Έχουν πάντα σημασία όλες οι λεπτομέρειες ;

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Για να μην αοριστολογώ ας πω ένα πολύ απλό παράδειγμα:
Ας πούμε βλέπω καμιά φορά το "Κάτι ψήνεται" και παρατηρώ με πόση επιμέλεια και σχολαστικότητα φροντίζουν τη διακόσμηση του τραπεζιού. Διπλώνουν προσεκτικά τις χαρτοπετσέτες, τοποθετούν στη σωστή σειρά διάφορα πιρούνια και κουτάλια (άλλο για τη σαλάτα, άλλο για τη σούπα, άλλο για το γλυκό κτλ). Τοποθετούν ,επίσης , διαφόρων ειδών ποτήρια άλλο για το κρασί, άλλο για το νερό, άλλο για το αναψυκτικό και πάει λέγοντας. Θα φροντίσουν, ακόμη, το χρώμα του τραπεζομάντηλου να ταιριάζει με την κουρτίνα που βρίσκεται στο χώρο, θα βάλουν το απαραίτητο ντεκόρ στη μέση και τέλος πάντων μια ολόκληρη φιλοσοφία από πίσω. Εντάξει, savour vivre θα μου πείτε, αλλά πιστεύω ότι τέτοιου είδους άνθρωποι είναι γενικότερα σχολαστικοί. Επίσης, θα μου πείτε τηλεοπτική εκπομπή είναι.Υπάρχει και το έπαθλο. Αλλά και πάλι, τέτοια παραδείγματα ανθρώπων υπάρχουν και στην καθημερινή μας ζωή.


Προσωπικά δε θα πήγαινα σε μια τέτοια εκπομπή μιας και θεωρώ ακόμα και τη συμμετοχή χάσιμο χρόνου. Ντάξει ίσως ένας ακόμη λόγος να ήταν πως θα σέρβιρα για κυρίως πιάτο τοστ και για γλυκό κίντερ μπουένο :P

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την aegloswen.

Το να δίνεις σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες όπως τις παραπάνω μου φαίνεται κάπως καθυστερημένο και βαρετό. Όλα αυτά τα του savoir vivre μου προκαλούν ένα συναίσθημα μιζέριας και get a life feeling. Λες και δεν είναι ήδη πολύτιμος ο χρόνος και μικρή η ζωή μας... Ας είμαστε σχολαστικοί σε πιο ουσιώδη πράγματα.

ps. αν κάποιος που με γνωρίζει προσωπικά το διαβάσει, έχει κάθε δικαίωμα να με μουτζώσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Απορώ με το ότι κολλήσατε να σχολιάζετε την εκπομπή... :P

Τα πράγματα είναι απλά όμως κι εμείς έχουμε χαθεί στη μετάφραση. Διαβάζοντας την Ψαραδέλλη αντιλαμβάνομαι πως επιστρέφουμε και πάλι σε κάτι που έχουμε συζητήσει πολλές φορές σε άλλα threads. Το τι ζητά καθένας από τη ζωή του.

Εντελώς πρακτικό είναι, λοιπόν, το να έχεις άλλο ποτήρι για το κρασί, άλλο για το νερό και άλλο για το αναψυκτικό στο τραπέζι σου διότι διαφορετικά θα καταλήξεις να πίνεις νερωμένο κρασί με γεύση κόκα κόλα. :P Το ζήτημα είναι αν αυτό το θεωρείς σημαντικό ή όχι. Η υπερανάλυση του οτιδήποτε από την άλλη είναι διυλιστήριο κουνουπιών και θεωρώ πως ουδεμία σχέση έχει με "πρακτικές" λεπτομέρειες.

Κάτι που δεν κατανοώ είναι το γιατί παρουσιάζετε όλοι τις λεπτομέρεις ως "κόλλημα". Εγώ τις βλέπω ως έναν ακόμη τρόπο να απολαύσεις τη ζωή. Η μυρωδία ενός λουλουδιού που σε έφτασε περανώντας δίπλα του είναι μια λεπτομέρεια που μπορεί και να μην παρατηρήσεις σκεπτόμενος πόσο βιάζεσαι. Μπορεί όμως να σου φτιάξει στιγμιαία τη διάθεση και να σταματήσεις να το μυρίσεις για λίγο ακόμη πριν συνεχίσεις την πορεία σου.

Άλλο παράδειγμα από την καθημερινότητα; Το να φας το φαγητό σου όσο ζεστό σου αρέσει ώστε να το απολαύσεις περισσότερο.

Ακόμη και το τι θα χαρακτηρίσουμε λεπτομέρεια έχει να κάνει με τις προτεραιότητές μας, επομένως είναι δύσκολο να τεθούν όρια στο τι έχει σημασία και τι όχι. Ισχύει πως όλα έχουν σημασία, το θέμα είναι σε τι επιλέγει ο καθένας να δώσει σημασία. Αυτό που είναι ασήμαντο για μένα, μπορεί να είναι καίριο για σένα and so on...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Όχι μόνο πιστεύω πως έχουν σημασία αλλά είμαι πεπεισμένος ότι όλη η ουσία στις λεπτομέρειες βρίσκεται. Ο χαρακτήρας του ανθρώπου, η συνέπεια, η ευγένεια, η ειλικρίνεια, η καλοσύνη, η ανιδιοτέλεια και πολλά άλλα φαίνονται στα λεγόμενα "μικρά", "ασήμαντα" πράγματα. Δεν χρειάζεται να περιμένουμε τα σημαντικά θέματα για να κρίνουμε συμπεριφορές και χαρακτήρες, τις περισσότερες φορές, αν όχι πάντα, οι λεπτομέρειες δείχνουν με σαφήνεια τι συμβαίνει.

Εντάξει δεν λέω ότι πρέπει να ελέγχουμε όλες τις λεπτομέρειες σε σημείο ψύχωσης. Προφανώς υπάρχουν και πολλές οι οποίες είναι ασήμαντες, δεν εννοώ να καταλήξουμε να ψάχνουμε να βρούμε γιατί κάποιος προτιμά το ζαμπόν από την γαλοπούλα.

Εν κατακλείδι, οι λεπτομέρειες δεν κάνουν απλώς την διαφορά αλλά συνάμα συνθέτουν και την ουσία (και την συνουσία επίσης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Χμ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σιγουρα κι εγω το πιστευω η λεπτομερεια κάνει την διαφορά στα πάντα μη σου πω!
Στη διακόσμηση του σπιτιού μου όλα είναι μελετημένα μέχρι κάθε τελ λεπτομέρεια. Ενα πραγμα να βάλεις διαφορετικά αλλάζει εντελώς η εικόνα!

Εδω το φρυδι μας βγαζουμε και μια τριχα μπορει να στο φτιάξει η να στο χαλασει τελειως! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top