Ταξίδι με το τρένο

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
μηπως ξερει κανεις ποσο εχει ο καρβουνιαρης απο θεσσαλονικη για αθηνα???το φοιτητικο!!!


23 ευρουλακια νομιζω

και ηταν 11 μεχρι περυσι.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Τι να πω. Επί δύο χρόνια ταξίδευα με το βραδινό των 2 παρά 10 από Θεσσαλονίκη για Αθήνα αλλά τόση decadence δεν έτυχε να συναντήσω... :hmm: Τουλάχιστον όχι στο διπλανό κάθισμα... :P


Τι στο καλό με το Orient Express ταξιδεύεις;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τελικά το Intercity Express είναι λιγάκι ακριβούτσικο αλλά οκ...φτάνει που βρηκαμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλημερα σε ολους :)
Μεσα στις επομενες μερες εχω κανονισει να επισκεφτω καποιους συγγενεις . Θα ταξιδεψω με τρενο , απλα για να μη ταλαιπορω τους δικους μου να μου βγαζουν εισητηρια σκεφτηκα οτι θα ηταν καλυτερο να κλεισω μεσω internet . Ειναι ομως αυτο εφικτο απο τη στιγμη που ειμαι ανηλικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Για να κλείσεις μέσω ίντερνετ καταλαβαίνεις οτι χρειάζεται κάρτα..πιστωτική,προπληρωμένη κλπ ξέρω γω.
Άν χρησιμοποιήσεις του πατέρα σου ή της μητέρας σου ας πούμε δεν βρίσκω τον λόγο να μην γίνεται.
Θα συμπληρώσεις στοιχεία επιβάτη,θα σου δώσει έναν κωδικό κλπ και έχεις τη δυνατότητα να το εκτυπώσεις μετά αν θέλεις το εισιτήριο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Το ταξίδι με το τρένο κρύβει κάτι το μαγικό, το ονειρικό, το μυστηριώδες, το ρομαντικό, το ερωτικό. Σκεφτείτε πόσα τραγούδια έχουν γραφεί για το τρένο, σαν σύμβολο χωρισμού, περιπέτειας, γυρισμού. Διάσημα τρένα, όπως το "Orient Express" πέρασαν στην ιστορία. Τόσες ταινίες γυρίστηκαν με τρένα, για τον έρωτα, τον πόλεμο, την απόδραση.
Δε θυμάμαι να έχω κάνει κάποιο ταξίδι με το τρένο και θα ήθελα πολύ να ζήσω την εμπειρία αυτή. Ναι, την αργοπορία, την ταλαιπωρία, τον ιδιόρυθμο θόρυβο του τακ-τουκ, το σφύριγμά του (γειά σου κύριε Doppler), τη βρώμα, ακόμα (όπως γράφηκε και σε πιο παλιό μήνυμα) και το σεξ στο βαγόνι.






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Δία,την επόμενη φορά που θα τύχει να ξαναζήσω αυτό τον εφιάλτη θα σε πάρω τηλέφωνο να με αντικαταστήσεις,θα σου είμαι υπόχρεος!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ταξίδι με τρένο, χμμ..
στα φοιτητικά μου χρόνια μπορώ να πω ότι "ζούσα" σε ένα τρένο, κάθε τρεις και λίγο γυρνούσα στη πόλη μου, ακόμη και για ένα 10ωρο!
Μάλιστα τότε ήμουν στα ίδια χάλια με την ξαδέρφη μου, σπούδαζε διακόσμηση και είχαμε τόσα ψυχολογικά από τα τρένα που την πτυχιακή της την είχε κάνει με θέμα τα βαγόνια, είχε κάνει μια εκπληκτική μακέτα με το πως θα πρέπει κανονικά να είναι τα βαγόνια του τρένου στο εσωτερικό του, κάτι που το κατέκριναν πολύ καθηγητές της, βρήκε τελικά όμως επιχειρήματα και υποστήριξε πως όντως όλοι οι φοιτητές για ένα διάστημα της ζωής τους ζουν κυριολεκτικά σε τρένο!

Για εμένα αν δεν είχα παρέα ήταν μαρτύριο, κάθε φορά που φόρτωνα βαλίτσες σε ταξί για να πάω στο σταθμό με έπιαναν τα κλάματα και η υστερία, ειδικά αν έβλεπα τίποτα περίεργους και ούτε ένα βαγόνι της προκοπής την έβγαζα όλες τις ώρες με γυαλιά ηλίου για να μη φαίνεται ότι πλαντάζω, μια φορά μόνο είχα ευχάριστο ταξίδι, είχα γνωρίσει έναν παίδαρο ποδοσφαιριστή, είχε γράψει το τηλέφωνο του σε χαρτοπετσέτα και εγώ η κοιμισμένη πήρα την λάθος χαρτοπετσέτα μαζί μου. (να χέσω το ρομαντισμό μου :mad:) Τάκη, ακόμη σε ψάχνω :P


Οφείλω να αναγνωρίσω ένα καλό που μου έκαναν τα τρένα, σταμάτησα να είμαι τόσο κομπλεξική με τη καθαριότητα (είχα μεγάλο θέμα) και πήρα την μεγάλη απόφαση και έβγαλα δίπλωμα, για μεγάλα ταξίδια μόνο το αυτοκινητάκι μου, έχω την άνεση μου, κάνω στάση όποτε γουστάρω, ακούω ότι θέλω και τρέχω όσο θέλω..γενικά τέλος πάντων όταν ψάχνω μεταφορικό το τρένο είναι πάντα τελευταία επιλογή ή δεν το υπολογίζω καν!
Μακριά από εμένα, ποτέ ξανά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Λατρευω ταξιδι με τρενο...απο φοιτητρια ταξιδευα κυριως με τρενο...και Ελλάδα και εξωτερικό...Βαριεμαι φρικτα το ΚΤΕΛ.
Τα πιο ωραια ταξιδια τα εχω κανει με τρενο ειτε ως φοιτητρια ειτε ως backpacker...γνωριζεις ''τον κοσμο'' και τα ωραιοτερα αυτα που ταξιδεψα μονη, ιδιαιτερα στο εξωτερικο :)
για μενα τρενο και παλι τρενο...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik_pap

Νεοφερμένος

Ο nik_pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
το ταξίδι με το τρένο είναι μοναδική εμπειρία... ενοείται οτι το προτιμάω σε σχέση με το κτελ και τα λεωφορεία τα οποία είναι άβολα και δεν μπορείς καν να κουνησεις τα πόδια σου. Έχω ταξιδέψει με interrail στην σκανδιναβία και η εμπερία των τρένων δεν περιγράφεται... για παράδειγμα στην Νορβηγία είχε δωρεάν WIFI σε όλη τη διαδρομή μέσα στην ερημιά, Θερμενόμενα καθίσματα και στα βραδυνά τρένα πακετάκι σφραγισμένο αεροστεγώς με κουβέρτακι, μάσκα, οτοασπίδες (ενώ το τρένο είναι αθόρυβο)... τι να λέμε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
το ταξίδι με το τρένο είναι μοναδική εμπειρία... ενοείται οτι το προτιμάω σε σχέση με το κτελ και τα λεωφορεία τα οποία είναι άβολα και δεν μπορείς καν να κουνησεις τα πόδια σου. Έχω ταξιδέψει με interrail στην σκανδιναβία και η εμπερία των τρένων δεν περιγράφεται... για παράδειγμα στην Νορβηγία είχε δωρεάν WIFI σε όλη τη διαδρομή μέσα στην ερημιά, Θερμενόμενα καθίσματα και στα βραδυνά τρένα πακετάκι σφραγισμένο αεροστεγώς με κουβέρτακι, μάσκα, οτοασπίδες (ενώ το τρένο είναι αθόρυβο)... τι να λέμε τώρα...

Λίγο στην Ελλάδα υπάρχει πρόβλημα με τα τρένα! :P
Σου λένε intercity και περνάει μέσα από το κάθε χωριό!Παρολα αυτά τα προτιμώ από τα ΚΤΕΛ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Λατρευω ταξιδι με τρενο...απο φοιτητρια ταξιδευα κυριως με τρενο...και Ελλάδα και εξωτερικό...Βαριεμαι φρικτα το ΚΤΕΛ.
Τα πιο ωραια ταξιδια τα εχω κανει με τρενο ειτε ως φοιτητρια ειτε ως backpacker...γνωριζεις ''τον κοσμο'' και τα ωραιοτερα αυτα που ταξιδεψα μονη, ιδιαιτερα στο εξωτερικο :)
για μενα τρενο και παλι τρενο...


Πωωω ζηλεύω. Πρέπει να είναι υπέροχα. :redface::D Τη μόνη διαδρομή που έχω κάνει με τρένο είναι Ελ.Βενιζέλος-Κιάτο. Ξεκούραστη διαδρομή, όμως βρώμικα τρένα για τον σκοπό που προορίζονται. Η Τρενοσέ καμία συντήρηση, υψηλό το κόμιστρο αν και οι συρμοί είναι νέας τεχνολογίας (με ηλεκτροφόρες γραμμές κλπ). Θα ήθελα πολύ να κάνω ταξίδι με την έννοια που το περιγράφεις. Αλλά θέλει καλή παρέα γι' αυτό. :P Ο backpacking τουρισμός με τρένα, διαμονή σε μοτέλ, ...και ταλαιπωρία έχει τη χάρη του αλλά θέλει ανθρώπους που να το τολμούν. Να είναι διατεθειμένοι να αποχωριστούν το μαλακό κρεβατάκι τους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επειδή εδώ και πάνω από έναν χρόνο έχω φάει τα τρένα πολύ στην μάπα, πιστεύω ότι τα μόνα 2 πράγματα στα οποία αξίζουν είναι ότι 1) δεν πιάνεται ο κώλος σου με αποστάσεις 2+ ωρών και 2) με τα 12ευρα εισιτήρια που κλείνεις μέσω κάρτας νέων, πληρώνεις το 1/2 της τιμής που θα πλήρωνες στα ΚΤΕΛ...

Κατά τ' άλλα ζήσε Μάη μου, τα λέμε intercity ίσα για να χαιρόμαστε μεταξύ μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Να ρωτήσω...
Όταν μπαίνω στην ιστοσελιδα trainose για να κλείσω εισιτήριο γράφει οτι το πιστοποιητικο ασφαλείας έχει λήξει και οτι η σελίδα δεν είναι έμπιστη.
Ρωτάω τώρα εγώ η άσχετη,η σελίδα μπορεί να είναι ανενεργή για μέρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Να ρωτήσω...
Όταν μπαίνω στην ιστοσελιδα trainose για να κλείσω εισιτήριο γράφει οτι το πιστοποιητικο ασφαλείας έχει λήξει και οτι η σελίδα δεν είναι έμπιστη.
Ρωτάω τώρα εγώ η άσχετη,η σελίδα μπορεί να είναι ανενεργή για μέρες?

Λοιπόν "άσχετη" (:P) καλύτερα να απευθυνθείς στον ΟΣΕ ή στη θυγατρική της (χρεωκοπημένη) ΤΡΑΙΝΟΣΕ. Θα σου απαντήσουν ακριβώς. Η ιστοσελίδα νομίζω ότι δεν ανανεώνεται τακτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Λοιπόν "άσχετη" (:P) καλύτερα να απευθυνθείς στον ΟΣΕ ή στη θυγατρική της (χρεωκοπημένη) ΤΡΑΙΝΟΣΕ. Θα σου απαντήσουν ακριβώς. Η ιστοσελίδα νομίζω ότι δεν ανανεώνεται τακτικά.

Ναι,αυτο θα κάνω..Ευχαριστώ πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι,αυτο θα κάνω..Ευχαριστώ πολύ!:)

Βασικά είναι το τελευταίο που τους "νοιάζει" για το αν θα ανανεώσουν ή όχι την ιστοσελίδα, διότι ο ΟΣΕ είναι σε μεταβατικό στάδιο πώλησης σε ιδιώτες. Θα ανοίξει το θέμα το επόμενο χρονικό διάστημα. Συνεπώς, υπολειτουργεί και λόγω διαθεσιμότητας, υπέρογκων ταμειακών ελλειμμάτων...κλπ.

Ταπεινή μου άποψη: Καλό το ίντερνετ. Καλύτερη η προσωπική επικοινωνία σε θέματα διευκρινίσεων αποριών κλπ. Εκεί λύνονται όλα πιο σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Σκέφτομαι του χρόνου να κάνω αρκετά ταξίδια με το γρήγορο τρένο από Αθήνα για Θεσσαλονίκη που κάνει 4:30 ώρες για να επισκεφτώ ένα καλό φίλο μου που πέρασε σε μια σχολή στη Θεσσαλονίκη. Αλλά το θέμα είναι αν τα τρένα είναι ασφαλές; Γιατί η ξαδέρφη μου είπε να παίρνω καλύτερα ΚΤΕΛ παρά τρένο γιατί όταν πήρε αυτή το τρένο με το φίλο της παλιά είχε καθίσει δίπλα της ενας ασταθές μεθυσμένος που μύριζε η ανάσα του και έπινε κρασί και δεν ξαναπήρε ποτέ τρένο. Εγώ ελπίζω να ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκέφτομαι του χρόνου να κάνω αρκετά ταξίδια με το γρήγορο τρένο από Αθήνα για Θεσσαλονίκη που κάνει 4:30 ώρες για να επισκεφτώ ένα καλό φίλο μου που πέρασε σε μια σχολή στη Θεσσαλονίκη. Αλλά το θέμα είναι αν τα τρένα είναι ασφαλές; Γιατί η ξαδέρφη μου είπε να παίρνω καλύτερα ΚΤΕΛ παρά τρένο γιατί όταν πήρε αυτή το τρένο με το φίλο της παλιά είχε καθίσει δίπλα της ενας ασταθές μεθυσμένος που μύριζε η ανάσα του και έπινε κρασί και δεν ξαναπήρε ποτέ τρένο. Εγώ ελπίζω να ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό.

Οχι ρε τι μεομονομενο περιστατικό. Σε κάθε δρομολόγιο βάζουν μέσα 100 μεθυσμένους και τους στέλνουν να καθίσουν δίπλα σε κάθε επιβάτη. Τους ελέγχουν και στην είσοδο ώστε να μυρίζει η ανάσα τους επαρκώς τουλάχιστο από 2 μέτρα μακρυά.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Σκέφτομαι του χρόνου να κάνω αρκετά ταξίδια με το γρήγορο τρένο από Αθήνα για Θεσσαλονίκη που κάνει 4:30 ώρες για να επισκεφτώ ένα καλό φίλο μου που πέρασε σε μια σχολή στη Θεσσαλονίκη. Αλλά το θέμα είναι αν τα τρένα είναι ασφαλές; Γιατί η ξαδέρφη μου είπε να παίρνω καλύτερα ΚΤΕΛ παρά τρένο γιατί όταν πήρε αυτή το τρένο με το φίλο της παλιά είχε καθίσει δίπλα της ενας ασταθές μεθυσμένος που μύριζε η ανάσα του και έπινε κρασί και δεν ξαναπήρε ποτέ τρένο. Εγώ ελπίζω να ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό.
Εφόσον δεν παίρνεις το βραδινό, που είναι όντως λίγο "περίεργο" δρομολόγιο και πιο χρονοβόρο, όλα τα υπόλοιπα μια χαρά είναι. Το Θεσσαλονίκη Αθήνα με τραίνο είναι αρκετά ωραία διαδρομή και σίγουρα πολύ καλύτερη και πιο άνετη από ΚΤΕΛ. Το μόνο ελάττωμα του τραίνου είναι η τιμή, εκτός αν δικαιούσαι το 50% φοιτητικό ή κάνεις μάγια και προλαβαίνεις τα εισιτήρια με 15 ευρώ μέσω της ευρωπαϊκής κάρτας νέων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top