Πιστεύετε στη Δευτέρα Παρουσία;

Πιστεύετε στη δευτέρα παρουσία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 134)
  • Ναι

    Ψήφοι: 54 40.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 59.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.7%

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν πάμε καλύτερα ΟΛΟΙ μαζί στο διάολο
και να αφήσουμε το θεό ολομόναχο στον παράδεισο ;

Μα δεν το βλέπειις;(! ) Ήμαστε ήδη με το διάβολο και συνομωτούμε, πως να πάμε προς την άλλη πλευρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Μα δεν το βλέπειις;(! ) Ήμαστε ήδη με το διάβολο και συνομωτούμε, πως να πάμε προς την άλλη πλευρά!
Κι αν σας ξεμείνει κάνας πίσω, τι θα κάνετε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από me:
Δεν πάμε καλύτερα ΟΛΟΙ μαζί στο διάολο
και να αφήσουμε το θεό ολομόναχο στον παράδεισο ;

Ο διάολος κυβερνάει όλοι οι ηγέτες μασόνοι και τέτοια για ποιόν λόγο να του πάμε κόντρα λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
απλώς ο παράδεισος στη δική μου λογική είναι ανυπόφορος

τεσπα.. ας δοκιμάσω να πω κάτι (με δική σας ορολογία) :
όταν μιλάτε για αιώνια κόλαση, τι εννοείτε ;
Κόλαση για ΠΑΝΤΑ: παύει η δυνατότητα επιλογής του καλού και του κακού.
Δεν είσαι ελεύθερος στην κόλαση. Δεν μπορείς να αλλάξεις.
Άρα το "πρόσωπο" καταργείται και το "κακό" θριαμβεύει !
Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κι αν σας ξεμείνει κάνας πίσω, τι θα κάνετε ;

Θα γυρίσουμε πίσω να τον περιμαζέψουμε, αν βέβαια το επιθυμεί!

απλώς ο παράδεισος στη δική μου λογική είναι ανυπόφορος

...
Τότε ψάξε... τη λογική σου, αδελφέ!
τεσπα.. ας δοκιμάσω να πω κάτι (με δική σας ορολογία) :
όταν μιλάτε για αιώνια κόλαση, τι εννοείτε ;
Κόλαση για ΠΑΝΤΑ: παύει η δυνατότητα επιλογής του καλού και του κακού.
Δεν είσαι ελεύθερος στην κόλαση. Δεν μπορείς να αλλάξεις.
Άρα το "πρόσωπο" καταργείται και το "κακό" θριαμβεύει !
Σωστά;

Χρειάζεται να το ψάξεις λίγο με τις "ορολογίες", πρώτα για να εννοείς τις ερωτήσεις σου και κατά δεύτερο, για να μην καταλήγεις να τις απαντάς μόνος σου. Συνήθως, έτσι δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να μάθεις, μη τυχόν και κάνεις λάθος ερωτήσεις. Στην προκείμενη περίπτωση, τα εισαγωγικά σου για το πρόσωπο και το κακό, ασύμπτωτες έννοιες μεταξύ τους, μάλλον φανερώνουν, ή σύγχυση εννοιών ή μία απόπειρα "πώλησης πνεύματος"... Παντελώς λάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις λογικά επιχειρήματα για να πείσεις θρησκευόμενους. Αν τα λογικά επιχειρήματα δουλεύανε δεν θα υπήρχαν θρησκευόμενοι. Οπότε όλο το ποστ σου είναι μια εις άτοπον απαγωγή.:)

Έχεις απόλυτο δίκιο. Έτσι κι αλλιώς δεν χρειαζόμαστε λογικά επιχειρήματα γι' αυτό το θέμα. Αυτά μας χρειάζονται για άλλα θέματα. Η πίστη είναι κάτι που βιώνεται. Δεν είναι μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Έτσι κι αλλιώς δεν χρειαζόμαστε λογικά επιχειρήματα γι' αυτό το θέμα. Αυτά μας χρειάζονται για άλλα θέματα. Η πίστη είναι κάτι που βιώνεται. Δεν είναι μαθηματικά.

Μπορείς είτε να βασίζεσαι σε λογικά επιχειρήματα και στην επιστημονική μέθοδο για όλα τα πράγματα στη ζωή σου, ώστε να είσαι ορθολογικό ον ή να τα απορρίπτεις καθολικά και να είσαι απλά παράλογο ον. Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιείς γενικά την λογική αλλά όταν πρέπει να την εφαρμόσεις σε θέματα πίστης, θεού κτλ να φτιάχνεις μια μεγάλη κατηγορία που εξαιρείται της λογικής. Αυτό σημαίνει πως έχεις ταμπού, δηλαδή όταν πας να εξετάσεις κάποια πράγματα το υποσυνείδητό σου αντιδρά και προσπαθεί να σταματήσει τη λογική σου.

Ο κυριότερος λόγος που δεν θες να εφαρμόσεις τη λογική σου σε θέματα πίστης είναι διότι δεν θέλεις να εναντιωθεί στους γονείς σου. Τα θρησκευτικά πιστεύω σου εντυπώθηκαν σε πολύ νεαρή ηλικία από τους γονείς σου, τότε που δεν είχες ακόμη ανεπτυγμένη κριτική ικανότητα. Τότε οι γονείς σου ήταν τα πρότυπά σου και ρούφαγες σαν σφουγγάρι ότι σου λέγανε. Όλα αυτά έχουν γραφτεί ανεξίτηλα στο παιδικό υποσυνείδητό σου.

Τώρα αν εφαρμόσεις τη λογική σε θέματα θρησκείας, θα καταλήξεις αναπόφευκτα στο γεγονός ότι οι γονείς σου, σου είπανε ψέματα. Όσο πιο καλή είναι η σχέση που έχεις με τους γονείς του τόσο πιο σφοδρή είναι αντίδραση του υποσυνειδήτου σου στο λογικό απόφθεγμα του ψέματος που σου είπανε, καθώς καταστρέφει τις παιδικές σου αναμνήσεις.

Η πίστη προφανώς και δεν είναι μαθηματικά. Αν ήταν μαθηματικά θα έδινε σαφή εργαλεία που θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε για να τη διαψεύσουμε όπως κάθε καλή επιστημονική θεωρία. Αντίθετα η πίστη είναι απλά κάτι το αφηρημένο, κάτι που "βιώνεις", κάτι μη διαψεύσημο. Αυτή είναι και η ουσία της προπαγάνδας, να μην μπορείς να την διαψεύσεις.

Αυτό που νομίζεις ότι βιώνεις, αυτό που νομίζεις πως υπάρχει ένας φύλακας άγγελος που σε προσέχει, μια παρουσία που είναι πάντα μαζί σου, που πηγάζει από μέσα σου και σου δίνει κατευθύνσεις, δεν είναι ο Θεός είναι το υποσυνείδητο σου. Το εγκεφαλικό κομμάτι που στεγάζει το υποσυνείδητο δημιουργείτε πολύ πιο πριν το κομμάτι της λογικής. Έτσι το υποσυνείδητο σου είναι αυτό που υπάρχει πριν από εσένα. Που ήταν εκεί πριν να είσαι εσύ εκεί. Το υποσυνείδητο κομμάτι του εγκεφάλου δουλεύει 7000 φορές πιο γρήγορα από το κομμάτι της λογικής. Όταν μια απειλητική παρουσία είναι στο χώρο σου και έχεις μια αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να φύγεις, δεν στην στέλνει ο θεός αυτήν την αίσθηση, την στέλνει το υποσυνείδητό σου που έχει κάνεις τόσους υπολογισμούς που δεν θα μπορούσες ποτέ να φανταστείς.

Τροφή για σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ξεχασμένε, αν και στο θέμα της θρησκείας έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις (κάτι που σέβομαι απόλυτα), σου αναγνωρίζω το χάρισμα της επιχειρηματολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτό που νομίζεις ότι βιώνεις, αυτό που νομίζεις πως υπάρχει ...
Τροφή για σκέψη.

...Από φιλοσοφική/οντολογική γωνία, είναι το ΕΓΩ σου(όπως και του καθενός μας! ), το οποίο δεν νοείται χωρίς το ΕΣΥ...Πάντα βέβαια οντολογικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
...Από φιλοσοφική/οντολογική γωνία, είναι το ΕΓΩ σου(όπως και του καθενός μας! ), το οποίο δεν νοείται χωρίς το ΕΣΥ...Πάντα βέβαια οντολογικά...

Δεν νομίζω, διότι το Εγώ είναι αποτέλεσμα της ανάπτυξης του prefrontal cortex ο οποίος αναπτύσεται σταδιακά μέσα στα πρώτα 5-7 χρόνια της ζωής ενός παιδιού, το ενσυνείδιτο που λέμε. Γι'αυτό και τα ζώα δεν έχουν συναίσθηση του εαυτού τους, καθώς δεν έχουν αναπτυγμένο αυτό το τμήμα του εγκεφάλου τους. Το υποσυνείδιτο αντίχστοιχα είναι το παλιό-ερπετικό τμήμα του εγκεφάλου μας, που είναι και το από τα πρώτα τμήματα που αναπτύσονται μέσα στη μήτρα. Έτσι το υποσυνείδιτο προυπάρχει του ενσυνείδιτου, είναι εκείνο που προυπάρχει του Εγω μέσα μας. Το ότι κάποιοι επιλέγουν να το λατρέψουν σαν Θεό είναι άλλο θέμα πάρομοιο με τη λατρεία του ήλιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Θα γυρίσουμε πίσω να τον περιμαζέψουμε, αν βέβαια το επιθυμεί!
Κι αν βρεθείτε εσείς στην αγκαλιά του υψίστου κι ο άνθρωπος που αγαπάτε έξω απ'αυτήν, πώς θα μπορέσετε να απολαύσετε την θαλπωρή ;

Τότε ψάξε... τη λογική σου, αδελφέ!
όταν σκέφτομαι, με τη λογική μου, πώς θα περνά ο (ατέλείωτος) χρόνος εκεί - σκέτος εφιάλτης, αδελφέ

Χρειάζεται να το ψάξεις λίγο με τις "ορολογίες", πρώτα για να εννοείς τις ερωτήσεις σου και κατά δεύτερο, για να μην καταλήγεις να τις απαντάς μόνος σου. Συνήθως, έτσι δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να μάθεις, μη τυχόν και κάνεις λάθος ερωτήσεις. Στην προκείμενη περίπτωση, τα εισαγωγικά σου για το πρόσωπο και το κακό, ασύμπτωτες έννοιες μεταξύ τους, μάλλον φανερώνουν, ή σύγχυση εννοιών ή μία απόπειρα "πώλησης πνεύματος"... Παντελώς λάθος!

Ένα συλλοσγισμό δοκίμασα να κάνω κι εσύ με πήρες απ'τα μούτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
όταν σκέφτομαι, με τη λογική μου, πώς θα περνά ο (ατέλείωτος) χρόνος εκεί - σκέτος εφιάλτης, αδελφέ

Απο οσο ξέρω, σύμφωνα με τα τερτήπια της πίστης, όλοι οι αγγελοι, χερουβειμ, σεραφειμ, αρχαγγελοι κλπ περνανε την αιωνιοτητα τους με το να εξυμνουν τον Υψιστο για την μεγαλοδυναμεια και πανσοφια του, να απαγγελουν ψαλμωδιες κλπ, οποτε λογικά κάτι τέτοιο θα κάνουν και οι άνθρωποι που πηγαίνουν στον παράδεισο....Οι περισσότεροι χριστιανοι ελπιζουν φυσικά ότι μετα τον θανατο θα υπάρξει μια μαγική ουτοπία μακριά απο τις κακουχίες της ζωης όπου οι ίδιοι θα απολαμβανουν τους καρπους της βασιλειας του θεου και οι σφοδροι εχθροι τους που σταθηκαν εμποδια στην ζωη τους για τον α ή β λογο θα καιγονται αιωνια στην κολαση....Κάτι σαν την πιστη στο Ισλαμ δηλαδή σε μια πιο light εκδοχη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κι αν βρεθείτε εσείς στην αγκαλιά του υψίστου κι ο άνθρωπος που αγαπάτε έξω απ'αυτήν, πώς θα μπορέσετε να απολαύσετε την θαλπωρή ;


...

Ουάου!...Για να 'χει ελπίδα κανείς, να κριθεί τόσο πιο άξιος από όλους τους υπόλοιπους συναθρώπους του, χρειάζεται να αναπτύξει την συνείδηση, ότι θα είναι εκείνος που θα ακολουθήσει όλους τους υπόλοιπους, όταν ο προτελευταίος θα γυρίσει να του πει: '' Ο τελευταίος κλείνει την πόρτα!".
...όταν σκέφτομαι, με τη λογική μου, πώς θα περνά ο (ατέλείωτος) χρόνος εκεί - σκέτος εφιάλτης, αδελφέ


...
Όταν ο χρόνος γίνεται ατέλειωτος, παύει να υπάρχει, νομίζω...
...Ένα συλλογισμό δοκίμασα να κάνω κι εσύ με πήρες απ' τα μούτρα
Συγνώμη:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Εντάξει , μπορώ να βελτιώσω κι εγώ την διατύπωσή μου αν την σκεφτώ καλύτερα, κανένα θέμα,

...

Ουάου!...Για να 'χει ελπίδα κανείς, να κριθεί τόσο πιο άξιος από όλους τους υπόλοιπους συναθρώπους του, χρειάζεται να αναπτύξει την συνείδηση, ότι θα είναι εκείνος που θα ακολουθήσει όλους τους υπόλοιπους, όταν ο προτελευταίος θα γυρίσει να του πει: '' Ο τελευταίος κλείνει την πόρτα!".
[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot][FONT=&quot][FONT=&quot]Α[/FONT]ν κριθεί άξια μια μητέρα, πώς θα αγαλλιάσει η ψυχή της [FONT=&quot]αν[/FONT] το παιδί της κολάζεται[FONT=&quot];[/FONT][/FONT]
[/FONT]
Όταν ο χρόνος γίνεται ατέλειωτος, παύει να υπάρχει, νομίζω...
[FONT=&quot]
Σ’έναν ύπνο δίχως όνειρα κι όταν χάνουμε τελείως τις αισθήσεις μας, ο χρόνος δεν υπάρχει.
[/FONT] [FONT=&quot]Όμως , αλλοτε γρήγορα κι άλλοτε αργά, κυλάει. Επίμονα. Γιατί είναι σύμφυτος με μια ζωντανή ύπαρξη.[/FONT]
[FONT=&quot]Ο χρόνος δεν υπάρχει για τα άψυχα όντα και τους... αγέννητους. [/FONT]
[FONT=&quot][FONT=&quot]Πώς γίνεται να[/FONT] πάψει ο χρόνος να κυλά για μια ζωντανή ύπαρξη κι αυτή [FONT=&quot]ν[/FONT]α παραμένει ζωντανή[FONT=&quot] [FONT=&quot]![/FONT][/FONT][/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
[FONT=&quot]....
[/FONT][FONT=&quot][FONT=&quot][FONT=&quot]Α[/FONT]ν κριθεί άξια μια μητέρα, πώς θα αγαλλιάσει η ψυχή της [FONT=&quot]αν[/FONT] το παιδί της κολάζεται[FONT=&quot];[/FONT][/FONT]
[/FONT]
[FONT=&quot]...[FONT=&quot][FONT=&quot][/FONT][/FONT][/FONT]
-Κάθε άγια μητέρα δικαιώνεται για το και από το παιδί της...Εξάλλου, εκείνο θα είναι προτελευταίο και εκείνη, θα κλείσει την πόρτα.
- Υπόψη δε ότι στην Αγία Τράπεζα( κατά την "δεύτερη παρουσία) θα συγκαθήσουν, οι νηστεύσαντες και μη νηστεύσαντες, δαίμονες μετά αγγέλων, εργασθέντες μετά αέργων, μετανοηθέντες και ιδιώτες κι όλοι με την ευλογία Του, θα χορτάσουμε Ζωή (ζωή δλδ φτιαγμένη από αδιάπτωτη χαρά και με ανιδιοτελή αγάπη)!
[FONT=&quot]...[/FONT]
[FONT=&quot][FONT=&quot]Πώς γίνεται να[/FONT] πάψει ο χρόνος να κυλά για μια ζωντανή ύπαρξη κι αυτή [FONT=&quot]ν[/FONT]α παραμένει ζωντανή[FONT=&quot] [FONT=&quot]![/FONT][/FONT][/FONT][
Νομίζω, ότι εδώ τίθεται το ζήτημα του "Απωλεσθέντος Λόγου", που αναζητείται χιλιετίες τώρα από όλους τους μυημένους όλων των εποχών! Υπάρχει όμως ζήτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ακόμα και ο άγιος θωμάς χρειάστηκε να θεσει τον δάχτυλο επί των τύπον των ήλων,ας μην είμαστε αυστηροί με όσους δεν πιστεύουν,ανεκτικότητα.
βεβαίως η πίστη είναι εντυπωσιακή όταν αποτελεί το θεμέλιο της μεταστροφής μιας ζωής,από μόνη της δεν αρκεί
λέγαν οι Άγιοι πίστη έχει και ο πονηρός.

εμένα στην ιστορια της Καινής Διαθήκης,με εντυπωσιάζει το γεγονός πως μαθητές που κρυβόντουσαν για να σώσουν την ζωή τους με την Σταύρωση του Διδασκάλου τους,μετά από λίγες μέρες(μετά την συνάντηση μαζί Του όπως μας πληροφορεί η διαθήκη) παρουσιάζονται πρόθυμοι να υποστούν τα χειρότερα βασανιστήρια γι'Αυτόν,όλοι τους.Διώκτες τους όπως ο Σαύλος,από την μια στιγμή στην άλλη από θύτης να γίνεται πρόθυμο θύμα και να περιδιαβαίνει τον κόσμο με τις χίλιες μύριες δυσκολίες να κηρύσσει τον Χριστού στην κύπρο,στην ελλάδα,στην ιταλία.Και φτάσαμε στο σημείο ο χριστιανισμός να σαρώσει παρόλους τους διωγμούς αιώνων και την ίδια την ρωμαική αυτοκρατορία!η θρησκεία των ψαράδων και των δεδιωγμένων!
Θέλω να πω πως η πίστη μου δεν είναι βασισμένη στο συναίσθημα,όπως ειπώθηκε,αλλά στην λογική,κρίνω πως ο κόσμος γύρω μου,αλλά και μέσα μου είναι έργο μια ανώτερης δύναμης,την οποία ταυτίζω με τον Χριστό,τον τριαδικό Θεό.διότι διαβάζοντας την Καινή διαθήκη ιδίως,διαβάζω κάτι πολύ δυνατό κ ζωντανό και μάλιστα σε συγκεκριμένο χρόνο,τόπο,συνθήκες,κάτι πολύ διαφορετικό από την ελληνική μυθολογία!
και πιστεύω πως η εκκλησία συνεχίζει να είναι μέχρι τις μέρες μας αγιοτόκος π.χ με τον πορφύριο ή τον παίσιο.
γενικά δεν πιστεύω αφηρημένα ή "συναισθηματικά" ενυπάρχει και αυτό φυσικά,αφού άλλωστε δεν είναι δυνατόν να μπεί σε εξισώσεις ο Θεός και η ύπαρξή Του,αλλά πιστεύω πως υπάρχουν ισχυρά λογικά επιχειρήματα υπερ της υπαρξής Του,επομένως ναι πιστεύω στην Δευτέρα παρουσία.
βεβαίως αυτή είναι προσωπική μου θέση καταλαβαίνω πως κάποιος ωραιότατα μπορεί να διαφωνήσει με αυτήν και φυσικά όλοι μας στο στενό μας περιβάλλον έχουμε άνθρωπους που πιστεύουν ή όχι.Φυσιολογικό είναι.
Νομίζω τελικά πως αυτό που μας ενώνει είναι η πεποίθηση μας πως για μια καλύτερη κοινωνία απαραίτητος είναι ο αλτρουισμός και καλλιέργειά του σε αυτήν,ιδεατά πυξίδα μιας καλύτερης ζωής θα ήταν να μπορούσαμε να μπούμε στην θέση του άλλου, το αγάπα τον συνάνθρωπο ως εαυτο.Τελικά λίγο πολύ όλους μας έχει επηρεάσει η χριστιανική διδασκαλία και δή τον ευρωπαικό μας πολιτισμό.αυτός είναι ο κοινός παρανομαστής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω να πω πως η πίστη μου δεν είναι βασισμένη στο συναίσθημα,όπως ειπώθηκε,αλλά στην λογική,

Άρα θα μπορείς φαντάζομαι να χρησιμοποιήσεις και λογικά επιχειρήματα για να την τεκμηριώσεις, και αν τα επιχειρήματά σου δεν στέκουν θα αλλάξεις άποψη σωστά?

κρίνω πως ο κόσμος γύρω μου,αλλά και μέσα μου είναι έργο μια ανώτερης δύναμης,την οποία ταυτίζω με τον Χριστό,τον τριαδικό Θεό.διότι διαβάζοντας την Καινή διαθήκη ιδίως,διαβάζω κάτι πολύ δυνατό κ ζωντανό και μάλιστα σε συγκεκριμένο χρόνο,τόπο,συνθήκες,κάτι πολύ διαφορετικό από την ελληνική μυθολογία!

Άρα ταυτίζεις το Θεό που δεν απέδειξες ακόμη λογικά γιατί υπάρχει, με τον Χρηστό επειδή η καινή διαθήκη έχει δυνατό και ζωντανό γραφικό τόνο. Επομένως αν το Χάρι Πότερ είχε γραφτεί το 300μ.Χ. θα πίστευες πως ο Χάρι είναι ο Θεός και ο Βόλντεμορτ ο διάβολος, καθώς είναι πολύ δυνατό βιβλίο, διαδραματίζεται σε συγκεκριμένο τόπο και χρόνο, περιέχει θαύματα και είναι και πιο καλογραμμένο από τη Βίβλο.

δεν πιστεύω αφηρημένα ή "συναισθηματικά" ενυπάρχει και αυτό φυσικά,αφού άλλωστε δεν είναι δυνατόν να μπεί σε εξισώσεις ο Θεός και η ύπαρξή Του.

Όχι κάνεις λάθος, παραπάνω είπες πως δεν πιστεύεις βάση συναισθήματος, αλλά βάση λογικής, οπότε περιμένω να μου δώσεις την λογική απόδειξη (Συνήθως αυτές δίνονται με μαθηματικές εξισώσεις ή επαγωγές).

πιστεύω πως υπάρχουν ισχυρά λογικά επιχειρήματα υπερ της υπαρξής Του,επομένως ναι πιστεύω στην Δευτέρα παρουσία"

Η λέξη πιστεύω ουσιαστικά σημαίνει παριστάνω πως γνωρίζω πράγματα που δεν γνωρίζω, άρα η πρότασή σου γίνεται " Παριστάνω πως γνωρίζω λογικά επιχειρήματα υπέρ της ύπαρξης Του, επομένως παριστάνω πως γνωρίζω περί Δευτέρας παρουσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μην χανετε την ωρα σας με θρησκευτικες φαντασιωσεις που παραγει ο ανθρωπινος εγκεφαλος υπο ωρισμενες συνθηκες. Ειναι σαν τις εξωσωματικες εμπειριες που μας διηγουνταν πολλοι με τοση πειστικοτητα και που ελβετοι επιστημονες βρηκαν τελικα οτι τις παραγει ο ανθρωπινος εγκεφαλος σε στρεσσογονες καταστασεις. Στο μελλον η θρησκευτικη νοσηροτητα θα θεραπευεται με φαρμακα και θα απαλλαγουμε επιτελους απο αυτο το πνευματικο καρκινωμα που γυρισε την ανθρωποτητα αιωνες πισω και ειναι η αιτια πολεμων και δυστυχιας. Οποτε το να μιλαμε για Δευτερα Παρουσια κι αλλα ευτραπελα στον 21ο αιωνα δειχνει οπισθοδρομικοτητα αν οχι καθυστερημενο πνευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τωρα που ανεφερες κατι σχετικο,είχα διαβάσει κάποιες επιθανατιες εμπειριες στο γνωστό βιβλίο του Σεραφείμ του Ρόουζ για συγκεκριμενους ασθενεις,οχι γενικα, (τις οποιες επιβεβαιωναν χειρουργοι και λοιπο προσωπικο) ακρως εντυπωσιακες.
Βεβαιως προφανως πολλες που αναφερονται ως τετοιες και ακουμε εδω και εκει,δεν ειναι.

ΥΣ ξεχασμενε μια συζητηση μεταξυ δυο ανθρωπων λογικων δεν βασιζεται παντα σε εξισωσεις για να ειναι λογικη,αλλα σε λογικα επιχειρηματα.Τετοια ανεφερα κατα την γνωμη μου βεβαιως παντα,πεντε,εξι ανεφερα σταθηκες σε ενα..Προφανως αν μπορουσαμε να επιβεβαιωσουμε την υπαρξη του Θεου με εξισωσεις δεν θα υπηρχε λογος συζητησης τωρα,ουτε και ελευθερια βουλησης βεβαιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΥΣ ξεχασμενε μια συζητηση μεταξυ δυο ανθρωπων λογικων δεν βασιζεται παντα σε εξισωσεις για να ειναι λογικη,αλλα σε λογικα επιχειρηματα.Τετοια ανεφερα κατα την γνωμη μου βεβαιως παντα..Προφανως αν μπορουσαμε να επιβεβαιωσουμε την υπαρξη του Θεου με εξισωσεις δεν θα υπηρχε λογος συζητησης τωρα,ουτε και ελευθερια βουλησης βεβαιως.

Ούτε ανέφερες λογικά επιχειρήματα, ούτε απάντησες στα δικά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top