Tips οικοκυρικών!

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δοκίμασε μαγειρική σόδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν νομιζω να κανει καλη δουλεια τιποτα αλλο. Επειδη κι εμενα μου βρωμανε παρα πολυ, συνηθως ανοιγω παραθυρα και πορτες, παιρνω ανασα μακρια απο το πυρηνικο καθαριστικο, κραταω την αναπνοη μου, καθαριζω λιγο και παλι το ιδιο μεχρι να τελειωσω. Ολο λεω να παρω χειρουργικες μασκες και ολο το ξεχναω. Παντως θεωρω η καλυτερη λυση ειναι να παρεις μασκα, με ξυδια και αλλα σπιτικα γιατροσοφια θα εχεις μετριο αποτελεσμα με μικρη διαρκεια, εκτος και αν ειναι σχετικά μαλακο το νερο στην περιοχη σου. Ισως αν κανεις εναν συνδυασμο? Να βαζεις το καθαριστικο μια φορα το μηνα ας πουμε και στο μεσοδιαστημα να κανεις συντηρηση με κατι πιο φυσικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Δεν αντεχω την μυρωδια των απορρυπαντικων που ειναι για τα αλατα. Πιστευω ειναι ακρως ανθυγιεινο να τα εισπνεουμε. .......Υπαρχει καμια λυση;
Με τις σόδες, τα ξύδια και τα βότανα της γιαγιάς, μην περιμένεις αστραφτερή καθαριότητα. Χρησιμοποίησε το ειδικό απορρυπαντικό σου, φορώντας όμως στις δύσκολες μυρωδιές μάσκα της μιας χρήσης. Το έκανε πάντα η μητέρα μου (είναι γιατρός) και το ίδιο κάνω κι εγώ (σαν χαρούμενη νοικοκυρά) τώρα. Πωλούνται στα φαρμακεία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Με τις σόδες, τα ξύδια και τα βότανα της γιαγιάς, μην περιμένεις αστραφτερή καθαριότητα. Χρησιμοποίησε το ειδικό απορρυπαντικό σου, φορώντας όμως στις δύσκολες μυρωδιές μάσκα της μιας χρήσης. Το έκανε πάντα η μητέρα μου (είναι γιατρός) και το ίδιο κάνω κι εγώ (σαν χαρούμενη νοικοκυρά) τώρα. Πωλούνται στα φαρμακεία.

Αν βάζουμε αυτές τις μάσκες στη φωτο, δε θα μας μένουν λεφτά μετά από λίγο:hehe:
Χίλιες φορές να κάνεις μία αυτοσχέδια από χαρτί κουζίνας :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν βάζουμε αυτές τις μάσκες στη φωτο, δε θα μας μένουν λεφτά μετά από λίγο:hehe:
Χίλιες φορές να κάνεις μία αυτοσχέδια από χαρτί κουζίνας :hehe:

3 ευρω η εξαδα εχει και την ξαναχρησιμοποιεις αν θελεις, δεν ειναι κανενα τραγικο ποσο. Αυτοσχεδιες δεν ξερω να κανω παντως...
Η μασκα ειναι μια καλη λυση πιστευω. Κριστινελ το ανα διαστηματα μου φαινεται καλη λυση.
Θα τα δοκιμασω!
Ευχαριστω!

Και κατι ακομα παιδια: τις αντιστασεις του φουρνου(πανω) απο μεσα πως τις καθαριζετε; Γιατι εμενα μου βγαινει κυριολεκτικα η πιστη και δεν καθαριζουν τελειως! Βαζω λιποδιαλυτες αλλα τιποτα. Πιστευω πως με επιμονη θα βγουν η ναλλαξω τις αντιστασεις αλλα δεν ειναι κ λυση αυτο.:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Αν βάζουμε αυτές τις μάσκες στη φωτο, δε θα μας μένουν λεφτά μετά από λίγο:hehe:
Χίλιες φορές να κάνεις μία αυτοσχέδια από χαρτί κουζίνας :hehe:
Έλα ρε, μην είσαι τσιγκούνης. Αυτές της Chicco έχουν 3,24€ η εξάδα, δηλαδή 0,54€ το τεμάχιο. Δεν νομίζω να χρησιμοποιείς πάνω από μία την εβδομάδα.


τις αντιστασεις του φουρνου(πανω) απο μεσα πως τις καθαριζετε; Γιατι εμενα μου βγαινει κυριολεκτικα η πιστη και δεν καθαριζουν τελειως! Βαζω λιποδιαλυτες αλλα τιποτα.
FORNET χρυσή μου, FORNET. Αλλά να ακολουθείς προσεκτικά τις οδηγίες χρήσης. Εδώ η μάσκα είναι μάλλον απαραίτητη.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Έλα ρε, μην είσαι τσιγκούνης. Αυτές της Chicco έχουν 3,24€ η εξάδα, δηλαδή 0,54€ το τεμάχιο. Δεν νομίζω να χρησιμοποιείς πάνω από μία την εβδομάδα.


FORNET χρυσή μου, FORNET. Αλλά να ακολουθείς προσεκτικά τις οδηγίες χρήσης. Εδώ η μάσκα είναι μάλλον απαραίτητη.




Φιλε μου πραγματικα, τυχερή αυτη που σε εχει ή που θα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πώς καθαρίζεται ο απορροφητήρας; Κάποιος μού είχε πει για κόκα κόλα, ισχύει ή άσχετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς πώς καθαρίζεται ο απορροφητήρας; Κάποιος μού είχε πει για κόκα κόλα, ισχύει ή άσχετο;

επιφανειακα με μπειμπι οιλ,αν ειναι ινοξ.
βγαλε τα φιλτρα κ καντα με υγρο για λιπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πώς καθαρίζεται ο απορροφητήρας; Κάποιος μού είχε πει για κόκα κόλα, ισχύει ή άσχετο;

Αν έχεις το άσπρο φιλτρο πάρε άλλο, πάμφθηνα από τα σ/μ, το κοβεις και στα μέτρα σου. Αν έχεις το σιδερένιο, βύθιση σε βραστο νερο με σόδα και ξύδι (βρες το στο νετ) να κάνει αφρό, μισό μισό γιατι δε θα χωρέσει όλο σε μια κατσαρόλα.

Μην πας με συμβατικό τρόπο ή κοκακόλες, θα βλαστημάς για μια βδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Πως καθαρίζει το σουεντ;
( παρακαλώ δοκιμασμένα κόλπα, το ιντερνετ γράφει ότι να ναι :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πως καθαρίζει το σουεντ;
( παρακαλώ δοκιμασμένα κόλπα, το ιντερνετ γράφει ότι να ναι :( )


καθαριστηριο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γεια χαρα σε ολους,
Λοιπον θελω τα φωτα σας: ξερετε πως καθαριζουμε αποτελεσματικα παπουτσια τυπου sneakers , all star κλπ? Το ιντερνετ βγαζει διαφορα ματζουνια . Μ ενδιαφερει να καθαριστει κυριως το υφασμα , το πλαστικο μερος ειναι σχετικα οκ.
Πιο συγκεκριμενα τα παπουτσια μου λερωθηκαν απο λασπη καθως αποφασισα να παω βολτα στο δασος και , οπως ειναι αναμενομενο εγιναν χαλια.
Θα ηθελα να αποφυγω το καθαριστηριο αν ειναι ευκολο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια χαρα σε ολους,
Λοιπον θελω τα φωτα σας: ξερετε πως καθαριζουμε αποτελεσματικα παπουτσια τυπου sneakers , all star κλπ? Το ιντερνετ βγαζει διαφορα ματζουνια . Μ ενδιαφερει να καθαριστει κυριως το υφασμα , το πλαστικο μερος ειναι σχετικα οκ.
Πιο συγκεκριμενα τα παπουτσια μου λερωθηκαν απο λασπη καθως αποφασισα να παω βολτα στο δασος και , οπως ειναι αναμενομενο εγιναν χαλια.
Θα ηθελα να αποφυγω το καθαριστηριο αν ειναι ευκολο :)
Μπορείς να δοκιμάσεις με σαπούνι και σκληρή βούρτσα, ειδάλλως στο πλυντήριο (χαμηλή θερμοκρασία, μικρό πρόγραμμα, χωρίς στύψιμο και μαλακτικό κι όχι στέγνωμα στον ήλιο/καλοριφέρ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γεια χαρα σε ολους,
Λοιπον θελω τα φωτα σας: ξερετε πως καθαριζουμε αποτελεσματικα παπουτσια τυπου sneakers , all star κλπ? Το ιντερνετ βγαζει διαφορα ματζουνια . Μ ενδιαφερει να καθαριστει κυριως το υφασμα , το πλαστικο μερος ειναι σχετικα οκ.
Πιο συγκεκριμενα τα παπουτσια μου λερωθηκαν απο λασπη καθως αποφασισα να παω βολτα στο δασος και , οπως ειναι αναμενομενο εγιναν χαλια.
Θα ηθελα να αποφυγω το καθαριστηριο αν ειναι ευκολο :)

Τα all star που είναι πάνινα για να πλυθούν στο πλυντήριο, τα βάζεις σε μια πάνινη τσάντα τύπου tote , ή ακόμη και σε μαξιλαροθήκη και τα πλένεις σε χαμηλή θερμοκρασία. Όχι στεγνωτηριο, οχι μαλακτικό, τα αφήνεις να στεγνώσουν έξω αλλά να μην βλέπει ο ήλιος την πλευρά του χρώματος απευθείας γιατί το χρώμα αλλοιώνεται! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για την μυρωδιά των παπουτσιών έχετε τίποτα; Προφανώς δεν εννοώ να βρωμάνε τα πόδια και οι κάλτσες. Απλά πολλές φορές το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένο το παπούτσι μυρίζει. Αυτό εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλοί βάζουν ταλκ σε όλη την επιφάνεια που ακουμπάει το πόδι, Γιάννη. Προσωπικά, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά όσοι το δοκίμασαν είπαν πως έχει πολύ καλά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τα all star που είναι πάνινα για να πλυθούν στο πλυντήριο, τα βάζεις σε μια πάνινη τσάντα τύπου tote , ή ακόμη και σε μαξιλαροθήκη και τα πλένεις σε χαμηλή θερμοκρασία. Όχι στεγνωτηριο, οχι μαλακτικό, τα αφήνεις να στεγνώσουν έξω αλλά να μην βλέπει ο ήλιος την πλευρά του χρώματος απευθείας γιατί το χρώμα αλλοιώνεται! :)

Μπορείς να δοκιμάσεις με σαπούνι και σκληρή βούρτσα, ειδάλλως στο πλυντήριο (χαμηλή θερμοκρασία, μικρό πρόγραμμα, χωρίς στύψιμο και μαλακτικό κι όχι στέγνωμα στον ήλιο/καλοριφέρ).


Σας ευχαριστώ πάρα πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top