...Μυθογαλουχημένοι ! Μυθόπληκτοι ;;;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν άκουσα ποτέ απο δικό μου ιστορίες ότα μεγάλωσα λοιπόν κάπου στα 14 μου ήρθε η γιαγιά μου απο την Λέρο και έτσι όπως καθόμασταν έξω στην αυλή μου είχε πεί μια ιστορεία για το φεγγάρι, όρι αυτες οι σκιές που έχει πάνω είναι άν το κοιτάξεις δύο αδέρφια που πέθαναν για την αγάπη τους για μία γυναίκα.( δεν θα πώ όλη την ιστορία:P )

Απο τότε δεν ειρεάζομαι άλλα σκέυτομαι ότι μπορέι και να είναι αλήθεια, μπορεί να τιμωρήθεικαν επιδή αγάπησαν την ίδια γυναίκα, επιδή σφάχτηκαν για αυτήν, κάτι σαν τιμωρία που δεν τύμησαν τα αδερφικά δεσμά, σκέυτομαι κοιτόντας το ότι πρέπει να σέβομαι τις αποφάσεις και τις αγάπες των αδερφιών μου και να μην ζηλέυω αυτά που έχουν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στην ταινία πάντως... βρισκει κανείς και τρελλά τεκνά! :hehe: Λεγκολας.... :inlove:
(χιιιιιλια συγγνώμη για το καρα οφφ τοπικ αλλα δεν άντεξα... :redface:... ήθελα να το πω :redface:........:hehe::hehe:)


Boy band image ? Really ? Και δε σε ειχα για τετοιο στυλ.Γουστα ειναι αυτα βεβαια...:hehe: (πεστα Valder)


Παντως κακο το να απομυθοποιουμε τα παντα, αλλα ακομα χειροτερο το να μυθοποιουμε αβέρτα ;)

Αυτο που ελεγε ο Τολκιεν, δε ξερω αν θα το περιγραφα "αναστολη δυσπιστιας"....Ισως δεν μαρεσει ο ορος. Εννοω οτι ακομα και στα εργα φαντασιας, παλι πρεπει να ακολουθουνται καποιοι κανονες (οι κανονες που θετει ο εκαστοτε κοσμος). Απλ αγια να το απολαυσεις και για να παρεις κατι απο αυτο, πρεπει να "μπεις" και να αποδεχθεις αυτο το συμπαν.

Ναι υπαρχουν φωτοσπαθα......αλλά δε θα με πεισεις αν μου δειξεις τον Vader να κοβει το ψωμι του με αυτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτο που ελεγε ο Τολκιεν, δε ξερω αν θα το περιγραφα "αναστολη δυσπιστιας"....Ισως δεν μαρεσει ο ορος. Εννοω οτι ακομα και στα εργα φαντασιας, παλι πρεπει να ακολοπυθουνται καποιοι κανονες (οι κανονες που θετει ο εκαστοτε κοσμος). Απλ αγια να το απολαυσεις και για να παρεις κατι απο αυτο, πρεπει να "μπεις" και να αποδεχθεις αυτο το συμπαν.

Δεν κατάλαβαίνω που είναι η διαφορά? :hmm:
Αυτό που εσύ ονομάζεις "μπεις" ο Tolkien το ονομάζει "εκούσια αναστολή της δυσπιστίας":D
Προσωπικά τον βρίσκω πολύ πετυχημένο ορισμό. Δηλώνει ελεγχόμενο χάσιμο του ελεγχου της πραγματικότητας που ορίζεται από τις προϋπάρχουσες καταγραφές μας.
Τι είπα τώρα :confused: Τέσπα, εγώ κατάλαβα. :P:D Να βλέπεις, ο Tolkien είπε το ίδιο με τρεις λέξεις! ;)


EDIT: Οκ, κι εσύ είπες το ίδιο με μια... :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εννοω οτι δεν τιθεται θεμα "δυσπιστιας" καν. Δηλαδη δεν περιμενει κανεις να θεωρησεις οτι οντως υπαρχει ενα μερος που λεγεται Middle Earth με Hobbits , μαγους δρακουςς κλπ. Το ξερεις οτι ειναι imaginary world και ομως μπορεις και το απολαμβανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Imaginary? Και το συμβόλαιο που υπέγραψα για εκείνο το οικοπεδάκι στο Shire? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
lol Εεε μα και συ ! Αφου σου ειπα : σε ρουχισμο για μικροσωμους θα επενδυσεις, δε μακους ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
..πάντως σοβαρά τώρα ο νεραϊδόκοσμος δεν έχει τόσο ανάγκη να γίνει "πιστευτός" όσο "επιθυμητός" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Μπορεί ένας θρησκευόμενος να χαρακτηριστεί μυθογαλουχημένος/μυθόπληκτος από έναν άθεο/άθρησκο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ουυυυ το παραπάς μακρυά εσύ. ...Άσε που είσαι στα όρια του προσβλητικού... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ουυυυ το παραπάς μακρυά εσύ. ...Άσε που είσαι στα όρια του προσβλητικού... :hmm:

Γι αυτό το ρώτησα. Απορούσα αν θα θεωρηθεί προσβολή.

Εμένα πάντως μου αρέσει να μαθαίνω για όλες τις θρησκείες όπως μου αρέσει να μαθαίνω για την Ελληνική μυθολογία, όπως μου αρέσουν και τα παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Θα το κρατήσω όμως χωρίς χαρακτηρισμούς όλο αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top