα λίπη πως να το πω :confused: Ούτε όταν ήταν ζεστός μπορούσα να τα καθαρίσω, η μπογιά του ίσως δεν ήταν καλή δεν ξέρω :/: Τι μπορώ να κάνω τώρα? Να βάψω ίσως με κάποιο spray ανθεκτικό στις μεγάλες θερμοκρασίες μερικά σημεία, γίνεται αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Ρε παιδιά εμένα ο φούρνος μου που δεν καθαρίζει με τίποτα τι να τον κάνω? :P Σαν η επιφάνεια να έχει απορροφήσει τα λίπη πως να το πω :confused: Ούτε όταν ήταν ζεστός μπορούσα να τα καθαρίσω, η μπογιά του ίσως δεν ήταν καλή δεν ξέρω :/: Τι μπορώ να κάνω τώρα? Να βάψω ίσως με κάποιο spray ανθεκτικό στις μεγάλες θερμοκρασίες μερικά σημεία, γίνεται αυτό?

έχεις δοκιμάσει τα καθαριστικά για τα λίπη που κυκλοφορούν στο super market?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ρε παιδιά εμένα ο φούρνος μου που δεν καθαρίζει με τίποτα τι να τον κάνω? :P Σαν η επιφάνεια να έχει απορροφήσει τα λίπη πως να το πω :confused: Ούτε όταν ήταν ζεστός μπορούσα να τα καθαρίσω, η μπογιά του ίσως δεν ήταν καλή δεν ξέρω :/: Τι μπορώ να κάνω τώρα? Να βάψω ίσως με κάποιο spray ανθεκτικό στις μεγάλες θερμοκρασίες μερικά σημεία, γίνεται αυτό?
Dr Beckmann καθαριστικο φουρνου καθαρίζει τα πάντα σε σχεση με λίπη φούρνου...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἕνα «κόλπο» τὸ ὁποῖο ἔμαθα πρόσφατα· ἂν ἔχετε πάει στὴν τουαλέτα καὶ ἡ μυρωδιὰ μετὰ εἶναι πολὺ ἔντονη, ἀρκεῖ νὰ ἀνάψετε ἕνα σπίρτο καὶ ἡ μυρωδιὰ θὰ φύγῃ ἀμέσως. Προσοχή, σπίρτο καὶ ὄχι ἀναπτῆρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
έχεις δοκιμάσει τα καθαριστικά για τα λίπη που κυκλοφορούν στο super market?

Dr Beckmann καθαριστικο φουρνου καθαρίζει τα πάντα σε σχεση με λίπη φούρνου...

Χρησιμοποίησα την κρέμα cif άλλα δεν έκανε κάτι γιατί τα λίπη μοιάζουν να έχουν απορροφηθεί :worry: Θα δοκιμάσω όμως και τον Dr :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Αν δεν πιάσει, δοκίμασε και με cillit bang και σύρμα βουτηγμένο σε καυτό νερό. Αν πάρεις αυτό με την πλαστική λαβή, δε θα κάψεις και τα χέρια σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Αν δεν πιάσει, δοκίμασε και με cillit bang και σύρμα βουτηγμένο σε καυτό νερό. Αν πάρεις αυτό με την πλαστική λαβή, δε θα κάψεις και τα χέρια σου. :)
MissKit ποιο cillit bang από όλα? Μόνο το πορτοκαλί έχω δοκιμάσει για το μπάνιο :hmm: Γενικά κάνει δουλειά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
MissKit ποιο cillit bang από όλα? Μόνο το πορτοκαλί έχω δοκιμάσει για το μπάνιο :hmm: Γενικά κάνει δουλειά?
Το πράσινο έχω που είναι για καμένα λίπη. Ωστόσο τώρα που το κοίταξα, ενδείκνυται για ελαφρά λερωμένο φούρνο, επομένως δεν ξέρω κατά πόσο θα σε εξυπηρετήσει.

Το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα για την πόρτα του φούρνου η οποία θέλω να λάμπει για να βλέπω μέσα τι γίνεται και κάνει καλή δουλειά. :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μόλις μου έστειλαν αυτό.


Δεν το δοκίμασα ακόμα, αλλά μοιάζει εύκολο, ειδικά αφού η ντουλάπα μου είναι έτσι:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πως καθαριζετε τις δαχτυλιες απο τα ντουλαπια? Τις καθαριζω με νερο αλλα ειναι μερικες που δε φευγουν με τιποτα και φοβαμαι να χρησιμοποιησω κατι αλλο μιας και ειναι ξυλο. Δοκιμασα με λιγο απορρυπαντικο πιατων τοπικα και τριψιμο με σφουγγαρακι απο μαλακη πλευρα αλλα τιποτα και παλι. Ποτισε κατι? Εχεετε να προτεινετε καμμια αλλη ιδεα?

Δεν το δοκίμασα ακόμα, αλλά μοιάζει εύκολο, ειδικά αφού η ντουλάπα μου είναι έτσι:

Θα ειχα φρικαρει με αυτη την ντουλαπα. Εγω ειμαι πολυ τακτικη, ολα ειναι σε κατηγοριες, δηλαδη εκει μπλουζακι καθημερινα, εκει τα καλα, εκει τα παντελονια, αλλου οι πυτζαμες κοκ κι ετσι καθε φορα που θελω να βαλω κατι αναλογα την περισταση, ξερω που να κοιταω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Aμα είναι ξύλο που δεν έχει "σφραγίσει" καλά με βερνίκι, δεν προκειται να καθαρισει με τιποτα γιατι ειναι πορωδες και απορροφάει τα πάντα.
Εγώ πάντως τα κάνω και με το πράσινο του σφουγγαριού και δεν παθαίνουν τίποτα, μήπως να δοκιμάσεις και αυτό μπας και βοηθήσει? (σε κάποιο μικρό σημείο στην αρχή, μην τυχον και στα δικα σου κανει ζημια...)

Εγώ έχω άλλο θέμα, είχα ένα τηγάνι με λάδι μέσα στο φούρνο (οταν κάνω πατάτες το κρατάω για μερικά τηγανισματα ακόμα και το αποθηκευω στο φουρνο) και εκει που πάω να το βγάλω βιαστικά, χύθηκε σχεδον ολο μεσα στο φουρνο! Το τι νευρα ειχα δεν περιγραφεται... Το εχω καθαρίσει μερικές φορές αλλά όταν ανάβω τον φούρνο μυρίζει λαδίλα. Καμια ιδέα να φύγει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Με τι τον καθαριζεις; Αν το καθαριζεις με κρεμα και δεν φευγει η λαδιλα, δοκιμασε να το αλειψεις με ξυδι κι αστο καμια ωρα και μετα καθαρισε το κανονικα. Αν δεν πετυχει ουτε αυτο, δοκιμασε να φτιαξεις μια αλοιφη απο σοδα και ξυδι και αλειψε το. Η σοδα γενικα παιρνει τις οσμες.. Και μην ξαναφησεις καλυτερα μεσα λαδι. Μαζευε το σε ενα μπουκαλι με καπακι και βαζε το σε ενα ντουλαπι με πετσετουλα απο κατω, εγω αυτο κανω οοοποτε κι αν.... Εγω γενικα αποφευγω σαν το διαολο το τηγανι. Για πολλους λογους- για να μη μαζευω το λαδι, για να μη γινομαι σκατα κι εγω και η κουζινα με τις πιτσιλιες και γιατι ειναι ανθυγιεινο.
Αυτο με το σφουγγαρακι το φοβαμαι λιγο μη κι αφησει γρατζουνιες. Εχει βερνικι το ξυλο, σε πολλα σημεια το καθαρισα αλλα ειναι μια σταμπα που μου χει σπασει τα νευρα. Θα το κανω παλι μπας και...
Ευχαριστω!

Dr Beckmann καθαριστικο φουρνου καθαρίζει τα πάντα σε σχεση με λίπη φούρνου...


Τι κακο κι αυτος ο φουρνος, καθε φορα που μαγειρευω, μετα καθομαι γονατιστη να καθαριζω για να μη μεινουν λιπη και παλι παιδευομαι. Πως το χρησιμοποιουμε αυτο; Κλασικα οπως ολα, ψεκασμα και τριψιμο; Το αφηνουμε καθολου για ωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αυτο με το σφουγγαρακι το φοβαμαι λιγο μη κι αφησει γρατζουνιες. Εχει βερνικι το ξυλο, σε πολλα σημεια το καθαρισα αλλα ειναι μια σταμπα που μου χει σπασει τα νευρα. Θα το κανω παλι μπας και...
Ευχαριστω!
Το ξυλο ειναι φυσικο με βερνίκι απο πάνω;
Ή έχει λάκα;
Αν εχει βερνίκι προφανως δεν εχει ποτίσει καλά οποτε και βρεγμένο ποτήρι νερό να κατσει θα αφήσει σημαδι...
Δοκιμασε και με το μαγικο σφουγγαράκι αλλά απαλά...
Αν και εφοσον δεν καθαρίζει το μονο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα γυαλόχαρτο το πολυ μαλακο που απλα θα σηκωσεις τις ίνες του ξυλου θα ξύσεις ολη την επιφάνεια και θα βερνικώσεις παλι απο πάνω...

Τι κακο κι αυτος ο φουρνος, καθε φορα που μαγειρευω, μετα καθομαι γονατιστη να καθαριζω για να μη μεινουν λιπη και παλι παιδευομαι. Πως το χρησιμοποιουμε αυτο; Κλασικα οπως ολα, ψεκασμα και τριψιμο; Το αφηνουμε καθολου για ωρα;
Ειναι αφρός .....τον αφηνεις 20 λεπτα και μετα με ενα σφουγγαράκι απο τη μαλακή πλευρά το τριβεις ελαφρώς και το καθαρίζεις με γαζα ποτισμένη σε πράσινο σαπούνι για να μην μεινουν υπολείμματα απο τον αφρο…… και ο φούρνος ειναι τζιτζι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το ξυλο ειναι φυσικο με βερνίκι απο πάνω;
Ή έχει λάκα;
Αν εχει βερνίκι προφανως δεν εχει ποτίσει καλά οποτε και βρεγμένο ποτήρι νερό να κατσει θα αφήσει σημαδι...
Δοκιμασε και με το μαγικο σφουγγαράκι αλλά απαλά...
Αν και εφοσον δεν καθαρίζει το μονο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα γυαλόχαρτο το πολυ μαλακο που απλα θα σηκωσεις τις ίνες του ξυλου θα ξύσεις ολη την επιφάνεια και θα βερνικώσεις παλι απο πάνω...


Ειναι αφρός .....τον αφηνεις 20 λεπτα και μετα με ενα σφουγγαράκι απο τη μαλακή πλευρά το τριβεις ελαφρώς και το καθαρίζεις με γαζα ποτισμένη σε πράσινο σαπούνι για να μην μεινουν υπολείμματα απο τον αφρο…… και ο φούρνος ειναι τζιτζι!


Λακα λακα ειναι! Τι ειναι το μαγικο σφουγγαρακι;; Τον δοκτωρα θα τον παρω βενι, πρεπει οπωσδηποτε γαζα με σαπουνι; Ενα απλο βετεξ με νερο δεν κανει; Η μυρωδια αρωματων δε μενει, ετσι; ΚΑθαριζει τοσο τελεια που μπορω να αφηνω τον φουρνο και για κανα δυο μαγειρεματα; Διοτι καθε φορα που μαγειρευω, μετα το καθαριζω και τον κραταω καινουριο. ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Λακα λακα ειναι! Τι ειναι το μαγικο σφουγγαρακι;; Τον δοκτωρα θα τον παρω βενι, πρεπει οπωσδηποτε γαζα με σαπουνι; Ενα απλο βετεξ με νερο δεν κανει; ευχαριστω!!
Ενα μαλακο απορροφητικό πανι και το vetex μια χαρα ειναι....

Μαγικό σφουγγαρι


Το πουλάνε όλα τα Super Merket..
Απλά το βρεχεις το στραγγιζεις και ετοιμο για χρηση πανω στην επιφανεια που θες....
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βενι να σαι καλα! Το καθαριστικο που προτεινες κανει μαγικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν αντεχω την μυρωδια των απορρυπαντικων που ειναι για τα αλατα. Πιστευω ειναι ακρως ανθυγιεινο να τα εισπνεουμε. Πως αλλιως μπορουμε να καθαριζουμε σωστα και να αφαιρουμε τα αλατα χωρις αυτη την αηδια που εισπνεουμε; Καθε φορα που τα χρησιμοποιω, μου ρχεται εμετος και κλεινω τη μυτη μου, δεν κανω πλακα. Παιρνω λιγο αερα και ξαναμπαινω και καθαριζω παλι με κλειστη μυτη. Παιδια σοβαρολογω. Υπαρχει καμια λυση; :/ Μου εχουν πει για το ξυδι. Δεν το εχω δοκιμασει. Κανει οντως δουλεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top