Ερασιτεχνικές πωλήσεις μέσω ίντερνετ

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
μωρε ναι αλλα η φιλη μου θελει να το εξασφαλισει πριν ξεκινησει...βρε λες να αρχισω να βγαζω κι εγω τα δικα μου?
πλακα θα χει...δεν το ειχα σκεφτει μεχρι τωρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγω σκέφτομαι να πουλήσω πράγματα και ρούχα που έχω αγοράσει αλλά δεν χρησιμοποίησα ποτέ (παρορμητικές αγορές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ξαναλέω πως δεν ξέρω αν είναι 100% νόμιμο να πουλας χειροποίητα. Ναι μεν οι πρώτες ύλες είναι αγορασμένες μέσω λιανικής, αρα έχεις πληρώσει τον ΦΠΑ, αλλά η μεταποίησή τους ίσως παρουσιάζει πρόβλημα. Βάσει λογικής τα λέω αυτά, δεν είμαι του αντικειμένου.
Ομως αν θέλει κάποιος να το κάνει σε μικρή κλίμακα ως χόμπι, μπορεί να ξεκινήσει "μαύρα" και αν τσουλάει η δουλειά να κάνει όλες τις νόμιμες διαδικασίες αργότερα. Αν είναι να πουλάς 10 κοσμήματα το μήνα, δεν νομίζω κανείς να σε βρει για να σε κυνηγήσει...Αν όμως κάνεις πολλές πωλήσεις, θα πρέπει να βγάλεις άδεια, να γραφτείς στο ΤΕΒΕ, κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
σωστα...ευχαριστω...τις πληροφοριες αυτες μπορει να μου τις δωσει εγκυρα ενας λογιστης η δικηγορος να φανταστω?
καλη η ιδεα να πουλαμε οτι δεν εχουμε χρησιμοποιησει...κι εχω πολλααααααααααααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να πουλας μεταχειρισμενα πραγματα (εστω και αν ειναι παρορμιτικες αγορες και δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε) ειναι νομιμο. Να αγοραζεις πρωτες υλες (εστω και λιανικης) και να τις μεταποιεις και να πουλας δεν ειναι νομιμο. Η λογικη οτι ο ΦΠΑ εχει ηδη πληρωθει δεν ισχυει γιατι δεν ειναι το μοναδικο προβλημα. Προκειπτει εισοδημα, ακομα και αν αυτο ειναι μολις 1 ευρο, πρεπει να δηλωθει, πρεπει να κοπει αποδειξει αγορας κλπ, πραγματα τα οποια φυσικα δεν γινονται.
Σαφως, αν μιλαμε για μερικα κομματια που και που κανεις δεν θα ασχολιθει με το νομιμο η μη τις υποθεσης, αν ομως αρχισει να περνει διαστασεις θα εχει προβλημα αν δεν νομιμοποιησει αυτο που κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
κατατοπιστικοτατος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaterinaMp90

Νεοφερμένος

Η KaterinaMp90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! Θέλω να πουλήσω μια συσκευή αποτρίχωσης laser, μήπως ξέρετε κάποιο site χωρίς χρέωση που να μπορώ να το πουλήσω;
Και αν ξέρετε πως είναι η διαδικασία, γιατί είναι η πρώτη φορά που θα το δοκιμάσω.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Έχω ένα psp το οποίο δεν το χρειάζομαι πια και θα ήθελα να το πουλήσω μέσω internet...
Ξέρει κάποιος πώς μπορώ να το κάνω?
Αν όχι μέσω internet, μήπως ξέρει κανείς, κάποιο κατάστημα που να αγοράζει μεταχειρισμένα psp, κινητά κλπ....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κοιτα γενικα παιχνιδομηχανη ειναι δυσκολο να φυγει. Προσπαθησε να την πουλησεις απο καποιο σαιτ με αγγελιες, xe, aggeliopolis κλπ. Αν πας σε μαγαζι, εστω οτι βρισκεις, θα στην αγορασουν πολυ φθηνοτερα γιατι μετα αυτοι θα πρεπει να την ξαναπουλησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Γεια σας,γεια σας. Λοιπον,βλέποντας ότι όλο και περισσότεροι δημιουργούν χειροποιητα αντικείμενα,κοσμήματα,πίνακες,κτλ και τα πουλάνε στο ίντερνετ, σκεφτόμουν εδώ και καιρό αν συμφέρει και αν θα μπορούσα να κάνω και εγώ κάτι παρόμοιο.Μια φίλη μου είχε επίσης παρόμοια ιδέα, οπότε άρχισα να το σκέφτομαι πιο πολύ τώρα τελευταία. Συγκεκριμένα, έχουμε βάλει στο μάτι το etsy :P όπου μπορεί οποιοσδήποτε να ανοιξει online μαγαζάκι και να πουλήσει αντικείμενα που έχει φτιάξει. Είναι κάποιος που έχει προσπαθήσει να κάνει κάτι παρόμοιο; Αξίζει τελικά; Έχω διαβάσει για άτομα που ξεκίνησαν με απλά αντικείμενα, με κακές photos για προώθηση και όλα τα σχετικά, αλλά τελικά έγιναν γνωστοί και είχαν μεγάλο κέρδος. Προφανώς θέλει να ασχοληθείς αρκετά και οχι, δεν είναι ότι με ενδιαφέρει να γίνω γνωστή ή να βγάλω πολλά χρήματα, απλά αναρωτιέμαι αν όντως θα αξίζει η προσπάθεια και ο χρόνος που θα πρέπει να αφιερώσoυμε και θα ήθελα να βαλω αυτο το σχεδιο μπροστα καποια στιγμη. Επίσης αναρωτιέμαι αν υπάρχουν παγίδες σε όλη αυτή τη διαδικασία ή ψιλά γράμματα που αγνοώ :hmm: Κάποιος που να γνωρίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nansy.agel

Νεοφερμένος

Η nansy.agel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! :)
Δημιουργώ διάφορα πλεκτά και θέλω να ξεκινήσω να τα πουλάω στο etsy. Ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει πως είναι η όλη διαδικασία; (γτ δεν έχω ιδέα).Τα μεταφορικά έξοδα απ ότι είδα στον τιμοκατάλογο του ελτα, είναι πολλά από Ελλάδα (γύρο στα 20€), θα υπάρχει ενδιαφέρον ή δεν συμφέρει; Η αποστολή πως γίνετε; Θα μπλέξω με τελωνεία ή όχι; Με την εφορία θα υπάρξει πρόβλημα; Είναι κάποιος που κάνει ή έκανε στο παρελθόν πωλήσεις με το etsy να μου πει την εμπειρία του;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι ειναι το etsy ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Τι ειναι το etsy ;;;

Etsy is a peer-to-peer (P2P) e-commerce website focused on handmade or vintage items and supplies, as well as unique factory-manufactured items. These items cover a wide range, including art, photography, clothing, jewelry, food, bath and beauty products, quilts, knick-knacks, and toys. Many sellers also sell craft supplies such as beads, wire and jewelry-making tools. All vintage items must be at least 20 years old.[2] The site follows in the tradition of open craft fairs, giving sellers personal storefronts where they list their goods for a fee of US$0.20 per item.[3]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Α
Μερσί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Γεια σας,γεια σας. Λοιπον,βλέποντας ότι όλο και περισσότεροι δημιουργούν χειροποιητα αντικείμενα,κοσμήματα,πίνακες,κτλ και τα πουλάνε στο ίντερνετ, σκεφτόμουν εδώ και καιρό αν συμφέρει και αν θα μπορούσα να κάνω και εγώ κάτι παρόμοιο.Μια φίλη μου είχε επίσης παρόμοια ιδέα, οπότε άρχισα να το σκέφτομαι πιο πολύ τώρα τελευταία. Συγκεκριμένα, έχουμε βάλει στο μάτι το etsy :P όπου μπορεί οποιοσδήποτε να ανοιξει online μαγαζάκι και να πουλήσει αντικείμενα που έχει φτιάξει. Είναι κάποιος που έχει προσπαθήσει να κάνει κάτι παρόμοιο; Αξίζει τελικά; Έχω διαβάσει για άτομα που ξεκίνησαν με απλά αντικείμενα, με κακές photos για προώθηση και όλα τα σχετικά, αλλά τελικά έγιναν γνωστοί και είχαν μεγάλο κέρδος. Προφανώς θέλει να ασχοληθείς αρκετά και οχι, δεν είναι ότι με ενδιαφέρει να γίνω γνωστή ή να βγάλω πολλά χρήματα, απλά αναρωτιέμαι αν όντως θα αξίζει η προσπάθεια και ο χρόνος που θα πρέπει να αφιερώσoυμε και θα ήθελα να βαλω αυτο το σχεδιο μπροστα καποια στιγμη. Επίσης αναρωτιέμαι αν υπάρχουν παγίδες σε όλη αυτή τη διαδικασία ή ψιλά γράμματα που αγνοώ :hmm: Κάποιος που να γνωρίζει;

Από τη στιγμή που πουλάς νέο προιόν που έχεις δημιουργήσει πρέπει να πληρώνεις ΟΑΕΕ, να προσθέτεις στο προιόν σου ΦΠΑ (φορολογία του καταναλωτεί) που θα το αποδίδεις κάθε τρίμηνο. Αλλιώς είναι παράνομη δραστηριότητα.

Αν θέλεις να πουλήσεις προιόν που έχεις αγοράσει με λιανική τιμή (μεταχειρισμένο) μπορείς να το πουλήσεις χωρίς να το εκποιήσεις σε άλλον ιδιώτη νόμιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από τη στιγμή που πουλάς νέο προιόν που έχεις δημιουργήσει πρέπει να πληρώνεις ΟΑΕΕ, να προσθέτεις στο προιόν σου ΦΠΑ (φορολογία του καταναλωτεί) που θα το αποδίδεις κάθε τρίμηνο. Αλλιώς είναι παράνομη δραστηριότητα.

Αν θέλεις να πουλήσεις προιόν που έχεις αγοράσει με λιανική τιμή (μεταχειρισμένο) μπορείς να το πουλήσεις χωρίς να το εκποιήσεις σε άλλον ιδιώτη νόμιμα.

Από μηδενικό εισόδημα πρέπει να τα κάνεις όλα αυτά; Δηλαδή αν φτιάξω 1 σάιτ για κάποιον θα πρέπει να κάνω όλα τα παραπάνω ακόμα και αν δεν ασχολούμαι με αυτό τακτικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Από μηδενικό εισόδημα πρέπει να τα κάνεις όλα αυτά; Δηλαδή αν φτιάξω 1 σάιτ για κάποιον θα πρέπει να κάνω όλα τα παραπάνω ακόμα και αν δεν ασχολούμαι με αυτό τακτικά;
Αν θες να είσαι νόμιμος ναι. Αμοίβεσαι για μια υπηρεσία και πρέπει να μπει ΦΠΑ και να φορολογηθεί το υπόλοιπο.

Αλλά γιατί να θες να είσαι νόμιμος....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Κλάφτα Χαράλαμπε :hehe: λοιπόν Νάνσυ, θα πάρεις άδεια και θα πας στο Θησείο με τη παραγκούλα σου. Μη μπλέκεις τώρα με ένα σωρό, να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Πάντως θα μπορούσες να πας και σε μικρά μαγαζάκια που πουλάνε παρόμοια με αυτά που θες να πουλήσεις και εσύ. Αν δεν έχουν, ρώτα αν θα θέλανε να συνεργαστείτε. Να κάνεις μερικά δείγματα να τα πουλήσει, να δείτε πως θα πάει η δουλειά και που ξέρεις ίσως να θελήσει και άλλα κομμάτια. Δεν έχεις να χάσεις κάτι αν το προσπαθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να μην πληρώνετε εφορία σε online πωλήσεις ψαχτείτε λίγο με το bitcoin.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top