Είναι ηθικό να ξοδεύει κάποιος αλόγιστα σε καιρό κρίσης;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Να τους κάνεις τι τους ορισμούς;
Νομίζεις ότι οι ορισμοί θα σε βοηθήσουν όταν θα είσαι εγκλωβισμένος σε ένα υπόγειο και θα αναζητάς τυχόν τροφή που θα έχει απομείνει από τις προμήθειες; Ή μήπως νομίζεις ότι θα σε βοηθήσουν όταν βρεθείς να πνίγεσαι μια μπανιέρα από δολάρια;

Το θέμα μια χαρά έχει οριστεί. Μιλάει για την άνεση μοιρασιά της κατανάλωσης. Σε άστεγο κοριτσάκι θα φαινόμαστε σαν αχάριστους πλούσιους ανθρώπους, όπως μπορεί να φαίνεται σε εμάς οι διαπληκτισμοί της Goldman Sachs και της S&P, ενώ σε ένα τυχαίο Ευρωπαίο περαστικό ότι διυλίζουμε τον κώνωπα για ασκήσεις σκληροπυρηνικής εγκράτειας. Το πρόβλημα παραμένει κάτω από οποιοδήποτε πρίσμα και αν το δεις. Το θέμα είναι με πιο πρίσμα νιώθεις εσύ πιο άνετα :).

Οι ορισμοί είναι αυτοί που μας επιτρέπουν να πραγματοποιούνται συζητήσεις πάνω στην ίδια βάση, και να μην μιλάμε "παράλληλα" χωρίς κανένα κοινό σημείο, δηλαδή να λέω εγώ τα δικά μου και εσύ τα δικά σου! ;)
Όπως φαίνεται από τη συζήτηση ο καθένας ορίζει διαφορετικά το αλόγιστα.
Για εμένα, αλόγιστη είναι εκείνη η αγορά από την οποία
  • δεν έχεις την μέγιστη χρησιμότητα που θα μπορούσες από ένα προϊόν και
  • δεν ικανοποιεί μία ρεαλιστική σου ανάγκη, αλλά μία πλασματική οπότε
απλά το αγοράζεις για λόγους νόρμας, επειδή είναι shiny κτλ κτλ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Τα εξοδα για ταξιδια, εστιατορια, καφεδες , θέατρο, σινεμά, hobbies, βιβλία και τ.π.....- είναι αλόγιστα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Himela,αν πραγματικά ήθελες να αλλάξεις κάτι,όπως και όλοι μας,δεν θα κοιτούσες το αποτέλεσμα,αλλά την αιτία.

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό που αναφέρεις εσύ ως πρόβλημα.Συγνώμη,αλλά αυτός που έχει τα εκατομμύρια,είτε αυτός,είτε κάποιος πρόγονος του,καθησε και έχασε κάτι από την ζωή του για να μπορεί να αποκτήσει κάτι άλλο.Δεν μας ενδιαφέρει τι έχασε ή τι θέλει,είναι δική του δουλειά.Το σύνηθες είναι να χάνεις χρόνο,για να αποκτήσεις αγαθά,χρησιμοποιώντας ως μέσο ανταλαγής το χρήμα.

ΑΥΤΟΣ έχασε ΑΥΤΟΣ κέρδισε.Τωρα το που κολλάς εσύ,ή ο οποιοσδήποτε δεν μπορώ να το καταλάβω.

Χασε και εσύ κάτι για να πάρεις κάτι άλλο που θες.Είναι δική σου επιλογή.Ολοι αυτοί που ζούμε στον ανεπτυγμένο κόσμο πάνω κάτω έχουμε ΟΛΟΙ ευκαιρίες για κάτι ''καλύτερο''.

Είναι απλά αποδοχή της πραγματικότητας.Ετσι είναι.Και εσύ αν βρισκόσουν στην θέση του το ιδιο θα έκανες.Σιγά μην πηγαινες στο παζαρι για σεντόνια!

Από την στιγμή που έχεις την δυνατότητα,είναι απλά ανόητο να μειώσεις το βιοτικό σου επίπεδο,επειδή υπάρχουν παιδάκια στον δρόμο ή άστεγοι κτλ.

Από την άλλη,αυτός που έχει,θα μπορούσε να δώσει και σε αυτούς που δεν έχουν για να γίνει καλύτερος ο κόσμος.Αλλά και πάλι,δεν είναι δική σου δουλειά!

Οπότε αν κόπτεσαι τόσο,θα μπορούσες να προσπαθήσεις να γίνεις εκατομμυριούχος για να τα δώσεις μετά στους φτωχούς ανθρώπους του κόσμου.Αλλά δεν νομίζω να λειτουργήσει ως παρακίνηση.

Στην ουσία είναι σαν να βλέπεις ένα ζευγάρι να φιλιούνται στο παρκάκι και να νευριάζεις επειδή δεν υπάρχει αγάπη στον κόσμο ή δεν έχεις φίλο κτλ.Είναι ακριβώς το ίδιο με αυτο που ανέφερες εσύ.Αυτη η λύσσα μου θυμίζει την ''φιλοσοφία'' των μπολσεβίκων.Που στην ουσία δεν είναι φιλοσοφία,αλλά έλλειψη ώριμης,και ''ορθής'' σκέψης και πάνω από όλα ελλειψη κατανόησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στην ουσία είναι σαν να βλέπεις ένα ζευγάρι να φιλιούνται στο παρκάκι και να νευριάζεις επειδή δεν υπάρχει αγάπη στον κόσμο ή δεν έχεις φίλο κτλ.
ολα εχουν οριο,,μετα ειναι υβρις σπαταλη και τιμωρειται -καποτε

η λογικη του"δικα μου ειναι τα λεφτα τα κανω οτι γουσταρω(τι σημαινει αραγε δικά μου?-δεν παει αλλο..απο αυτο χαλαει η ελλαδα και ο κοσμος ολοκληρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ολα εχουν οριο,,μετα ειναι υβρις σπαταλη και τιμωρειται -καποτε

η λογικη του"δικα μου ειναι τα λεφτα τα κανω οτι γουσταρω(τι σημαινει αραγε δικά μου?-δεν παει αλλο..απο αυτο χαλαει η ελλαδα και ο κοσμος ολοκληρος..

ξκιουζ μι, αλλά εφόσον ο άλλος δούλεψε και κόπιασε για αυτά τα λεφτά, ναι. Είναι ΔΙΚΑ ΤΟΥ και τα κάνει Ο,ΤΙ γουστάρει κι όσοι δεν έχουμε, πρέπει να βρούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο από το να γκρινιάζουμε γι' αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλά εφόσον ο άλλος δούλεψε και κόπιασε για αυτά τα λεφτά, ναι. Είναι ΔΙΚΑ ΤΟΥ και τα κάνει Ο,ΤΙ γουστάρει
αυτα τα λες και για εναν επιχειρηματια πχ?,
αυτο ακριβως που λες λεω
οτι εχει οριο..

ζουμε σε μια κοινωνια και οτι τρωμε εμεις δεν το τρωει καποιος αλλος..
και κατα ποσο αξιζουμε το μισθο μας δεν ειναι τοσο απολυτο-τα φτηνα προιοντα που παιρνουμε πχ προερχονται οπως ξερεις απο χωρες με μισθους πεινας-οποτε φταιμε και εμεις..

και ξαναρωτω.."Τι σημαινει δικά μου?"

οποτε υπαρχουν ορια σε ολα..απλα δεν ειναι εμφανη παντα
και οταν φανουν ειναι πολυ αργα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
αυτα τα λες και για εναν επιχειρηματια πχ?,
αυτο ακριβως που λες λεω
οτι εχει οριο..

Φυσικά και για έναν επιχειρηματία. Γιατί μπορεί να εκμεταλλεύεται τον "μόχθο" και την υπεραξία του εργάτη, για να βγάλει 100, 200 και 1000 φορές περισσότερα από τον εργάτη, αλλά παίρνει και αντίστοίχως μεγαλύτερο ρίσκο.

ουμε σε μια κοινωνια και οτι τρωμε εμεις δεν το τρωει καποιος αλλος..
και κατα ποσο αξιζουμε το μισθο μας δεν ειναι τοσο απολυτο-τα φτηνα προιοντα που παιρνουμε πχ προερχονται οπως ξερεις απο χωρες με μισθους πεινας-οποτε φταιμε και εμεις..

Δηλαδή, να μην ξοδεύουμε, για να μην φανεί ότι έχουμε κάποια λεφτά. Και δε μου λες, πως θα κινηθεί η αγορά; Γιατί αν ακολουθήσουν την λογική πολλών εδώ μέσα και "σεβαστούν τον άπορο συνάνθρωπο" το μόνο που θα καταφέρουμε, είναι κάποιοι-που δεν τα έχουν και ανάγκη- να μαζεύουν λεφτά στις τράπεζες και κάποιοι άλλοι-που τα έχουν ανάγκη- να μπαίνουν κι αυτοί στο γκρουπ που χρειάζονται συμπαράσταση, επειδή δεν ήταν ηθικό να ξοδέψουν κάποιοι που έχουν κάποια χρήματα παραπάνω.
Α, και μην ξεχνάς. Εδώ εμείς μπορεί να κράζουμε το εργοστάσιο που στην ΧΥΖ χώρα δίνει μισθούς πείνας, αλλά εκεί να το ευγνωμονούν γιατί παίρνουν έστω και αυτό. Όλα είναι σχετικά.

αι ξαναρωτω.."Τι σημαινει δικά μου?
"

Σημαίνει ότι, δούλεψα και ανταμοίφθηκα με αυτά. Εσύ θες να μπλεχτείς με το κατά πόσο τα αξίζουν κάποιοι. Έχεις δίκιο, δεν τα αξίζουν όλοι και κάποιοι άλλοι αξίζουν περισσότερα και μπορεί να μην παίρνουν τίποτα. Αλλά αυτό, δεν είναι κάτι που πρέπει να αναλύσουμε τώρα(ή μάλλον εδώ).

ποτε υπαρχουν ορια σε ολα..απλα δεν ειναι εμφανη παντα
και οταν φανουν ειναι πολυ αργα..

Ανέφερες τόσες φορές τα όρια ρε συ Άγγελε. Πες και ποια είναι για σένα, για να σε καταλάβω λιγάκι. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Συνοπτικα το θεμα ειναι εξ ορισμου ανηθικο ...εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο και συνεπως ανισοτητες .
τωρα ...το αν ειναι ''δικαιωμα '' του καθενος να αγοραζει οτι γουσταρει φυσικα και ειναι αυτο ομως δε θα με κανει να εκτιμαω τη σταση του ως μελος μιας κοινωνιας ποσο μαλλον να το θεωρω και ηθικο . τα λεφτα υπαρχουν δυστυχως, οποτε ας τα χρησιμοποιουμε για να ζησουμε με αξιοπρεπεια οι πολυτελειες ειναι περιττες ...προσωπικα θα ντρεπομουν να εχω πολλα λεφτα η να ζω μεσα στα πλουτη γιατι πρωτον θα σημαινε αυτοματα οτι καποιος αλλος εφτυνε αιμα για να το ξυνω εγω και δευτερον ειναι θρασος να πειναει ο γειτονας σου και εσυ να κανεις μπανιο στη μπανερια με τα ευρω , αν δεν ειναι αυτο ανηθικο τοτε τι ειναι...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλαδή, να μην ξοδεύουμε, για να μην φανεί ότι έχουμε κάποια λεφτά.
αυτο ειναι το αλλο ακρο..

εγω λεω να αποφευγουμε τις υπερβολες..


και να βοηθαμε στην ισορροπια στην κοινωνια,,γιατι οι ακροτητες-πολυ πλουσιων πολυ φτωχων φερνουν ασταθεια ανατροπες που δεν εχουν σημασια πια τα δικαιωματα παρα ο φτωχοτερος που θελει να παρει τα πλουτη του πλουσιοτερου..

εσυ λες οτι αν εχεις πολλα λεφτα,δεν πρεπει να σκεφτεσαι πως τα σπαταλας και να δινεις και σε αλλους?


Ανέφερες τόσες φορές τα όρια ρε συ Άγγελε. Πες και ποια είναι για σένα, για να σε καταλάβω λιγάκι. :redface:
δεν ειναι σαφη,,αλλα οταν ξεπερνιουνται το καταλαβαινουμε

και αυτο ειναι και το "ηθικο" που λεμε
απλα ζουμε σε τεραστιες κοινωνιες που δεν νιωθουμε αμεσα την επιδρδαση αυτου που κανουμε στους αλλους.πχ στην Κινα

ενω παλιοτερα ηταν απλουστερα τα πραγματα

ετσι φτασαμε ομως στην τραγικη σημερινη ανισοκατανομη στον πλανητη των περιορισμενων πορων

το θεμα των οριων της καταναλωσης ειναι θεμα απο οικονομικο εως οικολογικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγω λεω να αποφευγουμε τις υπερβολες...και να βοηθαμε στην ισορροπια στην κοινωνια,,γιατι οι ακροτητες-πολυ πλουσιων πολυ φτωχων φερνουν ασταθεια ανατροπες που δεν εχουν σημασια πια τα δικαιωματα παρα ο φτωχοτερος που θελει να παρει τα πλουτη του πλουσιοτερου...

Αν θέλεις να μάθεις πόσο δίκιο έχεις, δες εδώ.

:worship: για το ένστικτό σου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Συνοπτικα το θεμα ειναι εξ ορισμου ανηθικο ...εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο και συνεπως ανισοτητες .

Εδώ χρειάζεται λίγη επεξήγηση, επειγόντως.

τωρα ...το αν ειναι ''δικαιωμα '' του καθενος να αγοραζει οτι γουσταρει φυσικα και ειναι αυτο ομως δε θα με κανει να εκτιμαω τη σταση του ως μελος μιας κοινωνιας ποσο μαλλον να το θεωρω και ηθικο . τα λεφτα υπαρχουν δυστυχως, οποτε ας τα χρησιμοποιουμε για να ζησουμε με αξιοπρεπεια οι πολυτελειες ειναι περιττες ...προσωπικα θα ντρεπομουν να εχω πολλα λεφτα η να ζω μεσα στα πλουτη γιατι πρωτον θα σημαινε αυτοματα οτι καποιος αλλος εφτυνε αιμα για να το ξυνω εγω και δευτερον ειναι θρασος να πειναει ο γειτονας σου και εσυ να κανεις μπανιο στη μπανερια με τα ευρω , αν δεν ειναι αυτο ανηθικο τοτε τι ειναι...?

Εδώ πριν αρχίσουμε να το συζητάμε αυτό, θα χρειαστούμε έναν αντικειμενικό ορισμό και μέτρο της πολυτέλειας.

αυτο ειναι το αλλο ακρο..

εγω λεω να αποφευγουμε τις υπερβολες..

Και ποιος θα κρίνει τι είναι υπερβολή και τι όχι; Καθένας έχει διαφορετικό ορισμό των "αναγκών" του. Άλλο θεωρώ εγώ σπατάλη, άλλο έσυ. Και όχι, ΔΕΝ υπάρχει μέση λύση.

και να βοηθαμε στην ισορροπια στην κοινωνια,,γιατι οι ακροτητες-πολυ πλουσιων πολυ φτωχων φερνουν ασταθεια ανατροπες που δεν εχουν σημασια πια τα δικαιωματα παρα ο φτωχοτερος που θελει να παρει τα πλουτη του πλουσιοτερου..

εσυ λες οτι αν εχεις πολλα λεφτα,δεν πρεπει να σκεφτεσαι πως τα σπαταλας και να δινεις και σε αλλους?

Αυτή η ισορροπία όμως, δεν μπορεί να επέλθει με τον περιορισμό της σπατάλης από την μεριά των πλουσίων. Ο φτωχός θα συνεχίσει να πεινάει έτσι. Και μόνο που θα ξέρει ότι ο άλλος έχει λεφτά θα είναι αρκετό για την αναταραχή που αναφέρεις.

Για την δε φιλανθρωπία έχω αναφερθεί νομίζω σε σχετικό θρεντ. Όπως και να χει, όσα λεφτά και να χα, δεν θα έδινα ποτέ φιλανθρωπία έτσι όπως την ορίζουμε σήμερα, γιατί το μόνο που κάνει είναι να διαιωνίζει τα προβλήματα και να ενισχύει τα συμφέροντα κάποιων(πχ. τώρα υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν θα δώσω σε κανέναν λεφτά στον δρόμο, οκ αν μου την πέσει με χατζάρι, μπορεί να ζητήσει 2ευρω και να του σκάσω τάληρο, αλλά δεν είναι το ίδιο). Αντίθετα, θα προσπαθούσα να βοηθήσω τον κόσμο που το χρειάζεται να βρει μια δουλειά και να βοηθηθεί, αυτό είναι 1000 φορές σημαντικότερο για μένα, από μια εφήμερη βοήθεια που μάλιστα κάνει το άτομο να νιώθει και άβολα.

δεν ειναι σαφη,,αλλα οταν ξεπερνιουνται το καταλαβαινουμε

και αυτο ειναι και το "ηθικο" που λεμε
απλα ζουμε σε τεραστιες κοινωνιες που δεν νιωθουμε αμεσα την επιδρδαση αυτου που κανουμε στους αλλους.πχ στην Κινα

ενω παλιοτερα ηταν απλουστερα τα πραγματα

ετσι φτασαμε ομως στην τραγικη σημερινη ανισοκατανομη στον πλανητη των περιορισμενων πορων

το θεμα των οριων της καταναλωσης ειναι θεμα απο οικονομικο εως οικολογικο..

Το πρόβλημα είναι ότι προσπαθούμε να τα δούμε όλα υπό ένα πρίσμα, ενώ μιλάμε για τόσο διαφορετικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Την άποψη μου επί του θέματος την έγραψα.

Όλα τα υπόλοιπα του τύπου φιλανθρωπίες,ηθική,κοινωνία ξεφεύγουν από το θέμα της κοπέλας και δεν θέλω να ξεκινήσω γιατί δεν θα τελειώνω :)

Απλά θα προσθέσω πως όλα είναι υποκειμενικά.
Και η ηθική υποκειμενικη είναι.Απλά εμείς,δεν βλέπουμε πολλές διαφορετικές τάσεις ηθικής γιατί πάνω κάτω όλοι οι άνθρωποι του δυτικού κόσμου βασιζόμαστε ατην ίδια ηθική.Και ετσι νομίζεις πως πράττεις σύμφωνα με το "σωστό" και χαιρεσαι.

Διότι για παραδειγμα μια φυλή στην Αφρική μπορεί να θεωρεί ηθικό να τρώει άλλους ανθρώπους.Και σε αυτην την περίπτωση δεν έχεις δικαίωμα να παρέμβεις με την δική σου ηθική και να κατακρίνεις την πράξη.Γιατί πολύ απλά δεν ξερεις ποια είναι αλήθεια.Ποιανού ηθική είναι η πιο σωστή?Δεν μπορούμε να κάνουμε κατι για αυτό.

Ετσι και εδώ.Δεν μπορείς να κρίνεις τον άλλον για έλλειψη ηθικής!Είναι απλά γελοίο.

Οπότε ο ΚΑΘΕΝΑΣ έχει το ΔΙΚΑΊΩΜΑ να κάνει αυτό που θεωρεί ο ΙΔΙΟΣ σωστό και ηθικό,και όχι το ηθικό του αλλου!Γιατί πολύ απλά κανείς δεν ξέρει την αλήθεια,και το μόνο αληθινο που πιστεύεις και ελπίζεις πως υπάρχει ειναι ο εαυτός σου.Οπότε είναι χαζό να ακούς τον εαυτό του αλλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απλά θα προσθέσω πως όλα είναι υποκειμενικά.
μπααααα

υπαρχουν καποιες "ηθικες" σταθερες για το ανθρωπινο ειδος-αλλες για τις γατες σκυλους κλπ

αλλα υπαρχουν καποιες σταθερες,, και πολλες μεταβλητες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
μπααααα

υπαρχουν καποιες "ηθικες" σταθερες για το ανθρωπινο ειδος-αλλες για τις γατες σκυλους κλπ

αλλα υπαρχουν καποιες σταθερες,, και πολλες μεταβλητες..

Τι ηθική σταθερά μπορεί να έχει μια γάτα;

Το κώδικα bushido όταν τσακώνεται με άλλη γάτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι λυκοι σε αγελες σπανια εως ποτε δεν σκοτωνονται μεταξυ τους,,πλακωνονται κυριαρχει καποιος και υποχωρει ο αλλος

εχουν κανονες που εμεις που σφαζομαστε δεν εχουμε

εμεις ειμαστε το ανωμαλο ειδος,που αυτοκαταστρεφομαστε,οχι τα υπολοιπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Συνοπτικα το θεμα ειναι εξ ορισμου ανηθικο ...εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο και συνεπως ανισοτητες .
τωρα ...το αν ειναι ''δικαιωμα '' του καθενος να αγοραζει οτι γουσταρει φυσικα και ειναι αυτο ομως δε θα με κανει να εκτιμαω τη σταση του ως μελος μιας κοινωνιας ποσο μαλλον να το θεωρω και ηθικο . τα λεφτα υπαρχουν δυστυχως, οποτε ας τα χρησιμοποιουμε για να ζησουμε με αξιοπρεπεια οι πολυτελειες ειναι περιττες ...προσωπικα θα ντρεπομουν να εχω πολλα λεφτα η να ζω μεσα στα πλουτη γιατι πρωτον θα σημαινε αυτοματα οτι καποιος αλλος εφτυνε αιμα για να το ξυνω εγω και δευτερον ειναι θρασος να πειναει ο γειτονας σου και εσυ να κανεις μπανιο στη μπανερια με τα ευρω , αν δεν ειναι αυτο ανηθικο τοτε τι ειναι...?
Αγαπητη συντοπιτισσα,μηπως το τελευταιο που περιγραφεις ειναι ''προκλητικο'' και οχι ''ανηθικο'';:):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Αγαπητη συντοπιτισσα,μηπως το τελευταιο που περιγραφεις ειναι ''προκλητικο'' και οχι ''ανηθικο'';:):hmm:
συναπαγεται με ανηθικοτητα και βεβαια ειναι και προκλητικο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
συναπαγεται με ανηθικοτητα και βεβαια ειναι και προκλητικο ...

από που συνεπάγεται αυτή η ανηθικότητα;;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Χαχαχα προκλητικό λέει.

Το προκλητικό αναφέρεται πάντα στο συναίσθημα και όχι στην λογική.

Αν κάτσω με εναν γυρο μπροστά σε έναν αστεγο και αρχισω να τρωω και να βογκαω από την νοστιμιά,ναι ειναι προκλητικό.ΝΙΩΘΕΙ πως θέλει και αυτός!

Αν περάσει μια 40αρα ντυμένη πιο νεανικά,οι άλλες 40αρες θα την πουν προκλητική διότι θα ΝΙΩΣΟΥΝ πως δεν έχουν τα κότσια να το κάνουν οι ίδιες όσο και να το ηθελαν.

Αν μια μόνη σαν το λεμόνι δει ένα ζευγάρι να φιλιέται μπροστά της παθιασμένα θα χαρακτηρίσει το σκηνικό προκλητικό,επειδή η ίδια ΝΙΩΘΕΙ την αναγκη να έχει και αυτη κάποιον.

Και για να επανέλθω στο θέμα,αν ενας μεσος ανθρωπος δει έναν εκατομμυριούχο δίπλα του με την ferrari του θα θεωρήσει το σκηνικό προκλητικό,όχι γιατί είναι,ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.Υπερισχύει η ζήλια,η μισαλοδοξία,η κακία και η παιδιάστικη συμπεριφορά.Η ωριμότητα κανει πως δεν υπάρχει,ή καλύτερα πως δεν θέλει να υπάρχει.

Γιατί το δύσκολο είναι να μετριάσεις το συναίσθημα.Η λογική θέλει κόπο.Για αυτό και μας κυβερνάει το συναίσθημα.Γιατί βαριέσε να ασχοληθείς με τον ιδιο σου τον εαυτό.Η φοβάσαι.

Ειναι απλά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
εσυ λες οτι αν εχεις πολλα λεφτα,δεν πρεπει να σκεφτεσαι πως τα σπαταλας και να δινεις και σε αλλους?
Οι φιλανθρωπίες είναι απλώς ένα προσωπείο για φοροαπαλλαγές και ξέπλυμα μαύρου χρήματος. Αχ Άγγελε. :(


ολα εχουν οριο,,μετα ειναι υβρις σπαταλη και τιμωρειται -καποτε

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top