Πρόβλημα με οθόνη laptop

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η οθόνη του laptop μου HP έχει κάτω μια μωβ οριζόντια γραμμή καλύπτει όλο το μήκος οθόνης και έχει πάχος ένα pixel. Έχει περάσει ο χρόνος της εγγύησης τι να κάνω παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
focko πήγαινε στο service να δουμε τι θα γίνει.

Όταν σου έλεγα να πάρεις macbook δεν άκουγες. Άλλαζε laptop κάθε 2 χρόνια τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
focko πήγαινε στο service να δουμε τι θα γίνει.

Όταν σου έλεγα να πάρεις macbook δεν άκουγες. Άλλαζε laptop κάθε 2 χρόνια τώρα.

:tongue: το macbook είναι για κορόιδα πληρωνεις θησαυρό για σκουπίδια
παράτα με ρε ακικο και άσε με στον πόνο μου :cry_x:
focko πήγαινε στο service να δουμε τι θα γίνει.

Όταν σου έλεγα να πάρεις macbook δεν άκουγες. Άλλαζε laptop κάθε 2 χρόνια τώρα.


μπορώ να πάρω την οθονη από τον acer μου που έχει χαλάσει; και να την βάλουμε στον hp μου; φίλε ακικο; και άλλα παιδια΄;:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Η οθόνη του laptop μου HP έχει κάτω μια μωβ οριζόντια γραμμή καλύπτει όλο το μήκος οθόνης και έχει πάχος ένα pixel. Έχει περάσει ο χρόνος της εγγύησης τι να κάνω παιδιά;
το είχα πάθει παλιότερα σε ένα τοσίμπα. Αλλά στο κάτω μέρος, από άκρη σε άκρη, μιά γραμμή με πάχος 5-6 πίξελσ και χρώμα ροζουλί κουφετί. Σπάσιμο σκέτο. Τρία πράγματα μπορεί να φταίνε συνήθως. 1/ το μόνιτορ. (δοκίμασε με ένα εξωτερικό μόνιτορ από την hdmi αν στο κάνει). 2/ η κάρτα γραφικών (γμσ τα) 3/ η επαφή της καλωδιοταινίας στην mobo. Ιδίως αν είναι κάποιας ηλικίας το λάπτοπ. Ήμουν τυχερός και ήταν το τρίτο. Βγάλσιμο καλωδιοταινίας από τον κοννέκτορα, προσοχή στα πλαϊνά κλιπάκια, υγρό πανάκι με οινόπνευμα, σκούπισμα με προσοχή, άστο να εξατμιστεί εντελώς, (όπως όταν αλλάζεις θερμοαγώγιμη στους μικροεπεξεργαστές), σπρέη επαφών, κούμπωμα και δατ΄σ ωλλ. Τα βιντεάκια θα τα βρεις στο γιου τιουμπ, μην μείνεις σε ένα μόνο, έχουν και λάθη.
Καλή τύχη! (επ' ευκαιρία ρίξτου και ένα καθάρισμα στην ψύκτρα και το βεντιλατεράκι)
Πάντως, μάλλον απίθανο να φταίει το μόνιτορ. Πως κέρατο κάηκαν τόσα πιξελάκια όλα μαζί και στην σειρά και για το ίδιο βασικό χρώμα; Όταν συμβαίνει αυτό, καίγονται διάσπαρτα.
Επίσης! Η 8τσ πι στο σάιτ της, έχει πολύ πολύ καλά διαγνωστικά εργαλεία. Τρέξτα πριν κάνεις οτιδήποτε. Αυτά των Windows είναι ελαφρά για τα κλάματα, τσεκάρουν μόνο χονδροειδώς και κυρίως το σοφτγουερικό κομμάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
To laptop πρέπει να είναι πριν 2 χρόνια άρα καλύπτεται από εγγύηση. Το πας στο κατάστημα που το πήρες απαιτείς τζάμπα επισκευή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
άμα είναι μέσα στην εγγύηση, τι συζητάμε τότε; (αλλά μου έτυχε 8τσ πι της αδερφής γνωστής μου πριν 20 μέρες περίπου, που είχε εγγύηση 1 χρόνο. Το ανέφερε σε ένα ασαφές ταμπελάκι από κάτω, το ανέφερε και στο γιου ή στο πάμπλικ, δεν θυμάμαι ποιό από τα 2 το έφερνε, κάπου με ψιλογραμματάκια, αλλά το ανέφερε και στο σάιτ της εταιρίας όταν πέρασα σήριαλ νάμπερ και πρόντακτ κόουντ. Με amd μικροεπεξεργαστή. Και γω κουφάθηκα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ότι αγοράζεται εντός ΕΕ εχει εγγύηση 2 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
αυτό ήξερα και εγώ, έστω την εγγύηση του καταστήματος, όπως πχ κάνει το e-shop. Αλλά σου είπα τι είδα. Νομίζω πως σε ένα εξωτερικό σκληρό έχω κρατήσει όλα τα στοιχεία του. Αν θες, μπορώ να στα στείλω σε πι εμ. Και εμένα μου έκανε εντύπωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ότι αγοράζεται εντός ΕΕ εχει εγγύηση 2 χρονια

Δε νομίζω οτι ισχύει αυτό. Είναι τρομερά γενικόλογο για να ισχύει. Συνήθως τα κινητά κλπ είναι με εγγύηση ενός χρόνου και αν θες παραπάνω πληρώνεις ένα έξτρα ποσό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ότι ισχύει ισχύει ισχύει εδώ και καιρό. Δεν υπάρχει αμφιβολία γι αυτό.

Η apple έχει και ένα πινακάκι και εξηγεί οτι υποστηρίζει 2 έτη εγγύηση λόγο νομοθεσίας.

https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

Παραθέτω και την επίσημη οδηγία από την Ε.Ε.

Δωρεάν, 2ετής εγγύηση (νόμιμη εγγύηση) για όλα τα προϊόντα
Σύμφωνα με τους κανόνες της ΕΕ, έχετε πάντα το δικαίωμα σε ελάχιστη 2ετή εγγύηση χωρίς καμία επιβάρυνση, ανεξάρτητα από το αν αγοράσατε το προϊόν στο διαδίκτυο, σε κατάστημα ή με ταχυδρομική παραγγελία.

Αυτή η 2ετής εγγύηση είναι το ελάχιστο δικαίωμά σας. Οι εθνικοί κανόνες της χώρα σας μπορεί να προβλέπουν πρόσθετη προστασία: ωστόσο, κάθε απόκλιση από τους κανόνες της ΕΕ πρέπει να είναι πάντοτε προς το συμφέρον του καταναλωτή.

Εάν προϊόντα που αγοράσατε οπουδήποτε στην ΕΕ αποδειχτούν ελαττωματικά ή δεν ανταποκρίνονται στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά, ο πωλητής οφείλει να τα επισκευάσει ή να τα αντικαταστήσει δωρεάν ή να σας μειώσει την τιμή ή να σας επιστρέψει όλα τα χρήματα που πληρώσατε.

Κατά κανόνα, μπορείτε να ζητήσετε την πλήρη ή μερική επιστροφή των χρημάτων μόνον όταν δεν είναι δυνατή ή ενδεδειγμένη η επισκευή ή η αντικατάσταση των προϊόντων.

Ενδεχομένως δεν δικαιούστε επιστροφή χρημάτων αν το πρόβλημα είναι ασήμαντο, π.χ. μια γρατζουνιά σε θήκη CD.

Πώς να ζητήσετε επιδιόρθωση ή αντικατάσταση των προϊόντων, ή επιστροφή των χρημάτων σας
Η 2ετής περίοδος της νόμιμης εγγύησης ξεκινά με την παραλαβή των προϊόντων.

Σε ορισμένες χώρες της ΕΕ, πρέπει να ενημερώσετε τον πωλητή για το πρόβλημα εντός 2 μηνών αφότου το ανακαλύψετε, διαφορετικά, μπορεί να χάσετε το δικαίωμα εγγύησης.
Εντός 6 μηνών από την παραλαβή των προϊόντων, θα πρέπει να αποδείξετε στον πωλητή ότι αυτά είναι ελαττωματικά ή ότι δεν ανταποκρίνονται στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά.
Μετά την πάροδο των 6 μηνών, στις περισσότερες χώρες της ΕΕ πρέπει να αποδείξετε ότι το ελάττωμα υπήρχε ήδη κατά την παραλαβή των προϊόντων, για παράδειγμα, δείχνοντας ότι το ελάττωμα οφείλεται στην κακή ποιότητα του υλικού που χρησιμοποιήθηκε.
https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
στο είπα, για μίνιμουμ διετή εγγύηση ήξερα και εγώ. Παρ' όλ' αυτά, κάποια κινητά πχ τα cybot https://www.you.gr/telephony-networ...phone-cubot-h3-black-32gb-me-6-000-mah-batari
an kαι πουλιούνται από ελληνικά μαγαζιά εντός της κοινότητας, έχουν 1 χρόνο εγγύηση. Αλλά σε πισί και μάλιστα 8τσ πι, χωρίς να είναι ρηφέρμπισντ, εγγύηση ενός χρόνου έχω να δω δεκαετία σχεδόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
στο είπα, για μίνιμουμ διετή εγγύηση ήξερα και εγώ. Παρ' όλ' αυτά, κάποια κινητά πχ τα cybot https://www.you.gr/telephony-networ...phone-cubot-h3-black-32gb-me-6-000-mah-batari
an kαι πουλιούνται από ελληνικά μαγαζιά εντός της κοινότητας, έχουν 1 χρόνο εγγύηση. Αλλά σε πισί και μάλιστα 8τσ πι, χωρίς να είναι ρηφέρμπισντ, εγγύηση ενός χρόνου έχω να δω δεκαετία σχεδόν

Η νομοθεσία το λέει ξεκάθαρα. Την παρέθεσα και πάνω. Τώρα ότι θέλει κανει ο καθένας και όποιος διαφωνεί πάει στα δικαστήρια ή αγοράζεις προιόντα από σωστούς κατασκευαστές/πωλητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
μπορεί το ινκα ή ο συνήγορος του καταναλωτή να έχουν τις απαντήσεις. Εν τω μεταξύ όμως, γιατί μέχρι να βγει άκρη μπορεί η hp και η compaq να έχουν κλείσει από γεράματα, είναι πιο απλό να ασχοληθει κανα δίωρο να δει τα βιντεάκια και και να ξεκουμπώσει την καλωδιοταινία του μόνιτορ. Συνήθως η θηλυκή φίσα βρίσκεται κάτω από το πληκτρολόγιο, τσάκα τσάκα μπαμ φάση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ακικο όταν ερθεις Ζάκυνθο φερε μου τον λαπτοπ μου (acer) το χαλασμενο ή μαλλον θα το πάρω εγω όταν ερθω. Ευχαριστώ φίλε τσιγάρα γιατί αν περιμενα από τον ακικο θα με εβαζε να παρω mac book pro και να κολλάω τα αυτοκολλητα της apple στο αμάξι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
αγαπητέ fockos σου εξήγησα αναλυτικά επειδή από την μιά μου έχει τύχει παρόμοιο θέμα -ίσως και το ίδιο ακριβώς- και επειδή θεώρησα πως ασχολείσαι στοιχειωδώς με το λάπτοπ. Δεδομένου πως όλο που χρειάζεσαι είναι ένα σετάκι κατσαβιδάκια ωρολογοποιού (ίσια και φίλιπσ), που κι αν δεν τα έχεις, τα ψιλοεπώνυμα στάνλεϋ κάνουν λιγότερο από 10€. Καθ' οδόν κατάλαβα πως μάλλον δεν ασχολείσαι, οπότε τουλάχιστον κράτησε την ενημέρωση ώστε απευθυνόμενος σε κάποιον τεχνικό, να μην σε μπλέξει με αλλαγές μόνιτορ ή άλλα. Οι καιροί είναι χαλεποί και πενία τέχνας εργάζεται και το ξέρεις. Άσε που τόσα χρόνια έχει τρομάξει το μάτι μου με τους τεχνικούς και τους ειδικούς. Και κατά το δυνατόν απευθύνσου σε επώνυμο σέρβισ αν γίνεται, Πχ
- https://www.itsys.gr/
- https://www.e-shop.gr/tech_support.phtml
Ta έχω δοκιμάσει και τα δύο όπου δεν γινόταν, όταν έτυχε να είμαι εκτός αθήνας, να ασχοληθώ ο ίδιος. Αλλά συνεννοήθηκα εγώ μαζί τους. Οι εντυπώσεις ψιλοανάμεικτες, άλλοτε άψογοι και άλλοτε χμμμ. Αλλά από τους νόου νέιμ...Και δίνουν και εγγύηση για την εργασία τους, νομίζω ένα χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
https://support.hp.com/gr-el/checkwarranty

Focko man τσέκαρε αν είσαι μέσα στη εγγύηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top