Πρωταπριλιά

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Η 1η Απριλίου είναι η μέρα που καλούμαστε όλοι, λόγω εθίμου, να πούμε αθώα ψεματάκια. Ακόμα και οι πολιτικοί της χώρας, αυτή την ημέρα, δικαιούνται να πουν κάποιο ψέμα (για τις υπόλοιπες ημέρες του χρόνου που δεν το επιβάλει το έθιμο, κάποια άλλη θα είναι η αιτία).
Τα ψέματα της πρωταπριλιάς είναι ένα έθιμο που μας έχει έρθει από την Ευρώπη. Υπάρχουν διάφορες εκδοχές σχετικά με τον τόπο και τον χρόνο που γεννήθηκε το έθιμο αυτό. Δύο από αυτές, όμως, είναι οι επικρατέστερες.

Σύμφωνα με την πρώτη εκδοχή, το έθιμο ξεκίνησε από τους Κέλτες. Λαός της βορειοδυτικής Ευρώπης, οι Κέλτες, ήταν δεινοί ψαράδες. Η εποχή του ψαρέματος ξεκινούσε την 1η Απριλίου. Όσο καλοί ψαράδες όμως και να ήταν, την εποχή αυτή του χρόνου τα ψάρια πιάνονται δύσκολα. Έτσι και αυτοί, όπως προστάζει ο κώδικας δεοντολογίας των ψαράδων όλων των εποχών, έλεγαν ψέματα σχετικά με τα πόσα ψάρια είχαν πιάσει. Αυτή η συνήθεια, έγινε με το πέρασμα του χρόνου έθιμο.
Η δεύτερη εκδοχή θέλει γενέτειρα του εθίμου την Γαλλία του 16ου αιώνα. Μέχρι το 1564 πρωτοχρονιά των Γάλλων ήταν η 1η Απριλίου. Την χρονιά αυτή όμως, και επί βασιλείας Καρόλου του 9ου, αυτό άλλαξε και πρωτοχρονιά θεωρούνταν πλέον η 1η Ιανουαρίου. Στην αρχή αυτό δεν το δέχτηκαν όλοι οι πολίτες. Οι αντιδραστικοί συνέχιζαν να γιορτάζουν, την ψεύτικη πλέον, πρωτοχρονιά τους την 1η Απριλίου, ενώ οι υπόλοιποι τους έστελναν πρωτοχρονιάτικα δώρα για να τους κοροϊδέψουν. Το πείραγμα αυτό μετατράπηκε με τον καιρό σε έθιμο.

Όπου και να γεννήθηκε πάντως, γεγονός είναι ότι το έθιμο αυτό ήρθε και στην Ελλάδα και διαφοροποιήθηκε αποκτώντας μια ελληνική χροιά. Η βασική ιδέα βέβαια παρέμεινε ίδια. Λέμε αθώα ψέματα με σκοπό να ξεγελάσουμε το «θύμα» μας. Σε κάποιες περιοχές της πατρίδας μας, θεωρούν ότι όποιος καταφέρει να ξεγελάσει τον άλλο, θα έχει την τύχη με το μέρος του όλη την υπόλοιπη χρονιά. Σε κάποιες άλλες πιστεύουν ότι ο «θύτης» θα έχει καλή σοδειά στις καλλιέργειες του. Επίσης το βρόχινο νερό της πρωταπριλιάς, θεωρούν μερικοί, ότι έχει θεραπευτικές ιδιότητες. Όσο για το «θύμα», πιστεύεται ότι, σε αντίθεση με τον «θύτη», θα έχει γρουσουζιά τον υπόλοιπο χρόνο και πιθανότατα αν είναι παντρεμένος θα χηρέψει γρήγορα.

Τον προηγούμενο αιώνα, η τεχνολογία βοήθησε κάποιους να ξεγελάσουν χιλιάδες άτομα την ημέρα αυτή. Για παράδειγμα μια Αμερικάνικη εφημερίδα δημοσίευσε ένα άρθρο (στις αρχές του 20ου αιώνα), στο οποίο αναφερόταν ότι ο Τόμας Έντισον είχε εφεύρει μια μηχανή, η οποία μετέτρεπε το νερό σε κρασί. Φανταστείτε την χαρά όλων των «μερακλήδων» της εποχής. Οι μερακλήδες μπορεί να χάρηκαν, αλλά οι μετοχές, των εταιριών παρασκευής και διακίνησης οίνου, σημείωσαν κατακόρυφη πτώση στο χρηματιστήριο. Ένα άλλο παράδειγμα μεγάλης πρωταπριλιάτικης φάρσας, είναι αυτή του δικτύου BBC το 1957. Τότε προβλήθηκε, από το δίκτυο αυτό, ένα ρεπορτάζ, στο οποίο Ιταλοί γεωργοί μάζευαν μακαρόνια από τα δέντρα που υποτίθεται ότι τα παράγουν.

Με μικρά ή μεγάλα ψέματα, η πρωταπριλιά είναι ημέρα χαράς και διασκέδασης. Βρείτε ένα καλό ψέμα. Φορέστε το σοβαρό ύφος σας και βγείτε για κυνήγι θυμάτων. Προσέξτε όμως γιατί όλοι εκείνη την ημέρα, κάνουν το ίδιο με εσάς.

Λένε ψέματα.:clapup:

Εσείς είπατε κανένα ψεματάκι σήμερα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εμένα πάντως σήμερα μου έκανε εντύπωση η ακόλουθη εικόνα :)


By Arkoudos.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
σε τι ακρειβως παραπεμπει το λινκ?δεν καταλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
στο post του blog που δημιούργησε την εικόνα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
ποια εικονα???βλεπς μονο ενα κωδικα για blogs μονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ βλέπω εικόνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
εγω γιατι δεν βλεπω??πειτε μου τουλαχιστον τι δειχνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μου αρέσει η πρωταπριλιά, μικρά χαζά ψεματάκια, δεν είναι κακό να λέμε και εμεις κάνα ψέμα που και πού, ετσι για το γούστο, εξάλου πολλά έθυμα κρατάμε γιατί να με χαλάσει αυτό;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Μου αρέσει η πρωταπριλιά, μικρά χαζά ψεματάκια, δεν είναι κακό να λέμε και εμεις κάνα ψέμα που και πού, ετσι για το γούστο, εξάλου πολλά έθυμα κρατάμε γιατί να με χαλάσει αυτό;;)

Αυτό λέω και εγώ mania μου!!!
Εξάλλου διασκεδάζουμε...χαχα
Μερικοί δεν γουστάρουν καθόλου αυτή τη μέρα και δεν καταλαβαίνω το γιατί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτό λέω και εγώ mania μου!!!
Εξάλλου διασκεδάζουμε...χαχα
Μερικοί δεν γουστάρουν καθόλου αυτή τη μέρα και δεν καταλαβαίνω το γιατί...

Συνήθως αυτοί που δεν την θέλουν έφαγαν κάποια χοντρή φρίκη παλιότερα, ο αδερφός μου την λάτρευε, ένα πρωί μπαινει ο πατέρας μου φρικαρισμένος στο σπίτι και φωνάζει "Μιχάληηηηηηηηη σου έκλεψαν το αμάξι" ο κακόμοιρος το είχε 1 ευδομάδα, έπαθε φρίκη και απο τότε ούτε να την ακούει δεν θέλει, έτρεχε με το σορτς πρωί πρωί τότε κλέγοντας, είχε κρύψει ο πατέρας μου το αμάξι του και δεν το έβρησκε πουθενα:worry: ήθελε να τον σκοτώσει ο αδερφός μου όταν έμαθε ότι ήταν πλάκα;) καταλαβες γιατί δεν την πάει; εκτώς αν κάποιος είναι ξενέρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Η πρωταπριλιά γενικά δεν είναι κακή... Εντάξυ, όταν μιλάμε για χοντράδες ίσως ενοχλούν κάποιους, αλλά γενικά τα μικρά αθώα ψεμματάκια που στόχο έχουν να μπερδέψουν τον κόσμο δεν πειράζουν και τόσο.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη τουλάχιστον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Η πρωταπριλιά γενικά δεν είναι κακή... Εντάξυ, όταν μιλάμε για χοντράδες ίσως ενοχλούν κάποιους, αλλά γενικά τα μικρά αθώα ψεμματάκια που στόχο έχουν να μπερδέψουν τον κόσμο δεν πειράζουν και τόσο.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη τουλάχιστον!

Και έτσι είναι, συμφωνώ μαζι σου!!!
Καλά πριν λιγο διαβασα ενα ψεμα που εκαναν σε λογιστικο σάϊτ και το έχαψα !!!
Αλλα μετα εριξα πολυ γελιο! Μονη μου γελαγα...χαχαχα:) :) :)

Συνήθως αυτοί που δεν την θέλουν έφαγαν κάποια χοντρή φρίκη παλιότερα, ο αδερφός μου την λάτρευε, ένα πρωί μπαινει ο πατέρας μου φρικαρισμένος στο σπίτι και φωνάζει "Μιχάληηηηηηηηη σου έκλεψαν το αμάξι" ο κακόμοιρος το είχε 1 ευδομάδα, έπαθε φρίκη και απο τότε ούτε να την ακούει δεν θέλει, έτρεχε με το σορτς πρωί πρωί τότε κλέγοντας, είχε κρύψει ο πατέρας μου το αμάξι του και δεν το έβρησκε πουθενα:worry: ήθελε να τον σκοτώσει ο αδερφός μου όταν έμαθε ότι ήταν πλάκα;) καταλαβες γιατί δεν την πάει; εκτώς αν κάποιος είναι ξενέρα:P

Πο πο...μανια μου!
Πολυ φρικη επαθε ο αδελφος σου!
Φανταζομαι...πως δεν επαθε τιποτα αλλο ο κακομοιρης να λες!
Παντως πετυχημενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πο πο...μανια μου!
Πολυ φρικη επαθε ο αδελφος σου!
Φανταζομαι...πως δεν επαθε τιποτα αλλο ο κακομοιρης να λες!
Παντως πετυχημενο!

Ο πατέρας μου πρωταπριλιά κάνει χωντρές βλακείες, ευτυχώς πάντα κάθε χρόνο είχα υπενθύμηση, ιδικά ο αδερφός μου έπαθε πολλά απο τον πατέρα μου επειδή τον έπιανε στον ύπνο, κάθε χρόνο κάτι του κλέβουν ή του καίνε ή του γρατσουνάνε και πάντα ο αδερφός μου να τρέχει απο τον ύπνο, μετά όμως αυτό με το αμάξι σταμάτησε, μετά απλά του έλεγε¨" ρε Μιχάλη; αυτή η γρατσουνιά ήταν πάντα πάνω στην πόρτα; ή ρε Μιχάλη; ποιός σου έφαγε τον προφυλακτήρα; " σε ποιόν; σε κάποιον που το σφουγγάρι και το πόλις ήταν οι προεκτάσεις του χεριού του:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
κανεις ξερει πως ξεκινησε αυτο το εθιμο εχω μεγαλη απορια
???????????????????????????????????????????????????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
κανεις ξερει πως ξεκινησε αυτο το εθιμο εχω μεγαλη απορια
???????????????????????????????????????????????????????????????????????
Το πρώτο ποστ δεν το διάβασες? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορείς να διαβάσεις για την "Γιορτή του Τρελού" εδώ και εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Γιορτάζουν οι πολιτικοί μας :clapup:
Αν τους στέλναμε κάθε τέτοια μέρα από ένα μήνυμα ο καθένας μας για χρόνια πολλά για τη γιορτή τους, λέτε να το έπαιρναν κάποτε σοβαρά ; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Δεν με τρελαίνει αυτή η μέρα. Την θεωρώ γελοία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse__

Νεοφερμένος

Ο jesse__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
κανεις ξερει πως ξεκινησε αυτο το εθιμο εχω μεγαλη απορια
???????????????????????????????????????????????????????????????????????

έβγαλε πρώτη απριλίου λόγο ο αείμνηστος παππούς παπανδρέου


πάνω πάνω στην σελίδα , γιατί κάνει ποστ η resident evil και από κάτω παραθέτεται ο fandaro ?


:worry:
πεστε μου ότι είναι πρωταπριλιάτικο αστείο :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Προσωπικά έχω να κάνω φάρσα πάρα πολλά χρόνια. Έχω τόσα πράγματα στο νου μου, η Πρωταπριλιά με μάρανε.


πάνω πάνω στην σελίδα , γιατί κάνει ποστ η resident evil και από κάτω παραθέτεται ο fandaro ?


:worry:
πεστε μου ότι είναι πρωταπριλιάτικο αστείο :confused:
Για να σε μπερδέψει ...


:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top