Ηπειρώτικη τυρόπιτα

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τυρόπιτα

Γέμιση (για μικρό ταψί)
3-4 αυγά
μια χούφτα αλεύρι
φέτα/μυζήθρα
2 κουταλιές βιτάμ
λίγο γάλα (αν χρειαστεί)

Η εκτέλεση είναι πανεύκολη. Σπάτε σε ένα μπολ τα αυγά και βάζετε το τυρί (όσο θέλετε). Προσθέτετε το αλεύρι και λίιιγο αλατάκι (ανάλογα πόσο αλμυρό είναι το τυρί σας). Αν είναι πολύ συμπαγής, τότε προσθέστε και λίγο γάλα. Είναι καθαρά προαιρετικό.
Έχετε ζεστάνει το βιτάμ και έτσι λιωμένο το ρίχνετε στο υλικό.
Ανακατεύετε και η γέμιση είναι έτοιμη.

Και πάμε τώρα στο φύλλο..
Άνοιξα φύλλο ναι!!! :yahoo:
Τώρα πια είμαι μια γνήσια Ηπειρωτοπούλα! Μπορώ επιτέλους να βρω άντρα :D, αφού η γιαγιά με το που τελείωσα το σχολείο έλεγε συνεχώς: "Να μάθεις να ανοίγεις φύλλο ακούς; Ποιος άντρας θα σε πάρει αν δεν φουρνίζεις πίτα;" :D

Να δω ποιος θα το εκτιμήσει :P

Λοιπόν στο ζουμί.. ή μάλλον στο φύλλο.

3 φλυτζάνια αλεύρι.
νερό με το μάτι έβαλα, αλλά ας πούμε περίπου κάτι λιγότερο από ένα φλυτζάνι
λίγο λάδι
λίγο ξύδι (θα κάνει το φύλλο τραγανό. Αν το θέλετε μαλακό μην το βάλετε)
όταν λέω "λίγο" υπολογίστε 1-2 κουταλιές της σούπας.
αλάτι

Ανακατεύετε καλά και ζυμώνετε με το χέρι. Όταν δέσει όλο αυτό, το χωρίζετε σε 4 κομμάτια και τα κάνετε μπαλίτσες. Το αφήνετε να κάτσει για κανα μισάωρο.
Τώρα πως να το περιγράψω..
Βάζετε στην επιφάνεια που θα ανοίξετε το φύλλο και πάνω στο ζυμάρι σας αλεύρι. Παίρνετε τον πλάστη και χρουτσου χρουτσου το απλώνετε. Προσθέτετε συνεχώς στην επιφάνεια και στο ζυμάρι σας αλεύρι για να μην κολλήσει στον πλάστη.
Αφού ανοίξετε το πρώτο το στρώνετε στο ταψί. Πρέπει να προεξέχει κάμποσο γύρω από το ταψί, για να πάρετε αυτά τα κομμάτια και να τα γυρίσετε τούμπα, να καλύψουν τη γέμιση.
Στρώνετε λοιπόν τα 3 φύλλα. Με το 4ο φύλλο και αυτά που περίσσεψαν καπακώνετε τη γέμιση.
Α ξέχασα.. ανάμεσα από κάθε φύλλο και στο τελυταίο πάνω πάνω πρέπει να βάλετε ελαιόλαδο.

Για να ξεχωρίζουν τα κομμάτια και για να ψηθεί καλύτερα χωρίς να σκάσει, κόψτε την κανονικά σε κομμάτια πριν τη βάλετε για ψήσιμο.

Ουφ αυτό.
Πιο πολλή ώρα έκανα να τα γράψω όλα αυτά παρά να την ετοιμάσω. :P


edit:
Η κλασσική πάντως ηπειρώτικη τυρόπιτα γίνεται με χλωρό τυρί.
Χλωρό τυρί είναι η φέτα πριν προλάβει να πήξει και να γίνει έτσι όπως την ξέρουμε.
Αυτό κι αν είναι μιαμ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Και πάμε τώρα στο φύλλο..
Άνοιξα φύλλο ναι!!! :yahoo:
Τώρα πια είμαι μια γνήσια Ηπειρωτοπούλα! Μπορώ επιτέλους να βρω άντρα :D, αφού η γιαγιά με το που τελείωσα το σχολείο έλεγε συνεχώς: "Να μάθεις να ανοίγεις φύλλο ακούς; Ποιος άντρας θα σε πάρει αν δεν φουρνίζεις πίτα;" :D

Να δω ποιος θα το εκτιμήσει :P

Λοιπόν στο ζουμί.. ή μάλλον στο φύλλο.

3 φλυτζάνια αλεύρι.
νερό με το μάτι έβαλα, αλλά ας πούμε περίπου κάτι λιγότερο από ένα φλυτζάνι
λίγο λάδι
λίγο ξύδι (θα κάνει το φύλλο τραγανό. Αν το θέλετε μαλακό μην το βάλετε)
όταν λέω "λίγο" υπολογίστε 1-2 κουταλιές της σούπας.
αλάτι

Ανακατεύετε καλά και ζυμώνετε με το χέρι. Όταν δέσει όλο αυτό, το χωρίζετε σε 4 κομμάτια και τα κάνετε μπαλίτσες. Το αφήνετε να κάτσει για κανα μισάωρο.
Τώρα πως να το περιγράψω..
Βάζετε στην επιφάνεια που θα ανοίξετε το φύλλο και πάνω στο ζυμάρι σας αλεύρι. Παίρνετε τον πλάστη και χρουτσου χρουτσου το απλώνετε. Προσθέτετε συνεχώς στην επιφάνεια και στο ζυμάρι σας αλεύρι για να μην κολλήσει στον πλάστη.
Αφού ανοίξετε το πρώτο το στρώνετε στο ταψί. Πρέπει να προεξέχει κάμποσο γύρω από το ταψί, για να πάρετε αυτά τα κομμάτια και να τα γυρίσετε τούμπα, να καλύψουν τη γέμιση.
Στρώνετε λοιπόν τα 3 φύλλα. Με το 4ο φύλλο και αυτά που περίσσεψαν καπακώνετε τη γέμιση.
Α ξέχασα.. ανάμεσα από κάθε φύλλο και στο τελυταίο πάνω πάνω πρέπει να βάλετε ελαιόλαδο.

Για να ξεχωρίζουν τα κομμάτια και για να ψηθεί καλύτερα χωρίς να σκάσει, κόψτε την κανονικά σε κομμάτια πριν τη βάλετε για ψήσιμο.

Ουφ αυτό.
Πιο πολλή ώρα έκανα να τα γράψω όλα αυτά παρά να την ετοιμάσω. :P


edit:
Η κλασσική πάντως ηπειρώτικη τυρόπιτα γίνεται με χλωρό τυρί.
Χλωρό τυρί είναι η φέτα πριν προλάβει να πήξει και να γίνει έτσι όπως την ξέρουμε.
Αυτό κι αν είναι μιαμ!:D

Να δώσω τιπ για το φύλλο; ;;; :P

Λοιπόν, καλά εγώ βάζω παραπάνω λαδάκι (περίπου 1 φλυτζάνι στο 1 κιλό αλεύρι) ... αυτό όμως είναι πως το θέλει ο καθένας. Απλά με λίγο παραπάνω λαδάκι ανοίγει πιο εύκολα.

Επίσης ανοίξτε το φύλλο σε ξύλινη επιφάνεια, στις ινοξ, γυάλινες και στους πάγκους "μαζεύει" και δυσκολεύει στο άνοιγμα. Αν δεν έχετε ξύλινο πάγκο, υπάρχουν στο εμπόριο μεγάλες στρογγυλές τάβλες που είναι γι' αυτή τη δουλειά.
Επίσης τη ζύμη αφήστε την να κάτσει όσο περισσότερο μπορείτε, ώστε να φουσκώσει καλά. Όση ώρα κάθεται, σκεπάστε την με μια ή δύο πετσέτες (εγώ τη βάζω σε λεκάνη και τη σκεπάζω με πετσέτα) και αν είναι δυνατόν κάπου ζεστά (το χειμώνα δίπλα σε καλοριφερ).
Και τέλος όταν το ανοίγετε ... ρίξτε μπόλικο αλευράκι κάτω και μπόλικο πάνω από το μπαλάκι ζυμάρι και μετά ανοίξτε.

Την πίτα πριν τη βάλετε στο φούρνο την κόβετε και την τρυπάτε σε κάθε κομμάτι για να μην φουσκαλιάσει το φύλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Επίσης τη ζύμη αφήστε την να κάτσει όσο περισσότερο μπορείτε, ώστε να φουσκώσει καλά. Όση ώρα κάθεται, σκεπάστε την με μια ή δύο πετσέτες (εγώ τη βάζω σε λεκάνη και τη σκεπάζω με πετσέτα) και αν είναι δυνατόν κάπου ζεστά (το χειμώνα δίπλα σε καλοριφερ).

H μάνα μου κάνει το αντίθετο.
Τη βάζει στο ψυγείο.:worry:

Μήπως το μπέρδεψες με το ζυμάρι με τη μαγιά που λέγαμε για την πίτσα;

edit:
Η ζύμη δε φουσκώνει, το αντίθετο θα έλεγα ότι κάνει. Μαζεύει κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
H μάνα μου κάνει το αντίθετο.
Τη βάζει στο ψυγείο.:worry:

Μήπως το μπέρδεψες με το ζυμάρι με τη μαγιά που λέγαμε για την πίτσα;

edit:
Η ζύμη δε φουσκώνει, το αντίθετο θα έλεγα ότι το κάνει.

Όχι καθόλου ... εγώ έτσι το κάνω και φουσκώνει αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μα αν δεν βάλεις μαγιά, πως φουσκώνει;
τι αλεύρι βάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μα αν δεν βάλεις μαγιά, πως φουσκώνει;
τι αλεύρι βάζεις;

Κανονικό αλεύρι (αλατίνη για όλες τις χρήσεις)
αλάτι
ξύδι
λάδι
και χλιαρό νεράκι

δε φουσκώνει όσο η ζύμη της πίτσας, αλλά φουσκώνει και γίνεται λείο. Η γιαγιά μου έτσι το έφτιαχνε και η μαμά μου επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αχά.

Έτσι όπως ακούγεται, το δικό σου θα γίνεται πιο μαλακό λογικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αχά.

Έτσι όπως ακούγεται, το δικό σου θα γίνεται πιο μαλακό λογικά.:)

ναι είναι αρκετά μαλακό και εύπλαστο. Εγώ επίσης τα τυλίγω σε μπαστούνια τα φύλλα, γι' αυτό θέλω να ανοίγουν καλά και να γίνονται λεπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όταν λες μπαστούνια, εννοείς ότι τα τυλίγεις γύρω από τον πλάστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Όταν λες μπαστούνια, εννοείς ότι τα τυλίγεις γύρω από τον πλάστη;

Όχι. ανοίγω το φύλλο στρογγυλό (όσο πιο στρογγυλό μπορώ) και όσο πιο λεπτό γίνεται. Βάζω κατά μήκος μιας "άκρης" τη γέμιση και κλείνω τα δύο πλαϊνά αυτιά. Έτσι έχω κάτι που μοιάζει με παραλληλόγραμμο :P, αλλά η απέναντι πλευρά τελειώνει σε στρογγυλό (πάρε ένα στρογγυλό πανί και τσάκισε λίγο τις δυο απέναντι πλευρές για να καταλάβεις).
Στη συνέχεια πιάνω την πλευρά που έχει τη ζύμη και την ρολλάρω προς την κατεύθυνση της στρογγυλής άκρης. Η γέμιση δεν φεύγει, διότι την κρατούν φυλακισμένη τα δύο πλαϊνα που είχα κλείσει. Δημιουργείται ένα μπαστούνι.
Με ένα κιλό αλεύρι μου βγαίνουν περίπου 6 μπαστούνια. Τα βάζω στο ταψί, τα χαράζω στη σειρά, ελαφρώς διαγωνίως ώστε να δημιουργηθούν κομμάτια και σε κάθε κομμάτι κάνω και μια κάθετη μαχαιριά για να μην φουσκώσει. Όταν ψηθεί και την κόβω στα ίχνη των χαρακιών που έχουν μείνει από πριν, έχω παραλληλόγραμμα ή τετράγωνα κομμάτια πίτας που έχουν φύλλο γύρω γύρω, ενώ στην πάνω και στην κάτω πλευρά βλέπεις τη γέμιση.
Είναι πρακτικό και για τραπέζι και για μπουφέ, διότι την πιάνεις και με το χέρι, χωρίς να σου τρέχει η γέμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top