Προκαθορισμός θρησκείας σε ένα παιδί

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λία,πάλι καλά,φαντάζεσαι οι γονείς μου να ήταν εβραίοι η μουσουλμάνοι και να μου έκαναν περιτομή στην ηλικία των 8 μηνών και εγώ να διάλεγα να μην είμαι τίποτα από αυτα μετά?
Άντε να το ξαναβάλεις πίσω!:D:D
Βασικά η περιτομή έχει και οφέλη στον τομέα της υγειινής και του σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ πάντως ξέρω δύο αδέρφια που δεν τα είχαν βαφτίσει οι γονείς τους (αν και φανατικοί χριστιανοί και αυτοί και τελικώς και τα παιδιά τους) ώστε να αποφασίσουν μόνα τους. Όταν τα γνώρισα ήταν 18 παρά και δεν είχαν βαφτιστεί ακόμα. Πως γράφτηκαν αυτά στο σχολείο;

Πιθανώς να είναι ανάλογα το σχολείο. Ο φίλος μου είναι και 25 χρονών, οπότε παίζει και να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα στα σχολεία και στα τυπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιθανώς να είναι ανάλογα το σχολείο. Ο φίλος μου είναι και 25 χρονών, οπότε παίζει και να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα στα σχολεία και στα τυπικά.
Κι αυτοί που ανέφερα τώρα θα είναι γύρω στα 22-23. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πως γράφτηκαν αυτά στο σχολείο;

Απ' όσο γνωρίζω μια χαρά μπορούν να γραφτούν στο σχολειό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν ξέρω κορίτσια, πάντως αυτό που λέω είναι 100% πραγματικό. Είτε στο σχολείο ήταν μ@λ@κες και τους έφερναν δυσκολίες παράνομα, είτε η μάνα του επειδή ήθελε να τον κάνει χριστιανό σκαρφίστηκε αυτή την ιστορία :P (χλωμό όμως!). Πάντως δεν μιλάω για σχολείο από τα ιδιωτικά φανατικοθρησκευτικού στυλ, για δημόσιο. Και στο δημοτικό είχε γραφτεί, στο γυμνάσιο του το επέβαλαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως στο δημοτικό που δουλεύω έχουμε γραμμένα εδώ και 3 χρόνια παιδιά που δεν έχουν βαφτιστεί και φοιτούν κανονικά.... :)

Για το γυμνάσιο ντεν ξέρω καρντιά μου :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Σε κανένα σχολείο της Ελλάδας δεν υφίσταται θέμα βάφτισης για εγγραφή!
Που το βρήκατε αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κι έγω έτσι νομίζω.
Εχει τύχει να έχω μαθητές αλλόθρησκους και άθεους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ο Κανονισμός Εγγραφών στη Δημοτική Εκπαίδευση (αλλά και σε όλες τις άλλες βαθμίδες) δεν επιδέχεται αμφισβήτησης,παρερμηνείας η διαφωνιών!
https://www.ypepth.gr/el_ec_page75.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Πολύ κακό για το τίποτα έχω να πω εγώ.
Και τι έγινε που βαφτίστηκαν κάποιοι που στην πορεία έγιναν άθεοι; Τους έλιωσε το λάδι στην κολυμπήθρα; :P
Επιλογή του καθενός είναι τι θα πιστεύει, την βάφτιση ή τον γάμο δείτε τα ως κοινωνικά φαινόμενα και παραδόσεις, όχι σαν θρησκευτικά μυστήρια (γιατί πλέον δεν είναι).
Διυλήζουμε τον κώνωπα τώρα, κάποια πράγματα είναι προφανή (η πλύση εγκεφάλου για παράδειγμα) αλλά μια χαρά ζούμε και έτσι. Δε φταίει για όλα η εκκλησία πια :P Τη δουλειά τους κάνουν :P
Και τέλος, υπάρχουν και προβλήματα για τους αβάφτιστους, είναι δαχτυλοδεικτούμενοι δυστυχώς :/: Γενικά στην ελληνική κοινωνία υπάρχει κόμπλεξ με την θρησκεία. Εγώ για παράδειγμα που δεν πιστεύω στον Θεό, στο χαρτί για το περιοδεύον που συμπλήρωσα έβαλα ένα Χ.Ο. και ξεμπέρδεψα, μη μου τα πρήζουν οι μ@λ@κες στον στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Βασικά η περιτομή έχει και οφέλη στον τομέα της υγειινής και του σεξ.

Μισέλ εδώ γέλασα! Είσαι κατά του να γράφεται ο άλλος Χριστιανός στα μητρώα, και μια άλλη θρησκεία που αφήνει σημάδια στο σώμα σου δε σε πειράζει. Νομίζω πως είσαι προκατειλημμένη με τους Χριστιανούς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Βασικά η περιτομή έχει και οφέλη στον τομέα της υγειινής και του σεξ.
Η περιτομή είναι η ολική ή μερική εκτομή του δέρματος που καλύπτει τη βάλανο του πέους.

Ο χειρουργός αφαιρεί την ακροποσθία, το τελευταίο μέρος του δέρματος του πέους, και αφήνει ακάλυπτη τη βάλανο. Υιοθετήθηκε για θρησκευτικούς λόγους από τους Εβραίους, τους μουσουλμάνους και τους κόπτες και είναι ένα τελετουργικό που καθιερώθηκε και για λόγους υγιεινής.
Οι νομαδικοί πληθυσμοί που αντιμετώπιζαν έλλειψη νερού στις περιοχές της ερήμου προλάμβαναν μ' αυτό τον τρόπο τις μολύνσεις.(Ευτυχώς εμείς ανακαλύψαμε την υγιεινή χιλιάδες χρόνια πριν)

Όμως πρόσφατες έρευνες απέδειξαν ότι η αφαίρεση της ακροπροσθίας μειώνει την ευαισθησία των νευρικών απολήξεων της βαλάνου και μειώνει τη σεξουαλική απόλαυση των αντρών.(Τι ακριβώς είπες για το σεξ?) Τέλος, η περιτομή εφαρμόζεται για ιατρικούς λόγους σε όσους πάσχουν από φίμωση, δυσχέρεια της ακροποσθίας να χαμηλώσει και να γλιστρήσει γύρω από τη βάλανο.


Υ.Γ. Ξέρω πως αυτό θα πάει στα off topic,αλλά μάλλον μαζί με το δικό σου ε?:D

edit: Πηγή: Περιοδικό Focus/2002
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ειλικρινη, σ'αυτο το τριπακι ειχα μπει εγω πριν καναδυο μηνες...δε θα βγαλεις ακρη...
Αξιοσημειωτο ειναι παντως οτι οταν ρωτας αν "ρωτησε κανενας το 8μηνο αγορακι αν θελει να του τη πετσοκοψουν" ολοι λενε " μα γινεται για λογους υγειας"...(ενω το βαπτισμα ειναι μεγαλη καταστροφη για το μικρο γιατι ΚΑΝΕΝΑΣ δε το ρωτησε. Βγαλε ακρη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στο άρθρο που παραθέτει ο Ειλικρινής λέει και το εξής ενδιαφέρον:

Σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες, οι ερωτικές σύντροφοι των αντρών που έχουν κάνει περιτομή κινδυνεύουν σε μικρότερο βαθμό από τις μολύνσεις των γεννητικών οργάνων.

Focus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Νομίζω ότι υποτιμάται γενικός το ρόλο της θρησκείας στη ζωή μας. Δεν είμαι ιδιαίτερα θρισκεια, μπορώ να πω ότι πάω σπάνια στην εκκλησία. Πιστεύω ομως ότι το ρόλο της θρησκείας είναι να μας μάθει έναν αρμονικό τρόπο ζωης. Εννοείται ότι δεν συμφωνώ με της ακραίες παρερμηνεύσεις που γίνονται κατά καιρούς σε διάφορους κανόνες...
Η θρησκεία έχει άμεση σχέση με την κουλτούρα των λαών. Αν αναιρείς την θρησκεία τους μένουν ελάχιστα πράγματα να πεις…

Μαθαίνω στα παιδιά μου να είναι καλοί άνθρωποι. Είναι ο βασικός κανόνας σε κάθε θρησκεία.. Δεν με προβληματίζει αν αλλάζουν θρησκεία. Αρκεί να βρουν την ισσοροπια τους και την γαλήνη τους.

Θα προσθέσω ότι το να μην πιστεύεις σε κάτι, το να έχεις απόλυτη ελευθερία, άρα και ευθύνη των πράξεων σου, είναι αφόρητο βάρος που ακόμα κανένας μας δεν το κουβαλήσαμε… και αν προσπαθούμε …ε τότε πολύ απλά τα βάζουμε με την ζωή. αλλάζει απλά το που ρίχνουμε τις ευθύνες αυτών που μας συμβαίνουν…γιατί κανένας μας δεν πιστεύει ότι «είμαστε απόλυτα ελεύθεροι και απόλυτα υπεύθυνοι για τις πράξεις μας»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά με τη μεταφορά ακυρώθηκε και η συνδρομή μου στο θέμα και δεν μου ερχόντουσαν mails με τις νέες απαντήσεις!
Μισέλ εδώ γέλασα! Είσαι κατά του να γράφεται ο άλλος Χριστιανός στα μητρώα, και μια άλλη θρησκεία που αφήνει σημάδια στο σώμα σου δε σε πειράζει. Νομίζω πως είσαι προκατειλημμένη με τους Χριστιανούς..

Δεν είμαι υπερ της περιτομής ως θρησκευτικής τελετής, είμαι υπερ της περιτομής για λόγους υγειινής. Δηλαδή είμαι κατά της τελετής, όπως και για τη βάφτιση, αλλά δεν θα ήμουν κατά αν γινόταν σε ένα νοσοκομείο χωρίς θρησκευτική χροιά. Οπότε, την θεωρώ εξίσου "κακή" με τη βάφτιση μιας και την κατακρίνω για τους ίδιους λόγους.

Όμως πρόσφατες έρευνες απέδειξαν ότι η αφαίρεση της ακροπροσθίας μειώνει την ευαισθησία των νευρικών απολήξεων της βαλάνου και μειώνει τη σεξουαλική απόλαυση των αντρών.(Τι ακριβώς είπες για το σεξ?)

edit: Πηγή: Περιοδικό Focus/2002

Αυτό που ήθελα να πω για το σεξ είναι οτι ακριβώς επειδή μειώνει την ευαισθησία της βαλάνου, αποτρέπει την προώρη εκσπερμάτιση. Κατα συνέπεια ο άντρας μπορεί να "κρατήσει" περισσότερο, ικανοποιώντας καλύτερα τη σύντροφο του και κατα συνέπεια και τον εαυτό του (ικανοποιημένη σύντροφος = καλό σεξ συνήθως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Aυτό που λέτε περι περιτομής για λόγους υγιεινής, δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Τα αγοράκια που υπόκεινται σε περιτομή, είναι πολύ πιο ευαίσθητα στις ουρολοιμώξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
(ικανοποιημένη σύντροφος = καλό σεξ συνήθως).

Μετά είμαστε εμείς εγωϊστές!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Η περιτομή προστατεύει σε κάποιο βαθμό από HPV, HSV.

Και η αφαίρεση των χειλιών προστατεύει από τον επιχείλιο έρπητα!!! :jumpy: :jumpy:

Έλα να κόβουμε τα περιττά! :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top