• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ποιο είναι το καλύτερο παυσίπονο για τον πονοκέφαλο;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
DRm:

Δεν εχω ασχοληθει πολυ με τις ημικρανιες, οποτε δεν ειναι επι ισις οροις οι κουβεντα μας, αλλα δεν νομιζω πως διαφωνουμε καπου. Να σε ρωτησω κατι μιας και ειμαστε εδω και το ειχα στο μυαλο μου αλλα δεν ειχα χρονο να ψαξω την βιβλιογραφια.

Εχει δοκιμαστει ποτε ECT σε ημικρανιες? Οκ το κατλαβαινω οτι ειναι τελειως dont use a canon to kill a mosquito κατασταση, αλλα ενδεχομενος με μικροτερη ταση/ενταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dr M

Νεοφερμένος

Ο Dr M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Epote,

Δεν νομίζω ότι κανένας άνθρωπος με ημικρανία, ακόμη και με τη βαρύτατη, καθημερινή μορφή της πάθησης θα δεχόταν να κάνει ECT, ούτε βέβαια ότι κάποιος γιατρός θα το πρότεινε ποτέ.

Προσωπικά, όχι μόνο δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο, αλλά δεν το έχω βρει και πουθενά γραμμένο.

Έκανα μία γρήγορη αναζήτηση και επίσης δεν βρήκα κάτι σχετικό (ωστόσο βρήκα ότι μπορεί κάποιος να αναπτύξει post-ECT migraine!).

Η ECT είναι μία "στιγματισμένη" θεραπεία που, από ό,τι λένε φίλοι ψυχίατροι, θεωρείται πάρα πολύ αποτελεσματική σε ανθεκτικές βαρείες ψυχικές παθήσεις, αλλά πλέον δεν χρησιμοποιείται παρά σπάνια.

Για τους φίλους που δεν είναι εξοικειωμένοι με την ορολογία, ECT= electroconvulsive therapy (ηλεκτροσπασμοθεραπεία).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
H εικασια μου βασιζοταν στην ηλεκτροχημικη θεωρια της ημικρανιας. Αλλα οχι ειναι τραβγημενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souata

Νεοφερμένος

Η souata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
advil και xefo...οτι καλυτερο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr M

Νεοφερμένος

Ο Dr M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Advil και Xefo μαζί, σημαίνει 2 μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη μαζί, κάτι που σίγουρα δεν είναι σωστό, ειδικά αν κάποιος έχει προβλήματα με το στομάχι του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κάτι πιο δραστικό από το depon υπάρχει;
Έχω πονόδοντο και με χτυπάει στο κεφάλι αλλά το depon δε με έπιασε. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Για δυνατούς πόνους το απλό depon δεν κάνει τίποτα. Depon maximum ή ponstan!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Με περισσότερα φρούτα και λαχανικά τους έχω σχεδόν εκμηδενίσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Το seractil κάνει δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top