Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,990 μέλη και 2,479,303 μηνύματα σε 78,971 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 421 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

fretoe

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

O fretoe έγραψε: στις 17:42, 13-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Η επιστήμη έχει δώσει τη λύση και σε αυτό το πρόβλημα. Ο μαθηματικός τύπος για την επιλογή συντρόφου όσων αφορά την ηλικία είναι ο εξής. y = x/2 + 7 όπου y η ηλικία του κορασίου και x του ανδρός. Ενδεικτικές τιμές που προκύπτουν από την εφαρμογή του παραπάνω τύπου.

Για x = 15 y = 14,5
x = 18 y = 16
x = 22 y = 18
x = 30 y = 22
x = 40 y = 27
x = 50 y = 32
x = 60 y = 37
x = 80 y = 47

Όπως βλέπουμε με ένα απλό παράδειγμα, ο παραπάνω τύπος μας δίνει αρκετά ρεαλιστικά αποτελέσματα. Επίσης αξίζει να σημειωθεί πως ο τύπος αυτός παρέχει κοινωνικά αποδεκτά αποτελέσματα. Μπορούμε φυσικά στην πραγματικότητα να παραβιάσουμε τον συγκεκριμένο τύπο αλλά αυτό θα έχει βαρύτατες κοινωνικές επιπτώσεις, όπως χλευαστικά σχόλια, ύπουλα γελάκια, αμήχανα βλέμματα, διευκρινιστικές ερωτήσεις του τύπου "τι του βρήκε του κωλόγερου κορίτσι σαν τα κρύα τα νερά", αλλά και διαπιστώσεις γεμάτες αναστεναγμούς όπως "αααρε τι κάνει το χρήμα".

Φυσικά ισχύει ο περιορισμός x >= y

Εγώ τον ήξερα ως ανισότητα.
Δηλαδή y >= x / 2 + 7.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,658 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 20:33, 13-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από fretoe
Εγώ τον ήξερα ως ανισότητα.
Δηλαδή y >= x / 2 + 7.

Ισχύει.
Παράθεση

Stitchpunk (Eternal Sunshine)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

H Stitchpunk έγραψε: στις 23:50, 13-11-18:

Έχουμε και λέμε, εγώ είμαι 30, ο φίλος μου 32. Σύμφωνα με τον μαθηματικό τύπο, εγώ θα έπρεπε να είμαι με κάποιον 46 κι αυτός με κάποια 23. Κοίτα να δεις! Ακριβώς τα διπλά! Η αλήθεια εσύ που το βλέπεις εισοδηματικά, έχεις απόλυτο δίκιο, να τα λέμε κι αυτά. Πόσο είσαι εσύ? 29? Δλδ η κοπέλα σου θα είναι 21,5? Να σου πω, καλύτερα να την βρεις ακόμη μικρότερη γιατί η 21,5 του χρόνου θα τελειώσει σπουδές κ μπορεί να θέλει άλλα μετά. Δεν είναι να παίζουμε με αυτά. Να τον αλλάξουμε τον τύπο, να τον κάνουμε y=x/4 +7. Και φυσικά τετοια φοβερή επιστημονική ανακάλυψη, δεν γίνεται να μένει χωρίς όνομα. Να τον πούμε θεώρημα ονειροπαρμένου μπακουρίου που ονειρεύεται να φτάσει τα 50 για να του κάτσει το πιπίνι. (Δέχομαι εναλλακτικές προτάσεις για τον τίτλο, να κάνουμε κ δημοψήφισμα στην ανάγκη, δεν ξέρω κ πως γράφεται το πιπίνι)

Disclaimer: το παραπάνω και οι απόψεις που εκφράζονται είναι για λόγους ψυχαγωγίας
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stitchpunk : 14-11-18 στις 00:10.
4
Παράθεση

SkyBlu

Δραστήριο Μέλος

H SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H SkyBlu έγραψε: στις 00:22, 14-11-18:

XAXAXAXA

Αμ εμένα που δεν ισχύει ούτε καν ο βασικός κανόνας, ντροπή.
1
Παράθεση

fretoe

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

O fretoe έγραψε: στις 00:23, 14-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Stitchpunk
Έχουμε και λέμε, εγώ είμαι 30, ο φίλος μου 32. Σύμφωνα με τον μαθηματικό τύπο, εγώ θα έπρεπε να είμαι με κάποιον 46 κι αυτός με κάποια 23. Κοίτα να δεις! Ακριβώς τα διπλά! Η αλήθεια εσύ που το βλέπεις εισοδηματικά, έχεις απόλυτο δίκιο, να τα λέμε κι αυτά. Πόσο είσαι εσύ? 29? Δλδ η κοπέλα σου θα είναι 21,5? Να σου πω, καλύτερα να την βρεις ακόμη μικρότερη γιατί η 21,5 του χρόνου θα τελειώσει σπουδές κ μπορεί να θέλει άλλα μετά. Δεν είναι να παίζουμε με αυτά. Να τον αλλάξουμε τον τύπο, να τον κάνουμε y=x/4 +7. Και φυσικά τετοια φοβερή επιστημονική ανακάλυψη, δεν γίνεται να μένει χωρίς όνομα. Να τον πούμε θεώρημα ονειροπαρμένου μπακουρίου που ονειρεύεται να φτάσει τα 50 για να του κάτσει το πιπίνι. (Δέχομαι εναλλακτικές προτάσεις για τον τίτλο, να κάνουμε κ δημοψήφισμα στην ανάγκη, δεν ξέρω κ πως γράφεται το πιπίνι)

Disclaimer: το παραπάνω και οι απόψεις που εκφράζονται είναι για λόγους ψυχαγωγίας
Καλά προφανώς και ο χάκερ πλάκα έκανε.
Αυτός ο τύπος είναι αρκέτα γνωστός—κυκλοφορεί σαν αστείο μεταξύ αντρών.
2
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

H Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

H Stitchpunk έγραψε: στις 00:33, 14-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από fretoe
Καλά προφανώς και ο χάκερ πλάκα έκανε.
Κάτι κατάλαβα! Ναι μωρέ, κι εγώ πιο πολύ αστειευόμενη απάντησα. Αν θεωρούσα ότι θα τα πάρει στα σοβαρά, δεν θα απαντούσα, δεν είναι να τα βάζεις με χάκερ!
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,658 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 23:58, 14-11-18:

Μπορείς μέχρι κάποιον 46. Ο τύπος δίνει το ελάχιστο όπως είπα. Εντάξει δεν έχω θέμα να μου τη λες αλλά να καταλαβαίνεις πρώτα. Το άλλο δε το κατάλαβα γιατί να περιμένεις τα 50 για να σου κάτσουν τα πιπίνια? Καλά κι αυτός ο φίλος σου με 30 έμπλεξε? Δεν έχει καθόλου περιθώριο, τι σκεφτόταν?
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,063 μηνύματα.

O Devil !!! έγραψε: στις 00:49, 15-11-18:

Μπορείς μέχρι κάποιον 46. Ο τύπος δίνει το ελάχιστο όπως είπα. Εντάξει δεν έχω θέμα να μου τη λες αλλά να καταλαβαίνεις πρώτα. Το άλλο δε το κατάλαβα γιατί να περιμένεις τα 50 για να σου κάτσουν τα πιπίνια? Καλά κι αυτός ο φίλος σου με 30 έμπλεξε? Δεν έχει καθόλου περιθώριο, τι σκεφτόταν?

χάκερ με τους μαθηματικους τύπους φιλε .... δεν γ@@@μησε κανεις
4
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε: στις 15:09, 15-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Devil
χάκερ με τους μαθηματικους τύπους φιλε .... δεν γ@@@μησε κανεις

Δεν ξέρω για τον κανείς, εγώ πάντως έχω μεγάλη πέραση και στα τρία κορίτσια του μαθηματικού.
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 15:16, 15-11-18:

Δεν ξέρω για τον κανείς, εγώ πάντως έχω μεγάλη πέραση και στα τρία κορίτσια του μαθηματικού.

Τοτε διάλεξε αυτην που σου αρέσει περισσοτερο και πες της να κεράσεις αυριο βράδυ ένα ποτάκι στο κέντρο έχει κατι ωραια μπαράκια.
Α βλεπω Θεσσαλονικη εισαι, ε και εκει ειναι ωραια. Αλλα δεν ξερω να σου προτεινω σε ποιο να πάς.
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

H Stitchpunk έγραψε: στις 18:27, 15-11-18:

Αλήθεια τώρα? Ωραία.
Με συγχωρείς, αλλά παρέθεσες έναν κανόνα και τις εξαιρέσεις του να ισχύουν για ακόμη μεγαλύτερη απόκλιση. Ο κανόνας που έθεσες ήταν ισότητα. Η μόνη ανισοϊσότητα που παρέθεσες ήταν αυτή στο τέλος, η οποία προκύπτει εύκολα από την ισότητα που έθεσες με την ισότητα να ισχύει μόνο για x=y=14. Δεν θα μπορούσα να έχω καταλάβει τι θα ήθελες να είχες πει. (Μα αλήθεια τώρα, το πήρες στα σοβαρά?) Αν ήθελες να είχες πει την ανίσωση που παρέθεσε ο φίλος πιο κάτω, είναι ναι μεν πιο γενικευμένη, αλλά όχι αρκετά για να καλύψει επαρκώς το σύνολο, κι επιπλέον με μια μικρή επαλήθευση ο Μ.Ο δεν αντικατοπτρίζει τον πραγματικό Μ.Ο. Με λίγα λόγια σε μια στατιστική έρευνα θα ήταν άχρηστος ο τύπος.
Συμπέρασμα 1ο. Αυτο που είπε ο δέβιλ
Συμπέρασμα 2ο. Όλο και κάτι θα μου βρήκε ο σύντροφός μου.
Συμπέρασμα 3ο. Δεν μπορείς με μαθηματικά να προβλέψεις επαρκώς τη συμπεριφορά των ανθρώπων. Τώρα που το σκέφτομαι, κάποιοι νόμοι της φυσικής περιγράφουν καλά την ανθρώπινη συμπεριφορά αλλά κι αυτό μόνο επιδερμικά γιατί αν εμβαθύνεις θα δεις ότι η ανθρώπινη συμπεριφορά παραβιάζει τον νευτώνιο τούτο κόσμο. Χμ. Τροφή για σκέψη!
Παρατηρήσεις: οι κοπέλες στο μαθηματικό παραβιάζουν κι αυτές βασικές αρχές αφού βγαίνουν μαζί σου, το οποίο ενισχύει την άποψη πως με μαθηματικά/φυσική δεν περιγράφεις τις σχέσεις επαρκώς.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stitchpunk : 15-11-18 στις 18:38. Αιτία: Ορθογραφικό
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 18:43, 15-11-18:

hacker θα πάρεις καμια τηλέφωνο απο αυτες που λές να βγειτε ή θα το ριξεις στη φιλοσοφια ;
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε: στις 18:56, 15-11-18:

Αλήθεια τώρα? Ωραία.
Με συγχωρείς, αλλά παρέθεσες έναν κανόνα και τις εξαιρέσεις του να ισχύουν για ακόμη μεγαλύτερη απόκλιση. Ο κανόνας που έθεσες ήταν ισότητα. Η μόνη ανισοϊσότητα που παρέθεσες ήταν αυτή στο τέλος, η οποία προκύπτει εύκολα από την ισότητα που έθεσες με την ισότητα να ισχύει μόνο για x=y=14. Δεν θα μπορούσα να έχω καταλάβει τι θα ήθελες να είχες πει. (Μα αλήθεια τώρα, το πήρες στα σοβαρά?) Αν ήθελες να είχες πει την ανίσωση που παρέθεσε ο φίλος πιο κάτω, είναι ναι μεν πιο γενικευμένη, αλλά όχι αρκετά για να καλύψει επαρκώς το σύνολο, κι επιπλέον με μια μικρή επαλήθευση ο Μ.Ο δεν αντικατοπτρίζει τον πραγματικό Μ.Ο. Με λίγα λόγια σε μια στατιστική έρευνα θα ήταν άχρηστος ο τύπος.
Δίκιο έχεις, μόλις είδα ότι ξέχασα να γράψω τη λέξη ελάχιστο. Ήθελα να γράψω "y η ελάχιστη ηλικία του κορασίου". Οπότε ανακαλώ τις κατηγορίες που πρόσαψα και ζητώ ταπεινά συγνώμη.

Συμπέρασμα 3ο. Δεν μπορείς με μαθηματικά να προβλέψεις επαρκώς τη συμπεριφορά των ανθρώπων. Τώρα που το σκέφτομαι, κάποιοι νόμοι της φυσικής περιγράφουν καλά την ανθρώπινη συμπεριφορά αλλά κι αυτό μόνο επιδερμικά γιατί αν εμβαθύνεις θα δεις ότι η ανθρώπινη συμπεριφορά παραβιάζει τον νευτώνιο τούτο κόσμο. Χμ. Τροφή για σκέψη!
Ο κόσμος μας δεν είναι Νευτώνιος, είναι Αινστάινιος, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως οι νόμοι του Νεύτωνα είναι άχρηστοι και πως δεν δίνουν πολύ καλά αποτελέσματα με την κατάλληλη χρήση. Τροφή για σκέψη!

Παρατηρήσεις: οι κοπέλες στο μαθηματικό παραβιάζουν κι αυτές βασικές αρχές αφού βγαίνουν μαζί σου, το οποίο ενισχύει την άποψη πως με μαθηματικά/φυσική δεν περιγράφεις τις σχέσεις επαρκώς.
Ατέρμονη ηλιαχτίδα σε έχω συμπαθήσει ήδη

Αρχική Δημοσίευση από Devil
hacker θα πάρεις καμια τηλέφωνο απο αυτες που λές να βγειτε ή θα το ριξεις στη φιλοσοφια ;

Devil έξω είμαι αυτή τη στιγμή με μία από κείνες. Να ξέρεις όμως ότι πλέον τα νεαρά κορίτσια επικοινωνούν μέσω texting, το τηλέφωνο είναι πολύ 90ς. Στο λέω γιατί σύμφωνα με τον τύπο κι εσύ χτυπάς άνετα κάτω των 25.
2
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 19:09, 15-11-18:

Eγω γενικά κτυπάω άνετα οτι θέλω αλλα οχι απο τον τύπο σου. Ειμαι απο μονος μου τύπος και τα καταφέρνω
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

H Stitchpunk έγραψε: στις 19:16, 15-11-18:

Συμφωνούμε! "Απέχουμε πολύ από την δυνατότητα να γνωρίζουμε όλους τους Νόμους της Φύσης και τους διάφορους τρόπους δράσης τους.
Είναι λοιπόν από φιλοσοφικής πλευράς γελοίο,να αρνούμεθα
την ύπαρξη φαινομένων μόνο και μόνο επειδή δεν μπορούμε να τα
εξηγήσουμε με τις σημερινές μας γνώσεις"
Καλά να περάσεις!
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,872 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε: στις 20:41, 15-11-18:

Καμιά φορά ξέρετε τι σκέφτομαι; Είναι μεν φυσιολογικό, αλλά το λες και τρομαχτικό.
Είσαι 16, σου αρέσουν 18-20χρονοι.
Είσαι 20, οι 25 χρονοι.
Και πλέον όσο μεγαλώνω βλέπω αυτός ο μέσος όρος ηλικίας ανεβαίνει, δλδ μπορεί να θεωρήσω πιο ελκυστικό έναν 35αρη από έναν 25άρη.
I dont know,,,,, οπότε μπορώ να δώσω ένα λόγο παραπάνω σε όσες επιλέγουν κάποιον 10 χρόνια μεγαλύτερο. Πλέον δεν είναι η ωραία μούρη, είναι το κύρος και η ασφάλεια ενός πιο ώριμου άντρα. Οι εμπειρίες ζωής, οι γνώσεις κτλ κτλ κτλ

(όχι δεν μου έχει τύχει, απλά πιστεύω αν ήμουν σε φάση στα 26-27, θα ήταν πιο κοντά στην αισθητική μου τέτοιες ηλικίες. Χμχμχμχμ ενώ παλιά ήμουν πιο απόλυτη , ένιωθα ίσως πιο κοριτσάκι και δε θα μου ταίριαζαν μεγαλύτεροι άντρες.)

Καλά κάτι τέτοιες πέμπτες με πιάνουν τα φιλοσοφικά μου.
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 22:01, 15-11-18:

Αυτο ειναι το πλεονεκτημα του άντρα οτι ακομα και στα 45 μπορει να κτυπησει 35αρα! Ακομα και 30αρα. Ειδικα αμα γυμναζεται και προσέχει τον εαυτο του κτυπάει για πλάκα μικροτερη. Για αυτο λεμε στους γνωστους μας να σηκωθουν απο τον ρημαδοκαναπε και να αρχισουν να τρωνε πιο ψαγμενα για να μην καταντησουν χαλβάδες του καναπέ και μπουχέσηδες. Το κτυπάει πάντα σε εισαγωγικα γιατι δεν ειμαστε και βιαιοι με τις κυριες :o

Πέρα απο τη πλάκα τωρα βλέπω κάτι παλικαράκια .... και ειναι σαν ζελέδες στα 30 και τα 35 τους. Ντροπή να έχουν αφησει έτσι τον εαυτο τους. Στα 50 πως θα ειναι; Πρέπει να ειμαστε ανα πάσα στιγμή μάχιμοι. Σε ολα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : 15-11-18 στις 22:07.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος