Εύκολο cheesecake

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Σας δίνω συνταγή του Παρλιάρου για Cheesecake που είναι πολύ πιο εύκολη και με λιγότερα υλικά από όσες έχω βρει. Το έφτιαξα χτες:D. Τα σχόλια στς παρενθέσεις είναι δικά μου

Cheesecake
ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΣΗ:
250 γρ. μπισκότα Digestive ή μιράντα
125 γρ. βούτυρο λιωμμένο

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ:
600 γρ. κρέμα τυρί
60 γρ. ζάχαρη άχνη (είναι περίπου ένα φλυτζανάκι του ελληνικού καφέ)
200 γρ. κρέμα γάλακτος (35% λιπαρά)

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ:
Μαρμελάδα τις αρεσκείας μας (κατά προτίμηση φράουλα ή βατόμουρο)


ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΣΗ:
Τρίβουμε στο blender τα μπισκότα και τα ανακατεύουμε μαζί με το βούτυρο. Τοποθετούμε 1 δαχτυλίδι διαμ. 20 εκ. και ύψους 4 εκ. Βάζουμε μέσα το μείγμα του μπισκότου και πιέζουμε πολύ καλά σε όλη την επιφάνεια. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180οC για 10-12 λεπτά. Αφήνουμε να κρυώσει. (Εγώ δεν έχω δαχτυλίδι και το έβαλα σε πυρέξ, μια χαρά έγινε)


ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΚΡΕΜΑ:
Ανακατεύουμε με μια κουτάλα το τυρί, τη ζάχαρη όχι για πολύ και προσθέτουμε τη κρέμα. Γεμίζουμε το δαχτυλίδι , ισιώνουμε την επιφάνεια με μια σπάτουλα ώστε να είναι λεία και το βάζουμε στο ψυγείο, για περίπου 1 ώρα. Όταν κρυώσει καλύπτουμε όλη τη επιφάνεια με την μαρμελάδα. (Αν πάτε να το ανακατέψετε με κουτάλα δεν σας φτάνει ούτε μία ώρα. Εγώ τα χτυπησα στο μίξερ και έγιναν ωραιότατα)


Χρόνος προετοιμασίας: 20 λεπτά
Χρόνος ψησίματος: 10-12 λεπτά
Μερίδες: 8-10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top