Διάταξη προς ψήφιση: Τέσσερις οι τηλεοπτικές άδειες καναλιών εθνικής εμβέλειας

Ποια κανάλια θεωρείται πως θα τους δοθεί ή άδεια;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 29)
  • ALPHA (Παιανία & Παλλήνη)

    Ψήφοι: 23 79.3%
  • ΑΝΤ1 (Μαρούσι)

    Ψήφοι: 19 65.5%
  • ΑΡΤ (Καλλιθέα)

    Ψήφοι: 2 6.9%
  • E (Μαρούσι)

    Ψήφοι: 9 31.0%
  • Μακεδονία TV (Θεσσαλονίκη)

    Ψήφοι: 2 6.9%
  • MEGA (Αθήνα)

    Ψήφοι: 17 58.6%
  • ΣΚΑΪ (Νέο Φάληρο)

    Ψήφοι: 16 55.2%
  • STAR (Κηφισιά)

    Ψήφοι: 16 55.2%

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχω να βάλω τηλεόραση πόσο καιρό, ειδικά με το netflix στην Ελλάδα αλλά και με διάφορα άλλα που μπορείς να κάνεις, τα κανάλια είναι πλέον άχρηστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοβαρά ρε σεις, ποιος βλέπει τηλεόραση τώρα? :P

Τέλος πάντων, ξεκίνησα να γράφω αυτό το ποστ, προσπαθώντας να υποστηρίξω την ύπαρξη περισσότερων των τεσσάρων καναλιών, αλλά όσο το σκέφτομαι, δεν είναι και τόσο παράλογο όσο ακούγεται. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει πλούσιο τηλεοπτικό προϊόν. Εάν κάποιος πάει να ανοίξει την τηλεόραση, θα δει 4-5 εκδοχές της ίδιας ακριβώς εκπομπής. Ειδικά οι ανούσιες εκπομπές με περιεχόμενο "πρωινάδικου" ξεκινούν από τις 8 και φτάνουν μέχρι αργά το απόγευμα. Μετά έχουμε κάποια σειρά σε εκατομμυριοστή επανάληψη, ίσως κάποιο τούρκικο σήριαλ και πάμε για ειδήσεις. Στις ειδήσεις γίνεται η υπερανάλυση της ανάλυσης και λέγονται τα ίδια πράγματα για πολλοστή φορά, ενώ επικεντρώνονται για 50 λεπτά στην Ελλάδα και αφιερώνονται μόλις 5 λεπτά το πολύ για τον υπόλοιπο κόσμο. Σε εκείνο που υπάρχει πλήρης ενημέρωση από όλα τα σημεία της γης είναι το ποδόσφαιρο. Όχι αθλητικά, ποδόσφαιρο. Το βράδυ κυρίως μπορεί να υπάρχει κάποια σειρά, ταινία ή αξιοπρεπής εκπομπή και τέλος... Αυτό το τόσο περιορισμένο τηλεοπτικό προϊόν μπορεί εύκολα να αποδοθεί με 4 τηλεοπτικά κανάλια, με μείωση των σκουπιδιών και αύξηση των αξιόλογων παραγωγών.

Υπάρχει βέβαια και το θέμα της βιωσιμότητας των ιδιωτικών καναλιών. Είναι πλέον γνωστό πως τα ελληνικά ιδιωτικά κανάλια έχουν δανειοδοτηθεί σε μεγάλο βαθμό και είναι αδύνατο να ξεπληρώσουν τα χρέη τους. Αυτό μαρτυρά αφενός σπατάλη και αφετέρου αδυναμία της ελληνικής αγοράς να διατηρήσει τόσα κανάλια από δημόσιο πάροχο. Η λύση εδώ, παραδόξως, δεν είναι το κλείσιμο αλλά η ένταξη σε πακέτο συνδρομητικών καναλιών, αυτό που συμβαίνει δηλαδή στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες (με πολύ μικρότερες τιμές από ότι εδώ). Όχι που τόσα χρόνια έμεναν απλήρωτες οι δημόσιες συχνότητες: αυτό συνέβαινε σε βάρος του δημοσίου. Ούτε ο καπιταλισμός δεν εφαρμόζεται. Αντίθετα, όταν οι εταιρείες χάνουν την αξία τους, τρέχουν στη μαμα-κράτος να τους σώσει (δείτε τι θα γίνει με Deutsche Bank).

Λύστε μου μια απορία: από πού ως πού σχετίζεται η δημοκρατία με τον αριθμού των καναλιών; :confused: Ένας καναλάρχης έχει συχνότητα επειδή έχει ρίξει χρήματα, όχι επειδή εκπροσωπεί κάποια κοινωνική ομάδα. Επίσης, ως ιδιωτική επιχείρηση θα προσπαθήσει να κερδίσει χρήματα (από διαφημίσεις και χορηγούς), να προωθήσει την πολιτική που συμφέρει την ίδια (ή τον καναλάρχη) και όχι να αποτελέσει μέσο διαλόγου και αντικειμενικής κριτικής ή ενημέρωσης.

ΥΓ: Μη λέμε ανακρίβειες για την ΕΡΤ. Το πρόγραμμά της αποφασίζεται από διακομματική επιτροπή, δεν είναι επιλογές του ΣΥΡΙΖΑ. Επίσης, βάζει κατά καιρούς τέλειες ταινίες που ξεφεύγουν από τη λογική του χολιγουντιανού κινηματογράφου, καλούν στις εκπομπές αξιόλογους μουσικούς αλλά και ειδικούς που θίγουν παγκόσμια περιβαλλοντικά και ανθρωπιστικά θέματα (σήμερα για παράδειγμα πέτυχα θέμα σχετικά με τη μείωση του αριθμού των μελισσών στην αμερικανική ήπειρο, καθώς και για το πρόβλημα της κλειτοριδεκτομής και της απαγωγής και στράτευσης παιδιών και εφήβων σε αναπτυσσόμενες χώρες και μετατροπής τους σε δολοφόνους). Καλά βέβαια, γούστα είναι αυτά, σε άλλους αρέσει να βλέπουν 5-6 χαζοχαρούμενους να τραγουδάνε Παντελίδη. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λύστε μου μια απορία: από πού ως πού σχετίζεται η δημοκρατία με τον αριθμού των καναλιών; :confused: Ένας καναλάρχης έχει συχνότητα επειδή έχει ρίξει χρήματα, όχι επειδή εκπροσωπεί κάποια κοινωνική ομάδα. Επίσης, ως ιδιωτική επιχείρηση θα προσπαθήσει να κερδίσει χρήματα (από διαφημίσεις και χορηγούς), να προωθήσει την πολιτική που συμφέρει την ίδια (ή τον καναλάρχη) και όχι να αποτελέσει μέσο διαλόγου και αντικειμενικής κριτικής ή ενημέρωσης.

Το θέμα δεν είναι αυτό καθ εαυτό τα κανάλια. Προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί αν κλείσουν και όλα τα κανάλια, καθώς ούτε τηλεόραση έχω στο σπίτι μου, ούτε πρόκειται να αγοράσω. Το θέμα είναι η στέρηση της ελευθερίας. Έχεις μία ομάδα ανθρώπων που αποκαλούνται κράτος που μπορούν να κλείσουν επιχειρήσεις και να αποτρέψουν άλλες απ' το να ανοίξουν με το έτσι θέλω. Το θέμα είναι θεσμικό και ηθικό. Όπως όταν το παιδί σου κλέβει μια καραμέλα απ'το περίπτερο σε ενοχλεί η πράξη της κλοπής, όχι ότι στέρησε 10 λεπτά από τον περιπτερά.

Nα υποθέσω ότι μέχρι ώρας με την διακαναλική πολυφωνία που έχουμε υπάρχει δημόσιος λόγος και ελεύθερη άποψη; :P Ευχαριστώ, δεν θα πάρω, αν και δεν συμφωνώ ούτε με το υπάρχον τηλεοπτικό καθεστώς

Όχι δεν υπάρχει ούτε πολυφωνία ούτε ορθός και ελεύθερος λόγος, αλλά δεν βλέπω πως ο κρατικός παρεμβατισμός συμβάλλει στην δημιουργία των παραπάνω και όχι στη περαιτέρω υποβάθμισή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
:D

Εγώ θέλω να μείνουν τα Alpha, ΣΚΑΪ και Star σίγουρα. Τώρα για 4ο ίσως κανα MEGA ή ΑΝΤ1 λόγο παλαιότητας.
Τα άλλα πλεόν... Αυτά τουλάχιστον έχουν ωραίες εκπομπές και σήριαλ (και ναι ο Μπογδάνος κάνει ωραία εκπομπή, γιατί τόσο hate. Είναι μπροστά :D ).

Και τούτο. Ο Τσίπρας θέλει να τα κάνει 4. Στην Βόρεια Κορέα είναι 5 -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα δεν είναι αυτό καθ εαυτό τα κανάλια. Προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί αν κλείσουν και όλα τα κανάλια, καθώς ούτε τηλεόραση έχω στο σπίτι μου, ούτε πρόκειται να αγοράσω. Το θέμα είναι η στέρηση της ελευθερίας. Έχεις μία ομάδα ανθρώπων που αποκαλούνται κράτος που μπορούν να κλείσουν επιχειρήσεις και να αποτρέψουν άλλες απ' το να ανοίξουν με το έτσι θέλω. Το θέμα είναι θεσμικό και ηθικό. Όπως όταν το παιδί σου κλέβει μια καραμέλα απ'το περίπτερο σε ενοχλεί η πράξη της κλοπής, όχι ότι στέρησε 10 λεπτά από τον περιπτερά.

Σε όλες τις χώρες του αναπτυγμένου κόσμου οι δημόσιες τηλεοπτικές άδειες είναι περιορισμένες. Τα συνδρομητικά από την άλλη πλευρά, είναι πολυάριθμα, κάτι που ανταποκρίνεται ορθότερα στους νόμους της αγοράς. Ποιος έκλεισε ποιον; Για ποια ελευθερία μιλάς; Έχουμε λάθος εντύπωση ότι οι δημόσιες (κρατικές; ) άδειες ανήκουν σε όλους ή σε όποιον θέλει να ανοίξει κανάλι. Μιλάμε για συγκεκριμένες συχνότητες, δηλαδή συγκεκριμένες εγκαταστάσεις κτλ που η κυβέρνηση εκτιμά ότι τόσες μπορεί να υποστηρίξει και να διαθέσει προς χρήση, έπειτα από διαγωνισμό (ούτως ώστε να είναι προς το συμφέρον του δημοσίου συμφέροντος και να διασφαλιστεί πως το "ενοίκιο" θα καταβάλλεται κανονικά, χωρίς καθυστερήσεις και διακανονισμούς*). Το δημόσιο - η κυβέρνηση όπως θέλεις πες το, δεν είναι υπεύθυνο για οτιδήποτε συμβαίνει. Όποιο κανάλι θεωρεί ότι αδικείται και δεν το συμφέρει, ας γίνει συνδρομητικό, δεν υπάρχει κανένα πλαφόν εκεί.

Τι εννοείς πως είναι θεσμικό και ηθικό; Εδώ εξηγώ για ποιους λόγους θεωρώ πως δεν είναι λάθος. Τι καραμέλες, παιδιά και περίπτερα;

*Για το λόγο αυτό ζητάει φορολογική ενημερότητα κτλ εκείνου που θα υποβάλλει αίτηση για τηλεοπτική άδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε όλες τις χώρες του αναπτυγμένου κόσμου οι δημόσιες τηλεοπτικές άδειες είναι περιορισμένες. Τα συνδρομητικά από την άλλη πλευρά, είναι πολυάριθμα, κάτι που ανταποκρίνεται ορθότερα στους νόμους της αγοράς. Ποιος έκλεισε ποιον; Για ποια ελευθερία μιλάς; Έχουμε λάθος εντύπωση ότι οι δημόσιες (κρατικές; ) άδειες ανήκουν σε όλους ή σε όποιον θέλει να ανοίξει κανάλι. Μιλάμε για συγκεκριμένες συχνότητες, δηλαδή συγκεκριμένες εγκαταστάσεις κτλ που η κυβέρνηση εκτιμά ότι τόσες μπορεί να υποστηρίξει και να διαθέσει προς χρήση, έπειτα από διαγωνισμό (ούτως ώστε να είναι προς το συμφέρον του δημοσίου συμφέροντος και να διασφαλιστεί πως το "ενοίκιο" θα καταβάλλεται κανονικά, χωρίς καθυστερήσεις και διακανονισμούς*). Το δημόσιο - η κυβέρνηση όπως θέλεις πες το, δεν είναι υπεύθυνο για οτιδήποτε συμβαίνει. Όποιο κανάλι θεωρεί ότι αδικείται και δεν το συμφέρει, ας γίνει συνδρομητικό, δεν υπάρχει κανένα πλαφόν εκεί.

Τι εννοείς πως είναι θεσμικό και ηθικό; Εδώ εξηγώ για ποιους λόγους θεωρώ πως δεν είναι λάθος. Τι καραμέλες, παιδιά και περίπτερα;

*Για το λόγο αυτό ζητάει φορολογική ενημερότητα κτλ εκείνου που θα υποβάλλει αίτηση για τηλεοπτική άδεια.

Το ψηφιακό σήμα μπορεί να υποστηρίξει τουλάχιστο 60 συχνότητες αν δεν κάνω λάθος, οπότε δεν είναι θέμα τεχνικών περιορισμών. Το όλο θέμα έγκειται στην διαδικασία της αδειοδότησης. Στο γεγονός πως είτε θες να ανοίξεις κανάλι, είτε φαρμακείο, είτε χασάπικο, πρέπει να πάρεις άδεια από το κράτος. Το κράτος δηλαδή πρέπει να σου επιτρέψει (καν αν θέλει να μην) να εργαστείς όπως και όπου εσύ θέλεις. Αν δεν βλέπεις κάτι μεμπτό σε αυτό, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Παντελώς αδιάφορο νομοσχέδιο. Η κυβέρνηση αυτό που κάνει είναι η αναδιανομή της πίτας των ΜΜΕ ανάμεσα στα επιχειρηματικά συμφέροντα, κρατώντας για την ίδια το ρόλο του διαιτητή. Προσχηματική η αντιπαράθεση με την αντιπολίτευση με την οποία συμφωνούν ότι η τηλεοράση πρέπει να παραμείνει όργανο ενδοκαπιταλιστικών ανταγωνισμών των ολιγαρχιών, με στόχο την εξυπηρέτηση διαφημιστικών συμφερόντων και την χειραγώγηση.
Το δικαίωμα του λαού στην ενημέρωση, την ψυχαγωγία, τον πολιτισμό, τον αθλητισμό, που θα έπρεπε να προάγουν τα ΜΜΕ μπορούν να διασφαλιστούν μόνο όταν οι συχνότητες, τα κανάλια, τα συστήματα τηλεπικοινωνίας γίνουν πραγματικά κοινωνική ιδιοκτησία, που θα λειτουργούν με κριτήριο τις λαϊκές ανάγκες και εργατικό-λαϊκό έλεγχο, στο πλαίσιο ριζικών ανατροπών στο επίπεδο της οικονομίας και της εξουσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ολοι εσεις που λετε "δεν με νοιαζει, δεν βλεπω τηλεοραση", "φτανουν 4 καναλια" και αλλα τετοια ειστε οι ιδιοι που σκιζατε τα ρουχα σας οταν εκλεισε προσωρινα η ΕΡΤ, το φερεφωνο της καθε κυβερνησης, την οποια βλεπατε μια φορα το χρονο στη Γιουροβιζιον. Τοτε υπερασπιζοσασταν την ελευθερια του λογου απο τη "χουντα Σαμαρα", τωρα που ο φασιστας υπουργος θα δωσει καναλακι σε οποιον γουσταρει, ειναι απλα Πεμπτη. Τοτε θα εμενε κοσμος στο δρομο, τωρα στα αρχιδια μας γιατι δεν ειναι ΔΥ. Που ειναι η Αλεξιου και ο "Βασιλακης" να κανουν συναυλιες; Επιλεκτικη ευαισθησια.

Περα απο τους κομμουνιστες που ειναι γνωστο οτι θαυμαζουν ολοκληρωτικα καθεστωτα, ειναι και οι δηθεν δημοκρατες αριστεροι που στην πραγματικοτητα ειναι χειροτεροι. Οι ΚΚΕδες το ξερουμε, θελουν σταλινισμο. Αλλα οι "αριστεροι" κατω απο το μανδυα του δημοκρατη επιθυμουν τη δημιουργια αντιστοιχου καθεστωτος. Τους αρεσει να υπαρχει ο κρατικος ελεγχος αρκει να ειναι αριστερη η κυβερνηση. Αν αλλαξει και ανεβει η δεξια, το καθεστως αυτοματα θα γινει "Χουντα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ναι ενω τωρα που υπαρχουν πολλα καναλια υπαρχει πολυφωνια.Ολα σχεδον μια αποψη υποστηριζουν.Επισης τα περισσοτερα καναλια εκτος απο τις ειδησεις δεν εχουν τπτ που να προσεγγιζει τον τηλεθεατη(πχ ντοκιμαντερ,μορφοτικες εκμπομπες και αλλα).Τζαμπα οι φοροι που πληρωνει ο ελληνικος λαος και πηγαινουν εκει στα ιδιωτικα καναλια και δεν βαζει καλες εκμπομπες ουτε καν καλες σειρες οπως εβαζαν παλιοτερα(πχ δεκα λεπτα κυρυγμα,σαβατογεννημενες .κωνσταντνου και ελενης,δυο ξενοι και αλλες σειρες που μπορει να μην ηταν οτι καλυτερο αλλα τουλαχιστον προσφεραν ψυχαγωγια).Τωρα τα καναλια εχουν γεμισει επαναληψεις απο πολλες εκμπομπες και σειρες.Τελος οσον αφορα στην ερτ αποφασιζει διακοματικη επιτροπη για το προγραμμα της.Τεσερα καναλια πρεπει να υπαρχουν ετσι ειναι το σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ναι ενω τωρα που υπαρχουν πολλα καναλια υπαρχει πολυφωνια.Ολα σχεδον μια αποψη υποστηριζουν.Επισης τα περισσοτερα καναλια εκτος απο τις ειδησεις δεν εχουν τπτ που να προσεγγιζει τον τηλεθεατη(πχ ντοκιμαντερ,μορφοτικες εκμπομπες και αλλα).Τζαμπα οι φοροι που πληρωνει ο ελληνικος λαος και πηγαινουν εκει στα ιδιωτικα καναλια και δεν βαζει καλες εκμπομπες ουτε καν καλες σειρες οπως εβαζαν παλιοτερα(πχ δεκα λεπτα κυρυγμα,σαβατογεννημενες .κωνσταντνου και ελενης,δυο ξενοι και αλλες σειρες που μπορει να μην ηταν οτι καλυτερο αλλα τουλαχιστον προσφεραν ψυχαγωγια).Τωρα τα καναλια εχουν γεμισει επαναληψεις απο πολλες εκμπομπες και σειρες.Τελος οσον αφορα στην ερτ αποφασιζει διακοματικη επιτροπη για το προγραμμα της.Τεσερα καναλια πρεπει να υπαρχουν ετσι ειναι το σωστο

Το τι όντως λένε μου είναι (και θα έπρεπε σε όλους να είναι) αδιάφορο. Το θέμα είναι ότι ο καθένας πρέπει να μπορεί να λέει ότι θέλει, όπου θέλει, χωρίς μία καταπιεστική αριστεροχούντα να πρέπει να του το επιτρέψει με άδεια. Ας στηρίζουν όποια άποψη θέλουν, δεν αναγκάζουν κανέναν να την ακούσει. Αν όντως οι επαναλήψεις δεν αρέσουν στον κόσμο, θα σταματήσει να βλέπει τα συγκεκριμένα κανάλια και έτσι θα χάσουν τα έσοδα από τις διαφημίσεις, και αν δεν μπορούν να συντηρηθούν θα κλείσουν.

Πρέπει να μπορούν να υπάρχουν άπειρα κανάλια, γιατί δεν υπάρχει κανένας τεχνικός λόγος που να το αποτρέπει, μόνο οι φασιστικές φαντασιώσεις του αλέκου. Αν θέλω εγώ να αγοράσω έναν πομπό και να ανοίξω κανάλι που δείχνει 24/7 το γρασίδι στον κήπο μου να μεγαλώνει, πρέπει να είμαι ελεύθερος να το κάνω.

Και μου αρέσει που μετά μιλάμε για ελευθερία λόγου. Ωραία η 'δημοκρατία' σας: ελευθερίες μόνο σε όποιους μας αρέσουν, όσοι μας ενοχλούν να φιμωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Το τι όντως λένε μου είναι (και θα έπρεπε σε όλους να είναι) αδιάφορο. Το θέμα είναι ότι ο καθένας πρέπει να μπορεί να λέει ότι θέλει, όπου θέλει, χωρίς μία καταπιεστική αριστεροχούντα να πρέπει να του το επιτρέψει με άδεια. Ας στηρίζουν όποια άποψη θέλουν, δεν αναγκάζουν κανέναν να την ακούσει. Αν όντως οι επαναλήψεις δεν αρέσουν στον κόσμο, θα σταματήσει να βλέπει τα συγκεκριμένα κανάλια και έτσι θα χάσουν τα έσοδα από τις διαφημίσεις, και αν δεν μπορούν να συντηρηθούν θα κλείσουν.

Πρέπει να μπορούν να υπάρχουν άπειρα κανάλια, γιατί δεν υπάρχει κανένας τεχνικός λόγος που να το αποτρέπει, μόνο οι φασιστικές φαντασιώσεις του αλέκου. Αν θέλω εγώ να αγοράσω έναν πομπό και να ανοίξω κανάλι που δείχνει 24/7 το γρασίδι στον κήπο μου να μεγαλώνει, πρέπει να είμαι ελεύθερος να το κάνω.

Και μου αρέσει που μετά μιλάμε για ελευθερία λόγου. Ωραία η 'δημοκρατία' σας: ελευθερίες μόνο σε όποιους μας αρέσουν, όσοι μας ενοχλούν να φιμωθούν.

EMEIΣ της κυβερνησης θα κλεισουμε ολους τους σταθμους και τα μμε που πανε εναντιον στην κυβερνηση.Θα σας κλεισουμε βρε ρεμαλιααααααααα.Παντως καλυτερη ειναι η δημοκρατια μας απο την δημοκρατια του αντωνη του σαμαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πρέπει να μπορούν να υπάρχουν άπειρα κανάλια, γιατί δεν υπάρχει κανένας τεχνικός λόγος που να το αποτρέπει, μόνο οι φασιστικές φαντασιώσεις του αλέκου. Αν θέλω εγώ να αγοράσω έναν πομπό και να ανοίξω κανάλι που δείχνει 24/7 το γρασίδι στον κήπο μου να μεγαλώνει, πρέπει να είμαι ελεύθερος να το κάνω.
Πληροφορούμαι ότι από τεχνικής άποψης χωράνε 48 κανάλια (όχι HD) στο φάσμα που είναι διαθέσιμο στον ελληνικό χώρο. Κανονικά τόσες θα έπρεπε να είναι και οι άδειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Το "καμπανάκι" χτυπάει για τον ΣΚΑΪ περισσότερο από τα υπόλοιπα κανάλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο αριθμός των αδειών αν κατάλαβα καλά ορίζεται έπειτα από έρευνα σχετικά με τα δημοσιονομικά της κάθε χώρας, τον πληθυσμό κλπ. Αν ισχύει αυτο που λένε πως άλλες χώρες όπως η Πορτογαλία και η Τσεχία έχουν επίσης 4 άδειες δε μου ακούγεται παράλογο.

Τώρα το ότι φτάσαμε στο 2016 να μιλάμε για κατι που έπρεπε να χε γίνει 30 χρόνια πριν με αποτέλεσμα πλέον ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει και να βάζει και τους εργαζόμενους μπροστά απειλώντας με απολύσεις ε οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Έχει πλάκα πάντως που πολλοί εκφράζουν στήριξη στα κανάλια με τόσο σθένος και στην "ελευθερία του λόγου" και την "ψυχαγωγία κατ' όπως μου αρέσει". Χωρις αμφιβολία είναι σχεδον οργουελικό να μην δίνει το κράτος άδειες σε πανω από 4 κανάλια, αλλά δεν είδα να γίνεται τόση συζήτηση μετά από απανωτές περικοπές στην δημόσια υγεία και παιδεία. Μάλλον μας ενδιαφερει περισσότερο να χαζεύουμε την Τσιμτσιλή παρά να υπάρχει πλήρης κάλυψη των αναγκών όλων των ελλήνων σε περίθαλψη και μόρφωση. :hmm:
Ανεξαρτητα, το κλείσιμο των τηλεοπτικών καναλιών (όποια και αν είναι αυτά), πλήττει πρώτα απ' όλα τους εργαζομένους και δεν αναφέρομαι στους δημοσιογραφίσκους και τους πανελίστες που άγονται και φέρονται από Κοντομηνά, Πόμπολα και Κυριακού. Αυτοί που θα πληγουν είναι όλοι οι παρατρεχάμενοι, από τους φροντιστές, τους ηχολήπτες και τους καμερα-μεν μεχρι τον ανθρωπο που δουλευει στο κυλικείο του σταθμού και την ξανθιά μοντέλα που πλαισιώνει τα πρωινάδικα για 3 και 60.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πιστεύω ότι οι άδειες θα δοθούν σε άλφα, αντ1, σταρ και εάν δεν δοθεί σε αυτόν τον Τούρκο καναλάρχη, λογικά θα δοθεί στο σκάι (εάν και το σκάι κανονικά πρέπει να έχει περισσότερες πιθανότητες από τον αντ1, λόγω των λιγότερων οφειλών που έχει προς το δημόσιο). Βέβαια, δεν ξέρω εάν η επιλογή καναλιών γίνεται με κομματικά κριτήρια. Αυτό το λέω γιατί το σκαι ασκεί ξεκάθαρη δημαγωγία υπέρ της νδ). Το mega (το οποίο επίσης δεν έχει διστάσει πολλές φορές να εξαπολύσει τα πυρά του κατά του σύριζα) πιστεύω ότι έχει τις πιο λίγες πιθανότητες, καθώς νομίζω ότι συ τοις άλλοις χρωστά τα περισσότερα στο δημόσιο και ως εκ τούτου βρίσκεται σε πιο δυσμενή θέση.
Κατά τη γνώμη μου η κίνηση αυτή είναι απαράδεκτη από πλευράς του σύριζα. Δείχνει πλήρη απαξίωση του συντάγματος και συνιστά συνταγματική εκτροπή, αφού το άρθρο 15 παρ.2 ορίζει με σαφήνεια ότι τέτοιου είδους αρμοδιότητες υπάγονται στο ΕΣΡ. Δεν λέω πως καλώς πράττει το ΕΣΡ, αλλά δεν σημαίνει ότι η στάση που κρατά το ΕΣΡ, αυτομάτως νομιμοποιεί την κυβέρνηση να διατάζει ποιο κανάλι θα μείνει ανοικτό και ποιο θα κλείσει μόνο και μόνο για να εξυπηρετήσει δικά της συμφέροντα. Κανονικά θα πρέπει πρώτα να αποφανθεί το Συμβούλιο της Επικρατείας γι' αυτό πριν προχωρήσει η κυβέρνηση, εάν βέβαια σέβεται τη διάκριση των εξουσιών (όχι δλδ πως οι προηγούμενες τη σέβονταν, αλλά λέμε τώρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και αν δεν μπορούν να συντηρηθούν θα κλείσουν

Τα κανάλια έχουν φαλιρίσει και καθυστερούν πληρωμές εδώ και καιρό, κρατιούνται στη ζωή από ανεξέλεγκτες δανειοδοτήσεις τραπεζών, διαιωνίζοντας έτσι το σύστημα διαφθοράς.

Μου είναι αδιάφορο εάν θα είναι 4 ή 14 ή 44 οι άδειες. Μπορούν να ανταπεξέλθουν ή θα αφήσουν και άλλα χρέη στο δημόσιο, δε θα πληρώνουν εργαζόμενους και θα εκβιάζουν με κλείσιμο; Όπως είπα παραπάνω 2-3 φορές, ας γίνουν συνδρομητικά για να μην έχουν και πάρε δώσε με το κράτος, να είναι πιο ελεύθερα. Εφόσον η εκπομπή ενός καναλιού γίνεται σε δημόσια κλίμακα, αυτόματα πρέπει να ελέγχεται ως προς τη βιωσιμότητά* του, εννοείται ΟΧΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ. Για το λόγο αυτό έχει σημαντική θέση στη συζήτηση το ΕΣΡ, το οποίο με ευθύνη της ΝΔ δεν έχει συσταθεί ακόμα.

*Ακόμα κι αν το ίδιο το κανάλι δεν είναι βιώσιμο, ο ιδιοκτήτης να είναι σε θέση να πληρώσει εκείνα που πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Με λίγα λόγια..θα αναγκάσουν τον κόσμο να βάλει δορυφορική or what?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Αυτοί που έσχιζαν τα ιμάτιά τους για να μην κλείσει η ερτ και απολυθούν τα τσιράκια του ΣΥΡΙΖΑ, είναι οι ίδιοι που τώρα τάσσονται υπέρ των απολύσεων στα ιδιωτικά κανάλια με το επικείμενο κλείσιμο τους. Ήθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με λίγα λόγια..θα αναγκάσουν τον κόσμο να βάλει δορυφορική or what?

Για τα αθλητικά γεγονότα που είναι μόνο σε συνδρομητικά κανάλια, δεν είπε κανένας τίποτα. :P
Αυτό δε σημαίνει ελεύθερη αγορά; Πουλάει κάποιος ένα (τηλεοπτικό) προϊόν, κι αν είναι καλό το αγοράζουν, αν όχι δεν το αγοράζουν. Έστω ότι αυτό γίνεται από την τηλεθέαση και τις διαφημίσεις, όμως έχουν αυτή τη δυνατότητα εκπομπής μέσω αδειών που παίρνουν από το κράτος. Προφανώς, αυτές τις άδειες οφείλουν να τις πληρώνουν.

Ο αναρχοκαπιταλισμός που ασπάζεστε όσοι λέτε να μην υπάρχουν άδειες ούτε για περίπτερο είναι μια γελοιότητα, μια ζούγκλα, ξεφεύγει από τους κανόνες της οργανωμένης κοινωνίας.

Το λιγότερο αστείο είναι το "κλείσιμο ιδιωτικών=κλείσιμο ΕΡΤ". Άλλοι μιλάνε με επιχειρήματα και άλλοι με συνθήματα. Fair. Τα περισσότερα ιδιωτικά (εκτός από ΣΚΑΙ και Alpha) πρακτικά έχουν πτωχεύσει και δεν το ξέρουν. Χρωστούν παντού, σε εργαζόμενους, ασφαλιστικές εισφορές κτλ. Η τωρινή κυβέρνηση δεν έχει κάποια ευθύνη για αυτό, είναι κάτι που συμβαίνει εδώ και χρόνια. Εάν δε με πιστεύετε, google it για συγκεκριμένα τεκμήρια. Το ότι συνεχίζουν να λειτουργούν με τέτοια χρέη αποτελεί μυστήριο. Δε νομίζω άλλη επιχείριση να άντεχε τόσο πολύ χωρίς εγγυήσεις (να είναι καλά τα θαλασσοδάνεια).

Edit: Πάρτε και wikileaks: Πρεσβεία ΗΠΑ: Έλληνες μεγιστάνες έχουν ζημιογόνα ΜΜΕ για να ασκούν επιρροή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top