Φοβάμαι τα αεροπλάνα!

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ένα αεροπλάνο μπορεί να πέσει μόνο κατά την προσγείωση και την απογείωση...πάνω από τα σύννεφα έχει μηδενικό βάρος!!! :P (βλέπε g).

Ξεχνάς την περίπτωση,που ενώ είναι πάνω από τα σύννεφα να του χαλάσει ο κινητήρας ή να τελειώσει το καύσιμο. :look:
Α,ή να συγκρουστεί με άλλο αεροπλάνο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
πάνω από τα σύννεφα έχει μηδενικό βάρος!!! :P (βλέπε g).
πάρ'το αλλιώς :P


Πολύ γουστάρω τ' αεροπλάνα.
++
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
το χει και μια φιλη μου αυτο ρομπα γινομαστε καθε φορα που μπαινουμε μαζι σε αεροπλανο . απλα μην το σκεφτεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Συντομα θα ταξιδεψω με αεροπλανο......και.......ΦΟΒΑΜΑΙ!αν πεσειιιι????
εχετε ταξιδεψει ποτε με αυτο το μεσοοο????πως ηταααν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εχω παει εκδρομη στη Πραγα πριν κανα 3 μηνες.Δεν ειναι κατι τρομερο.Απλα λιγο στην απογειωση και στην προσγειωση εχει λιγο φαση.Κατα τα αλλα ειναι σαν να ταξιδευεις με λεοφωρειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
αχ παναγια μου!!!ετσι μ ερχεται να παρω κανα λεξοτανιλ πριν την απογειωσηηηη!!!=\\\ βουλωνουν κ τ αυτια εχω ακουσειιι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω οταν πηγα εκδρομη ειχα 39 πυρετο και δεν καταλαβαινα και πολλα πολλα.:P
Καλο ειναι να μας τσιχλα και γενικα να μην κοιτας κατω.Ενημερωνεις και καλου κακου τις αεροσυνοδους και ολα ειναι τζετ.ΔΕΝ χρειαζεται να φοβασαι για τιποτα.Καθημερινα γινονται χιλιαδες πτησεις και τα ατυχηματα ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ.Το αεροπλανο ειναι το ασφαλεστερο μεταφορικο μεσο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,678 μηνύματα.
Έπειτα από μια τραυματική εμπειρία που είχα με πτήση απο Βαρκελώνη προς Μιλάνο σε μια ο θεός(?) να την κάνει απογείωση, όπου οριακά δεν κάναμε crash landing με αεροσκάφος γεμάτο καύσιμα να γίνουμε πυροτέχνημα, απέκτησα φοβία με τα αεροπλάνα. Ενώ μέχρι τότε δεν είχα πραγματικά κανένα θέμα. Λόγω της δουλειάς μου πρέπει να ταξιδεύω 3 φορές/ χρόνο υποχρεωτικά και σφίγγομαι στη σκέψη. Πάντως η εταιρεία λεγόταν vueling, σχεδόν αποκλειστική προς Βαρκελώνη και έχει ιστορικό με γεγονότα/προβλήματα. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο κάτι αντίστοιχο που του δημιούργησε αυτή την φοβία;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Έπειτα από μια τραυματική εμπειρία που είχα με πτήση απο Βαρκελώνη προς Μιλάνο σε μια ο θεός(?) να την κάνει απογείωση, όπου οριακά δεν κάναμε crash landing με αεροσκάφος γεμάτο καύσιμα να γίνουμε πυροτέχνημα, απέκτησα φοβία με τα αεροπλάνα. Ενώ μέχρι τότε δεν είχα πραγματικά κανένα θέμα. Λόγω της δουλειάς μου πρέπει να ταξιδεύω 3 φορές/ χρόνο υποχρεωτικά και σφίγγομαι στη σκέψη. Πάντως η εταιρεία λεγόταν vueling, σχεδόν αποκλειστική προς Βαρκελώνη και έχει ιστορικό με γεγονότα/προβλήματα. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο κάτι αντίστοιχο που του δημιούργησε αυτή την φοβία;
Ειναι σπάνια αυτά τα πράγματα να συμβούν σε κάποιον, πόσο μάλλον εδώ στην Ελλάδα που δεν έχουμε ακούσει κάτι πρόσφατα.
(εκτός του συμβάντος με την Aegean και την αποσυμπίεση καμπίνας αλλά και εκεί ακολούθησαν πρωτόκολλα και όλα καλά).

Καλό είναι για κάποιο καιρό να μην ταξιδέψεις. Και από εδώ και στο εξής αν πρέπει λόγο δουλειάς, να επιμένεις μόνο με σοβαρές εταιρείες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Έπειτα από μια τραυματική εμπειρία που είχα με πτήση απο Βαρκελώνη προς Μιλάνο σε μια ο θεός(?) να την κάνει απογείωση, όπου οριακά δεν κάναμε crash landing με αεροσκάφος γεμάτο καύσιμα να γίνουμε πυροτέχνημα, απέκτησα φοβία με τα αεροπλάνα. Ενώ μέχρι τότε δεν είχα πραγματικά κανένα θέμα. Λόγω της δουλειάς μου πρέπει να ταξιδεύω 3 φορές/ χρόνο υποχρεωτικά και σφίγγομαι στη σκέψη. Πάντως η εταιρεία λεγόταν vueling, σχεδόν αποκλειστική προς Βαρκελώνη και έχει ιστορικό με γεγονότα/προβλήματα. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο κάτι αντίστοιχο που του δημιούργησε αυτή την φοβία;
Σε αμάξι μπαίνεις ;
Περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να γίνει ατύχημα με το αμάξι παρά με το αεροπλάνο .
Επειδή τώρα έχει γίνει αυτό όμως , θες 100% εγγυήση για να "ησυχάσεις" , αλλά στο αμάξι ή όταν κατεβαίνεις τις σκάλες δεν ζητάς τέτοια εγγύηση . Έτσι λειτουργούμε συνήθως οι άνθρωποι , όταν ξέρουμε οτι η πιθανότητα να συμβεί κάτι είναι μικρή , we do it anyways χωρίς να το πολυσκεφτόμαστε ( και έτσι πρέπει ) . Η εμπειρία σου στην ουσία έχει δημιουργήσει ένα bias αυτή την στιγμή . Δεν είναι περισσότερο πιθανό να γίνει ατύχημα με το αεροπλάνο απο οτι ήταν τις προηγούμενες φορές που το έπαιρνες , αλλά ο τρόπος που σκέφτεσαι σχετικά με το αεροπλάνο έχει αλλάξει .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top