[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει τελευταία ότι η επιδερμίδα μου όσο πάει και γίνεται πιο ξηρή στο πρόσωπο.

Βάζω τις κρέμες μου, όρος + αντιηλιακό το πρωί και ενυδατική το βράδυ μετά από καθαρισμό προσώπου. Αλλά τίποτα. Ίσως δεν με καλύπτει πλέον η σειρά που έχω; Τι να πω...
Εσείς ποια ενυδατική φοράτε; Υπάρχει κάποια για πλούσια ενηδατωση; Έχω απηυδήσει...όλες υπόσχονται, υπόσχονται και τίποτα...Α! Και αυτές οι μάσκες που γράφουν στο ιντερνετ με αυγό και ελαιόλαδο εγώ τα κάνω ομελέτα:redface:
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Έχω γυρίσει άπειρες εταιρείες και σχετικά η μόνη που μπορώ να πω πως έχω βρει την υγειά μου είναι της La Roche Posay Hydraphase με υαλουρονικό οξύ...με 24ωρη προστασία και ομολογώ να πω πως μέχρι στιγμής την δουλειά της την κάνει, δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει αν τη συνηθίσει το δέρμα μου
Απορία
Έχω σγουρό μαλλί και κάνω ανταύγειες με αποτέλεσμα η μπούκλα να φριζάρει.. καμία ιδέα για να μπορέσω να της δώσω όγκο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει τελευταία ότι η επιδερμίδα μου όσο πάει και γίνεται πιο ξηρή στο πρόσωπο.

Βάζω τις κρέμες μου, όρος + αντιηλιακό το πρωί και ενυδατική το βράδυ μετά από καθαρισμό προσώπου. Αλλά τίποτα. Ίσως δεν με καλύπτει πλέον η σειρά που έχω; Τι να πω...
Εσείς ποια ενυδατική φοράτε; Υπάρχει κάποια για πλούσια ενυδάτωση; Έχω απηυδήσει...όλες υπόσχονται, υπόσχονται και τίποτα...Α! Και αυτές οι μάσκες που γράφουν στο ιντερνετ με αυγό και ελαιόλαδο εγώ τα κάνω ομελέτα:redface:

Έχεις παρατηρήσει ότι η επιδερμίδα σου όσο πάει και γίνεται πιο ξηρή στο πρόσωπο γενικά ή τώρα το καλοκαίρι; Νερό πίνεις; Πολύ νερό, ειδικά τώρα που έχει σκατόζεστη.

Έχω την ίδια με την κοπέλα από πάνω. Τίμια επιλογή, όχι κάτι ιδιαίτερο. Βέβαια δεν την βάζω συστηματικά.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Γεια σας ^^

Έχω καρέ τα μαλλιά μου και είναι σκούρα καστανά. Σκεφτόμουν (επειδή πάλι βαρέθηκα) μήπως να κάνω balayage.
Γνώμες; :hmm:


Ειχα κάνει και εγώ balayage παλιά, εκείνο τον πρώτο καιρό που ήταν πολύ στη μόδα :hehe: Θες να σου τα κάνουν ξανθά δηλαδη ή πιο ανοιχτό καστανο; Γιατί αν είναι κοντά στην απόχρωση των μαλλιών σου, δεν θα δείχνει άσχημο ακόμα και αν μακρύνουν τα μαλλιά σου και κατέβει. Αν τα θες πολύ ξανθά ενώ τα δικά σου είναι πολύ σκούρα, εκεί ίσως έχεις θεμα. Εγώ τα είχα κάνει ξανθά αλλά επειδή και τα μαλλιά μου είναι καστανόξανθα έδειχνε σχεδόν φυσικό, ακόμα και αν δεν πήγαινα για καιρό να το ανανεώσω στο κομμωτήριο. Οπως και να’χει,αν εσένα σου αρέσει, γιατί να μην το κανεις; :happy:
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Έχεις παρατηρήσει ότι η επιδερμίδα σου όσο πάει και γίνεται πιο ξηρή στο πρόσωπο γενικά ή τώρα το καλοκαίρι; Νερό πίνεις; Πολύ νερό, ειδικά τώρα που έχει σκατόζεστη.

Έχω την ίδια με την κοπέλα από πάνω. Τίμια επιλογή, όχι κάτι ιδιαίτερο. Βέβαια δεν την βάζω συστηματικά.


Συνήθως πίνω 6 ποτήρια :/
Με τη ζέστη μου κόβεται η ορεξη για φαγητό και για νερό:/
Ότι χειρότερο δλδ. Φρούτα δεν καταναλώνω.
Μετά αναρωτιέμαι γιατί είναι ξηρή η επιδερμίδα μου
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει τελευταία ότι η επιδερμίδα μου όσο πάει και γίνεται πιο ξηρή στο πρόσωπο.

Βάζω τις κρέμες μου, όρος + αντιηλιακό το πρωί και ενυδατική το βράδυ μετά από καθαρισμό προσώπου. Αλλά τίποτα. Ίσως δεν με καλύπτει πλέον η σειρά που έχω; Τι να πω...
Εσείς ποια ενυδατική φοράτε; Υπάρχει κάποια για πλούσια ενηδατωση; Έχω απηυδήσει...όλες υπόσχονται, υπόσχονται και τίποτα...Α! Και αυτές οι μάσκες που γράφουν στο ιντερνετ με αυγό και ελαιόλαδο εγώ τα κάνω ομελέτα:redface:

Εμένα η μάνα μου που έχει ξηρό δέρμα και δεν πίνει σχεδόν καθόλου υγρά (εκτός από τον αγαπημένο της φραπέ :Ρ) έχει καταβολευτεί με τη σειρά Queen Bee της Apivita, και αν δε σε καλύπτει η κρέμα έχει και sérum εντατικής θρέψης.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Iιι καλέ οινόπνευμα στο πρόσωπο; :eek:
Νομίζω το είχα ξαναγράψει, αλλά το πρώτο και κυριότερο βήμα κατά της λιπαρότητας είναι η σωστή ενυδάτωση. Πολλοί έχουν την (λανθασμένη) εντύπωση ότι αν ενυδατώσουν το πρόσωπό τους θα ενισχύσουν τη λιπαρότητά τους, αλλά αντιθέτως όταν αφήνουν το δέρμα αφυδατωμένο, εκείνο υπερπαράγει λιπαρότητα για να το αντισταθμίσει. Κι εγώ έτσι έκανα κάποτε και όταν το συζήτησα με τον δερματολόγο μου είδα όντως μεγάλη διαφορά.

Τελικά έχω μείνει άναυδη αλλά είχες δίκιο. Βάζω εδώ και κάνα μήνα την bioten skinergy break free για λιπαρές επιδερμιδες και έχω πολύ καιρό να δω τόσο λιπαρό πρόσωπο. Είναι σαν να βάζεις πούδρα, πραγματικά αφήνει ματ αποτέλεσμα και κρατάει όλη τη μέρα. Κοίτα να δεις τι μαθαίνω στα γεράματα... Ευχαριστω πολύ!:)
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα η μάνα μου που έχει ξηρό δέρμα και δεν πίνει σχεδόν καθόλου υγρά (εκτός από τον αγαπημένο της φραπέ :Ρ) έχει καταβολευτεί με τη σειρά Queen Bee της Apivita, και αν δε σε καλύπτει η κρέμα έχει και sérum εντατικής θρέψης.
"Τρόμαξε" λίγο τη μαμά σου, γιατί το να 'χει κανείς ξηρή επιδερμίδα και σκασμένα χείλη είναι το λιγότερο που μπορεί να πάθει απ' την έλλειψη νερού.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
"Τρόμαξε" λίγο τη μαμά σου, γιατί το να 'χει κανείς ξηρή επιδερμίδα και σκασμένα χείλη είναι το λιγότερο που μπορεί να πάθει απ' την έλλειψη νερού.


Δεν έχει ξηρή επιδερμίδα απ' την έλλειψη νερού, ανέκαθεν είχε. Κοίτα, γενικά πίνει πολλά υγρά, απλά όχι τόσο σκέτο νερό. Η γυναίκα είναι υγιέστατη, της το χω πει γενικά και προσπαθεί να το αυξήσει, αλλά το ξεχνάει μετά.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ξέρετε που μπορώ να βρΩ άδειες συσκευασιες σκιών;
Υποθέτω σε μεγάλα καταστήματα καλλυντικών. Αν βαριέσαι να πας σε μαγαζί, υπάρχουν και μαγαζιά με καλλυντικά σε σταθμούς του μετρο, βασικά ξέρω στο σταθμό Συγγρού Φιξ αλλά δε θυμάμαι πώς λέγεται, θα το δεις. Σίγουρα θα έχουν. Από κει παίρνω ματ κραγιον, είναι φανταστικά. Δεν μπορώ να φορέσω κραγιόν που δεν είναι ματ. Όχι ότι βάφοναι συχνά αλλά λεμε τώρα! Εκεί επίσης έχει κι ωραία αρώματα τύπου καρπούζι, πεπόνι κλπ που μου αρέσουν πολύ. Κάνε μια βόλτα αν είσαι κοντά.
 

Guest 392911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υποθέτω σε μεγάλα καταστήματα καλλυντικών. Αν βαριέσαι να πας σε μαγαζί, υπάρχουν και μαγαζιά με καλλυντικά σε σταθμούς του μετρο, βασικά ξέρω στο σταθμό Συγγρού Φιξ αλλά δε θυμάμαι πώς λέγεται, θα το δεις. Σίγουρα θα έχουν. Από κει παίρνω ματ κραγιον, είναι φανταστικά. Δεν μπορώ να φορέσω κραγιόν που δεν είναι ματ. Όχι ότι βάφοναι συχνά αλλά λεμε τώρα! Εκεί επίσης έχει κι ωραία αρώματα τύπου καρπούζι, πεπόνι κλπ που μου αρέσουν πολύ. Κάνε μια βόλτα αν είσαι κοντά.

Dust and cream?
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή εταιρία για βαφή φρυδιών;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τις προαλλες πηρα μια cc cream matte της ΙΤ και εχω ενθουσιαστει. Ενυδατωνει και ειναι πολυ ελαφρια και καλυπτει τελεια (χρωματικες ατελειες και πορους κυριως γιατι δεν εχω σημαδια ή ακμη), χωρις να αφηνει το δερμα λιπαρο. Κραταει ολη την μερα επισης. Θα την χρησιμοποιω αντι για foundation.
Επισης για οσες δυσκολευονται με τα liquid eyeliners (δεν μου βγαινουν ποτε οι γραμμες συμμετρικες) και χρησιμοποιουν gel, συνιστω το bobbi brown gel eyeliner. Διαρκει χαλαρα ολη την ημερα και ακομα και με διαλυμμα καθαρισμου δεν φευγει ευκολα. Το εχω λατρεψει.

Γνωριζετε για καποιο καλο κραγιον που δεν αφηνει χρωμα και διαρκει αρκετα, κυριως οταν τρωτε/πινετε; Μεχρι τωρα εχω βρει 2, ενα της fenty beauty και ενα της revlon, αλλα δεν κρατανε οσο θα ηθελα. Liquid δεν θελω γιατι νιωθω τα χειλη μου παρα πολυ στεγνα. Πηγα sephora και δοκιμασα κυριολεκτικα ολα τα κοκκινα κραγιον (θελω ενα καλο κοκκινο) και απογοητευτηκα γιατι ακομα και τα dior ηταν χαλια.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γνωριζετε για καποιο καλο κραγιον που δεν αφηνει χρωμα και διαρκει αρκετα, κυριως οταν τρωτε/πινετε; Μεχρι τωρα εχω βρει 2, ενα της fenty beauty και ενα της revlon, αλλα δεν κρατανε οσο θα ηθελα. Liquid δεν θελω γιατι νιωθω τα χειλη μου παρα πολυ στεγνα. Πηγα sephora και δοκιμασα κυριολεκτικα ολα τα κοκκινα κραγιον (θελω ενα καλο κοκκινο) και απογοητευτηκα γιατι ακομα και τα dior ηταν χαλια.

Τα Dior είναι απαίσια κραγιόν, σαν χρωματιστό λάδι ένα πράγμα.

Ε κοίτα, τα πιο σταθερά είναι τα υγρά, αλλά είναι όντως λίγο στεγνά. Δοκίμασες και το sephora cream lip stain και σου φάνηκε πάλι στεγνό; Επειδή ένα τέτοιο που έχω μου φαίνεται κάπως καλύτερο, αν και εμένα δε μ ενοχλούν γενικότερα αυτά.

Για κλασικού τύπου κόκκινο κραγιόν, έχω αγαπήσει 2: Το Ruby Woo της MAC και το Underage Red της Kat Von D. Γενικά πάντως έχω παρατηρήσει ότι δεν έχουν όλα τα χρώματα την ίδια υφή και ποιότητα, ακόμη κι αν είναι ίδια μάρκα. Π.χ. το Heroine της MAC που είναι επίσης matte, είναι πολύ πιο λιπαρό και λιγότερο σταθερό από το Ruby Woo.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γνωριζετε για καποιο καλο κραγιον που δεν αφηνει χρωμα και διαρκει αρκετα, κυριως οταν τρωτε/πινετε; Μεχρι τωρα εχω βρει 2, ενα της fenty beauty και ενα της revlon, αλλα δεν κρατανε οσο θα ηθελα. Liquid δεν θελω γιατι νιωθω τα χειλη μου παρα πολυ στεγνα. Πηγα sephora και δοκιμασα κυριολεκτικα ολα τα κοκκινα κραγιον (θελω ενα καλο κοκκινο) και απογοητευτηκα γιατι ακομα και τα dior ηταν χαλια.
Από κόκκινο έχω αυτό και δεν βγαίνει με καμία παναγία. Αλλά είναι ματ.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα Dior είναι απαίσια κραγιόν, σαν χρωματιστό λάδι ένα πράγμα.

Ε κοίτα, τα πιο σταθερά είναι τα υγρά, αλλά είναι όντως λίγο στεγνά. Δοκίμασες και το sephora cream lip stain και σου φάνηκε πάλι στεγνό; Επειδή ένα τέτοιο που έχω μου φαίνεται κάπως καλύτερο, αν και εμένα δε μ ενοχλούν γενικότερα αυτά.

Για κλασικού τύπου κόκκινο κραγιόν, έχω αγαπήσει 2: Το Ruby Woo της MAC και το Underage Red της Kat Von D. Γενικά πάντως έχω παρατηρήσει ότι δεν έχουν όλα τα χρώματα την ίδια υφή και ποιότητα, ακόμη κι αν είναι ίδια μάρκα. Π.χ. το Heroine της MAC που είναι επίσης matte, είναι πολύ πιο λιπαρό και λιγότερο σταθερό από το Ruby Woo.
Ναι, εχω της sephora και μου φαινεται στεγνο. Εχω και εγω το ruby woo, οπως επισης το chily και brave red και ναι μεν ειναι καλα για καθημερινη χρηση, δυστυχως δεν μου κανουν για την Κυριακη. Τα χειλη μου ειναι αρκετα ευαλωτα και αν δεν ειναι καλα ενυδατωμενα ξεραινονται και φαινονται χαλια και πολλες φορες τα πειραζω και ματωνουν. Φταινε τα σιδερακια και το τακτικο βουρτσισμα σε μεγαλο βαθμο.
Από κόκκινο έχω αυτό και δεν βγαίνει με καμία παναγία. Αλλά είναι ματ.
Ματ θελω και εγω, απλα δεν θελω να νιωθω τα χειλη μου στεγνα, με ενοχλει. Θα δοκιμασω και το maybelline.

Εχω 5 μερες να βρω ενα καλο. Στην χειροτερη θα βαλω αυτο της fenty beauty που ξερω οτι διαρκει αρκετα και θα παω στην τουαλετα μετα το φαγητο να το διορθωσω. Ή θα βαλω την ιδια μαρκα σε υγρο που ξερω οτι δεν φευγει με τιποτα.
Ηδη μου πανε ολα στραβα, μου εσπασαν και 2 νυχια σημερα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top