Εύκολο γλυκό με φράουλες

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Γλυκάκι εύκολο και γρήγορο με φράουλες...:)

Παίρνεται λοιπόν τις φραουλίτσες και τις πλένεται πάααρα πολύ καλά -είναι πολύ βρώμικο φρούτο...:worry:...καλό θα ήταν να τις βάλετε πρώτα σε μια γαβάθα με νερό για να τις μουλιάσετε και μετά να τις ξεβγάλετε καλά με άφθονο νερό. Αφού λοιπόν τις πλύνετε, τις κόβετε σε μεγαλούτσικα κομμάτια (στα 2 αν είναι μικρές, στα 3 αν είναι μεγάλες) και τις βάζετε σε ένα τάπερ που να μπορεί να κλείσει καλά. Τους ρίχνετε από πάνω μπόλικη κρυσταλλική ζάχαρη (δεν είναι στάνταρ η ποσότητα, εγώ βάζω μπόλικη πάντως :D), λίγο νεράκι και 2-3 σφηνάκια κονιάκ (εγώ βέβαια βάζω τζιν, αλλά εγώ έχω κόλλημα με το τζιν οπότε...:whistle:), κλείνουμε καλά το ταπεράκι και το βάζουμε στο ψυγείο για 1-2 μέρες.

Και...βουαλά!! :clapup::clapup: Οι φράουλες παίρνουν το άρωμα του αλκοόλ και την γλύκα της ζάχαρης και είναι πολύ σλουρπ!! Συνδιάζεται όμορφα και με παγωτό βανίλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top