Σοβιετικοί επιστήμονες - Φυγή προς άλλες χώρες;

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δεν ξερω αν το θεμα ειναι ακρως πολιτικο - κοινωνικο και επομενως εντασσεται στο "Πολιτική - Κοινωνικά θέματα", ή αν ειναι πιο πολυ ιστορικο οποτε αρμοζει στο "Φιλοσοφία, Θεολογία και Ιστορία". Μου φανηκε πιο καταλληλο εδω.

Οπως και να χει, αυτο που μ' εκανε να δημιουργησω το θεμα ειναι η διαφωνια ενος φιλου μου ως προς το αν υπηρξε πραγματι ή οχι, φυγη Σοβιετικων επιστημονων προς αλλες χωρες (κατα κυριο λογο τις ΗΠΑ) κατα τη διαρκεια του "Ψυχρου Πολεμου". Εψαξα στο google, αλλα δεν βρηκα ουτε καποιο αρθρο με ονοματα αυτων που μπορει να το ειχαν κανει, ουτε καποιο το οποιο να το αποκαλει μυθο.

Θα μπορουσε καποιος να παραθεσει τεκμηριωμενα την αποψη του πανω στο ερωτημα ("τεκμηριωμενα" = με πηγες/ ονοματα, κτλ); :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Είναι δύσκολο νομίζω έτσι και αλλιώς να βρεις καταγεγραμμένους επιστήμονες γιατί απλά οι περισσότεροι -νομίζω- δεν είχαν καν το δικαίωμα/ευκαιρία να φύγουν από την χώρα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
αφου υπηρχε ο ψυχρος πολεμος λογικο μου ακουγετε οτι δεν μπορουσαν να φυγουν απο την χωρα τους. παντος η σοβιετικη ενωση στο θεμα της επιστημης εκανε καποια πραγματα οπως στην διαστημικη τεχνολογια .

Ωραιο θεματακι θα προσπαθησω να ενημερωθω και αμα ειναι θα επανελθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Είναι δύσκολο νομίζω έτσι και αλλιώς να βρεις καταγεγραμμένους επιστήμονες γιατί απλά οι περισσότερο -νομίζω- δεν είχαν καν το δικαίωμα/ευκαιρία να φύγουν από την χώρα τους.

Ε νομιζω οτι αν τελικα οντως κατεληγαν στις ΗΠΑ, τοτε προφανως δεν θα ειχαν προβλημα να αποκαλυφθουν αφου θα ειχαν την ελευθερια τους, ασε που προφανως οντας πλεον στις ΗΠΑ θα δουλευαν σε οργανισμους, πανεπιστημια, κτλ, αρα το ονομα τους θα γινονταν γνωστο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Συνήθως καλλιτέχνες την έκαναν για άλλες χώρες (π.χ. Ταρκόφσκι) επειδή δεν συμβάδιζαν με τις απόψεις του κόμματος. Οι επιστήμονες σπάνια έφευγαν, τουλάχιστον δεν μου έρχεται εμένα κάποιος στο μυαλό. Νομίζω αρκετοί έφυγαν μετά τη πτώση της ΕΣΣΔ για να αποφύγουν τη φτώχεια (1991-) όχι στη διάρκεια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top