"Ο Αλχημιστής" [Την γνώμη σας για ένα θέμα πάνω στο βιβλίο]

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις (πχ να μετρας ποσα χιλιομετρα κανει ενα μυρμυγκι την ημερα), go ahead :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις (πχ να μετρας ποσα χιλιομετρα κανει ενα μυρμυγκι την ημερα), go ahead :P

Βρε Lorien... απ ότι έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό, οτιδήποτε διαφωνείς και οτιδήποτε δεν είναι επιστημονικώς τεκμηριωμένο το κράζεις με άσχημο τρόπο...
Δεν το βρίσκεις λίγο εγωκεντρικό αυτό? Κάνε την κριτική σου, πες ότι εσένα δε σου άρεσε, εξήγησε και σε μας που μας άρεσε γιατί δεν σου άρεσε να κάνουμε μια εποικοδομητική κουβέντα δλδ!
Λάβε υπόψη σου ότι σε αρκετούς εδώ μέσα, η άποψη σου είναι κάτι που περιμένουμε με ενδιαφέρον να διαβάσουμε... κρίμα δεν είναι να τα μηδενίζεις όλα έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θελεις να πεις οτι δεν φαινεται οτι εκανα πλακα στο προηγουμενο ποστ ; :ermm::blink:Οταν μιλαω...(κυριως)σοβαρα, αναπτυσσω τη γνωμη μου και τεκμηριωνω. Τοσο, που ενοχλω κιολας :P.

Δεν το βρίσκεις λίγο εγωκεντρικό αυτό?
Εγωκεντρικο ; Πως δλδ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θελεις να πεις οτι δεν φαινεται οτι εκανα πλακα στο προηγουμενο ποστ ; :ermm::blink:Οταν μιλαω...(κυριως)σοβαρα, αναπτυσσω τη γνωμη μου και τεκμηριωνω. Τοσο, που ενοχλω κιολας :P.

Εγωκεντρικο ; Πως δλδ ;

προσωπικά όχι δεν κατάλαβα ότι ήταν πλάκα αλλά οκ, μπορεί να φταίνε και οι ορμόνες μου :P
αλλά ακόμα κι αν ήταν πλάκα, εξέφραζε την άποψη σου για το βιβλίο... σωστά?
εγώ το εξέλαβα ως μηδενισμό ενός βιβλίου που έχει εισπράξει πάρα πολύ καλές κριτικές και με αυτό έγινε γνωστός και ο Κοέλιο αν δεν κάνω λάθος.
Αυτό ακριβώς λοιπόν, το να μηδενίζεις οτιδήποτε σε βρίσκει αντίθετο (πολλές φορές και με ειρωνικό τρόπο), εγώ το θεωρώ εγωκεντρικό :)
Όλοι μας είμαστε πολλές φορές αντίθετοι με κάποια άποψη που εκφράζεται (να καλή ώρα εγώ μαζί σου :P)
Δε μηδενίζουμε όμως την αξία του... απλά ανταπαντάμε με επιχειρήματα και κάποια στιγμή, αν δούμε - νιώσουμε ότι δεν έχει και άλλο νόημα πλέον μιας που ο συνομιλητής μας έχει κατασταλαγμένη άποψη που δεν αλλάζει... ε σταματάμε κι όλας :P
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε κι απ όλους τους συνομιλητές μας τις ίδιες απαιτήσεις... καλώς ή κακώς εγώ από σένα έχω μεγάλες :P
Αυτό που θα περίμενα από εσένα είναι να μας εκθέσεις τις αντιρρήσεις σου μιας που έτσι κι αλλιώς πρόβλημα έκφρασης δεν έχεις, για ποιο λόγο αυτό το βιβλίο είναι απλά για να σκοτώνεις το χρόνο σου κι όχι να κάνεις πλάκα για ένα βιβλίο που αν μη τι άλλο, έχει απίστευτη διαφήμιση.
Του αξίζει κάτι περισσότερο απ αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
αλλά ακόμα κι αν ήταν πλάκα, εξέφραζε την άποψη σου για το βιβλίο... σωστά? εγώ το εξέλαβα ως μηδενισμό ενός βιβλίου που έχει εισπράξει πάρα πολύ καλές κριτικές και με αυτό έγινε γνωστός και ο Κοέλιο αν δεν κάνω λάθος.
Εξεφραζε σε υπερτροφικο βαθμο (πςς λεξιλογιο) την εντυπωση μου για το βιβλιο.Στην πλακα, συχνα παιρνουμε ενα στοιχειο και το τραβαμε στα ακρα. Αρα η πραγματικη μου αποψη, ηταν απιθανο να ειναι οτι "το βιβλιο ειναι παντελως αχρηστο", δλδ μηδενιστικη. :)

Αυτό ακριβώς λοιπόν, το να μηδενίζεις οτιδήποτε σε βρίσκει αντίθετο (πολλές φορές και με ειρωνικό τρόπο), εγώ το θεωρώ εγωκεντρικό
Dear, αυτο το ειπες και το καταλαβα. Το ΠΩΣ δε μου λες. Το γιατι το να μηδενιζεις κατι σε κανει εγωκεντρικο δλδ, αυτο ρωταω.Πως τα συνδεεις.

Τα υπολοιπα που λες, οκ , κατανοητα. Αν καταλαβα καλα, ηθελες να εξηγησω γιατι δεν εχω σε πολλη υποληψη το βιβλιο. Και για δε το ρωτας κατευθειαν βρε ; :P Παντως δε παιζωωωω, ουτε τα αλλα παιζακια το εξηγησααααανν


So here it is. 1. προηγουμενως εκανα πλακα και αυτο λογω του 2
2. δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη για το βιβλιο, καθως δε το εχω διαβασει, παρα μονο 1-2 αποσπασματα, και εχω διαβασει περιληψη,σχολια,και αναλυση πανω σε αυτο. Οποτε αν ειναι ενα βιβλιο που ειναι πχ ομορφα γραμμενο, εχει δλδ καλλιτεχνικη αξια, δε το ξερω. Επισης το οτι εκανε διασημο τον Κοελο, δε μου λεει και πολλα. Πολλα βιβλια και συγγραφεις (και εργα και σειρες κλπ) γινονται γνωστα, χωρις να ειναι ποιοτικα. Ναι το επιπεδο του κοσμου δεν ενθαρυνει την τεκνοποιηση :P

Πλακα κανω και για πολυυυυυ πιο σοβαρα και σημαντικα θεματα, οποτε μη περιμενεις να κολλησω σε ενα βιβλιο παραμυθι-ξαναζεσταμενο φαγητο που πουλησε πολυ.

Το βιβλιο δε θεωρω οτι ειναι κακο. Θεωρω ομως οτι ειναι υπερτιμημενο.Και απο οτι βλεπω απο οσους εγραψαν εδω, δεν ειμαι ο μονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Dear, αυτο το ειπες και το καταλαβα. Το ΠΩΣ δε μου λες. Το γιατι το να μηδενιζεις κατι σε κανει εγωκεντρικο δλδ, αυτο ρωταω.Πως τα συνδεεις.

όπως το βλέπω εγώ πάντα ε? :P
όταν μηδενίζεις τα πάντα, δεν δέχεσαι καν τη συζήτηση, έχεις ήδη μια άποψη που δεν αλλάζει.
αυτό εγώ το θεωρώ εγωκεντρικό
το να εμμένεις σε μια άποψη απλά και μόνο επειδή είναι η δική σου και να μην την κουβεντιάζεις :) (το ότι δεν το κουβεντιάζεις είναι παράγωγο του μηδενισμού. Γιατί όταν μηδενίζεις κάτι κανένας νοήμον άνθρωπος δε θα κάτσει να έρθει σε αντιπαράθεση ή ακόμα και σε απλή φιλολογική κουβέντα μαζί σου. Θα πει απλά thats lorien πάμ παρακάτ... εγώ τουλάχιστον, μαζί σου, αυτό κάνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρα η πραγματικη μου αποψη, ηταν απιθανο να ειναι οτι "το βιβλιο ειναι παντελως αχρηστο", δλδ μηδενιστικη. :)
Το βιβλιο δε θεωρω οτι ειναι κακο. Θεωρω ομως οτι ειναι υπερτιμημενο.Και απο οτι βλεπω απο οσους εγραψαν εδω, δεν ειμαι ο μονος.

2. δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη για το βιβλιο, καθως δε το εχω διαβασει, παρα μονο 1-2 αποσπασματα, και εχω διαβασει περιληψη,σχολια,και αναλυση πανω σε αυτο. Οποτε αν ειναι ενα βιβλιο που ειναι πχ ομορφα γραμμενο, εχει δλδ καλλιτεχνικη αξια, δε το ξερω. Επισης το οτι εκανε διασημο τον Κοελο, δε μου λεει και πολλα. Πολλα βιβλια και συγγραφεις (και εργα και σειρες κλπ) γινονται γνωστα, χωρις να ειναι ποιοτικα. Ναι το επιπεδο του κοσμου δεν ενθαρυνει την τεκνοποιηση :P

Και γιατι πρέπει να μας ενδιαφέρει η (μηδενιστική) άποψη κάποιου που δεν το έχει διαβάσει? :hmm:

Παντως δε παιζωωωω, ουτε τα αλλα παιζακια το εξηγησααααανν
Ε, τουλάχιστον τα άλλα παιδάκια το διαβάσαν! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
O "Aλχημιστής" είναι ένα πολύ καλό και εύκολο βιβλίο, που λόγω της απήχησης που έχει σε όλον τον κόσμο, πολλοί έχουν σπεύσει να το καταδικάσουν θεωρώντας οτι άδικα έχει πάρει τόσες διαστάσεις, σε σχέση με την απλοϊκότητά του.
Ενα βιβλίο όμως δεν κρίνεται από τους σχολιαστές του, πολύ περισσότερο από τους επικριτές του, αντίθετα θα έλεγα οτι όλοι αυτοί συμβάλλουν ωστε να δημιουργηθεί ένας μύθος και μια μαγεία γύρω από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ενα βιβλίο όμως δεν κρίνεται από τους σχολιαστές του, πολύ περισσότερο από τους επικριτές του, αντίθετα θα έλεγα οτι όλοι αυτοί συμβάλλουν ωστε να δημιουργηθεί ένας μύθος και μια μαγεία γύρω από αυτό.

Τι καλά!! Συμφώνησα απόλυτα με τον Καπετάνιο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
όπως το βλέπω εγώ πάντα ε? :P
όταν μηδενίζεις τα πάντα, δεν δέχεσαι καν τη συζήτηση, έχεις ήδη μια άποψη που δεν αλλάζει.
Δε ξερω αν οσους μηδενιστες εχεις συσναντησει ετσι κανουν, αλλα νομιζω ειναι εμφανες οτι εγω παντα δεχομαι συζητηση και παντα αφηνω περιθωρια να αλλαξω γνωμη. Περα του οτι δεν ειμαι μηδενιστης (το οτι μερικες φορες κανω πλακα ή λεω μια γνωμη αστειευομενος για εμφαση, hardly qualifies) ;)

εγώ τουλάχιστον, μαζί σου, αυτό κάνω
Αρα ηδη με θεωρεις μηδενιστη εγωκεντρικο που δε συζηταει ;!! Μου κανει εντυπωση αυτο που λες, δε βλεπω να ταιριαζει καθολου στο πως κινουμαι εδω μεσα. Την Isiliel πχ της εχω βγαλει το λαδι στην κουβεντα :P Και αν ειμαι οπως λες τοτε γιατι να ενδιαφερει αρκετους η γνωμη μου εδω μεσα ;
-----------------

H Isiliel βεβαια, συνεχιζει να λεει οτι ειναι μηδενιστικη η αποψη μου, παρολο που εκανε quote τα λογια μου που δειχνουν το αντιθετο. Which is pretty funny :P
Και γιατι πρέπει να μας ενδιαφέρει η (μηδενιστική) άποψη κάποιου που δεν το έχει διαβάσει? :hmm:
Καταρχην δεν "πρεπει" τιποτα. Δευτερον, ειναι μηδενιστικο να λες καποιον μηδενιστη, επειδη που και που κανει αστεια με εμφαση :P Και τριτον, δεν ειναι απαραιτητο να εχεις διαβασει ολοκληρο το βιβλιο για να "πεσεις μεσα" στην εκτιμηση σου γιαυτο, εφοσον εχεις διαβασει την ουσια του. Αλλωστε για το αν ειναι ευχαριστο σαν γραφη κλπ, και ξεκαθαρισα οτι δε ξερω, αλλα και δεν ειναι ο βασικος λογος που θα αγορασει καποιος το βιβλιο αυτο. Γιαυτο λοιπον, ας ακουμε τι λεει ο αλλος χωρις την προκαταληψη "α δε το χει διαβασει ολο, αρα οτι πει ειναι μπαρουφα".

Ετσι κι αλλιως μερικα βιβλια, εχουν σκοπο να δωσουν καποιες ιδεες και διδαγματα. Ειδικα τα βιβλια σαν τον Αλχημιστη. Αυτη ειναι η ουσια τους ,γιαυτο τα διαβαζουμε κυριως. Αν αυτα τα διδαγματα γινουν γνωστα, το να διαβασεις το βιβλιο, ειναι για : να περασεις την ωρα σου, να ευχαριστηθεις τον τροπο γραφης, να μπεις στον κοσμο του κλπ. Ωστοσο εδω δε συζηταμε τις λογοτεχνικες ικανοτητες του Κοελο, αλλα τις ιδεες που εβαλε στο βιβλιο. Πανω σε αυτες λοιπον, μπορουμε να εκφερουμε γνωμη και χωρις να το εχω διαβασει ολο. Ποσοι εχουν διαβασει ολη τη βιβλο απο οσους τη σχολιαζουν ;

Τωρα, αν ημουν μηδενιστης, δε θα γραφα ολο αυτο το ποστ. Θα λεγα :
"Ειστε in denial Alchemist fans" :P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simadoula

Νεοφερμένος

Η simadoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μια χαρά είναι η ηλικία σου. Κάθε άνθρωπος σε κάποια ηλικία διάφέρει από τους άλλους. Υπάρχουν όμως κάποιες επιφυλάξεις όταν ένα νεαρό άτομο πρόκειται να διαβάσει κάποιο πολυεπίπεδο βιβλίο:
α) Μερικούς μπορεί πράγματι να τους επηρεάσει - είτε θετικά είτε αρνητικά - κάτι που μπορεί να τους φέρει σε σύγκρουση με την τρέχουσα πραγματικότητα ή να τους δυσκολέψει στη διαχείρισή της.
β) Είναι πολύ πιθανό το νεαρό άτομο να μην είναι σε θέση να κατανοήσει το βιβλίο αυτό συνολικά και τότε δε θα του αρέσει ή θα το δει ως κάτι απλό. Δε χάνει και τίποτα, βέβαια, εκτός κι αν είναι από τα άτομα που θέλουν να βλέπουν βαθύτερα τους πάντες και τα πάντα.
Πιστεύω πως είναι καλύτερα να περιμένουμε να βρούμε τον εαυτό μας και να αρχίσουμε να χαράζουμε το δρόμο μας πριν επιλέξουμε να διαβάσουμε κάποια βιβλία που έχουν θεωρηθεί αριστουργήματα. Με την όποια πείρα και ωριμότητα, που έχουμε αποκτήσει στο μεταξύ, θα μπορέσουμε να σχηματίσουμε ολοκληρωμένη προσωπική άποψη γι' αυτά.
Αν, βέβαια, σε τρώει η περιέργεια, (όπως πάντα με έτρωγε κι εμένα), τότε μπορείς να το διαβάσεις, με την προοπτική να το ξαναδιαβάσεις στο απώτερο μέλλον, για να επιβεβαιώσεις τα συμπεράσματά σου. Αυτή η τακτική δε θα σε προδώσει ποτέ.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ο Αλχημιστής ήταν το πρώτο βιβλίο του Κοέλιο που διάβασα και θυμάμαι ότι με είχε εντυπωσιάσει αρκετά, και ως προς το περιεχόμενο και ως προς το ύφος. Όταν όμως διάβασα και κάτι παραπάνω (Όσκαρ Ουάιλντ π.χ.) τότε κατάλαβα ότι βιβλία όπως το εν λόγω είναι απλά ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ο Αλχημιστής ήταν το πρώτο βιβλίο του Κοέλιο που διάβασα και θυμάμαι ότι με είχε εντυπωσιάσει αρκετά, και ως προς το περιεχόμενο και ως προς το ύφος. Όταν όμως διάβασα και κάτι παραπάνω (Όσκαρ Ουάιλντ π.χ.) τότε κατάλαβα ότι βιβλία όπως το εν λόγω είναι απλά ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ...

Πωπώ! Πολύ δυναμική μου ακούγεσαι! Κι εγώ σχεδίαζα τα ψιλοθάψω τούτο το βιβλίο αλλά εσύ με ξεπέρασες κατά πολύ :D Από την τεχνική άποψη της γραφής ομολογώ ότι υστερεί και υποπίπτει σε αξιοθρήνητο επίπεδο, ιδιαίτερα συγκρινόμενο με πονήματα αληθινής λογοτεχνίας. Οι γραφή του αλχημιστή και τα -ανύπαρκτα- συμπλέγματα δε μου προκάλεσαν κανενός είδους ηδονή. Μα θα μου πείτε ίσως αυτός είναι ο σκοπός του συγγραφέα. Να υιοθετήσει ένα απλουστευμένο (απλοϊκό κατ'εμέ) ύφος, σαν παραμυθιού, για να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στα νοήματα. Και ερχόμαστε στα περιβόητα νοήματα και την ηθικοπλαστική χροιά που παίρνει η ιστορία. Επαναστάτησα, στιχτίριζα, ένοιωθα στο στήθος μου το καρδιοχτύπι. Η κοσμοθεωρία του κυρίου Κοέλο είναι εξαιρετικά inspiring και ενθαρρυντική σε πρώτη φάση, ικανή να σου δώσει δύναμη ψυχής. Μέχρι που πίσω από τα εύπεπτα γνωμικά που ο πρωταγωνιστής δεν μπαίνει καν στον κόπο να τα αμφισβητήσει και να σκεπτεί σε βάθος για αυτά, κρύβεται μία τρομαχτικά επικίνδυνη ελαφρότητα και αφέλεια. Που είναι όλα τούτα κύριε Κοέλο, τις στιγμές της κρίσεις όταν κάθε νύχτα πεθαίνω λίγο λίγο; Ε λοιπόν, όταν αποφασίζεις κάτι όλο το σύμπαν συνομωτεί εναντίον σου και όλα τα υπόλοιπα είναι αφελείς κρίσεις για όσουν τολμούν να είναι αισιόδοξη. Ευχαριστώ δε θα πάρω. To have faith, it may impede any faith.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Το έχω διαβάσει και εγώ σε μικρή ηλικία αλλά δεν μου έκανε καμιά ιδιαίτερη εντύπωση πόσο μάλιστα να μου αλλάξει και την ζωή...Το μόνο που μου άλλαξε ήταν η άποψή μου για το πόσο πρέπει να παίρνω υπόψιν μου τις κριτικές για βιβλία....(εννοώ ότι όλοι οι κριτικοί το επαινούν ενώ εμένα δεν μου έκανε ούτε ζέστη ούτε κρύο αλλά γούστα είναι αυτά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xanp:
Το μόνο που μου άλλαξε ήταν η άποψή μου για το πόσο πρέπει να παίρνω υπόψιν μου τις κριτικές για βιβλία...

Άνα μπράβο! Και να μη παρασύρεσαι και συμμερίζεσαι καμία απολύτως άποψη πριν διαβάσεις κάτι η ίδια, ακόμα και αν στο παρουσιάζουν ως το αριστούργημα του αιώνα. Η αλήθεια είναι ότι τον είχα σε μία άλφα υπόληψη τον Κοέλο μέχρι που διάβασα και άρχισα να σιχτιρίζω. Και έκτοτε κάθε φορά που κάποιος λέει ότι είναι ο αγαπημένος του συγγραφέας, μπαίνω έντονα στον πειρασμό να αμφισβητήσω το λογοτεχνικό του υπόβαθρο, εκτός βεβαίως αν μπορεί να επιχειρηματολογήσει υπέρ αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Πάντως εμένα ήταν το πρώτο και το τελευταίο βιβλίο που διάβασα του Κοέλιο...Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός του ίδιου και λέω λες να κάνω τόσο λάθος και να του δώσω άλλη μια ευκαιρία;;; Άρχισα να διαβάζω τις πρώτες σελίδες... ε μέχρι την 5 έφτασα και το παράτησα...Καμία αίσθηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Πωπώ! Πολύ δυναμική μου ακούγεσαι! Κι εγώ σχεδίαζα τα ψιλοθάψω τούτο το βιβλίο αλλά εσύ με ξεπέρασες κατά πολύ :D Από την τεχνική άποψη της γραφής ομολογώ ότι υστερεί και υποπίπτει σε αξιοθρήνητο επίπεδο, ιδιαίτερα συγκρινόμενο με πονήματα αληθινής λογοτεχνίας. Οι γραφή του αλχημιστή και τα -ανύπαρκτα- συμπλέγματα δε μου προκάλεσαν κανενός είδους ηδονή. Μα θα μου πείτε ίσως αυτός είναι ο σκοπός του συγγραφέα. Να υιοθετήσει ένα απλουστευμένο (απλοϊκό κατ'εμέ) ύφος, σαν παραμυθιού, για να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στα νοήματα. Και ερχόμαστε στα περιβόητα νοήματα και την ηθικοπλαστική χροιά που παίρνει η ιστορία. Επαναστάτησα, στιχτίριζα, ένοιωθα στο στήθος μου το καρδιοχτύπι. Η κοσμοθεωρία του κυρίου Κοέλο είναι εξαιρετικά inspiring και ενθαρρυντική σε πρώτη φάση, ικανή να σου δώσει δύναμη ψυχής. Μέχρι που πίσω από τα εύπεπτα γνωμικά που ο πρωταγωνιστής δεν μπαίνει καν στον κόπο να τα αμφισβητήσει και να σκεπτεί σε βάθος για αυτά, κρύβεται μία τρομαχτικά επικίνδυνη ελαφρότητα και αφέλεια. Που είναι όλα τούτα κύριε Κοέλο, τις στιγμές της κρίσεις όταν κάθε νύχτα πεθαίνω λίγο λίγο; Ε λοιπόν, όταν αποφασίζεις κάτι όλο το σύμπαν συνομωτεί εναντίον σου και όλα τα υπόλοιπα είναι αφελείς κρίσεις για όσουν τολμούν να είναι αισιόδοξη. Ευχαριστώ δε θα πάρω. To have faith, it may impede any faith.

Θα συμφωνήσω!! Είναι δυνατόν ο μέσος άνθρωπος να σκέφτεται τόσο μεγαλόψυχα και απλοικά όταν αντιμετωπίζει δύσκολα να σκέφεται περί αγάπης και βαθύτερων νοημάτων κτλ κτλ; Ο Κοέλιο σε κάθε βιβλίο του αναλύει αυτή την αμπελοφιλοσοφία (ναι, δυστυχώς έχω διαβάσει κι άλλα δικά του...χάσιμο χρόνου...):worry: Έλεος πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Δυστηχως.........κατα τη γνωμη μου....εχουμε πλεον φτασει σε μια εποχη που ο Δυτικος πολιτισμος αρχιζει πλεον να τριζει ........
επιστροφη στη μεταφυσικη(στο θεο) απο τη λογικη(το γιατι..........αιτια εκκινησης του νου)
αλλωστε οι 2 αξονες τις ευρωπης ηταν και ειναι ο Ιησους και ο Σωκρατης
Απο την αλλη...η αναγεννηση(επιστροφη στον ανθρωπο)...ο ρεαλισμος...δεν μπορει καποτε θα ξαναεπιστρεψει..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Είναι ένα βιβλίο γραμμένο με απλότητα, σαν bedtime story, κατάλληλο ακόμα και γι' αυτούς που δεν είναι του διαβάσματος (και λόγω της προαναφερθείσας απλότητας και λόγω της μικρής του έκτασης και του λίγου κειμένου σε κάθε σελίδα).

Όσο για το γνωστό μότο -->
274225081_509559373861449_4663644310685500223_n.jpg
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Τον Κοέλο όσες φορές τον έπιασα να τον διαβάσω, εχω δυό βιβλία του, τον παρατησα αμέσως... Το βαρέθηκα δεν ξερω...Αυτόν και κανα δυο γνωστους ακόμα που έπρεπε να διαβάσω. Είμαι ρηχή μαλλον:read:μαρεσουν άλλου είδους βιβλία

Τώρα θυμήθηκα ποιους άλλους δεν κατάφερα Ντοστογιέφσκι, Έκο.. Ουτε κατά διάνοια. Όπως τα ανοιγα, τα εκλεινα
Κ τότε οι συμφοιτητές μου τα διάβαζαν ξερω γω κι εγώ τα χα πάρει μπας και ξεστραβωθώ αλλά δεν... Εκανα την παπια όταν μιλουσαν γι αυτά. ηταν της μόδας τότε όλοι τα είχαν στη βιβλιοθήκη τους. Δεν τα ξαναπιάσα έκτοτε.

Μιλήστε μου για Καβάφη, για πολυδουρη αγαπημενη και ρομαντική, Μιλήστε μου για Jane Austen, για Όσκαρ Ουάιλντ, για για Σάρλοτ Μπροντέ, για Ντίκενς
Αυτοι μάλιστα... 👍
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι ένα βιβλίο γραμμένο με απλότητα, σαν bedtime story, κατάλληλο ακόμα και γι' αυτούς που δεν είναι του διαβάσματος (και λόγω της προαναφερθείσας απλότητας και λόγω της μικρής του έκτασης και του λίγου κειμένου σε κάθε σελίδα).

Όσο για το γνωστό μότο -->
View attachment 97095
Αυτό μόνο ξέρω από τον κοελο, εχω και λίγο τους ενδοιασμούς μου σε αυτό βέβαια καθώς δεν νομίζω πως οσοι άνθρωποι θέλουν κάτι παρα πολυ θα γίνει κιολας, η δυναμη της θέλησης οκ ναι σίγουρα αλλά υπάρχει και μια τυχη γενικά που χρειάζεται, συνθήκες κλπ κλπ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top