Άσχημη γυναίκα είναι μόνο η απεριποίητη;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Διαφορετικά μπορεί να είναι αλλά μπερδεύονται συχνά γιατί πολλοί (και κυρίως πολλές) αφελείς νομίζουν ότι με την περιποίηση θα γίνουν όμορφοι. Από την όλη υπόθεση ωφελούνται τελικά μόνο οι κομμώτριες, οι αισθητικοί και οι μανικιουρίστες, που φυσικά καλλιεργούν την ψευδαίσθηση "περιποίηση=ομορφιά" γιατί τους συμφέρει.

Συγγνωμη, αλλα οι κομμωτες, οι ασθητικοι και οι μανικιουριστες τι πιστευεις οτι κανουν?! Ολικη μεταμορφωση?! Απο ο,τι γνωριζω ικανοτητες πλαστικου δεν εχουν.
Δηλαδη, αδυνατω να καταλαβω που ειναι το ολο προβλημα. Διαφωνει κανεις πως μια κομμωτρια μπορει να σου κανει π.χ ενα κουρεμα πο μπορει να αναδεικνυει το προσωπο και το στυλ σου?! Πως μια αισθητικος με εναν απλο καθαρισμο να καταφερει να δωσει λαμψη στο προσωπο?! Οτι μια μανικιουριστα να σου φτιαξει τα νυχια και να δειχνουν ομορφα?!
Δεν καταλαβαινω ειλικρινα για ποιο λογο πρεπει να φτανουμε στο αλλο ακρο.
Και στην τελικη δε χρειαζεται να τρελλαινομαστε...Ο καθενας κανει αυτο που τον ευχαριστει και πιστευει οτι χρειαζεται. Αυτο που ειναι ομορφο για μενα δεν ειναι υποχρεωτικα ομορφο για τον αλλο, αλλα δε χρειαζεται να βγαζουμε αχρηστα οσα εμας δεν ικανοποιουν και ευχαριστουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Aν ο ασχημος μπορει να γινει μετριος, εσυ πως τον λες, αφου τους χωριζεις σε ομορφους-ασχημους μονο ; :hmm:

Εσενα αυτο ειναι το αγχος σου? Πως εγω τους αποκαλω?!
Δεν εκφερω αποψη. Σε καλυψα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Idril :
Διαφορετικά μπορεί να είναι αλλά μπερδεύονται συχνά γιατί πολλοί (και κυρίως πολλές) αφελείς νομίζουν ότι με την περιποίηση θα γίνουν όμορφοι. Από την όλη υπόθεση ωφελούνται τελικά μόνο οι κομμώτριες, οι αισθητικοί και οι μανικιουρίστες, που φυσικά καλλιεργούν την ψευδαίσθηση "περιποίηση=ομορφιά" γιατί τους συμφέρει.
Μη συγχύζεσαι παιδίμ :P

Δεν πιστεύω ότι κανείς έχει την ψευδαίσθηση ότι θα γίνει όμορφος αν πάει σε κομμωτή ή μανικουρίστα ή αισθητικό- απλά θα νιώσει λίγο πιο όμορφα κάνοντας κάτι για τον εαυτό του. (δεν θα έλεγε κανείς μας "όχι" σε μία περιποίηση προσώπου ή ένα σουκου σε σπα :angel:)

Και είμαι σίγουρη πως καθένας μας κατα βάθος ξέρει τι είναι και ότι αξίζει γι αυτό που είναι όχι γι αυτό που ...δείχνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Στην αισθητική κάθε αντίληψη είναι υποκειμενική, κάθε κρίση, πράξη ατομική και ελεύθερη...
η υποκειμενικότητα όμως εύκολα μετατρέπεται σε άλλοθι!
Η γυναίκα όταν φτάσει στα 25 της, βρίσκεται στο αδιέξοδο που η ίδια δημιούργησε...προσπαθώντας να αντικαθρεφτίσει στα μάτια του περιβάλλοντος της -όσο καιρό μπορεί- τις χάρες μιας γλυκιάς και τρυφερής....παιδούλας!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η γυναίκα όταν φτάσει στα 25 της, βρίσκεται στο αδιέξοδο που η ίδια δημιούργησε...προσπαθώντας να αντικαθρεφτίσει στα μάτια του περιβάλλοντος της -όσο καιρό μπορεί- τις χάρες μιας γλυκιάς και τρυφερής....παιδούλας!!!

:confused:

Και μου λες έτσι ελαφρά τη καρδία ότι μπορώ μόνο για 5 χρόνια ακόμη να ξεγελάω τον κόζμο δείχνοντας 15; ο μι τζι.


πς. σίγουρα πάντως εκείνες που δε χρησιμοποιούν κατα κόρον τα διάφορα προϊόντα ομορφιάς, δείχνουν πολύ περισσότερο φρέσκες όταν φτάσουν σε μία κάποια ηλικία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
:confused:
πς. σίγουρα πάντως εκείνες που δε χρησιμοποιούν κατα κόρον τα διάφορα προϊόντα ομορφιάς, δείχνουν πολύ περισσότερο φρέσκες όταν φτάσουν σε μία κάποια ηλικία

Δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.

δηλαδή αν δε χρησιμοποιείς με μεγάλη συχνότητα μεικ απ, πούδρες, ρουζ και όλο το χαμό, έχεις περισσότερες πιθανότητες όταν φτάσεις σε κάποια ηλικία (ας πούμε 45) το δέρμα σου να μην έχει σπάσει και παρότι σχετικά γερασμένο, να είναι ακόμη φρέσκο και οχι θαμπό.

Το βλέπω στη μαμά μου που χρησιμοποιούσε πάντα ελάχιστα καλλυντικά
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Καλα μην υπερβαλλουμε, στα 25 σχεδον καμια δε δειχνει σπασμενη η κουρασμενη..Αμφιβαλλω πια αν και στα 35 καποια γυναικα δειχνει ετσι.
Σχετικα με το οτι οσο μεγαλωνεις θελεις να δειχνεις μικροτερος φανταζομαι ισχυει(δεν ξερω, ειμαι τοοοσο μικρη ακομα:p), αλλα δε νομιζω οτι τα 15 ειναι η καλυτερη ηλικια για να θες να φαινεσαι:p (ξεχασατε τι σπυρι επαιζε μου φαινεται σ'εκεινη την ηλικια:p)

Στην ερωτηξη του θρεντ, οχι, υπαρχουν ασχημες γυναικες που περιποιουνται τον εαυτο τους αλλα η φυση τις αδικησε και θα χαρακτηριζονται ασχημες με την πρωτη ματια οσο ψυχικο πλουτο κι αν διαθετουν, υπαρχουν ομορφες γυναικες που δεν περιποιουνται τον εαυτο τους και περα απ'τον πρωτο θαυμασμο γινονται απωθητικες, υπαρχει και η πλειοψηφια που εχει καποια ομορφα στοιχεια που θελει να αναδειξει, και καποια ασχημα που προσπαθει να κρυψει.. Δεν το βλεπω ασπρο-μαυρο.. Τωρα αν το παμε στο "περα απ'την πρωτη ματια", αυτονοητο οτι οποιος μας γινεται συμπαθης ομορφαινει στα ματια μας.

(Και βασικα συμφωνω με τη Νεραιδα και την Ιδριλ, πως τα καταφερα να τις συνδυασω δεν ξερω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
:confused:

Και μου λες έτσι ελαφρά τη καρδία ότι μπορώ μόνο για 5 χρόνια ακόμη να ξεγελάω τον κόζμο δείχνοντας 15;

Σε κάθε "αγώνα" υπάρχει και......παράταση!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
δηλαδή αν δε χρησιμοποιείς με μεγάλη συχνότητα μεικ απ, πούδρες, ρουζ και όλο το χαμό, έχεις περισσότερες πιθανότητες όταν φτάσεις σε κάποια ηλικία (ας πούμε 45) το δέρμα σου να μην έχει σπάσει και παρότι σχετικά γερασμένο, να είναι ακόμη φρέσκο και οχι θαμπό.

Το βλέπω στη μαμά μου που χρησιμοποιούσε πάντα ελάχιστα καλλυντικά
:)

Ναι, κι εγώ το έχω δει στην μαμά μου που βάφεται πολύ λίγο κι είναι 51 και φαίνεται 40. Όμως νομίζω παίζουν κι άλλα ρόλο. Στην οικογένεια λέμε συνέχεια για 1 θεία που έχει περάσει τα 80 και ακόμα διατηρείται καλά. Η θεία χρησιμοποιούσε πολύ ενυδατικές και προϊόντα για την περιποίηση του δέρματος, όμως εκτός από τα παραπάνω πολύ σημαντικό είναι ότι ποτέ δεν δούλεψε και δεν έκανε παιδιά, οπότε δεν ταλαιπωρήθηκε σωματικά. Η μέση γυναίκα δεν θα μεγαλώσει στα ''πούπουλα''.

Εγώ το make-up το αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι, επειδή με φοβίζουν οι επιπτώσεις. 1 πούδρα βάζω, αλλά εντάξει, είμαι πολύ ευνοημένη στον τομέα επιδερμίδα, αν είχα σημάδια και δερματικές ατέλειες πιθανώς να μην το έβλεπα αφοριστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Επειδή η οικονομική κρίση είναι πολύ σκληρή και χρήματα δεν περισσεύουν...

Επειδή οι αισθητικοί, οι κομμωτές και οι μόδιστροι είναι γκαίη (προπαγανδιστικό, φαλλοκρατικό και άσχετο, αλλά τι άλλο επιχείρημα να βρω ο καημένος)...

Επειδή το εθνίκ είναι πολύ της μοδός...

Επειδή ο δυτικός πολιτισμός έχει κυλιστεί στο βόρβορο της ακολασίας, της ασέβειας και της κραιπάλης...

Επειδή πάντα το απλό είναι και ωραίο...

...σας προτείνω τον απόλυτο τρόπο περιποίησης του γυναικείου προσώπου:



Έτσι, ικανοποιούνται και οι κυρίες που μας παρέθεσε ο Λόρυ (άσχετο, στη δεύτερη είδα ένα χέρι να την αγκαλιάζει. Κι όμως...ακόμα και εκείνη έχει κάποιον να τη βρίσκει ποθητή) και το ρητό του Νονού για μάτια που κοιτάζουν όμορφα ή άσχημα.

Κοινώς, όλα τα είχε η Μαριορή, ο φερετζές της έλειπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δηλαδή αν δε χρησιμοποιείς με μεγάλη συχνότητα μεικ απ, πούδρες, ρουζ και όλο το χαμό, έχεις περισσότερες πιθανότητες όταν φτάσεις σε κάποια ηλικία (ας πούμε 45) το δέρμα σου να μην έχει σπάσει και παρότι σχετικά γερασμένο, να είναι ακόμη φρέσκο και οχι θαμπό.

Το βλέπω στη μαμά μου που χρησιμοποιούσε πάντα ελάχιστα καλλυντικά
:)

Εχω αναφερει και στο παρελθον σε αλλο θρεντ οτι αυτο με τα καλλυντικα (πουδρες, μεικ απ και τα συναφη) ειναι ενας μυθος.
Ισα ισα που που δρουν σαν ασπιδα προστασιας απο του ρυπους, τη σκονη κ.ο.κ.
Αυτο που πρεπει να γινεται ομως και θεωρειται ως το σηματικοτερο ειναι να μην ξεχναμε τον καθαρισμο του προσωπου. Οπου ακομα και μετα το γαλακτωμα ή τα μαντιλακια χρειαζεται να ριχνουμε νερο στο προσωπο μας, ωστε να φυγουν τα υπολειμματα και να τονωθει η επιδερμιδα. Και λογω της διαφορας ph δερματος και νερου, καλο ειναι να χρησιμοποιει κανεις μια τονωτικη λοσιον μετα, ωστε να επανερχεται η οξυτητα του δερματος στα φυσιολογικα επιπεδα.
Και ολα αυτα δεν ειναι λογια δικα μου, αλλα ειδικων (δερματολογου και αισθητικου).


Και ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν δερματα πιο ανθεκτικα απο καποια αλλα και οι αναγκες της καθε επιδερμιδας εξαρτωνται ακριβως απο αυτο σε συναρτηση βεβαια και με την ηλικια.

Να προσθεσω και κατι ακομα που πολλοι δεν το λαμβανουμε υποψιν. Ο ηλιος ειναι θανατος για την επιδερμιδα και η χρηση της αντιλιακης επι καθημερινης βασεως ακομα και το χειμωνα ειναι αναγκαια. Αρκει κανεις να ριξει μια ματια στα ατομα (αντρες, γυναικες) που ζουν στην επαρχια και ασχολουνται με γερωργικες δουλειες για να το αντιληφθει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Επειδή η οικονομική κρίση είναι πολύ σκληρή και χρήματα δεν περισσεύουν...

Ναι, αλλα μου φαινεται οτι δεν εχεις κανει βραδυνη τσαρκα για να δεις οτι ολα τα μαγαζια ειναι γεματα! :) Απο το απλο καφε, εστιατοριο μεχρι τα μπαρ, τα κλαμπ και τα μπουζουκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εχω αναφερει και στο παρελθον σε αλλο θρεντ οτι αυτο με τα καλλυντικα (πουδρες, μεικ απ και τα συναφη) ειναι ενας μυθος.
Ισα ισα που που δρουν σαν ασπιδα προστασιας απο του ρυπους, τη σκονη κ.ο.κ.
Αυτο που πρεπει να γινεται ομως και θεωρειται ως το σηματικοτερο ειναι να μην ξεχναμε τον καθαρισμο του προσωπου. Οπου ακομα και μετα το γαλακτωμα ή τα μαντιλακια χρειαζεται να ριχνουμε νερο στο προσωπο μας, ωστε να φυγουν τα υπολειμματα και να τονωθει η επιδερμιδα. Και λογω της διαφορας ph δερματος και νερου, καλο ειναι να χρησιμοποιει κανεις μια τονωτικη λοσιον μετα, ωστε να επανερχεται η οξυτητα του δερματος στα φυσιολογικα επιπεδα.
Και ολα αυτα δεν ειναι λογια δικα μου, αλλα ειδικων (δερματολογου και αισθητικου).


Και ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν δερματα πιο ανθεκτικα απο καποια αλλα και οι αναγκες της καθε επιδερμιδας εξαρτωνται ακριβως απο αυτο σε συναρτηση βεβαια και με την ηλικια.

Νεράιδα, μπορώ να δεχτώ ότι 1 καλό make-up με δείκτη προστασίας θα προστατέψει το δέρμα από ακτινοβολία. Όμως, με την λογική αν το δεις, σκέψου 1 γυναίκα που δουλεύει στο κέντρο της Αθήνας καλοκαίρι, ξεκινά 8 και γυρνά σπίτι 9 το βράδυ. Σκέψου την ανάμειξη ιδρώτα, ρύπων, make-up και ρουζ. Το δέρμα θα μπουκώσει πολύ ευκολότερα από το αν η γυναίκα φορούσε μόνο πούδρα ή ''χρωματισμένη'' ενυδατική κρέμα. Καλά, θα καθαρίσει το πρόσωπο το βράδυ, είναι αυτό αρκετό? Το έχω δει και στον εαυτό μου, αν βάλω make-up το καλοκαίρι όλο και καμιά ενόχληση θα έχω, κάποιο σπυράκι θα βγάλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εχω αναφερει και στο παρελθον σε αλλο θρεντ οτι αυτο με τα καλλυντικα (πουδρες, μεικ απ και τα συναφη) ειναι ενας μυθος.
Ισα ισα που που δρουν σαν ασπιδα προστασιας απο του ρυπους, τη σκονη κ.ο.κ.
Αυτο που πρεπει να γινεται ομως και θεωρειται ως το σηματικοτερο ειναι να μην ξεχναμε τον καθαρισμο του προσωπου. Οπου ακομα και μετα το γαλακτωμα ή τα μαντιλακια χρειαζεται να ριχνουμε νερο στο προσωπο μας, ωστε να φυγουν τα υπολειμματα και να τονωθει η επιδερμιδα. Και λογω της διαφορας ph δερματος και νερου, καλο ειναι να χρησιμοποιει κανεις μια τονωτικη λοσιον μετα, ωστε να επανερχεται η οξυτητα του δερματος στα φυσιολογικα επιπεδα.
Και ολα αυτα δεν ειναι λογια δικα μου, αλλα ειδικων (δερματολογου και αισθητικου).


Και ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν δερματα πιο ανθεκτικα απο καποια αλλα και οι αναγκες της καθε επιδερμιδας εξαρτωνται ακριβως απο αυτο σε συναρτηση βεβαια και με την ηλικια.

Η γυναικεία ομορφιά χρειάζεται όλα αυτά για να παραμείνει όμορφη!!! Η αντρική πάλι είναι ανεξίτηλη. Η ρυτίδα ομορφαίνει τον άντρα, αλλά ασχημαίνει τη γυναίκα. Τελικά, μπήκαν κι οι άντρες στο λούκι και φοράνε κρέμα νυχτός (είχα φορέσει κι εγώ κάποτε, αλλά την έκοψα γιατί βαρέθηκα). Λίγο ως φαλλοκρατικά και μετέπειτα καταναλωτικά πρότυπα μου κάνουν όλ' αυτά...
Αντί ν' απελευθερωθούμε από τα δεσμά της εικόνας μας, φοράμε όλο και πιο βαριές αλυσίδες!

Ναι, αλλα μου φαινεται οτι δεν εχεις κανει βραδυνη τσαρκα για να δεις οτι ολα τα μαγαζια ειναι γεματα! :) Απο το απλο καφε, εστιατοριο μεχρι τα μπαρ, τα κλαμπ και τα μπουζουκια!

Δύο κατηγορίες: α) Οι νεόπλουτοι ευνοημένοι από την βίαιη ανακατανομή πλούτου που έγινε στην Ελλάδα. Ακόμη, κομματικά στελέχη που άρπαξαν ό,τι είχε απομείνει ("αν καταφέρει και μπει στο κόμμα, θά 'ναι και πρώτη κι ας είναι σε κώμα..." Τζ. Πανούσης).
β) Λιμοκοντόροι/ισσες που έχουν δανειστεί με προνομιακό επιτόκιο για τα επόμενα 20 χρόνια και βγαίνουν σε χάι μαγαζιά μπας και βρουν καμιά καλή νύφη ή κανέναν καλό γαμπρό και βολευτούνε. Επενδυτές σαν να λέμε δηλαδής...("ένας γάμος ως προίκα καλός", που λέει και ο Λουκιανός Κηλαηδόνης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προσωπικα δε χρησιμοποιω μεικ απ εδω και κατι χρονια διοτι λογω λιπαροτητας της επιδερμιδας μου, μου φαινονται ιδιαιτερα βαρια και αρκουμαι σε μια πουδρα διαφανη και σε ενα κονσιλερ...Μπορει καποιος να χρησιμοποιησει ενα ελαφρυ μεικ απ, δεν ειναι σοβατισμα.
Απλα η ολη καταστροφολογια περι καλλυντικων με ξενιζει πολυ.
Οταν μιλαω για χρηση αυτων δε αναφερομαι σε ενα προσωπο καμβα με χιλια δυο πανω. Σε καμμια περιπτωση.
Διοτι εχω και εγω πολλα πραδειγματα να αναφερω απο συγγενεις, φιλους και γνωστους για να δειξω πως η σωστη περιποιηση και η "λογικη" χρηση καλλυντικων καθε αλλο παρα κακο μπορουν να κανουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η γυναικεία ομορφιά χρειάζεται όλα αυτά για να παραμείνει όμορφη!!! Η αντρική πάλι είναι ανεξίτηλη. Η ρυτίδα ομορφαίνει τον άντρα, αλλά ασχημαίνει τη γυναίκα. Τελικά, μπήκαν κι οι άντρες στο λούκι και φοράνε κρέμα νυχτός (είχα φορέσει κι εγώ κάποτε, αλλά την έκοψα γιατί βαρέθηκα). Λίγο ως φαλλοκρατικά και μετέπειτα καταναλωτικά πρότυπα μου κάνουν όλ' αυτά...
Αντί ν' απελευθερωθούμε από τα δεσμά της εικόνας μας, φοράμε όλο και πιο βαριές αλυσίδες!

Σε πληροφορω οτι οι σακουλες και οι μαυροι κυκλοι καθε αλλο παρα ομορφαινουν εναν ανδρα.
Οπως επισης η θαμπη επιδερμιδα. Για να μη μιλησω για την ελλειψη ελαστικοτητας της επιδερμιδας του προσωπου, οπου αυτο ειναι χειροτερο απο την οποια ρυτιδα, διοτι σου προσθετει αμεσως 5 χρονια, χωρις καν να το εχεις παρει χαμπαρι.
Προσωπικα μου αρεσει οταν ο αντρας χρειαζεται την οποια περιποιηση ειναι ανοιχτος στο να τη δεχτει.



Δύο κατηγορίες: α) Οι νεόπλουτοι ευνοημένοι από την βίαιη ανακατανομή πλούτου που έγινε στην Ελλάδα. Ακόμη, κομματικά στελέχη που άρπαξαν ό,τι είχε απομείνει ("αν καταφέρει και μπει στο κόμμα, θά 'ναι και πρώτη κι ας είναι σε κώμα..." Τζ. Πανούσης).
β) Λιμοκοντόροι/ισσες που έχουν δανειστεί με προνομιακό επιτόκιο για τα επόμενα 20 χρόνια και βγαίνουν σε χάι μαγαζιά μπας και βρουν καμιά καλή νύφη ή κανέναν καλό γαμπρό και βολευτούνε. Επενδυτές σαν να λέμε δηλαδής...("ένας γάμος ως προίκα καλός", που λέει και ο Λουκιανός Κηλαηδόνης).
[/quote]
Σε αυτο συμφωνω, αλλα δεν παυει να ειναι ενα γεγονος και να εχει να κανει με την παιδεια μας και τη νοοτροπια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
δεν κατάλαβα πολύ καλά … τι θέμα έχουμε? προς τα που πάει η συζήτηση?

επειδή κάπου είδα την λέξη ματαιοδοξία… σκεφτομαι εγώ: "Υπάρχει γυναίκα που δεν θέλει να είναι όμορφη?"
Με ή χωρίς λανθασμένα πρότυπα, η γυναίκα προσπαθεί να δήξει ότι έχει την υγεία της (γιατί αυτό σημαίνει "όμορφο - περιποιημένο" στο υποσυνείδητο μας) για να ελκύσει ερωτικά. Τι πιο φυσιολογικό από αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ποτέ δεν έχω χαρακτηρίσει άνθρωπο ως άσχημο,
επίθετο που για μένα είναι καθαρά υποκειμενικό.

Η φράση που χρησιμοποιώ για να κάνω γνωστή την άποψή μου, είναι,
εμένα δεν μου αρέσει.

Εμένα.

Το ότι δεν μου αρέσει όμως εμένα, δεν σημαίνει
πως ισχύει το ίδιο και για όλους τους άλλους.

- παρεπιπτόντως την κοπέλα στην δεύτερη φωτογραφία
την βρίσκω άκρως συμπαθητική και όσο αφορά τα δοχεία με τα υγρά,
για μένα πρέπει να είναι άκρως συγκινονούντα, ούτε πάνω, ούτε κάτω.



:)



Aν ο ασχημος μπορει να γινει μετριος, εσυ πως τον λες, αφου τους χωριζεις σε ομορφους-ασχημους μονο ; :hmm:

Αυτο το προτιμω κι εγω. Αλλα η συγκριση δεν ηταν αυτη. Ηταν μια 25χρονη να δειχνει γυναικα ή μια (παλι) 25χρονη να δειχνει 13χρονο.
Αλλα ναι οτι η κατασταση με τα προτυπα της τηλεορασης χειροτερευει ειναι πραγματικοτητα.

Παρηγορια στον αρρωστο που λενε. Ιδου :




Και να σου αρεσαν σαν χαρακτηρες....αμ δε θα τις ηθελες.

Να πω ενα γενικο πολυ προχειρο κανονα ; Αν ψαχνεις ατομο για σχεση σοβαρη, σκεψου την εξωτερικη εμφανιση και ολα τα υπολοιπα σαν 2 υγρα σε ενα δοχειο. Οσο λιγοτερο ειναι το ενα τοσο περισσοτερο πρεπει να ειναι το αλλο. Εντος οριων ομως. Πρεπει καθε υγρο να ειναι απο μια Χ ποσοτητα και ανω , που ειναι διαφορετικο για τον καθενα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η θεία χρησιμοποιούσε πολύ ενυδατικές και προϊόντα για την περιποίηση του δέρματος, όμως εκτός από τα παραπάνω πολύ σημαντικό είναι ότι ποτέ δεν δούλεψε και δεν έκανε παιδιά, οπότε δεν ταλαιπωρήθηκε σωματικά. Η μέση γυναίκα δεν θα μεγαλώσει στα ''πούπουλα''.
Πολυ σημαντικο. Επισης συχνα υπαρχουν γυναικες που ασχολουνται συνεχως με την περιποιηση αλλά ξεχναμε οτι εχουν το χρονο να το κανουν γιατι δεν τρεχουν πανω κατω και δεν ταλαιπωρουνται με χιλιαδυο αλλα. Δεν ειναι το ιδιο να μην φροντιζει παιδια , να ειναι καθε μερα γυμναστηριο, σπα, σπου,σπι, μασαζ,μανικιου,πεντικιουρ, κλπ...

(άσχετο, στη δεύτερη είδα ένα χέρι να την αγκαλιάζει. Κι όμως...ακόμα και εκείνη έχει κάποιον να τη βρίσκει ποθητή) και το ρητό του Νονού για μάτια που κοιτάζουν όμορφα ή άσχημα.
Την ακουμπα. Και δε σημαινει οτι την ποθει κιολας. Δε ξερεις καν τινος χερι ειναι. Και αν αυτος που την ποθει ειναι ασχημος μπροστα της, ειναι κατανοητο :P

επειδή κάπου είδα την λέξη ματαιοδοξία… σκεφτομαι εγώ: "Υπάρχει γυναίκα που δεν θέλει να είναι όμορφη?"
Με ή χωρίς λανθασμένα πρότυπα, η γυναίκα προσπαθεί να δήξει ότι έχει την υγεία της (γιατί αυτό σημαίνει "όμορφο - περιποιημένο" στο υποσυνείδητο μας) για να ελκύσει ερωτικά. Τι πιο φυσιολογικό από αυτό?
Φυσιολογικο ειναι , σιγουρα. Απλά φαινεται οτι ειναι και θεμα αυτοεπιβεβαιωσης απο ενα σημειο και μετα (πχ που εχει βρει ταιρι κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top