Η απάτη της βιομηχανίας ομορφιάς

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Με αφορμή μια συζήτηση από άλλο θρεντ για κρέμες και καλλυντικά σκέφτηκα να συζητήσουμε για την απάτη της βιομηχανίας της ομορφιάς. Στο παρακάτω βίντεο υπάρχει η εκπομπή Το κουτί της Πανδώρας σχετικά με τις κρέμες και τα υπόλοιπα καλλυντικά. Χαρακτηριστικά λέγεται οτι όλες οι κρέμες ομορφιάς είναι πάνω κάτω ίδιες άσχετα με την τιμή τους. Είναι πολύ ενδιαφέρον.



Ένα ακόμα βίντεο που βρίσκω ενδιαφέρον είναι η μεταμόρφωση μια πολύ μέτριας σε ομορφιά γυναίκας σε μια πολύ όμορφη γυναίκα με πολύ μακιγιάζ και photoshop. Είναι ο λόγος για τον οποίο θεωρώ απάτη τη βιομηχανία της ομορφιάς.



Εσάς ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει να δίνουμε χρήματα για το κυνήγι μιας επίπλαστης κι εφήμερης "ομορφιάς"; Ποιοι είναι οι λόγοι που η βιομηχανία της ομορφιάς είναι τόσο επιτυχημένη; Γιατί, ενώ σε άλλους τομείς ψάχνουμε ενδελεχώς αυτά που μάς πουλάνε κάποιοι, όταν έχει να κάνει με την περιποίηση ή την ομορφιά γινόμαστε τόσο ευκολόπιστοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ασχέτως του τι λένε οι γυναίκες, ντύνονται ωραία και περιποιούνται τον εαυτό τους για να ελκύουν το αντίθετο φύλο, δηλαδή τους άνδρες. Δεν το κάνουν για να "αισθάνονται αυτές καλύτερα" επειδή είναι αφύσικο να αισθάνεσαι καλύτερα όταν έχει ένα κιλό σοβά πάνω σου, φοράς παπούτσια που καταπονούν τα πόδια σου και φοράς ρούχα που σε στενεύουν κλπ. Για αυτό και άλλωστε η πλειοψηφία της βιομηχανίας της ομορφιάς απευθύνεται σε γυναίκες. Βέβαια το κάνουν και οι άνδρες αυτό απλά με άλλο τρόπο.

Για το αν υπάρχει κοροϊδία. Προφανώς και μπορεί να υπάρχει. Εξάλλου σε πολλά είδη προϊόντων η ποιότητα 2 πανομοιότυπων μπορεί να είναι η ίδια αλλά επειδή το ένα είναι μάρκα και το άλλο όχι, το ένα είναι πολύ ακριβότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Και ποιος είσαι εσύ Γιάννη που ξέρεις τι κάνει τον καθένα να αισθάνεται όμορφα; Σε άλλο πρόσφατο νήμα έγραψες
Εσένα τι σε νοιάζει τι θεωρώ εγώ ως αμοιβή; Αυτό που κάποιοι εδώ μέσα ξέρετε τι είναι το καλό των άλλων, τι θα έπρεπε να έχουν ως ιδανικά, τι θα έπρεπε να θεωρούν ως αμοιβή κλπ με ξεπερνάει. Διαφορετικοί άνθρωποι έχουν διαφορετικές απόψεις και όχι, η δική σας δεν είναι η πιο σωστή, ξεπεράστε το.

Το ίδιο ισχύει και εδώ τηρουμένων των αναλογιών.

Προσωπικά δε βρίσκω καμιά απάτη στη βιομηχανία της ομορφιάς, αρκεί ακριβώς να γνωρίζουμε ως μέσες γυναίκες ότι οι εικόνες είναι ψεύτικες κι ότι σημασία δεν έχει να μοιάσουμε στα μοντέλα. Η βιομηχανία της ομορφιάς κάνει αυτό που υπόσχεται. Κάνει πιο όμορφες τις γυναίκες που θεωρούν ότι βαμμένες είναι ομορφότερες. Δε σημαίνει αυτό ούτε ότι η μέση γυναίκα (πρέπει να) μοιάζει με την Adriana Lima, ούτε ότι άβαφη είναι άσχημη. Αυτά τα δύο είναι θέματα αντίληψης και, όσα πρότυπα κι αν προβάλλονται, οι άνθρωποι που γνωρίζουν κι αγαπούν τον εαυτό τους δε βάλλονται. Όταν όμως η αυτοπεποίθηση συνδυάζεται με τα προϊόντα ομορφιάς, τότε ναι υπάρχει πρόβλημα. Επίσης πρόβλημα υπάρχει όταν δεν μπορούμε να διακρίνουμε τα διαφημιστικά τεχνάσματα από την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αισθάνεται κάποιος όμορφα με την έννοια του ότι αρέσει σε άλλους, ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και η αίσθηση του αισθάνομαι ωραία σημαίνει ότι αρέσω στην κοινωνική ομάδα που θέλω να γίνω αποδεκτός. Οι γυναίκες πιστεύουν ότι γίνονται πιο εύκολα αποδεκτές από άνδρες αν βάφονται και τηρούν τα ευρέως διαφημιζόμενα πρότυπα ομορφιάς.

Edit εννοώ ότι τους προσελκύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
[...] είχα δει την εκπομπή κουτί της Πανδώρας που έλεγε ότι όλες οι κρέμες είναι ίδιες. Ακόμα κι από το τζάμπο σίγουρα θα έχουν κάποιες ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Εγώ δε βάζω πράγματα στο πρόσωπό μου. Νιώθω ότι δε μου χρειάζεται και είναι τζάμπα λεφτά και τζάμπα η ψευδαίσθηση ότι κάτι κάνεις για να κρατηθείς νέα και όμορφη. Επίσης ο καθένας έχει δικαίωμα φυσικά να κάνει ο,τι θέλει τα λεφτά του αλλά σε καιρό κρίσης να πληρώσω μια κρέμα 50€ μού φαίνεται η ύψιστη ηλιθιότητα. Καλύτερα να τα χαρίσω στο χαμόγελο του παιδιού ή σε μια φιλοζωική. Δε θέλω να προσβάλλω κανέναν, είναι η προσωπική μου άποψη.

Όσον αφορά τα καλλυντικά, κάνω μόνο τα βασικά, κρεμα ημέρας και καμιά μασκα και πιλινγκ. Όλα φυτικά. Στις μεγάλες εταιρίες πληρώνεις κυρίως το μάρκετινγκ. Κι αν προσέχουν παραπάνω τα προϊόντα τους, αυτό σημαίνει ότι κάνουν πειράματα πάνω σε ζώα. Λυπάμαι αλλά δεν θα πληρώνω να τυραννάνε ζωάκια για τη δική μου ματαιοδοξία. Να ήταν για ιατρικούς λόγους, οκ, αλλά για να δείχνω υποτίθεται πιο όμορφη, όχι.
Βάφομαι μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, αλλά νομίζω χιμέλα ότι μιλάω λίγο εκ του ασφαλούς. Η αγορά εργασίας και η αγορά συζύγου είναι πολύ απαιτητικές, όπως επίσης δεν ξέρω τι θα έκανα αν ένιωθα ανασφάλεια με το πρόσωπό μου ή τι θα κάνω στα 50 μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απάτη υπάρχει σε όλες τις βιομηχανίες και είναι *άμεσα* συνδεδεμένη με τη ποιότητα του αγοραστικού κοινού. Ο λόγος που οι κρέμες προσώπου είναι πιο scumy και λιγότερο vfm από τις μηχανές λόγου χάρη, είναι επειδή οι λιγότεροι άντρες που ασχολούνται με μηχανές είναι πολύ πιο προσεκτικοί και επιμελείς με το τι αγοράζουν. Ανέκαθεν τα γυναικεία και τα παιδικά προιόντα ήταν καθαρά marketing και λιγότερο ουσία. ΑΥτό συμβαίνει επειδή καλώς ή κακώς *εμπειρικά* οι γυναίκες και τα παιδιά είναι κατά μ.ο. πιο επιρρεπείς στο φρου-φρου.

Πέρα απ' αυτό αν και σίγουρα πολλές γυναίκες το παρακάνουν με τα προιόντα ομορφιάς προσωπικά δεν βρίσκω τπτ χειρότερο από γυναίκα με πλαδαρα jeans και αθλητικά ή κάτι τέτοιο που δείχνει πως δεν την πολυνοιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Βάφομαι μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, αλλά νομίζω χιμέλα ότι μιλάω λίγο εκ του ασφαλούς. Η αγορά εργασίας και η αγορά συζύγου είναι πολύ απαιτητικές, όπως επίσης δεν ξέρω τι θα έκανα αν ένιωθα ανασφάλεια με το πρόσωπό μου ή τι θα κάνω στα 50 μου.

Η φράση "αγορά συζύγου" μού φαίνεται πολύ περίεργη εν έτει 2018 και χρόνια μετά την έναρξη του κινήματος του φεμινισμού. Σίγουρα ανοίγεις μεγάλη κουβέντα όπως κατά πόσο τελικά οι νέες γυναίκες είναι φεμινίστριες ή αν θεωρούν οτι θα ολοκληρωθούν μόνο μέσω ενός γάμου ή μιας σχέσης. Όπως επίσης κατά πόσο θέλει κάποια νέα γυναίκα έναν άντρα που θα ερωτευτεί και θα επιλέξει πρωτίστως μια εικόνα η οποία δεν είναι καν αληθινή. Δεν εναντιώνομαι στην ομορφιά αν είναι φυσική και είναι αρμονικά συνδυασμένη με τον όμορφο πνευματικό κόσμο. Πάντως δε βλέπω πολλές γυναίκες μη βαμμένες διαφόρων διακυμάνσεων βαψίματος, από το λίγο μάσκαρα και μια σκιά μέχρι και φουλ make up πρωινιάτικα. Με στεναχωρεί γιατί δείχνει το πόσο επιρρεπείς είμαστε στην πώληση ονείρων αλλά και στο να ανήκουμε στο σύνολο που θέλει τη γυναίκα περιποιημένη = βαμμένη.
Τροφή για σκέψη...

προσωπικά δεν βρίσκω τπτ χειρότερο από γυναίκα με πλαδαρα jeans και αθλητικά ή κάτι τέτοιο που δείχνει πως δεν την πολυνοιάζει.

Αν όντως δεν την πολυνοιάζει;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν την νοιαζει τοτε ποιος μπορεις να της πει τπτ; Αν ειναι ευχαριστημενη δλδ με τη προσωπικη κ επαγγελματικη της ζωη την οποια επιδρα αρνητικα. Το ιδιο με αντρες προφανως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H μέση νέα κοπέλα είναι πολύ ομορφότερη όταν είναι φυσική παρά όταν γίνεται σαν κλόουν στο τσίρκο μεντρανο από το σοβάτισμα.

Άσχετο αλλά επειδή με τρώει λίγο... Κορίτσια,όταν κάποιος σας λέει ''Χάλια είσαι,καλύτερη ήσουν πριν το βάψιμο'' όταν ρωτάτε ''πως σου φαίνομαι'' δεν σας βρίζει,ούτε κριτικάρει τις ικανότητες σας στο μακιγιαζ σας κάνει ένα ολίγον τι cheesy κομπλιμέντο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Αισθάνεται κάποιος όμορφα με την έννοια του ότι αρέσει σε άλλους, ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και η αίσθηση του αισθάνομαι ωραία σημαίνει ότι αρέσω στην κοινωνική ομάδα που θέλω να γίνω αποδεκτός. Οι γυναίκες πιστεύουν ότι γίνονται πιο εύκολα αποδεκτές από άνδρες αν βάφονται και τηρούν τα ευρέως διαφημιζόμενα πρότυπα ομορφιάς.

Edit εννοώ ότι τους προσελκύουν.
Αισθάνεται κάποιος όμορφα με την έννοια ότι πρώτα πρώτα αρέσει στον εαυτό του και έπειτα στους άλλους, αν και πάλι το δεύτερο δεν το θεωρώ υποχρεωτικό. Και γκομεναρα να είναι η άλλη αν δεν έχει αυτοπεποίθηση δε νομίζω πως νιώθει όμορφη, παρότι θα αρέσει στους άλλους.

Επίσης Γιάννη δεν ξέρω αν το έχεις μάθει αλλά δε ζούμε ακόμη στην εποχή που κάνουμε ο,τι μπορούμε ως γυναίκες για να αποκατασταθούμε σώνει και καλά. Επομένως όχι δεν περιστρέφεται όλη μας η ζωή γύρω απ το πώς θα είμαστε ελκυστικές για να μας κάτσετε.

Πέρα απ' αυτό αν και σίγουρα πολλές γυναίκες το παρακάνουν με τα προιόντα ομορφιάς προσωπικά δεν βρίσκω τπτ χειρότερο από γυναίκα με πλαδαρα jeans και αθλητικά ή κάτι τέτοιο που δείχνει πως δεν την πολυνοιάζει.

Most of the time your hell's name is Ippolyti.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Το βαψιμο πρεπει να ερχεται να τονισει χαρακτηριστικα του προσωπου οχι να τα αλλοιωσει η να τα μετασχηματισει.Ετσι θεωρω πως χρησιμοποιουνται τα διαφορα προιοντα απο τις γυναικες και δεν χρησιμοποιουν αυτα,εκεινες.Δεν εξαρτωνται δηλαδη.
Δυστηχως ομως η βιομηχανια προσπαθει να πεισει για τα αντιθετα ωστε να παραξει μεγαλυτερο κερδος απο τις πωλησεις των προιοντων.Οποτε η προωθηση απο τα ΜΜΕ προτυπων που κανουν τις γυναικες να νιωθουν μειονεκτικα ή ανεπαρκης κρινεται αναγκαια.Ο φεμινισμος καπου εκει ξεσπαει και τον θεωρω περισσοτερο αντιδραση παρα κινημα με ουσιαστικα επιχειρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αισθάνεται κάποιος όμορφα με την έννοια ότι πρώτα πρώτα αρέσει στον εαυτό του και έπειτα στους άλλους, αν και πάλι το δεύτερο δεν το θεωρώ υποχρεωτικό. Και γκομεναρα να είναι η άλλη αν δεν έχει αυτοπεποίθηση δε νομίζω πως νιώθει όμορφη, παρότι θα αρέσει στους άλλους.

Επίσης Γιάννη δεν ξέρω αν το έχεις μάθει αλλά δε ζούμε ακόμη στην εποχή που κάνουμε ο,τι μπορούμε ως γυναίκες για να αποκατασταθούμε σώνει και καλά. Επομένως όχι δεν περιστρέφεται όλη μας η ζωή γύρω απ το πώς θα είμαστε ελκυστικές για να μας κάτσετε.

Το δεύτερο δεν κολλάει πουθενά, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Άνθρωποι είμαστε, κοινωνικά όντα είμαστε, ασχολείται η ψυχολογία και η βιολογία με τις λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
δεν βρίσκω τπτ χειρότερο από γυναίκα με πλαδαρα jeans και αθλητικά ή κάτι τέτοιο που δείχνει πως δεν την πολυνοιάζει.

Νε δε το ξέραμε όλες να κυκλοφορούμε 7 το πρωί με το 15ποντο πέδηλο.
Μλκα άντρες είστε εσείς;
Είστε οι ίδιοι που θέλετε η κοπέλα σας να έχει πάντα περιποιημένα νύχια, να μην έχει τρίχα πουθενά, να βάφει τη ρίζα της στην ώρα της, να βάφεται και να ντύνεται θηλυκά;
Ψέματα, έχω ακούσει για τύπο που έλεγε στην κοπέλα του "θέλω να φοράς στρινγκ και στενά ρούχα για να σε κοιτάνε οι άλλοι και να νιωθώ "ωραίος" που σε έχω μόνο εγώ" :loltooth: ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΚΛΑΨΕΙ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΓΑΝΕ ΦΙΛΕΣ.

Μλκα αλήθεια δεν ήξερα ότι κυκλοφορούν τέτοιοι άντρες. Είναι ντροπή αυτοί οι άντρες.
Στη τελική φίλε, μη τα φτιάξεις μαζί της, φτιάξτα με άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εισβολή του φεμινιστικού τομέα του Ρουβίκωνα σε κέντρο αισθητικής

Εισβολή σε κέντρο αισθητικής στο Κολωνάκι πραγματοποίησαν μέλη της αντιεξουσιαστικής οργάνωσης «Ρουβίκωνας».

Η προκήρυξη που συνοδεύει το βίντεο από την αποκαλούμενη παρέμβαση υπογράφεται από τον «Φεμινιστικό Τομέα» της οργάνωσης.

Βίντεο που έδωσε στην δημοσιότητα ο «Ρουβίκωνας» εικονίζει τους δράστες, που φορούν καπέλα, να μπαίνουν ομαδικά στα γραφεία του κέντρου αισθητικής και να διαπληκτίζονται φραστικά με ορισμένα μέλη του προσωπικού για εργασιακές πρακτικές και για την βιομηχανία ομορφιάς.

Στο υλικό δεν φαίνεται να προκλήθηκαν φθορές στις εγκαταστάσεις με μπογιές ή σφυριά, που συνήθως προκαλούν οι ομάδες του «Ρουβίκωνα».

Δεν υπάρχουν πληροφορίες για προσαγωγές.


Σχετικά με τις εργασιακές συνθήκες δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δε γνωρίζω. Αλλά σχετικά με τα πρότυπα ομορφιάς που επιβάλλουν, αυτό δεν το καταλαβαίνω. Ο κάθε άνθρωπος έχεις μυαλό και κρίση να επιλέξει αν θα ακολουθήσει αυτά τα πρότυπα και σε ποιο βαθμό. Γι' αυτό πρέπει να υπάρχει η κατάλληλη ανατροφή από τους γονείς ώστε τα παιδιά να ξεχωρίζουν τί είναι καλό για αυτά και τί όχι και να μην πέφτουν στις παγίδες της βιομηχανίας ομορφιάς.
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Τι είναι εκεί μέσα και κυκλοφορούν με ιατρικές μπλούζες, ο οίκος του σύγχρονου Φρανκενστάιν;
Πάντως αν ισχύουν, που δε νομίζω να τα είδανε στον ύπνο τους οι "εισβολείς" θα έπρεπε αυτή την Ξεπεταδέλη κι αυτό τον Παπατέτοιο πως τους λένε, να τους περάσουν τις μάπες μια καλή στρώση σιδηρόστοκο μπας κι έρθουν και στανιάρουν, άκου ....όταν μιλάω εγώ εσύ θα το βουλώνεις και φάτε τους όσα μπορείτε :sick:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Επειδή τυχαίνει να έχω φτιάξει και δική μου κρέμα σε αντίστοιχο μάθημα της σχολής και έχω παρακολουθήσει ειδικό σεμινάριο φυτικών καλλυντικών, θα ήθελα να μοιραστώ 2-3 πράγματα.

Αρχικά, όσον αφορά την παρασκευή μιας κρέμας, χρειάζεται:

1. Υδατική φάση (Δίνει αυτή την ελαφριά υφή στην κρέμα, ενυδατώνει το δέρμα και φέρει όλα τα υδατοδιαλυτά θρεπτικά συστατικά της κρέμας)
2. Ελαιώδης φάση (Μαλακώνει το δέρμα και αναπληρώνει τη λιπαρότητα της ξηρής επιδερμίδας, φέρει όλα τα λιποδιαλυτά θρεπτικά συστατικά της κρέμας)
3. Γαλακτωματοποιητής (Ομογενοποιεί τις δύο φάσεις και αυξάνει το ιξώδες της κρέμας)
4. Συντηρητικά (Επειδή η υδατική φάση είναι ευνοϊκή για την ανάπτυξη μικροοργανισμών χρειάζεται μια αντισηπτική ουσία. Επίσης, λειτουργούν ως σταθεροποιητές της γαλακτώδους υφής, αλλιώς η κρέμα θα "κόψει" σε νερό και λάδι).

+ Συσκευασία
+ Τεχνογνωσία, δοκιμές, προσωπικό κλπ.

Όλα τα παραπάνω έχουν ένα κόστος που κυμαίνεται ανάλογα με τα εκάστοτε συστατικά που επιλέγονται. Εκ των πραγμάτων δε γίνεται να έχουν την ίδια τιμή μια κρέμα με φοινικέλαιο και αιθέριο έλαιο λεβάντα, και μια κρέμα με βούτυρο κακάο, argan oil και ίνες μεταξιού. Επίσης: Τα πιο ακριβά συστατικά είναι αυτά της λιπαρής φάσης. Γι' αυτό οι αντιγηραντικές κρέμες σε όσο μεγαλύτερες ηλικίες απευθύνονται (άρα και πιο πλούσια σύσταση), συνήθως τόσο πιο ακριβές είναι. Τέλος, άλλο κόστος έχει μια συμβατική συσκευασία του εμπορίου με πλαστικό δοσομετρητή και άλλο μια συσκευασία σχεδιασμένη κατά παραγγελία, με μεταλλικές λεπτομέρειες και γυαλί. Όλα αυτά λαμβάνονται υπόψιν όταν κοστολογείται ένα προϊόν.

Το ότι μια κρέμα έχει περισσότερα ή ακριβότερα συστατικά όμως, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και πιο αποτελεσματική. Απλά σημαίνει ότι το συστατικό αυτό βρίσκεται σε μικρότερη αφθονία, ή με τη σειρά του έχει μεγαλύτερο κόστος παραγωγής. Εδώ λοιπόν μπαίνει το μάρκετινγκ στη μέση, χάρη στο οποίο ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι όσο πιο ακριβό και σπάνιο είναι ένα υλικό, τόσο περισσότερα θαύματα κάνει. Αυτό είναι μύθος ή μάλλον, απλά τυχαίνει μερικές φορές να ισχύει.

Επομένως η επίμαχη ερώτηση είναι, τι αξίζει να έχουμε στο ντουλάπι μας εν τέλει; Για να μη σας κουράζω με επιπλέον πληροφορίες, πιστεύω τα πιο τίμια προϊόντα είναι:

1. Μια κρέμα που απλά να ανταποκρίνεται στις ανάγκες του δέρματος:
λιπαρή επιδερμίδα - καλύτερα gel αντί για κρέμα π.χ. gel αλόης ή υαλουρονικού, απλά για να "δροσίζει"
κανονική/μικτή - μια απλή, ελαφριά ενυδατική
ξηρή/ταλαιπωρημένη - μια πιο βαριά κρέμα π.χ. με ελαιόλαδο, αβοκάντο ή βασιλικό πολτό
πολύ ξηρή - την κρέμα που είπα για την ξηρή συν κάποιο serum

2. Μια καλή αντηλιακή, ειδικά για όσες δεν φοράνε μεικαπ.

3. Ένα gel με αντισηπτική δράση (χαμομήλι, λεβάντα, πρόπολη, αλόη) για κανά σπυράκι που σκάμε πού και πού.

4. Μια καταπραϋντική κρέμα τύπου bepanthol για εγκαύματα, ερεθισμούς κλπ.

5. Ένα σαπούνι προσώπου και ένα διφασικό υγρό για ντεμακιγιάζ.

Κάποια έξτρα tips:
Αξίζει να δώσουμε παραπάνω λεφτά για κρέμες με φυσικά συστατικά, όχι όμως βιολογικά (υπερβολή). Πολλές συνθετικές ουσίες μπορεί να προκαλέσουν τσούξιμο ή φαγούρα.
Εάν έχετε ακνεϊκό δέρμα ή με τάση προς ακμή, καλό είναι να αποφεύγετε τα προϊόντα με έντονο άρωμα, συνήθως δρουν ερεθιστικά. Το ίδιο και αν εμφανίζετε εύκολα αλλεργίες.
Μερικές φορές ένα προϊόν, αν και υπερτιμημένο, έχει τέτοια σύνθεση που είναι ιδανικό για το δέρμα μας. Ούτε το νιώθουμε βαρύ, ούτε να μας "τραβάει". Επειδή είναι πολύ σπάνιο να βρούμε κάτι που να μας ταιριάζει απόλυτα, όμως, πρέπει να αποδεχτούμε ότι μερικές φορές θα δίνουμε και λίγα λεφτουδάκια παραπάνω.

Εάν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες για το πώς κρίνεται μια κρέμα τίμια ή απάτη, ρωτήστε με. Επίσης μπορώ να αναλύσω 2-3 πραγματάκια και για άλλα καλλυντικά και κατά πόσο αξίζουν. Ελπίζω να βοήθησα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Εάν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες για το πώς κρίνεται μια κρέμα τίμια ή απάτη, ρωτήστε με. Επίσης μπορώ να αναλύσω 2-3 πραγματάκια και για άλλα καλλυντικά και κατά πόσο αξίζουν. Ελπίζω να βοήθησα!

Βεβαια το μονο που εχει αποδειχθει οτι οντως κανει κατι ειναι τα αντιλιακα, ολα τα υπολοιπα απλα παιρνουν λεφτα απο τις τσεπες μας.

Και ναι ισχυει θελει φοβερη τεχνογνωσια να φτιαξεις βινεγκρετ.

Δειξε μου σε παρακαλω ΜΙΑ μελετη που να δειχνει οτι οι κρεμες κανουν κατι, οτιδηποτε.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Βεβαια το μονο που εχει αποδειχθει οτι οντως κανει κατι ειναι τα αντιλιακα, ολα τα υπολοιπα απλα παιρνουν λεφτα απο τις τσεπες μας.

Και ναι ισχυει θελει φοβερη τεχνογνωσια να φτιαξεις βινεγκρετ.

Δειξε μου σε παρακαλω ΜΙΑ μελετη που να δειχνει οτι οι κρεμες κανουν κατι, οτιδηποτε.


Όλα όσα ανέφερα έχουν άμεσο και αισθητό αποτέλεσμα, δε νομίζω να έταξα πουθενά λαγούς με πετραχήλια. Και φυσικά και χρειάζεται τεχνογνωσία όταν προστίθενται και χημικά στη φόρμουλα ενός καλλυντικού, δε σου λέω για το πράσινο σαπούνι που έφτιαχναν οι γιαγιάδες μας με τα τηγανόλαδα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Βεβαια το μονο που εχει αποδειχθει οτι οντως κανει κατι ειναι τα αντιλιακα, ολα τα υπολοιπα απλα παιρνουν λεφτα απο τις τσεπες μας.

Και ναι ισχυει θελει φοβερη τεχνογνωσια να φτιαξεις βινεγκρετ.

Δειξε μου σε παρακαλω ΜΙΑ μελετη που να δειχνει οτι οι κρεμες κανουν κατι, οτιδηποτε.

Παίρνουν τα λεφτά μας αν αρχίσουμε τα la mer και τα lancome χωρίς απαραίτητα να ξέρουμε τι στο λύκο έχει αυτό το μπουκάλι μέσα απλά και μόνο επειδή είναι μάρκα. Αν ξέρεις τις ανάγκες του δέρματος σου και κινείσαι στα βασικά τότε είναι σπατάλη όσο είναι και το αφρόλουτρο. Και όποιος χρυσοπληρώνει δερμοκαλλυντικό ενώ είναι πλέον πανεύκολο να το βρει με έκπτωση από 20% εως 40% ας ψαχτεί καλύτερα από που αγοράζει.

Με απλή και βασική φροντίδα ακμή, ξηροδερμία και διάφορα άλλα προβλήματα βοηθιούνται ή ακόμα και περνάνε και μακροπρόθεσμα έχεις καλύτερο και πιο νεανικό στην όψη δέρμα. Εγώ τουλάχιστον που ξέρω τι μου ταιριάζει και χρειάζομαι βλέπω διαφορά τις περιόδους που τεμπελιάζω ή σε σύγκριση με όταν ήμουν 15 που άρχισε η ακμή ας πούμε.

Για μελέτες ψάξε την δράση όχι της τάδε κρέμας αλλά ενεργών συστατικών όπως αυτά που αναφέρθηκαν και παραπάνω.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Όλα όσα ανέφερα έχουν άμεσο και αισθητό αποτέλεσμα, δε νομίζω να έταξα πουθενά λαγούς με πετραχήλια. Και φυσικά και χρειάζεται τεχνογνωσία όταν προστίθενται και χημικά στη φόρμουλα ενός καλλυντικού, δε σου λέω για το πράσινο σαπούνι που έφτιαχναν οι γιαγιάδες μας με τα τηγανόλαδα.

Τι αποτελεσμα εχουν? Να κανουν το δερμα σου λιπαρο?

Ελεος, αν τρως καλα, ενυδατωνεσαι, κοιμασαι, γυμναζεσαι, αποφευγεις τον ηλιο και εχεις καλα γονιδια το δερμα σου θα γερασει πιο αργα.

To μονο πραγμα που κανουν οι κρεμες ειναι μια παροδικη αυξηση της υδαροτητας του δερματος. Επειδη δε τα περισοτερα εχουν και αποφρακτικους παραγοντες (διαφορα ελαια) κανουν την κατασταση χειροτερη και στο τελος ο μονος τροπος να κρατας το δερμα σου ενυδατωμενο ειναι με κρεμες.

Το μονο που δουλευει ειναι τα αντιηλιακα, ολα τα αλλα ειναι πεταμενα λεφτα.

Κρεμες που περιεχουν φαρμακευτικα εκδοχα (ρετινοειδη, DMSO, πενθανολες κτλ) επισις ειναι κλεψιμο γιατι καλυτερα παρτα απο το στομα αυτα, ετσι και αλλιως συστημικη ειναι η αποροφιση τους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top