Μεγαλεπήβολοι στόχοι: τι μας εμποδίζει να τους υλοποιήσουμε;

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Σκέφτομαι ... σκέφτομαι πως εαν ήθελα,θα μπορούσα να κάνω τα πάντα ...
Ας υποθέσουμε πως θέλω να κατακτήσω τον κόσμο ή πως θέλω να φέρω παγκόσμια ειρήνη.Εάν αύριο ξύπναγα με αυτή την ιδέα,θα μπορούσα να το σχεδιάσω.
Θεωρητικά,δεν είναι ακατόρθωτο.Άλλωστε,τίποτα δεν είναι.
Τι με εμποδίζει όμως να το προσπαθήσω;Εάν μου πείτε τίποτα,θα χετε ενα δίκιο.Αλλα σκεφτείτε το,θα το κάνατε εσείς ακόμα και εαν δεν σας εμπόδιζε τίποτα;

Λίγο περιέργη η σκέψη μου και ισως να μην αποδωσα αυτό ακριβώς που σκέφτομαι,αλλα με περιορίζει ο γραπτός λόγος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Σκέφτομαι ... σκέφτομαι πως εαν ήθελα,θα μπορούσα να κάνω τα πάντα ...
Ας υποθέσουμε πως θέλω να κατακτήσω τον κόσμο ή πως θέλω να φέρω παγκόσμια ειρήνη.Εάν αύριο ξύπναγα με αυτή την ιδέα,θα μπορούσα να το σχεδιάσω.
Θεωρητικά,δεν είναι ακατόρθωτο.Άλλωστε,τίποτα δεν είναι.
Τι με εμποδίζει όμως να το προσπαθήσω;Εάν μου πείτε τίποτα,θα χετε ενα δίκιο.Αλλα σκεφτείτε το,θα το κάνατε εσείς ακόμα και εαν δεν σας εμπόδιζε τίποτα;

Λίγο περιέργη η σκέψη μου και ισως να μην αποδωσα αυτό ακριβώς που σκέφτομαι,αλλα με περιορίζει ο γραπτός λόγος ...
Ωραία αυτα που λες αλλα μου φαίνονται λίγο δύσκολα αυτα..δηλαδή αν θέλω εγώ μπορώ να προσπαθήσω να φέρω παγκόσμια ειρήνη??μόνη μου??πώς????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Γίνε η διάδοχος του Γκάντι! :P
Γιατί οχι;
Δηλαδή,τι ειναι αυτό που θα σε εμπόδιζε;η δυσκολία του εγχειρήματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Σκέφτομαι ... σκέφτομαι πως εαν ήθελα,θα μπορούσα να κάνω τα πάντα ...
Ας υποθέσουμε πως θέλω να κατακτήσω τον κόσμο ή πως θέλω να φέρω παγκόσμια ειρήνη.Εάν αύριο ξύπναγα με αυτή την ιδέα,θα μπορούσα να το σχεδιάσω.
Θεωρητικά,δεν είναι ακατόρθωτο.Άλλωστε,τίποτα δεν είναι.
Τι με εμποδίζει όμως να το προσπαθήσω;

ότι δεν ξυπνάς ποτέ το πρωί :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
ότι δεν ξυπνάς ποτέ το πρωί :mad:
Και τι σε εμποδίζει να κανεις το όνειρο ,πραγματικότητα;
Μήπως η σκέψη του μάταιου,ανώφελου και αδύνατου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Καθώς έκανα αναζήτηση σε παλαιότερα μηνύματα έπεσε το μάτι μου στο συγκεκριμένο και σκέφτηκα να το ξετρυπώσω μιας και πριν λίγες μέρες σκεφτόμουνα κατά πόσο ολοκληρώνουμε τους στόχους μας! :P:P
... Για την ακρίβεια σκεφτόμουνα κατα πόσο εμείς οι άνθρωποι ενώ κάνουμε όνειρα και συχνά βάζουμε στόχους, τα πραγματοποιούμε ή τουλάχιστον το προσπαθούμε να τα πλησιάσουμε έστω και λίγο!

Πιστεύω πως μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων ενώ θέλει να κάνει πράγματα και να τελειοποιήσει ως προς το μέγιστο ζωή του δεν το κάνει, ενώ έχει και τα μέσα και την τύχη πολλές φορές.
Και αυτό πιστεύω πως γίνεται από φόβο, ανασφάλεια και συνήθεια... Από φόβο γιατί σκέφτεται την πιθανότητα της αποτυχίας και πως θα την αντιμετωπίσει ενώ ήδη έχει ξεβολευτεί από την "μίζερη" ζωή του, από την οποία αποφασίζει να μην ζητήσει τίποτα παραπάνω και να αρκεστεί σε ότι του έχει δοθεί. Επειδή έχει την ανασφάλεια πως δεν θα τα καταφέρει γιατί ξαφνικά θα πρέπει να πέσει σε βαθιά και άγνωστα νερά και θα πρέπει να κολυμπήσει.. Και εάν δεν τα καταφέρει...??? Και εάν δεν μπορέσει να κολυμπήσει αφού δεν ξέρει καλό κολύμπι πώς θα σωθεί??
Κάπως 'ετσι, πιστεύω πως οι άνθρωποι βρίσκουν δικαιολογίες και αφορμές για να τρενάρουν και να αναβάλλουν επ' αόριστον τα ονειρα τους και τους στόχους τους και συνεχίζουν να ζουν στην ήδη γνωστή και "σίγουρη" καθημερινότητα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πόση θέληση έχεις. όσο μεγάλος κι αν είναι ο στόχος... "αν θέλεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν θα συνωμοτήσει για να το καταφέρεις". προφανώς το σύμπαν δεν συνωμοτεί, απλά εσύ δίνεις τον καλύτερο σου εαυτό και πετυχαίνεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω αυτη την μπουρδα με το συμπαν ποτε δεν την χωνεψα, ουτε τον αλχημιστη ουτε κ τον κοελο χωνευω επισης!
Δε συνομωτει κανενα συμπαν! Εσυ συνομωτεις κ γινεται αυτο που θες αρκει πρωτιστως να σαι ικανος κ δευτερευοντως και λιγο κωλοφαρδος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εγω αυτη την μπουρδα με το συμπαν ποτε δεν την χωνεψα, ουτε τον αλχημιστη ουτε κ τον κοελο χωνευω επισης!
Δε συνομωτει κανενα συμπαν! Εσυ συνομωτεις κ γινεται αυτο που θες αρκει πρωτιστως να σαι ικανος κ δευτερευοντως και λιγο κωλοφαρδος :D
κι εγω απορώ πώς οι μπουρδολογιες του Κοέλιο έγιναν μπεστσέλερς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ολα ειναι θεμα marketing αγαπητε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
κι εγω απορώ πώς οι μπουρδολογιες του Κοέλιο έγιναν μπεστσέλερς
Όταν ήμουν μαθητής θυμάμαι μια εποχή που όλοι (κυρίως κορίτσια, αλλά και αγόρια) μιλούσαν για τον "Αλχημιστή" και έλεγαν το πόσο καταπληκτικό βιβλίο είναι. Προφανώς το αγόρασα. Από τις πρώτες ακόμα σελίδες το βρήκα ανούσιο, παιδαριώδες και βαρετό. Ήθελα να το παρατήσω, όμως επειδή όλοι έλεγαν τόσα για αυτό, ήλπιζα να γίνει στη συνέχεια πιο ενδιαφέρον, οπότε πίεσα τον εαυτό μου να το διαβάσει μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα οι αρχικές μου απόψεις να ενισχυθούν. Προφανώς, και δεν άνοιξα κανένα άλλο βιβλίο του Coelho.
Ολα ειναι θεμα marketing
Θα συμφωνήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Εγω αυτη την μπουρδα με το συμπαν ποτε δεν την χωνεψα, ουτε τον αλχημιστη ουτε κ τον κοελο χωνευω επισης!
Δε συνομωτει κανενα συμπαν! Εσυ συνομωτεις κ γινεται αυτο που θες αρκει πρωτιστως να σαι ικανος κ δευτερευοντως και λιγο κωλοφαρδος :D

Ο Κοέλο, δεν κάνει τίποτα παραπάνω, απο την συγκεκαλυμμένη διαφήμιση συμβολισμών. Προς μία κατεύθυνση πάντα.
Την ωραιοποίηση καταστάσεων, με στόχο, απο την μια μεριά να προκαλέσει το ενδιαφέρον και απο την άλλη να αποπροσανατολίσει τους αναγνώστες των βιβλίων του.

Και μόνο το οτι επικαλείται το σύμπαν και την συνομωσία του, αρκεί. Γιατι θα πρέπει ή να γνωρίζει τί λέει, άρα τίθεται θέμα απόδειξης αυτών που επικαλείται ή δεν είναι σε θέση να αποδείξει τίποτα, οπότε αυτά που γράφει είναι απλές φαντασιώσεις, οπότε και στις δύο περιπτώσεις απορρίπτονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Σκέφτομαι ... σκέφτομαι πως εαν ήθελα,θα μπορούσα να κάνω τα πάντα ...
Ας υποθέσουμε πως θέλω να κατακτήσω τον κόσμο ή πως θέλω να φέρω παγκόσμια ειρήνη.Εάν αύριο ξύπναγα με αυτή την ιδέα,θα μπορούσα να το σχεδιάσω.
Θεωρητικά,δεν είναι ακατόρθωτο.Άλλωστε,τίποτα δεν είναι.
Τι με εμποδίζει όμως να το προσπαθήσω;Εάν μου πείτε τίποτα,θα χετε ενα δίκιο.Αλλα σκεφτείτε το,θα το κάνατε εσείς ακόμα και εαν δεν σας εμπόδιζε τίποτα;

Λίγο περιέργη η σκέψη μου και ισως να μην αποδωσα αυτό ακριβώς που σκέφτομαι,αλλα με περιορίζει ο γραπτός λόγος ...

Δεν σε εμποδίζει τίποτα!!!

Το μόνο που χρειάζεσαι, είναι ένα καλάμι...

Το καβαλάς και όπα, έφυγες...:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ο φόβος της αποτυχίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
:hmm:
Ναι.. αλλά εάν δεν αποτύχουμε δεν θα μάθουμε και ποιοι είναι οι λάθος τρόποι να πετύχουμε αυτό που θέλουμε!!! Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει βιβλίο χρήσεων για την επιτυχία!
Και εκτός των άλλων πιστεύω πως ο φόβος της αποτυχίας ή και επιτυχίας καμιά φορά "κέρδισε" ανθρώπους που μπορεί να χάσανε τον στόχο τους, και έτσι ποτέ δεν ήρθε η επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
:hmm:
Ναι.. αλλά εάν δεν αποτύχουμε δεν θα μάθουμε και ποιοι είναι οι λάθος τρόποι να πετύχουμε αυτό που θέλουμε!!! Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει βιβλίο χρήσεων για την επιτυχία!
Και εκτός των άλλων πιστεύω πως ο φόβος της αποτυχίας ή και επιτυχίας καμιά φορά "κέρδισε" ανθρώπους που μπορεί να χάσανε τον στόχο τους, και έτσι ποτέ δεν ήρθε η επιτυχία
Κανένας σπρίντερ δεν γνώριζε και ούτε οραματίστικε να σπάσει ρεκόρ την στιγμή που μάθαινε να περπατά.

Αρα, το να θέτεις στόχους μεγαλεπίβολους είναι ουτοπικό.
Οπως και για να γίνεις σπρίντερ χρειάζεσαι να κάνεις το πρώτο βήμα, απαραίτητο είναι και για να θεωρίσεις οτι πέτυχες κάτι, να μην καβαλήσεις ποτέ το καλάμι και να κάνεις οποσδήποτε την ελάχιστη προσπάθεια που χρειάζεσαι για το ξεκίνημα. Ταπεινά και σταθερά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top