Εσύ θα έκλεβες το "σ' αγαπώ" αν δεν είχαν μάθει να στο λένε;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Είναι θέμα καθαρά ισορροπίας στο μυαλό (δεν λέω ότι είσαι ανισσόροπη απλά ότι είναι θέμα ισορροπίας και αυτή αποκτάται με τον χρόνο γνωρίζοντας ΣΕ).
Είναι πιο εύκολο να το ελέγξεις αν δεν τα εξωτερικεύεις τα συναισθήματα σου. Αλλά αυτό επιθυμείς;

Έχουμε ένα καράβι δεμμένο στο λιμάνι.
Σαφώς το καράβι, στο λιμάνι, είναι ασφαλές.
Είναι αυτός ο προορισμός του όμως..;;; :)

Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις όπως καταλαβαίνω ότι τώρα στην ουσία γνωρίζομαι με τον εαυτό μου... Όχι, δεν είναι αυτός ο προορισμός του καραβιού.. Αλλά στην τρικυμία το λιμάνι του θα σκεφτεί :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ όταν το είπα ένιωσα από την μία τόσο όμορφα, αλλά από την άλλη απροστάτευτη. Γιατί όταν δεν εξωτερικεύεις τα συναισθήματά σου είναι πιο εύκολο να τα ελέγξεις...:worry:
Όχι ακριβώς, απλά ο,τι εξωτερικεύεις αποκτά υπόσταση. Κάποιοι θα μπορούσαν να πουν ότι έτσι το ελέγχεις και πιο εύκολα, διότι είναι ευκολότερο να αντιληφθείς τις διαστάσεις του. Επίσης, συνήθως είναι πιο υγιές (όσο χρήσιμο κι αν είναι να κουβεντιάζεις με τον εαυτό σου για ένα θέμα, όταν κουβεντιάζεις ΜΟΝΟ με αυτόν μπορεί να καταλήξεις να βλέπεις τα πράγματα πολύ παράλογα), αν και σε καθιστά κατά κάποιο τρόπο υπεύθυνο/η για αυτά που εξέφρασες.

Πάντως θεωρώ ότι οι άνθρωποι έχουμε δώσει υπερβολική βάση στη συγκεκριμένη φράση και δεν καταλαβαίνω what the fuss is all about. Περιμένουν κανα χρόνο να το πουν "για να το πιστεύουν στ'αλήθεια" και συνήθως μετά από μερικά χρόνια χωρίζουν και υποτίθεται ότι τους ...πέρασε η αγάπη; Ότι δεν το εννοούσαν τελικά; Και τότε προς τι η όλη αναμονή;
Έχω την εντύπωση ότι εμείς οι άνθρωποι παίρνουμε κάποια πράγματα πολύ σοβαρά χωρίς λόγο. Όποτε και να το πεις, θα το πεις επειδή έτσι νιώθεις εκείνη τη στιγμή. Μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι, δεν γίνεται να το διασφαλίσεις αυτό όσο και να περιμένεις. Ok, όταν περάσεις πάρα πολύ χρόνο με έναν άνθρωπο, είναι εξελικτικό feature να τον "αγαπήσεις" (έτσι αγαπάμε και τους συγγενείς μας άλλωστε) αλλά υποτίθεται ότι όταν λες στο σύντροφο σου ότι τον αγαπάς δεν αναφέρεσαι σε αυτό. Οπότε, είμαι της άποψης "πες το την πρώτη φορά που θα το νιώσεις και ακόμα και να μην βγει σε καλό, δεν πειράζει, θα είναι μια όμορφη ανάμνηση".
Ούτως ή άλλως, η ευτυχία μας βασίζεται σε τόσες αυταπάτες που μία ακόμα δεν βλάπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Έχεις δίκιο Λία.
Πολλοί άνθρωποι πασχίζοντας να θαυμάσουν το δάσος, δεν βλέπουν το δέντρο μπροστιά στα μάτια τους.
Η αγάπη είναι συναίσθημα και ως συναίσθημα δεν αντιγράφεται κοιτάζοντας τι έχουν νιώσει άλλοι. Κάθε τέτοια στιγμή είναι μοναδική και πολλοί, δυστυχώς, κάθονται και αναλώνονται χάνοντας την ουσία.
Μετά θα είναι αργά.
Την πέτρα την πετάς αλλά δεν μπορείς να την ξαναγυρίσεις πίσω. Καλώς ή κακώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agonigrammi

Νεοφερμένος

Η agonigrammi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
το συναισθημα ΑΓΑΠΗΣ δεν χρειαζεται να το κλεψεις. Το καταλαβαινεις οταν υπαρχει. Ποσα λενε αυτα τα ματια.
Την λεξη ΣΑΓΑΠΩ την λες και σου την λενε ευκολα. Ολοι μας ομως τη λεξη σαγαπω θελουμε να ακουσουμε (με η χωρις περιεχομενο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Mερικες φορες απλα θες να το ακους,χωρις να σε νοιαζει αν ο αλλος το εννοει...για αυτο μετα πληγωνεσαι!:console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Ειμαι απο αυτους που δεν το λενε...Βασικα δεν το λεω σχεδον ποτε,εκτος απο 2 φορες (νομιζω)...Και οχι απο πεισμα ή επειδη δεν το εχω νιωσει...
Για μενα δεν εχει νοημα ουτε να το λεω αλλα ουτε να το ακουω εαν βλεπω πως ο αλλος δεν το νιωθει 100%
Και επειδη δεν θελω να το κανουν σε μενα,δεν το κανω ουτε εγω...
Τωρα στις περιπτωσεις που το εχω νιωσει, αλλα δεν το εχω πει...Δεν ξερω!!!
Θα το δειξω ομως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
εκπληκτικο τραγουδι....εκπληκτικη κ η Μποφιλιου.....εκπληκτικη κ η αγαπη...οταν καταφερνουμε να την ισορροπησουμε μεσα μας....
οποιος εχει προσπαθησει να κλεψει το σ αγαπω που αν κ το ενοιωθαν ποτε δεν του το ειπαν.....σιγουρα θα ματωσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top