Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Mε αυτές τις αμερικάνες τις κατσαρίδες έχουμε μεγάλη ιστορία. Μία πέταξε πάνω μου και με έριξε κάτω. :ermm: Τέρας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μία φορά μου έτυχε τέτοια "επίθεση", αλλά δεν ξέρω αν ήταν κατσαρίδα ή κάποιο σκαθάρι, ας πούμε. Ήταν μαύρο κι αρκετά μεγαλόσωμο. Πάντως, το teza την έκανε τη δουλειά του. Το τέζαρε, το (άγνωστης ταυτότητος) Τερεζουλίνι! Αφού την ψέκασα, έφυγα τρέχοντας, κλείνοντας ερμητικά την πόρτα ξοπίσω μου. Το πρωί μοναχά μπήκα μέσα, επιδεικνύοντας τέτοια προσοχή σα να βάδιζα σε περιοχή με νάρκες, κι είδα πως είχε ψοφολογήσει κάτω απ' το κρεβάτι. Πήρα σκούπα και φαράσι και μάζεψα το πτώμα της, μονολογώντας "άλλο κακό να μη με βρει".

Μέχρι κι ένα παράξενο έντομο μου έλαχε, το οποίο το κοπανούσες κι είχε τον απέθαντο, το σκασμένο. Η μόνη λύση που έβρισκα, ήταν να το καπακώνω με ένα χαρτί κουζίνας και κατόπιν να τυλάω το χαρτί με σελοτέιπ, για να μην βγει όξω. Και, φυσικά, ξεφόρτωμά του όξω απ' το σπίτι, γιατί τι θα γινόταν αν κατάφερνε να ξαναβγεί;! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Mε αυτές τις αμερικάνες τις κατσαρίδες έχουμε μεγάλη ιστορία. Μία πέταξε πάνω μου και με έριξε κάτω. :ermm: Τέρας!

Πρώτη φορά που τις είδα να πετάνε τα χρειάστηκα. Ήταν όταν έκανα το εράσμους μου στην Ισπανία. Και εννοείται ότι η Ισπανία κάθε χρόνο έχει μεγάλο πρόβλημα με τις κατσαρίδες το καλοκαίρι. Και εννοείται ότι το σπίτι μας είχε. Και εννοείται ότι από τα 4 άτομα που συγκατοικούσαμε μόνο εγώ είχα το "θάρρος" να τις σκοτώσω. Περίπου 3-4 κάθε βράδυ. Η φάση είναι ότι το διαμέρισμά μας ήταν ένας διάδρομος "Γ" με τους χώρους στη μια πλευρά του κάθε φορά. Ο διάδρομος αυτός είχε ψευδοροφή με σποτάκια και μάλλον εκεί είχαν αυτές τη φωλιά τους. Υπήρχαν φορές που βλέπαμε τις κεραίες να βγαίνουν από τα σποτάκια και εμείς έπρεπε να περάσουμε από κάτω. :P

Όταν είχαμε πρωτοπεί το θέμα στον ιδιοκτήτη μας είπε αστευόμενος να είμαστε πιο... καθαρές. Όταν αφήσαμε το σπίτι και τον χώναμε, μας είπε α ναι, αυτές δεν φεύγουν έτσι, θέλουν ειδική απεντόμωση. Ψόφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλοκαίρι και κουνούπια πάνε μαζί για τους περισσότερους από εμάς. Αλοιφές, αντισταμινικά, αντικουνουπικά, φιδάκια και άλλες συσκευές που απωθούν τα κουνούπια αλλά πάραυτα αυτά δεν πτοούνται. Μας τσιμπάνε, (με) τσιμπάνε πάνω από το παντελόνι, το σεντόνι ακόμα και από το αντικουνουπικό. Καμία σωτηρία παιδιά ....Έχω και αλλεργία στα μολυσμένα και μόλις με τσιμπήσουν, κυριολεκτικά δεν αντέχω.
Συμβαίνει και εσάς ή μόνο σε εμένα ; Εσείς πώς προστατεύεστε ;

" Έχω βάλει αντικουνουπικό ρε κουνούπι, δεν το βλέπεις ; :'( "

Είναι απίστευτο πόσα κουνούπια είναι τσιμπημένα μαζί μου .. :girl_angel:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ερώτηση: ποιο σκεύασμα θεωρείται καλό για καταπολέμηση των κατσαρίδων; :)

Έχω υπόψιν μέχρι στιγμής:
1. Ένα gel σε σωληνάριο, νομίζω της bayer που βάζεις γύρω γύρω στο δωμάτιο ανά μισό μέτρο.
2. Τη σκόνη K-Othrine που διαλύεις στο νερό και ψεκάζεις.

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εγώ έχω αγοράσει το Maxforce White της Bayer (πωλείται μόνο ειδικά καταστήματα με φυτοφάρμακα), το οποίο το βάζεις σε ύποπτα σημεία, το τρώνε οι κατσαρίδες και ύστερα πάνε στη φωλιά τους, με αποτέλεσμα να εξολοθρεύονται όλες. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει καμία, οπότε φαίνεται πως έκανε δουλειά. Επίσης, το goliath gel θεωρείται κορυφή (ακόμα καλύτερο από το Maxforce της Bayer), αλλά είναι πανάκριβο, οπότε δεν τόλμησα να το αγοράσω. Για την K-Othrine σκόνη δεν έχω άποψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ ένα που είναι σαν αφρός και το ρίχνεις πάνω στην κατσαρίδα, κολλάει στα πόδια της, το μεταφέρει στη φωλιά της και ψοφάνε και οι υπόλοιπες λόγω του οτι κολλάει και δεν μπορεί να περπατήσει. Εννοείται πως αν έχεις κατοικίδιο απαγορεύονται όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ερώτηση: ποιο σκεύασμα θεωρείται καλό για καταπολέμηση των κατσαρίδων; :)

Έχω υπόψιν μέχρι στιγμής:
1. Ένα gel σε σωληνάριο, νομίζω της bayer που βάζεις γύρω γύρω στο δωμάτιο ανά μισό μέτρο.
2. Τη σκόνη K-Othrine που διαλύεις στο νερό και ψεκάζεις.

:hmm:

Γιατί δεν κάνεις μια απεντόμωση που θα έρθουν και οι ειδικοί να γίνει μια χαρά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Στο κανονικό μου σπίτι δεν έχω συχνά κατσαρίδες (άντε, σπανίως, να πετάξει από απέξω και να μπει καμιά από το ανοιχτό παράθυρο το βράδυ).

Όμως στο εξοχικό, ενώ παλιότερα δεν υπάρχε ούτε για δείγμα στην περιοχή, τα τελευταία χρόνια από τότε που έγιναν τα απαραίτητα αποχετευτικά έργα και οι βόθροι αντικαταστάθηκαν από υπονόμους, το κακό είναι ανυπόφορο! Κυκλοφορούν παντού: στα σπίτια, σε δρόμους δίπλα στα πόδια σου ενώ περπατάς,
ακόμα και πιο έξω κοντά στην παραλία βρίσκεις. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα, γιατί έχω κατοικίδιο και περιορίζομαι να βάζω μόνο σε μέρη που αυτό δεν μπορεί να τρυπώσει ή να φτάσει.:/:


Για τα κουνούπια, που πλέον έχουν γίνει "αειθαλή", Baygon υγρό, άοσμο, στην πρίζα με ανοιχτά παράθυρα, autan (παιδικό) σε χέρια και πόδια και...ρακέτες ηλεκτρικές (από αυτές που πουλάνε οι μετανάστες στο δρόμο με 5 ευρώ).
Κάνουν δουλίτσα, αρκεί να τις φορτίζουμε συχνά και να μάθουμε να τις χρησιμοποιούμε, αιφνιδιάζοντας με τρόπο τα ιπτάμενα βρυκολακάκια. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
είναι τοξικά όλα αυτά, το ξέρετε ε? βασικά είναι πιο επικίνδυνα τα κατσαριδοκτόνα από τις κατσαρίδες.. άσε που λίγα λειτουργούν κ πιο πολύ το κακό π κάνουν κ στο υδάτινο περιβάλλον κ στις μέλισσες (δλδ κ φυτά) κ φυσικά στα ζώα ειδικά αν έχεις κ κατοικιδιο, μακρυά. εν τω μεταξύ, όσο ανθεκτικές κ να'ναι οι κατσαρίδες, η μαγειρική σόδα τις σκοτώνει(φτιάχνεις μείγμα δόλωμα) κ η αμμωνία κ τα δαφνοφυλλα τις απωθούν πολύ αποτελεσματικά. ακόμη κ βορικό οξύ πχ καλύτερα να χρησιμοποιήσεις. κ υπάρχουν κ κάποια τιπς που πρέπει να ακολούθησεις. τέσπα, αν κάποιος ενδιαφέρεται για λιγότερο τοξικούς τρόπους, να μου πει. εγώ πάντως δεν έχω δει κατσαρίδα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Για πες το μείγμα με τη μαγειρική σόδα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
το ένα π μπορείς να κάνεις, είναι να ψιλοκοψεις ένα κρεμμύδι κ να το πασπαλήσεις με μαγειρική σοδα κ να το βάλεις όπου θεωρείς. το δεύτερο είναι να βάλεις ίση δόση μαγειρική με άχνη ζάχαρη κ να το βάλεις πάνω σε μαρούλι. το σημαντικό είναι να σκεφτείς που μπορεί να εδρεύουν οι κατσαρίδες. δηλαδή, πέρα από τα προφανή υγρα σκοτεινά μέρη, εκεί π βάζεις σακούλες κλπ, συχνά φτιάχνουν φωλιές κ σε άλλα μέρη κ δεν τις βλέπεις ποτέ. όπου είναι ζεστά κ σκοτεινά (ακόμη κ πίσω από τον πίνακα με τις ασφάλειες κάνουν! εγώ όταν το άκουσα μου έμεινε τραύμα! χαχα). κ βέβαια σημαντικό εκτός να τις εξολοθρεύσεις, είναι κ να τις κρατήσεις μακρυά. με απωθητικά όπως δαφνόφυλλα ή αμμωνία που μπορείς είτε να φτιαξεις διάλυμα κ να ψεκάσεις, ή να σφουγγαριζεις με αυτό.
εδιτ: βέβαια αν έχεις σκύλο, η αμμωνία δεν του αρέσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αυτό με την μαγειρική σόδα και τη ζάχαρη άχνη το έχω ακούσει: δεν λένε ότι το τρώνε οι κατσαρίδες, φουσκώνουν και σκάνε από την κατανάλωσή του; :worry: Δεν ξέρω μου φαίνεται κάπως να τις ταΐσω κιόλας. :loltooth:
Καλά αυτό δεν τραβάει και τα μυρμήγκια;

Εγώ έχω κατοικίδιο αλλά δεν μπαίνει στο δικό μου δωμάτιο. Οπότε θα βάλω κάποιο gel (ίσως της Bayer που ανέφερε και ο yoz). Άλλωστε δεν το βάζεις στον αέρα, το βάζεις γύρω γύρω στον τοίχο κάτω που δεν το ακουμπάς ποτέ. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
ναι, στο πεπτικό τους η μαγειρική γίνεται βόμβα. όπως κ το βορικό κάνει. αν κάποιος θελει να το δοκιμάσει κ φοβάται για μυρμήγκια, ν μην κάνει αυτό με τη ζάχαρη αν και δεν μένει τόσο κ μετά αν καθαρίσεις είσαι κομπλέ.
αν βάλεις το χημικό, να προσέξεις μην το σφουγγαρίσεις για καιρό (ρίξε ένα καλό σφουγγάρισμα πριν κ μετά μόνο γύρω) κ προς θεού μην ρίξεις τίποτα τέτοιο στο μπάνιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeffgel

Νεοφερμένος

Η Jeffgel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μολις επεσα σε αυτην τη φοβερη συζήτηση και θυμήθηκα μια φιλη μου που ο,τι εντομο βρει (ναι και κατσαριδες!) το παταει και το ευχαριστιεται :D. Εγω την κοροϊδευω αλλα ποιος ξερει ποτε μπορει να φανει χρησιμη :D Και ερχομαι εγω και ρωταω: υπαρχουν τέτοιες κοπελες; Βλεπετε εσεις εντομα κατω και απλα τα λιωνετε με τα ποδια σας (Οχι να πετάτε μια παντοφλα ομως. Πατημα με δυναμη και μισος :D ) χωρις να υπολογιζετε τιποτα ρε κορίτσια ή μονο η φιλη μου ειναι τρελή; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Μολις επεσα σε αυτην τη φοβερη συζήτηση και θυμήθηκα μια φιλη μου που ο,τι εντομο βρει (ναι και κατσαριδες!) το παταει και το ευχαριστιεται. Εγω την κοροϊδευω αλλα ποιος ξερει ποτε μπορει να φανει χρησιμη ???? Και ερχομαι εγω και ρωταω: υπαρχουν τέτοιες κοπελες; ???? Βλεπετε εσεις εντομα κατω και απλα τα λιωνετε με τα ποδια σας (Οχι να πετάτε μια παντοφλα ομως. Πατημα με δυναμη και μισος ????) χωρις να υπολογιζετε τιποτα ρε κορίτσια ή μονο η φιλη μου ειναι τρελή; ????


E? Τοσο περιεργο σου φαινεται? :hehe: Εννοειται πως θα τα πατήσεις γρηγορα γρηγορα και με δύναμη, για να μην προλαβουν να ξεφυγουν :pfff: Εγω προσωπικά δεν το ευχαριστιεμαι ακριβως γιατι τα σιχαίνομαι, αλλά σιγά μην πετάξω παντόφλα από μακριά. Ποιος ξερει αν θα τα πετυχω. Το πάτημα είναι η σίγουρη λυση :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeffgel

Νεοφερμένος

Η Jeffgel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
E? Τοσο περιεργο σου φαινεται? :hehe: Εννοειται πως θα τα πατήσεις γρηγορα γρηγορα και με δύναμη, για να μην προλαβουν να ξεφυγουν :pfff: Εγω προσωπικά δεν το ευχαριστιεμαι ακριβως γιατι τα σιχαίνομαι, αλλά σιγά μην πετάξω παντόφλα από μακριά. Ποιος ξερει αν θα τα πετυχω. Το πάτημα είναι η σίγουρη λυση :hehe:

Τα παπούτσια σου δεν τα λυπασαι βρε αθεοφοβη :D Ειδικα αν βαζεις δυναμη για να τα λιωσεις... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Μολις επεσα σε αυτην τη φοβερη συζήτηση και θυμήθηκα μια φιλη μου που ο,τι εντομο βρει (ναι και κατσαριδες!) το παταει και το ευχαριστιεται :D. Εγω την κοροϊδευω αλλα ποιος ξερει ποτε μπορει να φανει χρησιμη :D Και ερχομαι εγω και ρωταω: υπαρχουν τέτοιες κοπελες; Βλεπετε εσεις εντομα κατω και απλα τα λιωνετε με τα ποδια σας (Οχι να πετάτε μια παντοφλα ομως. Πατημα με δυναμη και μισος :D ) χωρις να υπολογιζετε τιποτα ρε κορίτσια ή μονο η φιλη μου ειναι τρελή; :D

Πρεπει να βρει οπωσδηποτε καποιο χομπυ που να ευχαριστιεται...Το λιωσιμο εντομων δεν ακουγεται ευχαριστο για τους περισσοτερους ανθρωπους :hehe: ,εαν οχι αηδιαστικο στην χειροτερη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Τα παπούτσια σου δεν τα λυπασαι βρε αθεοφοβη :D Ειδικα αν βαζεις δυναμη για να τα λιωσεις... :D


Αχ,μα τα σιχαινομαι σου λεωω αλλα τι αλλες επιλογες εχω :eek: Σιχαινομαι πιο πολυ να σκέφτομαι οτι κυκλοφορουν ελευθερα στο σπιτι, οποτε μετα καθαριζω το παπουτσι/παντοφλα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeffgel

Νεοφερμένος

Η Jeffgel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αχ,μα τα σιχαινομαι σου λεωω αλλα τι αλλες επιλογες εχω :eek: Σιχαινομαι πιο πολυ να σκέφτομαι οτι κυκλοφορουν ελευθερα στο σπιτι, οποτε μετα καθαριζω το παπουτσι/παντοφλα :redface:
Εγω παντως αν δω μετακομιζω. Ελα εσυ να τα πατησεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top