Έφτυσες; 100 ευρώ παρακαλώ

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ποτε θα αρχισουμε να πληρωνουμε τον αερα δεν ξερω...
100 ευρω προστυμο γιατι ανεπνεες(αρα μολυνες με διοξειδιο)χωρο αυστηρα προστατευομενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μέτρο που δεν έχει τα φόντα να τηρηθεί για κάθε περίπτωση δεν είναι εισπρακτικό. Μην το ακούσω κι αυτό και φρίξω γιατί ό,τι δε μας συμφέρει, το βγαζουμε εισπρακτικό. Από την άλλη, γιατί να υποχρεούμαι ν'ανεχομαι τον κάθε κωλόγερο ή τον κάθε βρωμύλο να ρίχνει χλέπες στο δρόμο μου; Ας βρει ένα μέρος με χώμα, ας φτύσει σ'ενα χαρτομάντηλο ή τελικά, ας το καταπιεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τι γινεται αν πνιγεσαι?
και ειναι αμεση αναγκη?
ωραια ομως, δεν θεωρω σωστο να πληρωνεις ενα τοσο τσουχτερο προστυμο οταν δεν εχεις φροντισει εκ των προτερων για την παιδεια των πολιτων σου. ειμαι πολυ περιεργος αν οντως θα φροντισουν να ενημερωσουν και να αποθαρρυνουν τους πολιτες να λερωνουν τον χωρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Παιδιά δεν είναι μόνο η χλέπα...Είναι τα χιλιάδες αποτσίγαρα, τα μικροσκουπιδάκια, τα ατέλειωτα νερά στους δρόμους, ειδικά όταν καθαρίζουν μπαλκόνια και ο δρόμςο από τους αφρούς είναι σαν χιονισμένο τοπίο. Ειδικά τα σκατά των ζώων είναι ανεκδιήγητο θέαμα.Στην Ευρώπη αυτό όχι μόνο υπάρχει αλλά και τηρείται εδώ και 20 χρόνια μην πω παραπάνω.΄Εϊναι στοιχιώδεις κανόνες οι οποίοι βοηθούν στην εύρυθμη λειτουργία μιας πόλης. Δεν είναι δυνατόν να προχωράς και να σου 'ρχεται ο κουβάς με το νερό στο κεφάλι, δεν είναι δυνατόν να ακούς τον κάθε μαλάκα να φτύνει δεν είναι δυνατόν να περπατάς σε πεζοδρόμια χωματερές.

Μπράβο σε αυτόν που θα το εφαρμόσει!!!

Ενδεικτικά ακούστε μαι περίπτωση. Η καθηγήτρια των Αγγλικών μου είχε ένα σπίτι στην Αγγλία καθώς είχε ζήσει κάποια χρόνια εκεί. Ε και είχε και έναν κήπο. ΦΥσικά πήγαινε όποτε μπορούσε και όχι συχνά. Ε άμεσο αποτέλεσμα αυτού είναι να μεγαλώσουν τα φυτά στον κήπο της και να εξέχουν λίγο στο δρόμο.
Ε, της στέλνεται αμέσως έγγραφο από τον δήμο και την υποχρεώνει μέσα σε δέκα μέρες να φροντίσει το θέμα αλλιώς θα πληρώσει πρόστιμο ή αν δε συμορφωθεί θα κινηθεί η διαδικασία του αυτόφωρου. Φυσικά αμέσως πήγε και τα "κούρεψε", γιατί στην Αγγλία σε θέματα νόμων και οργάνωσης δεν παίζουν.

Θα μου πείτε υπερβολή, αλλά δεν το θεωρώ υπερβολή όταν ζεις σε μια πόλη και ειδικά στο εξωτερικό, που οι πόλεις τους είναι διαμάντια και μένουμε με το βλέμμα του γαϊδάρου κάθε φορά που πηγαίνουμε. Ο λόγος; Γιατί πολύ απλά υπάρχουν αυτοί οι κανόνες.

Και όχι όπως στην πόλη μου που χύνουν τους βόθρους στον δρόμο και ο δήμος κοιμάται...ΕΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ο μόνος λόγος που αρχίζουμε τα "Ρε μαλάκα, κοίτα πως είναι εδώ..." όταν πάμε στο εξωτερικό είναι το ότι εφαρμόζονται αυτοί οι νόμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Παιδιά δεν είναι μόνο η χλέπα...Είναι τα χιλιάδες αποτσίγαρα, τα μικροσκουπιδάκια, τα ατέλειωτα νερά στους δρόμους, ειδικά όταν καθαρίζουν μπαλκόνια και ο δρόμςο από τους αφρούς είναι σαν χιονισμένο τοπίο. Ειδικά τα σκατά των ζώων είναι ανεκδιήγητο θέαμα.Στην Ευρώπη αυτό όχι μόνο υπάρχει αλλά και τηρείται εδώ και 20 χρόνια μην πω παραπάνω.΄Εϊναι στοιχιώδεις κανόνες οι οποίοι βοηθούν στην εύρυθμη λειτουργία μιας πόλης. Δεν είναι δυνατόν να προχωράς και να σου 'ρχεται ο κουβάς με το νερό στο κεφάλι, δεν είναι δυνατόν να ακούς τον κάθε μαλάκα να φτύνει δεν είναι δυνατόν να περπατάς σε πεζοδρόμια χωματερές.

Μπράβο σε αυτόν που θα το εφαρμόσει!!!

Ενδεικτικά ακούστε μαι περίπτωση. Η καθηγήτρια των Αγγλικών μου είχε ένα σπίτι στην Αγγλία καθώς είχε ζήσει κάποια χρόνια εκεί. Ε και είχε και έναν κήπο. ΦΥσικά πήγαινε όποτε μπορούσε και όχι συχνά. Ε άμεσο αποτέλεσμα αυτού είναι να μεγαλώσουν τα φυτά στον κήπο της και να εξέχουν λίγο στο δρόμο.
Ε, της στέλνεται αμέσως έγγραφο από τον δήμο και την υποχρεώνει μέσα σε δέκα μέρες να φροντίσει το θέμα αλλιώς θα πληρώσει πρόστιμο ή αν δε συμορφωθεί θα κινηθεί η διαδικασία του αυτόφωρου. Φυσικά αμέσως πήγε και τα "κούρεψε", γιατί στην Αγγλία σε θέματα νόμων και οργάνωσης δεν παίζουν.

Θα μου πείτε υπερβολή, αλλά δεν το θεωρώ υπερβολή όταν ζεις σε μια πόλη και ειδικά στο εξωτερικό, που οι πόλεις τους είναι διαμάντια και μένουμε με το βλέμμα του γαϊδάρου κάθε φορά που πηγαίνουμε. Ο λόγος; Γιατί πολύ απλά υπάρχουν αυτοί οι κανόνες.

Και όχι όπως στην πόλη μου που χύνουν τους βόθρους στον δρόμο και ο δήμος κοιμάται...ΕΛΕΟΣ

Να προσθέσω σε όλα αυτά τις κουτσουνάρες που τρέχουν στην μέση του πεζοδρομίου και τα πεταμένα ενημερωτικά φυλλάδια που πήρε ο αέρας.

Ολοκληρωμένος και αυστηρός νόμος που απαγορεύει και την παραμικρή ρύπανση σε δημόσιους χώρους, αναμένεται να βάλει σε τάξη από τις 15 Οκτωβρίου τους δημότες του Ηρακλείου Κρήτης.
Ο νέος νόμος περικλείει 36 κατηγορίες παραβάσεων και θα τιμωρεί με 100 ευρώ την ανάρμοστη συνήθεια του «πτύειν» δημοσίως, τη ρήψη αποτσίγαρων στο δρόμο, αναμμένων τσιγάρων σε κάδους ακόμα και την τοποθέτηση σκουπιδιών εκτός κάδων απορριμμάτων.
Όσοι έχουν κατοικίδια θα πρέπει να μαζεύουν τα περιττώματα των ζώων τους από το δρόμο, αν δεν θέλουν να το πληρώσουν ακριβά!
Μέχρι και οι νοικοκυρές θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικές στην επιλογή των απορρυπαντικών και να πλένουν πεζοδρόμια, αυλές και μπαλκόνια με απορρυπαντικά που δεν κάνουν αφρό.
Ο κ. Κώστα Καμπανός, αντιδήμαρχος Καθαριότητας, ενημερώνει ότι πριν την επιβολή των προστίμων θα υπάρξει διάστημα ενημέρωσης του κόσμου και πιστεύει πως με τα πρόστιμα να κυμαίνονται από 100 έως και 3000 ευρώ, το ανώτερο για βανδαλισμούς, σταδιακά θα «ευαισθητοποιηθούν» οι πολίτες και θα πιο είναι προσεκτικοί.
Προβλέπεται ακόμα και διπλασιασμός του προστίμου σε περίπτωση που κάποιος συλληφθεί δεύτερη φορά για παράβαση, ενώ μηνύσεις και αυτόφωρη διαδικασία θα επιβάλλονται σε περιπτώσεις ανεξέλεγκτης ρύπανσης του αστικού και φυσικού περιβάλλοντος.

Γιούπι!!!
Να μην μιλήσουμε για την ακόμη πιο ανάρμοστη συνήθεια του "απεκκρίνειν" δημοσίως... Γιατί γίνεται κι αυτό από ορισμένα γεροντάκια...

Το θέμα είναι οι βανδαλισμοί. Αν τα βρωμόπαιδα κάνουν κατάληψη και σπάσουν μια πόρτα, ένα τζάμι, και κάμποσα θρανία, θα πάνε να ψάξουν τη μαμά και το μπαμπά να πληρώσουν τα σπασμένα; Αν ένα φαντασιόπληκτο γαϊδούρι γδάρει την μπογιά του τοίχου στο σχολείο ή σπάσει τις κρεμάστρες ή τρυπήσει τα θρανία, θα φωνάξουν πάλι τους γονείς του να πληρώσουν; Γιατί μακάρι να είναι έτσι.

Εγώ δεν είμαι δημότης του Ηρακλείου και άρα μπορώ να πηγαίνω στο Ηράκλειο και να το λερώνω :P είναι και κοντά... Όχι, εντάξει, έχω πάνω από 5 χρόνια να πετάξω σκουπιδάκι κάτω. Αλλά για όσους δεν είναι δημότες του Ηρακλείου, τί ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Μέτρο που δεν έχει τα φόντα να τηρηθεί για κάθε περίπτωση δεν είναι εισπρακτικό. Μην το ακούσω κι αυτό και φρίξω γιατί ό,τι δε μας συμφέρει, το βγαζουμε εισπρακτικό. Από την άλλη, γιατί να υποχρεούμαι ν'ανεχομαι τον κάθε κωλόγερο ή τον κάθε βρωμύλο να ρίχνει χλέπες στο δρόμο μου; Ας βρει ένα μέρος με χώμα, ας φτύσει σ'ενα χαρτομάντηλο ή τελικά, ας το καταπιεί.
Συμφωνώ!

Επιπλέον, έχουν και αρκετά σκατά οι δρόμοι και τα πεζοδρόμια!:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Συμφωνώ!

Επιπλέον, έχουν και αρκετά σκατά οι δρόμοι και τα πεζοδρόμια!:sick:
:Pθα καταλαβουν τα σκυλια απο νομους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Έχω δει ιδιοκτήτες σκυλιών, να τα αφήνουν, να χέζουν όπου θέλουν και μετά να φεύγουν, και οι ιδιοκτήτες είναι σαν να μην συμβαίνει τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top