Μετά από πόσο καιρό πρέπει να γίνει το πρώτο βήμα;

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Προσπαθώ να καταλάβω λίγο το συνειρμό που υπάρχει στην συζήτηση και κάποια ερωτήματα ξεπετάγονται στο μυαλό μου. Πρώτα απ'όλα Φώτη για να βγεις πρώτο ραντεβού με κάποια από κάπου πρεπει να την γνωρίσεις πιο πριν. Άρα πως γίνεται να είναι καποιος/κάποια που δεν ξερεις; Εκτός και αν συνηθίζεις να βγαίνεις με γνωριμίες που κάνεις μόνο στο διαδίκτυο με άτομα που δεν έχεις δει ποτέ. Δεν θα επεκταθώ παραπέρα επειδή ισως έχω μείνει και λίγο πισω επειδή έχω πλέον μια σχέση εδώ και πολύ καιρό Αλλά την κοπέλα μου την γνώρισα από κοινή παρεα. Θα ήθελα πάντως να καταλάβω αυτο το βγαίνω ραντεβού με κάποιον που δεν γνωρίζω καθόλου
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Προσπαθώ να καταλάβω λίγο το συνειρμό που υπάρχει στην συζήτηση και κάποια ερωτήματα ξεπετάγονται στο μυαλό μου. Πρώτα απ'όλα Φώτη για να βγεις πρώτο ραντεβού με κάποια από κάπου πρεπει να την γνωρίσεις πιο πριν. Άρα πως γίνεται να είναι καποιος/κάποια που δεν ξερεις; Εκτός και αν συνηθίζεις να βγαίνεις με γνωριμίες που κάνεις μόνο στο διαδίκτυο με άτομα που δεν έχεις δει ποτέ. Δεν θα επεκταθώ παραπέρα επειδή ισως έχω μείνει και λίγο πισω επειδή έχω πλέον μια σχέση εδώ και πολύ καιρό Αλλά την κοπέλα μου την γνώρισα από κοινή παρεα. Θα ήθελα πάντως να καταλάβω αυτο το βγαίνω ραντεβού με κάποιον που δεν γνωρίζω καθόλου

Πρώτον δεν συνηθίζω να βγαίνω με άτομα που δεν ξέρω (εσυ μπορείς να το κανείς).Δευτερον λέει πρώτο ραντεβού άρα δεν τον γνωρίζεις τον άλλο πολύ καλά και για αυτό το ειπα.

Τέλος λέω την άποψη μου δεν νομίζω ότι είμαι αναγκασμένος να απολογούμαι στον κάθε ασχετο για τα πιστεύω μου.Εγω λέω μια άποψη το ίδιο μου κάνει αν συμφωνείτε η όχι.

Ευχαριστώ την φίλη μου την Himela που μου είπε τι παίζει εδώ μέσα και πλέον δεν το παίρνω και σοβαρά αυτό το site (τους περισσότερους).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Προσπαθώ να καταλάβω λίγο το συνειρμό που υπάρχει στην συζήτηση και κάποια ερωτήματα ξεπετάγονται στο μυαλό μου. Πρώτα απ'όλα Φώτη για να βγεις πρώτο ραντεβού με κάποια από κάπου πρεπει να την γνωρίσεις πιο πριν. Άρα πως γίνεται να είναι καποιος/κάποια που δεν ξερεις; Εκτός και αν συνηθίζεις να βγαίνεις με γνωριμίες που κάνεις μόνο στο διαδίκτυο με άτομα που δεν έχεις δει ποτέ. Δεν θα επεκταθώ παραπέρα επειδή ισως έχω μείνει και λίγο πισω επειδή έχω πλέον μια σχέση εδώ και πολύ καιρό Αλλά την κοπέλα μου την γνώρισα από κοινή παρεα. Θα ήθελα πάντως να καταλάβω αυτο το βγαίνω ραντεβού με κάποιον που δεν γνωρίζω καθόλου


Οταν γνωρισεις κάποια ένα βράδυ απο ενα μαγαζι ή αλλου και βγειτε τοτε δεν την ξέρεις απλα απο κοινες παρέες ειναι άλλο ρε παιδια μην τα μπερδευουμε οι κοινες παρέες ειναι ουσιαστικα ενας συνδεσμος στον οποιο ολοι νιώθουν ανετα και σαν "πιστοποιημένοι" οι περισσοτεροι κ οι περισσοτερες ετσι κάνουν γνωριμιες πλέον. Ισως επειδη φοβουνται το ρισκο μιας random. Εγω θεωρω αυτοι που δεν το φοβουνται οτι ειναι πιο ενδιαφέροντα άτομα και πιο ανοιχτα απο τους υπολοιπους που ειναι "Οτι πει η παρέα μου"
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Οταν γνωρισεις κάποια ένα βράδυ απο ενα μαγαζι ή αλλου και βγειτε τοτε δεν την ξέρεις απλα απο κοινες παρέες ειναι άλλο ρε παιδια μην τα μπερδευουμε οι κοινες παρέες ειναι ουσιαστικα ενας συνδεσμος στον οποιο ολοι νιώθουν ανετα και σαν "πιστοποιημένοι" οι περισσοτεροι κ οι περισσοτερες ετσι κάνουν γνωριμιες πλέον. Ισως επειδη φοβουνται το ρισκο μιας random. Εγω θεωρω αυτοι που δεν το φοβουνται οτι ειναι πιο ενδιαφέροντα άτομα και πιο ανοιχτα απο τους υπολοιπους που ειναι "Οτι πει η παρέα μου"


Είναι και αυτό αν τον γνωρίζεις τον άλλο από μια παρέα τότε εκεί αλλάζει το πράγμα.Απλα μερικοί λένε ότι να ναι γιατί ξέρουν ότι έχουν άδικο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Είναι και αυτό αν τον γνωρίζεις τον άλλο από μια παρέα τότε εκεί αλλάζει το πράγμα.Απλα μερικοί λένε ότι να ναι γιατί ξέρουν ότι έχουν άδικο.


Η γνωριμια απο παρέα ειναι βολικη. Το έδαφος ειναι προετοιμασμενο απο πριν και ειναι πολυ ευκολο να γινει η γνωριμια βασικά γινεται υποχρεωτικά με το που βρισκεστε. Εκτος και αν πέσεις σε κανα βλαμένο και ειναι μέσα στην παρέα και δεν μιλάει καν (μου χει τυχει και αυτο) κ μετά κλασσικα τα μαθαινεις ολα απο το φιλο ή τη φιλη που σας εφερε σε επαφή.

Αυτου του ειδους η γνωριμια δεν εχει καμια σχέση με μια γνωριμια απο μπαρ ή απο αλλου μονος σου. Εκει εχει πονο και έκθεση :D No pain No gain.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Λοιπόν Φώτη εδω δεν απολογείσαι σε κανέναν. Όμως κάπου τα μπερδεύεις. Όταν λες μια άποψη που δεν μπορείς να υποστηρίξεις με επιχειρήματα τότε η άποψη σου χάνει την "δύναμη" της. Όταν πετάς πράγματα "ξερά" χωρίς πως και γιατί δεν υπάρχει νόημα. Προσωπικά μπαίνω στο συγκεκριμένο φόρουμ για να κανω ΔΙΆΛΟΓΟ Σχετικά με κάποια θέματα στα οποία δεν με καλύπτει καμία παρέα μου για συζητήσεις πάνω σε αυτα. Όπως καταλαβαίνεις το να κάνεις διάλογο δεν είναι υποχρεωτικό όμως προφανώς και δεν πρόκειται να δώσω βάση σε απόψεις που δεν στηρίζονται πουθενά. Και για να γυρίσουμε πίσω στο θέμα μας. 1) Υποστηρίζω ότι δύσκολα μπορεί κάποιος να βγει ραντεβού με άτομο που γνωρίζει ελάχιστα έως καθόλου. Οπότε δεν καταλαβαίνω το ερώτημα σου
2) Κάποιον δεν τον ξέρεις πολύ καλα ουτε μετα το 1ο ραντεβού ούτε μετά το 2ο ούτε μετά το 3ο.Αυτο θελει πολυ χρονο.Συνεπώς αν περιμένεις να γνωρίσεις κάποιον παρα πολυ καλα για να προχωρήσεις πεθαίνεις παρθένος. Πολύ καλα μπορώ να πω οτι γνωρίζω άτομα αριθμημένα στα δάχτυλα του ενος χεριού μετά απο φιλία πολλών χρόνων
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eγώ δεν καταλαβαίνω το εξής:
Έστω ότι όντως δεν ξέρεις τον άλλον (όπως το ορίζει αυτό ο καθένας) στο 1ο, στο 2ο, στο 13ο ραντεβού.
Ε και; Γιατί έχουμε αναγάγει το σεξ σε τόσο τρελή και τρομερή δέσμευση;
Δεν λέω να πηγαίνει ο καθένας με τον πρώτο τυχόντα (που αν θέλει βέβαια, τι με νοιάζει εμένα), αλλά δεν καταλαβαίνω πώς η ερωτική/σεξουαλική ζωή ενός άλλου επηρεάζει εμένα για να μιλήσω για ορθές ή ηθικές επιλογές. Λολ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Eγώ δεν καταλαβαίνω το εξής:
Έστω ότι όντως δεν ξέρεις τον άλλον (όπως το ορίζει αυτό ο καθένας) στο 1ο, στο 2ο, στο 13ο ραντεβού.
Ε και; Γιατί έχουμε αναγάγει το σεξ σε τόσο τρελή και τρομερή δέσμευση;
Δεν λέω να πηγαίνει ο καθένας με τον πρώτο τυχόντα (που αν θέλει βέβαια, τι με νοιάζει εμένα), αλλά δεν καταλαβαίνω πώς η ερωτική/σεξουαλική ζωή ενός άλλου επηρεάζει εμένα για να μιλήσω για ορθές ή ηθικές επιλογές. Λολ.

Pleasure games...:P
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Πρέπει να διευκρινίσω. Τι με νοιάζει η ερωτική/σεξουαλική ζωή του άλλου εφόσον δεν περιλαμβάνομαι σε αυτή. :P

You set the rulez :hehe: .
Το τι κάνει ο καθένας πράγματι είναι δική του υπόθεση αλλά η σεξουαλική ζωή εφόσον κινείται σε ορισμένα πλαίσια δεν σχετίζεται με την ηθική . Η ηθική έχει να κάνει καθαρά με το ποιόν μας ως άνθρωποι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Διαβάζω αυτό το θέμα και βρίσκω τον φίλο μου τον Ντέβιλ να έχει δύο διαφορετικές απόψεις στο ίδιο θέμα. Πριν λίγες μέρες λέγαμε για τον φίλο που είχε άλλη σχέση όταν τού έδειξε ενδιαφέρον μια άλλη κοπέλα και τί έπρεπε να κάνει:

Εσένα αν σε είχε απορρίψει μια φορά κάποια και ξαφνικά έδειχνε οτι σε θέλει, τί θα σκεφτόσουν γι' αυτή; Εγώ θα σκεφτόμουν οτι η άλλη ήταν η πρώτη του επιλογή και μόλις την έχασε θυμήθηκε εμένα.

Αρα το συμπερασμα που βγαινει ειναι

Οι γυναικες δεν μπορουν να δεχτούν την απορριψη!

(Οι άντρες ομως ειναι υποχρεωμενοι να περιμένουνε κάποια οταν δεν ειναι έτοιμη)

Και οτι έχουν επισης μεγάλο εγωϊσμο και δεν τους αρέσει να έρχονται δευτερες.

Πραγματικά τι θα έπρεπε να κανει τοτε ο φιλος μας να χωρισει την κοπελα του (αυτο δηλαδη θα το θεωρουσατε σωστοτερο ? )

και να τα φτιάξει με αυτην εδώ;


τωρα χωρισε και τωρα αποφασισε να κανει κινηση σε ενα επισης ατομο του ποθου του. Πρακτικά δεν την ειχε ξεχάσει ποτέ αλλα τοτε ηταν με άλλη. Θα ηταν πιο εντιμο δηλαδη να την παρατησει για μια άλλη.

Ως συνηθως οι γυναικες έχετε περιπλοκη σκέψη και για αυτο αρκετοι ειναι μονοι και δεν βγαινει άκρη.

Παλιότερα, σε ίδια περίσταση, υποστήριζε άλλα:

Όταν τον πρωτογνώρισε είχε σχέση, τι να έκανε να απατούσε το τότε αγόρι της; Όταν χώρισε του έδωσε το κινητό της, μια χαρά κουλ είναι αυτό.

Ναι πολυ κούλ .... για καβάτζα. Και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτάτος. Να τον χωριζε αμα ειχε τα κοτσια και να τα έφτιαχνε με αυτον που γουσταρε περισσοτερο. Ακου εκει του εδωσε λέει μετα το τηλεφωνο που χώρισε χαχα .... μετα απο 2 χρονια να εμφανισθει μια και να μου πει ξέρεις ... τοτε μου την ειχες πέσει αλλα εγω δεν σου απαντησα τωρα ομως έλα αμα θές ειμαι διαθεσιμη. χαχαχα καλο αλλα Δεν ειμαι κομπάρσος.

Εχει καμια σχέση να σου κάνει η αλλη λιγο τη δυσκολη για να δει αν ενδιαφερεσαι πραγματικα με αυτην με το να σε έχει για καβατζα οταν χωρισε. Μα τι συζητάμε τωρα βρε κοπελα μου ειλικρινα. άντε καληνυχτα.

Φυσικά δεν λέμε να υπάρχει μια αντικειμενική δυσκολια σε 2 ανθρώπους και να μην μπορουν να ειναι μαζι πχ η αποστασή ή άλλος λογος σοβαρος πχ επαγγελματικος σε αυτα υπάρχει κατανοηση οκ. Αλλα οχι τωρα κάποια να εμφανιζεται οποτε της έρθει και να πρέπει ο άντρας να ειναι απικο ειτε χωρισε απο το δικο της ειτε δεν ξερω και εγω τι άλλο αστείο.

Τελικά Ντέβιλ είσαι λίγο μπερδεμένος. Τί ισχύει από τα δύο; Συμφωνείς μαζί μου ή όχι; :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Διαβάζω αυτό το θέμα και βρίσκω τον φίλο μου τον Ντέβιλ να έχει δύο διαφορετικές απόψεις στο ίδιο θέμα. Πριν λίγες μέρες λέγαμε για τον φίλο που είχε άλλη σχέση όταν τού έδειξε ενδιαφέρον μια άλλη κοπέλα και τί έπρεπε να κάνει:





Παλιότερα, σε ίδια περίσταση, υποστήριζε άλλα:





Τελικά Ντέβιλ είσαι λίγο μπερδεμένος. Τί ισχύει από τα δύο; Συμφωνείς μαζί μου ή όχι; :P

Α ρε φουρογατα! :D
Φαινεται αντιφατικο σιγουρα. Σε αυτη τη περιπτωση οντως κάνω μια διάκριση. Δεν θεωρω τα δυο φύλα ισα σε αυτην την περιπτωση και επειδη οι γυναικες έχουνε περισσοτερες επιλογές μου φαινεται πιο δικαιο ο άντρας να έχει περισσοτερο αυτο το δικαιωμα. Βεβαια αυτο δεν προκειται να το δεχτειτε αλλα δεν πειραζει εγω το γράφω :loltooth:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Α ρε φουρογατα! :D
Φαινεται αντιφατικο σιγουρα. Σε αυτη τη περιπτωση οντως κάνω μια διάκριση. Δεν θεωρω τα δυο φύλα ισα σε αυτην την περιπτωση και επειδη οι γυναικες έχουνε περισσοτερες επιλογές μου φαινεται πιο δικαιο ο άντρας να έχει περισσοτερο αυτο το δικαιωμα. Βεβαια αυτο δεν προκειται να το δεχτειτε αλλα δεν πειραζει εγω το γράφω :loltooth:

Ποιός σωστός άνδρας δεν υπερασπίζεται την τιμή των όπλων,σωστά :laugh: ;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ποιός σωστός άνδρας δεν υπερασπίζεται την τιμή των όπλων,σωστά :laugh: ;


Ετσι ακριβως. Μουν την σπάει οι γυναικες να έχουν μονιμως επιλογες και να τις δικαιολογουμε σε ολα και εμεις οι άντρες οταν ειναι να πρέπει να ειμαστε απικο.


Οταν η γυναικα δωσει το κινητο της .... ειναι ολα οκ και κουλ επειδη τοτε μπορεσε και τοτε χωρισε. Ενω οταν πάει να το κάνει ένας αντρας αυτες έρχονται και καλα δευτερες κτλπ


φαινεται αντιφαση αλλα ξέρω καλα τι έγραψα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ετσι ακριβως. Μουν την σπάει οι γυναικες να έχουν μονιμως επιλογες και να τις δικαιολογουμε σε ολα και εμεις οι άντρες οταν ειναι να πρέπει να ειμαστε απικο.


Οταν η γυναικα δωσει το κινητο της .... ειναι ολα οκ και κουλ επειδη τοτε μπορεσε και τοτε χωρισε. Ενω οταν πάει να το κάνει ένας αντρας αυτες έρχονται και καλα δευτερες κτλπ


φαινεται αντιφαση αλλα ξέρω καλα τι έγραψα.

Λογικά αναφέρεσαι στους άλλους καθώς εσύ όπως έχουμε πεί πουλάς δεν αγοράζεις . Όποτε δεν χρειάζεται να είσαι σε καμία απίκο . Μια γυναίκα που έχει ανάγκη τους θαυμαστές της ,διαφορετικά καταρρέει σαν προσωπικότητα, ίσως εξ'αρχής να μην είχε την αξία που νόμιζες . Οπότε γιατί να ασχοληθείς;


Όλοι έχουν καβάντζες και ας μην το παραδέχονται. Είναι θέμα αυτοσυντήρησης . Εαν ξαφνικά ο άλλος δεν σε θέλει η μία επιλογή είναι να το ρίξεις στο κλάμα και στα καψουρο τράγουδα(not my style αλλα για την πλειοψηφία αυτό συμβαίνει) και η άλλη να κάνεις αλλού παιχνίδι .Εφόσον δεν έχει αναπτυχθεί κάποιος αξιοσημείωτος δεσμός και δεν πάει καλά μια σχέση,δεν βρίσκω που το πρόβλημα κάποιος να συνεχίσει την ζωή του . Όπως είπα καβάντζες όλοι κάνουν υποσυνείδητα ,οπότε θα φανεί στην εν καιρώ ποιός ενδιαφέρεται και ποιός όχι .
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Επαναφερω το θεμα γιατι εχω ακουσει διαφορα. Καποιοι λενε στο 3ο ραντεβου κανεις σεξ, καποιοι λενε μετα απο μηνα, αλλοι ακομα και απο το 1ο. Για μενα ειναι οποτε το νιωσεις. Το να καθεσαι και να μετρας ραντεβου ή να θετεις ημερομηνιες ειναι γελοιο. Στην τελικη, μια σχεση χωρις καλο σεξ θα αποτυχει. Εγω θελω να ξερω απο νωρις αν ταιριαζουμε και στο σεξ. Δεν εχει νοημα να περιμενω μηνες να τον μαθω καλα και επειτα να διαπιστωσω οτι τελικα δεν ταιριαζουμε.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Νελλη μην ανησυχείς μετά από μερικους μήνες μπορεί να μην ταιριάζετε σε αλλά πραγματα 😆

Τώρα σαν ένας "γενικός" Κανόνας τον οποίο προτεινα εγώ ήταν κίνηση στο 2ο ραντεβου ξεκινώντας από κάτι λαιτ και ανάλογα μετά. Σίγουρα όμως μη φυγει ο μήνας για τα παντα.

Ειδικά από ηλικίες 25 και πανω εεε πιστευω 2ο ραντεβου φάση απλή από 3ο αντε 4ο αντε βαριά 5ο όλα τα υπόλοιπα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να γράψει όποιος θέλει το χρονοδιάγραμμα εξέλιξης των γνωριμιών του, έτσι για βγάλουμε έναν μέσο όρο βρε αδερφέ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top