Όταν το παρελθόν στοιχειώνει το παρόν

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γνωρίζετε χρόνια ένα πρόσωπο αγαπημένο (γονέα, σύντροφο, φίλο). Πιστεύετε πως ξέρετε κάθε πτυχή του χαρακτήρα του και της ζωής του. Είναι συμπαθής σε όλους, πρόθυμος να βοηθήσει το συνάνθρωπο, σεμνός, εργατικός, καθ' όλα τίμιος. Ώσπου μια μέρα μαθαίνετε πως έχει διαπράξει στο παρελθόν του, ένα απεχθές έγκλημα (φόνο, παιδεραστία κτλ) και έστω έχει τιμωρηθεί γι' αυτό.

Θα άλλαζε η στάση σας απέναντί του, θα απομακρυνόσασταν; Θα νιώθατε γι' αυτόν/ην διαφορετικά;
Με δεδομένο ότι ο άνθρωπος αυτός, σας έχει δείξει ένα εντελώς διαφορετικό προφίλ από αυτό του εγκληματία, θα αναγνωρίζατε το δικαίωμα του στη μεταμέλεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πραγματικά δύσκολο....
υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι εύκολο να τα λες αλλά δύσκολο να τα κάνεις....
Σίγουρα όμως δεν είναι το έγκλημα από μόνο του αυτό που θα με φρενάρει ή που θα με κάνει άνετη να συναναστρέφομαι έναν τέτοιον άνθρωπο...
Όμως, έγκλημα από έγκλημα αλλάζει
Εναν παιδεραστή, δε θα μπορούσα ούτε κατά διάνοια να τον συναναστραφώ...
Πως δλδ θα τον κάνω παρέα έχοντας το παιδί μου μαζί ή θα αφήνω πάντα το παιδί μου κάπου αλλού?
Θα πηγαίνουμε μία βόλτα σε μία ταβέρνα πες, κι όταν υπάρχουν γύρω μας παιδάκια εγώ θα κοιτάζω αν "παίζει" το μάτι του?
Οχι, δεν μπορώ, δεν θέλω να έχω παρτίδες με έναν παιδεραστή

Ενας κλέφτης τώρα, είναι εντελώς άλλη υπόθεση....
Θα τον έκανα μάλλον άνετα παρέα χωρίς να αλλάξει κάτι στη στάση μου
Ενας φονιάς... εξαρτάται τον φόνο και το πόσο ειδεχθής ήταν
Σκότωσε αυτόν που βίασε την φίλη/μάνα/αδερφή του πχ ή σκότωσε τη γκόμενα του γιατί κοιτούσε κάποιον άλλον?

Δεν νομίζω ότι όλα τα εγκλήματα έχουν την ίδια κοινωνική/συναισθηματική/ηθική βαρύτητα -για μένα-
Καλώς ή κακώς τα κατηγοριοποιώ και ανάλογα θα έπρατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
ωφου πουλακι μου!δυσκολο ερωτημα.εξαρταται απο το εγκλημα που θα ειχε διαπραξει,τον λογο,το ποτε.αν για παραδειγμα ειχε κλεψει σε μια δυσκολη φαση της ζωης του θα μου ηταν πιο ευκολο να το δεχτω απο την παιδεραστια.'η αν ειχε σκοτωσει για να σωσει την μανα του θα μου ηταν πιο κατανοητο απο το να ειχε βιασει και σκοτωσει μια γυναικα στο δρομο.ειλικρινα,εξαρταται απο την φυση του εγκληματος.
κι επειτα εξαρταται και απο τη σχεση που θα ειχαμε.αν για παραδειγμα μαθαινα κατι για εναν πολυ καλο μου φιλο που να τον ξερω χρονια θα με προβληματιζε το οτι δεν θα ειχε αναφερει ποτε αυτο το μυστικο.(θα μου πεις τι μυστικο θα ηταν αν το ελεγε;)
τελικα νομιζω οτι ναι θα αλλαζα,θα παγωνα.αλλα ο βαθμος της αλλαγης μου θα εξαρτοταν απο ολα τα παραπανω.
α!και ναι αναγνωριζω το δικαιωμα του στην μεταμελεια,αλλα δεν αλεγχω παντα τα συναισθηματα που μου δημιουργουνται απο την συμπεριφορα των αλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μου εχει τυχει γειτονας, που τον συμπαθουσα και καπια στιγμη εμαθα απο τον μπαμπα μου οτι αυτος ειχε κανει φιλακι για παιδεραστια, βεβαια ο ιδιος το αρνητε και ειχε κανει και εφεσεις κτλ. Δεν ειχα και ιδιετερες επαφες μαζι του βεβαια, αλλα εκοψα και τις λιγες που ειχα. Αμα τον δω στον δρομο φυσικα και θα τον χαιρετισω, αλλα δεν θα κατσω να μιλισω ιδιετερα μαζι του κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Xμμμ...αρχικά η πρώτη σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό ήταν όσα έγραψε η ΚΕ και η dimitral. Ό,τι δλδ εξαρτάται από το τι θα είχε κάνει, υπό ποιες συνθήκες κλπ.
Όμως, το ξανασκέφτηκα. Και αν μιλάμε για κάποιο απεχθές έγκλημα, τότε μάλλον δεν θα συνέχιζα να είχα την ίδια την ίδια στάση απέναντί του. Ένας φονιάς ας πούμε είναι φονιάς, όποιες κι αν ήταν οι συνθήκες κάτω από τις οποίες διέπραξε το φόνο. Οκ, το δικαστήριο αναγνωρίζει ελαφρυντικά και καλά κάνει και συμφωνώ και στο βάθος του μυαλού μου τα αναγνωρίζω κι εγώ σε κάποιες περιπτώσεις. Όμως δεν θα μπορούσα να δω ξανά με τον ίδιο τρόπο και να συμπεριφερθώ με τον ίδιο τρόπο σε καποιον που θα είχε σκοτώσει κάποιον άλλο, ακόμα κι αν το "θύμα" ήταν ο χειρότερος εγκληματίας του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Νομίζω πως θα προσπαθούσα να μάθω περισσότερα πράγματα για το έγκλημα αυτό, θα ήθελα να τον καταλάβω, να μπω στην ψυχολογία του, να δω τι ένιωθε τότε και τι νιώθει τώρα γι' αυτό. Επειδή κι εγώ έχω κάνει λάθη στη ζωή μου, θα προσπαθούσα να του δώσω ελαφρυντικά και να πιστέψω οτι όντως το μετάνιωσε. Αν για χρόνια για μένα ήταν σωστός, δεν μπορώ να τον καταδικάσω για ένα λάθος του παρελθόντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Δεν θα τον έβλεπα με το ίδιο μάτι.
Δεν θα μπορούσα να έχω την απαφή που είχαμε πριν.
Συμφωνώ βέβαια με την κουε και επαυξάνω, αλλά το να κάνει κάτι τέτοιο; Αναλογα τι!!! θα μπορούσε να το ξανακάνει. (άνετα).
Οχι δεν έχω λόγω να συνεχίσω να μιλάω με το άτομο αυτό, όσο σκληρό και αν ακούγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Όσο και να προσπαθούσα για το ανττίθετο, πιστεύω ότι η συμπεριφορά μου απέναντί του/της θα άλλαζε. Ανάλογα με το πόσο στενή ήταν η σχέση μας,τόσο αισθητή θα ήταν και η απομάκρυνσή μου. Δεν θα το έκανα "για να τον/την τιμωρήσω" ούτε από καθαρό φόβο ότι θα επαναλάβει σε μένα ή σε οποιοδήποτε άλλο άτομο , το έγκλημα που κάποτε διέπραξε. Θα ήταν αυθόρμητη αντίδραση. Θα συνέχιζα τις τυπικές επαφές και θα σεβόμουν το γεγονός ότι και ο ίδιος θα ήθελε να αποδεσμευτεί από το παρελθόν του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ippei

Νεοφερμένος

Η ippei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εχω γνωρησει καποιον κυριο που εχει κανει τριπλο φονικο την ιδια στιγμη.
3 μερες μετα την γνωρημια μας εμαθα το ιστορικο του.
καθε μερα που περνουσε τον γνωριζα περισσοτερο.
Αυτο που γνωριζα μ εκανε να μην μπορω να δεχτω οτι ειχε κανει 3 φονους.
Ελεγα αδυνατον. κι.. ομως..
Οσο περνουσε ο καιρος τοσο ποιο πολυ ανακαλυπτα τον χαρακτηρα του.
σοβαρος, ευγενεστατος και πολυ κυριος.
πολυ κουλ τυπος. εκανα παρεα μαζι του σαν να μην ηξερα τιποτα.
δεν μπορεσα ποτε να τον δω σαν δολοφονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γνωρίζετε χρόνια ένα πρόσωπο αγαπημένο (γονέα, σύντροφο, φίλο). Πιστεύετε πως ξέρετε κάθε πτυχή του χαρακτήρα του και της ζωής του. Είναι συμπαθής σε όλους, πρόθυμος να βοηθήσει το συνάνθρωπο, σεμνός, εργατικός, καθ' όλα τίμιος. Ώσπου μια μέρα μαθαίνετε πως έχει διαπράξει στο παρελθόν του, ένα απεχθές έγκλημα (φόνο, παιδεραστία κτλ) και έστω έχει τιμωρηθεί γι' αυτό.

Θα άλλαζε η στάση σας απέναντί του, θα απομακρυνόσασταν; Θα νιώθατε γι' αυτόν/ην διαφορετικά;
Με δεδομένο ότι ο άνθρωπος αυτός, σας έχει δείξει ένα εντελώς διαφορετικό προφίλ από αυτό του εγκληματία, θα αναγνωρίζατε το δικαίωμα του στη μεταμέλεια;

Η παιδεραστία είναι κάπως ακραίο παράδειγμα και δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα. Σίγουρα σ'αυτήν την τόσο ειδική περίπτωση θα γκρεμίζονταν όλα μέσα μου, γιατί δεν είναι μια πράξη μόνο, είναι κάτι βαθύτερο που το φέρει μέσα του μια ζωή, ίσως από τη γέννησή του, μια απεχθής διαστροφή που οδηγεί τον άλλον να βιάσει μια ψυχή. Αν ανακάλυπτα ή μου ομολογούσε όμως ότι είχε κάνει κάποτε ένα φόνο, για τον οποίο τιμωρήθηκε, δεν πιστεύω ότι θα απομακρυνόμουν, ούτε θα άλλαζαν τα συναισθήματά μου, εκτός από το σοκ τη στιγμή που θα το μάθαινα φυσικά. Αλλά επουδενί δεν θα δεχόμουν να ζήσω καταστάσεις όπως αυτές της ταινίας "Τhe Monster".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ώσπου μια μέρα μαθαίνετε πως έχει διαπράξει στο παρελθόν του, ένα απεχθές έγκλημα (φόνο, παιδεραστία κτλ) και έστω έχει τιμωρηθεί γι' αυτό.


Ειδικά αν ήταν φόνος, θα τον έβαζα να μου πεί όλες τις λεπτομέρειες,
όλο και κάποια πολύτιμη συμβουλή θα κρατούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θυμήθηκα σε κάποιο σεμινάριο Συμβουλευτικής που είχα παρακολουθήσει, είχαμε μεγάλο διάλογο σχετικά με την αντιμετώπιση ατόμων που είτε έχουν τελείως διαφορετική νοοτροπία από τον σύμβουλο (άτομα που ο σύμβουλος θα αντιπαθούσε στην προσωπική του ζωή) είτε ανήκουν σε απεχθείς ομάδες για τον μέσο άνθρωπο (δολοφόνοι, παιδεραστές και παρεμφερή). Εννοείται πως δεν έχει σχέση η στάση που ο σύμβουλος πρέπει να κρατήσει απέναντί τους (επαγγελματική στάση) με αυτή του ανθρώπου που συνδιαλλέγεται προσωπικά μαζί τους. Μου άρεσε όμως οταν ανέφερε η εκπαιδεύτρια ότι ''ο κάθε άνθρωπος κρύβει δυνητικά μέσα του 1 άγιο κι 1 δολοφόνο''. Τα όρια δεν είναι ευδιάκριτα και ο καθένας μας υπό τις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να κάνει την πιο αλτρουϊστική πράξη και το χειρότερο έγκλημα.

Νομίζω πως αν ήξερα καλά το άτομο και το είχα δει σε πολλές περιστάσεις, αν το είχα εκτιμήσει ή ακόμα κι αγαπήσει, δεν θα άλλαζε ιδιαίτερα ο τρόπος αντιμετώπισής του. Με εξαιρέσεις. Το εσκεμμένο έγκλημα είναι 1 από αυτές, ο βιασμός και κάποια άλλα. Ας πούμε το να είσαι μη δηλωμένος ομοφυλόφιλος, παντρεμένος με γυναίκα, την οποία απατάς με άντρες και (το έχω δει κι αυτό) την κολλάς AIDS, δεν θεωρείται έγκλημα, αλλά για μένα είναι λόγος να ''διαγράψω'' 1 άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αυτό που λες underwater το λένε και στην Νομική. Πως ποτέ δεν ξέρεις για τι είσαι ικανός και πως υπό ιδιαίτερες συνθήκες, όλοι μπορούν να γίνουν δολοφόνοι.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με την ΚΕ. Ανάλογα το έγκλημα και την φύση του. Υπάρχουν κατηγορίες εγκλημάτων, γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν και διαφορετικές ποινές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Η Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
..έχω την αίσθηση πως το συγκεκριμένο ερώτημα αν και είναι εξαιρετικά ουσιώδες και προκλητικό, είναι από τούτα, που δε μπορείς εύκολα να απαντήσεις υποθετικά.
Όσο και αν πιστεύουμε πως οι προσωπικές μας κατευθύνσεις μας οδήγουν στο να διατηρήσουμε, επαφή ή επικοινωνία, θεωρώ πως η "ματιά" μας σε κάποιο βαθμό θα επηρεαστεί. Τότε είναι που θα αρχίσουν να μπαίνουν οι "δεύτερες σκέψεις" και η επιφυλακτικότητα στο παιχνίδι.
Η αγάπη που πιθανώς έχει προλάβει να αναπτυχθεί, σαφώς και δε θα εξαλειφθεί, ίσως όμως αρχίσει να εμφανίζεται η εσωτερική ανάγκη της αυτοπροστασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Νομίζω πως θα προσπαθούσα να μάθω περισσότερα πράγματα για το έγκλημα αυτό, θα ήθελα να τον καταλάβω, να μπω στην ψυχολογία του, να δω τι ένιωθε τότε και τι νιώθει τώρα γι' αυτό. Επειδή κι εγώ έχω κάνει λάθη στη ζωή μου, θα προσπαθούσα να του δώσω ελαφρυντικά και να πιστέψω οτι όντως το μετάνιωσε. Αν για χρόνια για μένα ήταν σωστός, δεν μπορώ να τον καταδικάσω για ένα λάθος του παρελθόντος.

Νομιζω πως θα εκανα το ιδιο η κατι παρομοιο...Θα προσπαθουσα να τον καταλαβω,αρχικα και αναλογα με τα συμπερασματα που θα εβγαζα θα εβλεπα πως θα προχωρουσα στη συνεχεια..Αλλα σιγουρα θα ηταν αδικο να τον καταδικασουμε εντελως για καποια κατασταση που βγηκε εκυος εαυτου η που δεν ενεργησε σωστα..Σιγουρα θα τον εβλεπα καπως αλλιως αλλα δεν νομιζω οτι θα αλλαζαν παρα πολλα πραγματα,εφοσον τα σημαδια δειχνουν μετανοια και αλλαγη χαρακτηρα...

Γνωρίζετε χρόνια ένα πρόσωπο αγαπημένο (γονέα, σύντροφο, φίλο). Πιστεύετε πως ξέρετε κάθε πτυχή του χαρακτήρα του και της ζωής του. Είναι συμπαθής σε όλους, πρόθυμος να βοηθήσει το συνάνθρωπο, σεμνός, εργατικός, καθ' όλα τίμιος. Ώσπου μια μέρα μαθαίνετε πως έχει διαπράξει στο παρελθόν του, ένα απεχθές έγκλημα (φόνο, παιδεραστία κτλ) και έστω έχει τιμωρηθεί γι' αυτό.

Τι ωραια θεματα βαζεις παντα!Πραγματι πολυ ενδιαφερον....Αλλα αφου τον περιγραφεις τωρα στο παρον,τοσο καλο και αφου θα ειχε τιμωρηθει η τουλαχιστον μετανιωσει,δεν θα τον εβλεπα πολυ διαφορετικα...

Ειδικά αν ήταν φόνος, θα τον έβαζα να μου πεί όλες τις λεπτομέρειες,
όλο και κάποια πολύτιμη συμβουλή θα κρατούσα.

Μια ακομα απο τις εκπληκτικες δηλωσεις σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Έστω οτι κάποιος έχει κάνει στη ζωή του κάποιο μεγάλο λάθος, ίσως και πταίσμα νομικά, ίσως βρέθηκε και στη φυλακή για αυτό του το λάθος. Βγαίνοντας λοιπόν από τη φυλακή, τον γνωρίζετε εσείς και δεν ξέρετε το παρελθόν του. Αυτός ο άνθρωπος έχει μετανιώσει και ντρέπεται γι' αυτό που έκανε. Προχωρώντας τα χρόνια που τον γνωρίζετε, έχετε αισθήματα γι' αυτόν, και ξαφνικά μαθαίνετε για το παρελθόν του. Ποιες είναι οι σκέψεις σας; Τον συγχωρείτε χωρίς όρους; Τον καταδικάζετε χωρίς όρους; Είναι κάποιο γεγονός που μπορείτε να παραβλέψετε ή θα το σκέφτεστε πάντα;

Τελικά μπορεί ένα λάθος στη ζωή μας να μας στοιχειώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Έστω οτι κάποιος έχει κάνει στη ζωή του κάποιο μεγάλο λάθος, ίσως και πταίσμα νομικά, ίσως βρέθηκε και στη φυλακή για αυτό του το λάθος. Βγαίνοντας λοιπόν από τη φυλακή, τον γνωρίζετε εσείς και δεν ξέρετε το παρελθόν του. Αυτός ο άνθρωπος έχει μετανιώσει και ντρέπεται γι' αυτό που έκανε. Προχωρώντας τα χρόνια που τον γνωρίζετε, έχετε αισθήματα γι' αυτόν, και ξαφνικά μαθαίνετε για το παρελθόν του. Ποιες είναι οι σκέψεις σας; Τον συγχωρείτε χωρίς όρους; Τον καταδικάζετε χωρίς όρους; Είναι κάποιο γεγονός που μπορείτε να παραβλέψετε ή θα το σκέφτεστε πάντα;

Τελικά μπορεί ένα λάθος στη ζωή μας να μας στοιχειώσει;
Σαφως και δεν θα τον καταδικαζα...ποια ειμαι εγω να καταδικασω εναν ανθρωπο ,ο οποιος αλλωστε ,οπως λες και εσυ ,εχει κριθει απο τη δικαιοσυνη ...εχει πληρωσει το τιμημα της πραξης του ,πολυ δε περισσοτερο ντρεπεται γι'αυτο (πραγμα το οποιο σημαινει οτι εχει μετανοιωσει).Πιστευω οτι εκεινο το οποιο θα εκανα,εαν δε ετρεφα και αισθηματα για τον ανθρωπο αυτο ,θα ηταν να τον αγκαλιασω με μεγαλυτερη ακομη τρυφεροτητα και να τον βοηθησω ,να τον στηρηξω να ξεπερασει τις οποιες ενοχες του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Σαφως και δεν θα τον καταδικαζα...ποια ειμαι εγω να καταδικασω εναν ανθρωπο ,ο οποιος αλλωστε ,οπως λες και εσυ ,εχει κριθει απο τη δικαιοσυνη ...εχει πληρωσει το τιμημα της πραξης του ,πολυ δε περισσοτερο ντρεπεται γι'αυτο (πραγμα το οποιο σημαινει οτι εχει μετανοιωσει).Πιστευω οτι εκεινο το οποιο θα εκανα,εαν δε ετρεφα και αισθηματα για τον ανθρωπο αυτο ,θα ηταν να τον αγκαλιασω με μεγαλυτερη ακομη τρυφεροτητα και να τον βοηθησω ,να τον στηρηξω να ξεπερασει τις οποιες ενοχες του...

Εσύ όμως μέσα σου θα τον συγχωρούσες ή θα υπήρχε αυτό πάντα στο μυαλό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soulitsa@xd

Νεοφερμένος

Η soulitsa@xd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Θα απομακρυνόμουνα.. Μπορεί η προοπτική μου να μην είναι σωστή αλλά θα ήταν το καλύτερο και γα αυτόν/ην και για εμένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εσύ όμως μέσα σου θα τον συγχωρούσες ή θα υπήρχε αυτό πάντα στο μυαλό σου;
Himela ...δεν ειναι εμφανης η απαντησή μου;πως ειναι δυνατον να στηριξω εναν ανθρωπο ....να τον βοηθησω να ξεπερασει τις τυψεις ή τις ενοχες του ,εαν εγω η ιδια δεν τον εχω πρωτα συγχωρεσει;;)
(Εντελως παρενθετικα και χωρις αυτο να εχει καμια σημασια ή να διαφοροποιει την ολη τοποθετηση μου επι του θεματος...μπορεις να διευκρινησεις εαν η πραξη στην οποια αναφερεσαι εχει γινει σε τριτο προσωπο (οπως συναγεται απο την αρχικη σου τοποθετηση) ή ενδεχεται να ειχε στραφει εναντιον μου(οπως εμμεσως θα μπορουσε να συναχθει απο την δευτερη τοποθετηση σου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top