Macbook ή όχι;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συγνώμη το πρόβλημα του iphone 6 είναι κατασκευαστικό και όχι φταίξιμο του πελάτη, γιατί πρέπει να πληρώσει ο πελάτης για αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Συγνώμη το πρόβλημα του iphone 6 είναι κατασκευαστικό και όχι φταίξιμο του πελάτη, γιατί πρέπει να πληρώσει ο πελάτης για αυτό;


Το iPhone 6, 6+ βγήκε πριν 2 χρόνια. Η εγγύηση γι αυτούς που πήραν τη πρώτη φουρνιά τέλειωσε το Σεπτέμβριο. Όσοι είχαν το συγκεκριμένο πρόβλημα η apple τα αντικαθιστούσε με ανακατασκευασμένα.

To πρόγραμμα αφορά γι΄αυτούς που βγήκαν εκτός εγγύηση. Όλοι οι υπόλοιποι καταασκευαστές όταν η συσκευή βγεί εκτός εγγύσης δεν καλύπτουν τίποτα. Με το συγκεκριμένο πρόγραμμα σου φτιάχνουν το touch με 155 ευρώ. Μακάρι να το έκανε δωρεάν αλλά μάλλον δεν παραδέχεται ότι το λάθος είναι κατασκευαστικό αλλά κακής χρήσης (Apple has determined that some iPhone 6 Plus devices may exhibit display flickering or Multi-Touch issues after being dropped multiple times on a hard surface and then incurring further stress on the device).

Η ουσιά του προγράμματος είναι ότι κάποιοι που έδωσαν κάποια λεφτά για να το φτιάξουν σε επίσημο ή ανεπίσημο service θα πάρουν τα χρήματά τους πίσω μείον 155 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το iPhone 6, 6+ βγήκε πριν 2 χρόνια. Η εγγύηση γι αυτούς που πήραν τη πρώτη φουρνιά τέλειωσε το Σεπτέμβριο. Όσοι είχαν το συγκεκριμένο πρόβλημα η apple τα αντικαθιστούσε με ανακατασκευασμένα.

To πρόγραμμα αφορά γι΄αυτούς που βγήκαν εκτός εγγύηση. Όλοι οι υπόλοιποι καταασκευαστές όταν η συσκευή βγεί εκτός εγγύσης δεν καλύπτουν τίποτα. Με το συγκεκριμένο πρόγραμμα σου φτιάχνουν το touch με 155 ευρώ. Μακάρι να το έκανε δωρεάν αλλά μάλλον δεν παραδέχεται ότι το λάθος είναι κατασκευαστικό αλλά κακής χρήσης (Apple has determined that some iPhone 6 Plus devices may exhibit display flickering or Multi-Touch issues after being dropped multiple times on a hard surface and then incurring further stress on the device).

Η ουσιά του προγράμματος είναι ότι κάποιοι που έδωσαν κάποια λεφτά για να το φτιάξουν σε επίσημο ή ανεπίσημο service θα πάρουν τα χρήματά τους πίσω μείον 155 ευρώ.

Αν κάποιος πήρε το iphone 6 plus τώρα πχ το καλοκαίρι και του βγάλει touch disease μέσα στην εγγύηση πχ σε έναν χρόνο θα του το αλλάξουν δωρεάν; Αν ναι τότε εντάξει η apple θα είναι σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Αν κάποιος πήρε το iphone 6 plus τώρα πχ το καλοκαίρι και του βγάλει touch disease μέσα στην εγγύηση πχ σε έναν χρόνο θα του το αλλάξουν δωρεάν; Αν ναι τότε εντάξει η apple θα είναι σωστή.

Για την Ε.Ε. είναι 2 χρόνια.
https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα εδώ και 2 μέρες έχω το νέο macbook pro 2018 13" με το touch Bar. Δεν ξέρω από που να πρωτοαρχίσω.

Πληκτρολόγιο 10/10: Φοβερή αίσθηση. Ότι καλύτερο έχουν ακουμπήσει τα δάχτυλά μου. Το touchar είναι στη κυριολεξία αυξάνει τη παραγωγικότητά σε εγγραφή κειμένου. Τώρα που γράφω στο στέκι μου γράφει επιλογές μορφοποίησης κειμέμου με αποτέλεκεσμα να μην χρειάζεται καν να πατήσω το χέρι στο trackpad.

trackpad 10/10: Γίνεται η επέκταση του χεριού σου και νιώθεις ότι το ποντίκι είναι περιττό.

design 10/10: Κόσμημα.

Performance 10/10: https://browser.geekbench.com/v4/cpu/11675173

οθόνη 10/10: Πολύ καλά μαύρα, γωνίες θέασης φωτεινότητα.

ηχεία 10/10: Τα καλύτερα ηχεία laptop που έχω πάρει.

Συνδεσιμότητα 10/10: 4 θύρες usb-c. Το συνδέεις με οθόνη που υποστηρίζει usb-c και με ένα μόνο καλώδιο όχι μόνο συνδέεται στην οθόνη αλλά και στo usb-hub της οθόνης και στα ηχεία της οθόνης καθώς και φορτίζει το ίδιο το macbook. Επίσης οι usb-c σου δίνει την ευκαιρία να προσαρμόσεις τις εξόδους όπως θες εσύ

Τιμή 10/10: Αυτή τη στιγμή στα μεγάλα καταστήματα της Ελλάδας το βρίσκεις >2000 ευρώ το βασικό μοντέλο με το touchbar. Έξω το βρίσκεις 1800. Παρόλα αυτά δεν υπάρχει laptop με τις ίδιες επιδόσεις σε τόσο μικρό μέγεθος. Αν σκεφτείς ότι στο όλο πακέτο περιλαμβάνεται το λειτουργικό σύστημα καθώς και μια σιούτα προγραμματών επεξεργασίας κειμένων, λογιστιγκώμν φύλων, παρουσιάσεων κ.λπ. η τιμή είναι μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Πήρε και ο πατέρας μου τον ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Μετά από 2 εβδομάδες μπορώ να πω ότι ειναι φοβερό μηχάνημα.

Τα usb-c δουλεύουν όπως το φανταζόμουν. Το ενώνεις σε μια οθόνη που υποστηρίζει usb-c και όχι μόνο χρησιμοποιεί τις ενσωματωμένες usb θύρες της οθόνης αλλά φορτίζει κι όλας. Σου λύνει πραγματικά τα χέρια καθώς το γραφείο πλέον χρειάζεται 1 μόνο καλώδιο. Ποντίκια, πληκτρολόγιο κ.λπ. είναι συνδεμένα απευθείας στης οθόνη και καθάρισες.

Ένα αρνητικό είναι ότι υπό προυποθέσεις έχεις τη αίσθηση ότι υπερθερμαίνεται εξαιτίας του υλικό κατασκευής. Μόλις φτάσεις στους 75 oC ενεργοποιούνται τα ανεμνιστήρια και πέφτει στους 50 σε λίγα δευτερόλεπτα.

Επίσης δεν είναι upgradable. Σκληρός δίσκος (που ίσως είναι ο γρηγορότερος στην αγορά) και η RAM είναι κολλημένα στη πλακέτα.

Η τιμή που το πήρα ήταν 1600 ευρώ μεταχειρισμένο. Ελλάδα το βρίσκεις >1900. Παρόλα αυτά δεν το θεωρώ ακριβό καθώς δεν υπάρχει στην αγορά κάτι να το ανταγωνιστεί με χαμηλότερη τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να το αναβαθμίσεις;
Γιατί έχω το ίδιο και μου είπαν ξεκάθαρα ότι μπορώ να το αναβαθμίσω μελλοντικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να το αναβαθμίσεις;
Γιατί έχω το ίδιο και μου είπαν ξεκάθαρα ότι μπορώ να το αναβαθμίσω μελλοντικά.

:cry_x:Ναι τα MacBook Pro που έχουν το Touch Bar (τουλάχιστον) δεν επιδέχονται αναβάθμισης RAM, σκηρό δίσκο καθώς τα part τους είναι κολλημένα στη μητρική.:cry_x:

Τα παρακάτω imac και macbookia δεν επιδέχονται αναβάθμιση σε RAM
iMac Pro (All Models)
Retina MacBook (All Models)
MacBook Air 11” (All Models)
MacBook Air 13” (All Models)
MacBook Pro 13” with Retina Display (All Models)
MacBook Pro 13” with Touch Bar (All Models)
MacBook Pro 15” with Retina Display (All Models)
MacBook Pro 15” with Touch Bar (All Models)
https://www.howtogeek.com/348562/can-you-upgrade-the-ram-in-your-mac/

O τεχνικός σε κοροίδεψε. Γενικά στο Mac OS όταν πατάς το μήλο πάνω αριστερά -> about this mac, στην επιλογή Memory (αν την εμφανίζει) και στην επιλογή Storage έχουν τις επιλογές upgrade και σου λένε οδηγίες πώς θα τα εμφανίζει. Αν δεν έχει την επιλογή upgrade τότε
:cry_x:.

ΥΓ: Αν ψάξεις στο youtube υπάρχεί ένας τυπάς που με κολλητήρια ξεκολά της συνδέσεις και κολάμε μεγαλύτερη RAM αλλά αυτό ακόμα και να βρεις να στο κάνει (που δεν θα βρείς) θα είναι με μεγάλο κόστος καθώς υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να brickαριστεί και να :cry_x:παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχουμε αναβαθμίσει στην οικογένεια, και μάλιστα προσφάτως, οπότε ξέρω ότι γίνεται! :) κάνε απλά ένα search σε μαγαζιά τύπου irepair..

Εγώ προσωπικά είμαι κατά της μετά αναβάθμισης, θέλω να το παίρνω έτοιμο το μηχάνημα από πριν, έτσι έχω κάνει σε όλα μου τα mac. Είναι ακριβό χόμπι τα mac στην αρχή, αλλά τα βγάζουν τα λεφτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Έχουμε αναβαθμίσει στην οικογένεια, και μάλιστα προσφάτως, οπότε ξέρω ότι γίνεται! :) κάνε απλά ένα search σε μαγαζιά τύπου irepair..

Εγώ προσωπικά είμαι κατά της μετά αναβάθμισης, θέλω να το παίρνω έτοιμο το μηχάνημα από πριν, έτσι έχω κάνει σε όλα μου τα mac. Είναι ακριβό χόμπι τα mac στην αρχή, αλλά τα βγάζουν τα λεφτά!
https://prntscr.com/mfrtq3
MacBook Pro (13-inch, 2018, Four Thunderbolt 3 Ports)
Αυτό έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
γιες! :) Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά να το αναβαθμίσω to be honest απλά επειδή το συζήτησα και το έχω ξανακάνει σε Air 13 το σχολίασα.

Βέβαια δεν το έκανα εγώ, δεν είμαι τεχνικός! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
γιες! :) Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά να το αναβαθμίσω to be honest απλά επειδή το συζήτησα και το έχω ξανακάνει σε Air 13 το σχολίασα.

Βέβαια δεν το έκανα εγώ, δεν είμαι τεχνικός! :)


Δυστυχώς με αυτό θα μείνουμε :cry_x:. Μια 16αρα RAM μετά από 3 χρόνια θα ταν ότι πρέπει... :(
https://www.ifixit.com/Teardown/MacBook+Pro+13-Inch+Touch+Bar+2018+Teardown/111384
σκρόλαρε κάτω κάτω να δεις τι μπορεί να επισκευαστεί/αναβαθμιστεί στο macbooki μας

Έχουμε τα δεδομένα μας και τις photo στο cloud γιατί αν πάθουμε κάτι :cry_x:.

Στο MacBook Air του 13 πρέπει να αναβαθμισες τον SSD. Η RAM είναι onboard και είναι δύσκολη η αναβάθμιση.

Το irepair αναφέρει αυτό
https://irepair.gr/repairs/αναβάθμιση-μνήμης-macbook
Δεν αναφέρουν καν ότι αναβάθμιση RAM γίνεται μόνο σε MacBook Pro καθώς στο air ειναι ενσωματωμένη και την αναβλαθμιση δεν την αναλαμβάνει ούτε η αντιπροσωπεία. Όπως βλέπεις κάτω θέλει κωλητήρια και ακρίβιεα και δεν βγαίνει σε 20 λεπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατί καλέ σε στενοχωρεί που θα μείνεις με αυτό; Μια χαρά είναι, πολύ ανώτερο από άλλα και γι΄αυτό το πήρες άλλωστε.
Αν είναι η πρώτη σου φορά με mac, να ξέρεις απλά ότι σε 3-4 χρόνια θα θες απλά μια μπαταρία και μετά από τα 5-6 χρόνια θα σκεφτείς να το αλλάξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Γιατί καλέ σε στενοχωρεί που θα μείνεις με αυτό; Μια χαρά είναι, πολύ ανώτερο από άλλα και γι΄αυτό το πήρες άλλωστε.
Αν είναι η πρώτη σου φορά με mac, να ξέρεις απλά ότι σε 3-4 χρόνια θα θες απλά μια μπαταρία και μετά από τα 5-6 χρόνια θα σκεφτείς να το αλλάξεις!
Τα παλιά μου Mac

Έχω iMac του 2011, και ένα macbook του 2009 που το έβαλα SSD μόλις τον αγόρασα μεταχειρισμένο το 2014. Δυστυχώς η apple έριξε την υποστήριξη του Mac OS πέρσυ στο macbook και φέτος στον iMac και αυτό με οδήγησε στην αγορά νέου macbook μου.

Οσον αφορά για του νέο macbook,

Η αλλαγή μπαταρίας πλέον είναι δύσκολη απόφαση. Δυστυχώς η μπαταρία πάει καπάκι με πληκτρολόγιο, ηχεία, upper case ειναι όλα κολλημένα μεταξύ τους και δεν μπορείς να την αλλάξεις μεμονομένα. Το κόστος είναι 199 δολλάρια στην αντιπροσωπία :(. Προσωπικά αν δεν βγάλει το σημαδάκι ότι η μπαταρία έχει πρόβλημα δεν την αλλάζω. Στο macbook του 2009 μου το έβγαλε τέλη 2017.

Σκληρό δίσκο δεν με ενδιαφέρει καθώς δεν επηρεάζει την απόδοση. Τις photos τις ανεβάζω στο google photos και έχω εξωτερικό σκληρό δίσκο για τα μεγάλα μου αρχεία αλλά η RAM είναι άλλο πράγμα και σίγουρα θα αγόραζα επιπλέον μετά από 3 χρόνια.

Αν είμαι ευχαριστημένος με την αγορά μου;
Απόλυτα γι αυτό τον πήρα. Τον βρήκα μεταχειρισμένο από amazon με 1600 ευρώ (like-new κατάσταση) (μαζί με μεταφορικά). Φέτος ήταν μια σπουδαία αναβάθμιση για τα macbook pro καθώς το βασικό μοντέλο φόρεσε quad core i5.

Αυτές ειναι επιδόσεις του φετινού
https://browser.geekbench.com/v4/cpu/11911973

και αυτές ειναι επιδόσεις του αντίστοιχου περσινού
https://browser.geekbench.com/v4/cpu/11911671

Όποιος πήρε το περσινό κλαίει τα λεφτά του. Εμείς όχι.

Η χαμηλή RAM φαίνεται να αντισταθμίζεται στην εξωπραγματική ταχύτητα του σκληρού δίσκου ακόμα και αν η RAM γεμίσει η διαχείρισή του από MacOS δεν το κάνει να αργεί.
https://prntscr.com/mg1vhm

Αυτό που με εντυπωσιάζει πόσο μπροστά στην σχεδίαση προιόντων είναι η apple στην σχεδίαση προιόντων.
1) Παρόλο που είναι μικρό και ελαφρύ μπορείς να ανοίξεις το lid του macbook χωρίς να σηκώνεται ολόκληρο το macbook.
2) Με το που ανοίξεις το lid του laptop έστω και λίγες μοίρες αυτό ξεκινά. Αυτό εξυπηρετεί όταν το έχεις συνδεμένο σε εξωτερική οθόνη να χρειάζεται κάθε φορά που θέλεις να το ξεκινήσεις να πατήσεις το power button και να το κλείσεις.
3) To trackpad είναι φοβερό. Το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο. Βλέπεις κάτι laptop msi τούμπανα και το trackpad του παλιού μου macbook του 2009 ειναι ανώτερο.
4) USB-C (thunderbolt 3). Φορτίζει σε όποια θύρα θέλεις. Η ευελιξία που δίνουν oi usb-c δεν έχει προηγούμενο. Εκεί που άλλα laptop είχα 2, 3 usb, 1 hdmι. Τώρα μπορείς να έχεις πάνω από 5 usb, πάνω από 3 hdmi ανάλογα με το αντάπτορα που επιλέξεις.
5) Με μια σύγχρονη οθόνη που υποστηρίζει usb-c μπορείς μόνο με ένα καλώδιο να στείλεις 4k ανάλυση στη οθόνη, να χρησιμοποίησεις τις ενσωματωμένες θύρες της οθόνης, τα ηχεία τη οθόνης και ταυτόχρονα να φορτίζει και το laptop. Mε άλλα λόγια αυτή τη στιγμή έχω εναν φορητό υπολογιστή που με τη σύνδεση ενός καλωδίου μετατρέπεται σε desktop και αυτά χωρίς κανένας αντάπτορα.
6) Τα ηχεία ειναι φοβερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
akikos, εχεις χρησιμοποιησει ποτε thinkpad? Υποθετω πως οχι, αλλιως δεν ησουν εντυπωσιασμενος με κατι που ειναι βασικο στα thinkpads εδω και δεκαετιες.
Πχ στο Τ430s μου το καπακι ανοιγει χωρις να σηκωνεται το λαπτοπ. Η οθονη ανοιγει 180 μοιρες. Η μπαταρια αφαιρειται και δεχεται και 2η μπαταρια ή σκληρο δισκο στην θεση του dvd. Επισης δεχεται pci σκληρο. Συνολικα μπορω να εχω 3 σκληρους δισκους ταυτοχρονα. Μιλαμε για μοντελο του 2012. Την ram την εχω φουλαρει στα 16GB. Με το που ανοιγω το καπακι εστω και λιγες μοιρες, το λαπτοπ ξεκινα. Μεχρι να το ανοιξω ολοκληρο ειμαι ηδη στο login screen. Εχει επισης fingerprint reader και με ενα σκαναρισμα μπαινω κατευθειαν στα windows. Στο σπιτι εχω dock το οποιο το μετατρεπει σε desktop. Στο dock εχω συνδεδεμενη την οθονη, ποντικι, εκτυπωτη και αλλες συσκευες. Επισης φορτιζει μεσω dock. Οταν ειμαι on the go δεν χρειαζεται να αποσυνδεω καλωδια γιατι ολα ειναι στο dock. Απλα σηκωνω το λαπτοπ και φευγω. Το trackpad μου ειναι αχρηστο και το εχω απενεργοποιησει γιατι χρησιμοποιω περισσοτερο το ultranav. Το πληκτρολογιο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στον πλανητη, δεν συγκρινεται καν με τα macbooks. Ποιοτητα κατασκευης; Αριστη. Εχει χυθει καφες και νερο στο πληκτρολογιο ουκ ολιγες φορες, χωρις κανενα προβλημα. Μου εχει πεσει απο το γραφειο/τραπεζι στο πατωμα (παρκε και πλακακι) και δεν εμφανισε ουτε μια γρατζουνια. Οι μπαταριες εχουν φορτιο οπως την 1η μερα. Πολλες φορες οταν θελω να το μεταφερω απο το ενα μερος στο αλλο οσο ειναι ανοιχτο, το σηκωνω κρατωντας το απο το καπακι. Τα hinges δεν καταλαβαινουν χριστο.
Εγω στην θεση σου με τα λεφτα που εδωσες θα επαιρνα το thinkpad X1 carbon. Μπορεις να το ξυπνας ακομα και με την φωνη σου απο 4μ αποσταση. Εχει επισης IR camera εκτος απο το fingerprint reader. Η μπαταρια του διαρκει 14-15 ωρες αν θυμαμαι καλα. Η ποιοτητα κατασκευης του αριστη και ειναι πιο ελαφρυ απο macbook, ισως λογω ανθρακονηματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Όταν ήμουν δημοτικό είχαμε από τα πρώτα thinkpad.
https://prnt.sc/mg5qmi
:dance2:
Τ430s

Για να το ανοίξεις με κλειστό το καπάκι του laptop, λογικά το βάζεις σε sleep mode. H δυνατότητα να ξυπνά με τη φωνή γίνεται και στο macbook pro 2018 με το Siri (που έχω). Aπλως όποιος προτιμά να τον τερματίζει τελείως έχει αυτή τη δυνατότητα.

Το Τ430s βλέπω εχει αυτές τις θύρες
1 MiniDisplayPort with audio
1 VGA port
2 USB 3.0
1 Express Card 34mm
1 3.5mm Combo Jack Headphone/MIC
1 Always on USB 2.0
4-in-1 SD Card Reader (SD/SDHC/SDXC/MMC slot)
1 Smart Card Reader

Σε ποια θύρα το συνδέεις το dock;
Το ultranav τι είναι; Το πληκτρολόγιο με το κοκκινάκι; Δεν το έχω δοκιμάσει.

Δεν μου έχει πέσει ποτέ το macboοk και ελπίζω να μη χρειαστεί :stunned:

thinkpad X1 carbon 2018 vs mabook pro 13" 2018
cpu Intel Core i7 8550U < Core i5-8259U
τιμή Thinkpad > MacBook.
RAM thinkpad > Macbook (βέβαια με αυτά τα λεφτά που κάνει το thinkpad παίρνεις το macbook που έχει 16gb (200 δολλάριο παραπάνω)
Σκληρός δίσκος. Το macbook pro είναι Εξωτπραγματικός γρήγορος από τον ανταγωνισμό. :dance2:




Οι εποχές που η apple έβγαζε αργά σε χαρακτηριστικά φορητούς και πόνταρε στο λειτουργικό τέλειωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Όταν ήμουν δημοτικό είχαμε από τα πρώτα thinkpad.
https://prnt.sc/mg5qmi
:dance2:
Τ430s

Για να το ανοίξεις χωρίς να κλεισεις το καπάκι του laptop, λογικά το βάζεις σε sleep mode. H δυνατότητα να ξυπνά με τη φωνή γίνεται και στο macbook pro 2018 με το Siri (που έχω). Aπλως όποιος προτιμά να τον τερματίζει τελείως έχει αυτή τη δυνατότητα.

Το Τ430s βλέπω εχει αυτές τις θύρες
1 MiniDisplayPort with audio
1 VGA port
2 USB 3.0
1 Express Card 34mm
1 3.5mm Combo Jack Headphone/MIC
1 Always on USB 2.0
4-in-1 SD Card Reader (SD/SDHC/SDXC/MMC slot)
1 Smart Card Reader

Σε ποια θύρα το συνδέεις το laptop;
Το ultranav τι είναι; Το πληκτρολόγιο με το κοκκινάκι; Δεν το έχω δοκιμάσω.

Δεν μου έχει πέσει ποτέ το macboοk και ελπίζω να μη χρειαστεί :stunned:

thinkpad X1 carbon 2018 vs mabook pro 13" 2018
cpu Intel Core i7 8550U < Core i5-8259U
τιμή Thinkpad > MacBook.
RAM thinkpad > Macbook (βέβαια με αυτά τα λεφτά που κάνει το thinkpad παίρνεις το macbook που έχει 16gb (200 δολλάριο παραπάνω)
Σκληρός δίσκος. Το macbook pro είναι Εξωτπραγματικός γρήγορος από τον ανταγωνισμό. :dance2:




Οι εποχές που η apple έβγαζε αργά σε χαρακτηριστικά φορητούς και πόνταρε στο λειτουργικό τέλειωσαν.

Το συνδεω στην θυρα απο την κατω πλευρα που ειναι για το docking station. Ειναι η θυρα 3 στην παρακατω εικονα:


Επισης εχει και υποδοχη για καρτα sim. Ειναι η υποδοχη 6 στην παραπανω εικονα και βρισκεται κατω απο την μπαταρια (7).
Για να συνδεσω τις 2 οθονες με το λαπτοπ χρησιμοποιω το display port στο docking station.
Το ultranav ειναι το κοκκινακι στο πληκτρολογιο. Οταν ειμαι εν κινησει ή συντασσω κειμενα χρησιμοποιω αποκλειστικα το ultranav γιατι δεν χρειαζεται να μετακινω το χερι μου απο το πληκτρολογιο για να χειριστω το βελακι (ουσιαστικα ειναι σαν ποντικι/joystick). Ειδικα οταν εχω να κανω πολυ scrolling, παντα χρησιμοποιω το ultranav γιατι ειναι πιο γρηγορο και κανει scroll σε ολες τις κατευθυνσεις με απιστευτη ταχυτητα. Βολευει οταν εχεις να επιλεξεις και πολλες σειρες σε κειμενα.

Μη ξεχνας επισης οτι το X1 carbon βγηκε αρχες του 2018 ενω το MBP βγηκε προς το τελος του ετους, οταν η intel ειχε βγαλει καινουριους επεξεργαστες. Αν θελεις thinkpad με καλα specs, τοτε πρεπει να πας στα P. Εχουν κατι τρελες επιδοσεις με RAM που φτανει μεχρι τα 128GB DDR4. Βεβαια ειναι πιο μεγαλα και πιο βαρια. Υπαρχει και το Carbon X1 extreme, αλλα δεν εχω ψαξει επιδοσεις.

Το λαπτοπ το βαζω παντα σε sleep mode, δεν εχει νοημα να το εχω σε hibernation ή να το κλεινω εντελως. Οταν το εχω σε sleep mode ανοιγει ακομα και οταν κουνησω το ποντικι. Βολευει πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όταν ήμουν δημοτικό είχαμε από τα πρώτα thinkpad.
https://prnt.sc/mg5qmi
:dance2:
Τ430s

Για να το ανοίξεις με κλειστό το καπάκι του laptop, λογικά το βάζεις σε sleep mode. H δυνατότητα να ξυπνά με τη φωνή γίνεται και στο macbook pro 2018 με το Siri (που έχω). Aπλως όποιος προτιμά να τον τερματίζει τελείως έχει αυτή τη δυνατότητα.

Το Τ430s βλέπω εχει αυτές τις θύρες
1 MiniDisplayPort with audio
1 VGA port
2 USB 3.0
1 Express Card 34mm
1 3.5mm Combo Jack Headphone/MIC
1 Always on USB 2.0
4-in-1 SD Card Reader (SD/SDHC/SDXC/MMC slot)
1 Smart Card Reader

Σε ποια θύρα το συνδέεις το dock;
Το ultranav τι είναι; Το πληκτρολόγιο με το κοκκινάκι; Δεν το έχω δοκιμάσει.

Δεν μου έχει πέσει ποτέ το macboοk και ελπίζω να μη χρειαστεί :stunned:

thinkpad X1 carbon 2018 vs mabook pro 13" 2018
cpu Intel Core i7 8550U < Core i5-8259U
τιμή Thinkpad > MacBook.
RAM thinkpad > Macbook (βέβαια με αυτά τα λεφτά που κάνει το thinkpad παίρνεις το macbook που έχει 16gb (200 δολλάριο παραπάνω)
Σκληρός δίσκος. Το macbook pro είναι Εξωτπραγματικός γρήγορος από τον ανταγωνισμό. :dance2:




Οι εποχές που η apple έβγαζε αργά σε χαρακτηριστικά φορητούς και πόνταρε στο λειτουργικό τέλειωσαν.



κάτι μου λέει πως το score των macbook είναι τρολιά λόγω APFS :P (γκουχ γκουχ copy on write features) εκτός αν έχει πάνω NVMe :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Το συνδεω στην θυρα απο την κατω πλευρα που ειναι για το docking station. Ειναι η θυρα 3 στην παρακατω εικονα:


Ειναι η υποδοχη 6 στην παραπανω εικονα και βρισκεται κατω απο την μπαταρια (7).
Για να συνδεσω τις 2 οθονες με το λαπτοπ χρησιμοποιω το display port στο docking station.

Μη ξεχνας επισης οτι το X1 carbon βγηκε αρχες του 2018 ενω το MBP βγηκε προς το τελος του ετους, οταν η intel ειχε βγαλει καινουριους επεξεργαστες. Αν θελεις thinkpad με καλα specs, τοτε πρεπει να πας στα P. Εχουν κατι τρελες επιδοσεις με RAM που φτανει μεχρι τα 128GB DDR4. Βεβαια ειναι πιο μεγαλα και πιο βαρια. Υπαρχει και το Carbon X1 extreme, αλλα δεν εχω ψαξει επιδοσεις.
Ενδιαφέρον :dance2:
Η intel φέτος επιτέθηκε στου Ryzen και εξέλιξε της cpu της. Όποιος πήρε macbook ή γενικά laptop πέρσυ την πάτησε.

κάτι μου λέει πως το score των macbook είναι τρολιά λόγω APFS :P (γκουχ γκουχ copy on write features) εκτός αν έχει πάνω NVMe :hmm:

Το πινακάκι το έκλεψα από εδώ https://www.macrumors.com/2018/07/13/2018-macbook-pro-fastest-laptop-ssd-ever/ και αναφέρει για το (Instant Cloning). Παρόλα αυτά η διατύπωση αυτή ειναι λάθος για τους εξής λόγους:
1) Το πρόγραμμα είναι ενήμερο για το (Instant Cloning) που προσφέρει το apfs και τα αποτελέσματα επηρεάζονται ελάχιστα εώς καθόλου. Το εξηγούν χρήστες του γνωστού forum στη συνέχεια.
2) αυτό επηρεάζει την ταχύτητα εγγραφής και όχι την ανάγνωση.
3) τις ταχύτητες τις διαφηφίζει και η ίδια η apple.
4) Στο instant cloning οι ταχύτητες είναι στιγμιαίες και μεγαλύτερες από αυτές καθώς αντιγράφονται ta metadata
5) Το πρόγραμμα έχει επιλογή για μέγεθος αρχείων. Αν απλώς αντέγραφε metadata τα 5 gb θα είναι "φαινομενικά" 5πλασια ταχύτητα από τα 1gb
6) Υπάρχουν μετρήσεις από το προηγούμενο format (HFS+) του macos σε macbook pro 2015 που έχει επίσης γρήγορο fash drive και τα αποτελέσματα ειναι εξίσου γρήγορα.

Οι ταχύτητες του ssd της apple είναι φοβερές και έχουν παρόμοιες επιδόσεις με τους ssd Mac Pro. Είναι ο γρηγορότερος σκληρός δισκος σε laptop εκτός αν έβγαλε laptop κάποιοw ανταγωνιστής πρόσφατα. Έχει βγάλει η Samsung ένα εξίσου σκληρό δίσκο (Samsung 970 EVO) αλλά δεν νομίζω να έχει μπει σε laptop ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top