Ενήλικα "παιδιά" και ανεξαρτησία από την οικογένεια

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πιστεύω πως ένα 70% των νεαρών αποκτούν ανεξαρτησία από το σπίτι όταν πάνε φοιτητές.
False. Δεν είσαι ανεξάρτητος όταν είσαι φοιτητής, αλλά σου βάζουν λεφτά για νοίκι, ρεύμα, νερό, Internet, έξοδα. Ανεξάρτητος είσαι όταν πληρώνεις τα πάντα ΜΟΝΟΣ σου.

Δηλαδή εφόσον δεν έχω δουλειά και δεν μπορώ να βρω δουλειά αφού σπουδάζω, πως μπορώ να βγάλω κάποια βασικά χρήματα (200-300 ευρώ) ώστε να μην ζητάω από τους γονείς μου λεφτά;
Απλό, δεν θα βγάλεις. :P
Με 200-300€ δεν βγαίνει ο μήνας, απλά. Εκτός αν έχεις σκοπό απλά να επιβιώνεις, αλλά όχι να ζήσεις.

Internet και πώς να βγάζεις απ' το σπίτι είναι απλά τρίχες κατσαρές, αν θες *σταθερό* εισόδημα. Βγες και όργωσε τον Βόλο για αρχή να ψάξεις για δουλειά. Ή, αφού θες να φύγεις απ' το σπίτι, δοκίμασε και την Αθήνα, αν μη τι άλλο έχει παραπάνω ευκαιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Με 200-300€ δεν βγαίνει ο μήνας, απλά. Εκτός αν έχεις σκοπό απλά να επιβιώνεις, αλλά όχι να ζήσεις.
Well, false. Αν έχεις 300€ για προσωπικά έξοδα άντε να ζορίζεσαι την τελευταία εβδομάδα του μήνα και πάλι ίσως όχι. Εξαρτάται πάντα από την πόλη που ζεις, αλλά έχω συμφοιτητές που τη βγάζουν μια χαρά με τόσα για τα δικά τους έξοδα (μαζί και ό,τι χαλάνε για το σπίτι τους και το φαγητό - έξοδα που κάποιος δεν έχει αν ζει στο σπίτι του). Αν κατάλαβα καλά, ο shark γι' αυτά τα έξοδα μιλάει ώστε να μη ζητάει από τους γονείς του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
για να ζει καποιος σε δικο του σπιτι μαλλον θελει το μηνα 600 με δεδομενο οτι συγκατοικει
και βεβαια οπως λεει και η bastet παιζει και η πολη
συνηθως σε μια μικρη πολη ξοδευει κανεις λιγοτερα
και βρησκει πιο χαμηλα νοικια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά, ο shark γι' αυτά τα έξοδα μιλάει ώστε να μη ζητάει από τους γονείς του.

Αυτο ομως δεν ειναι ανεξαρτησια, αφου συνεχιζουν οι γονεις να πληρωνουν βασικα εξοδα. Αυτο ενοει ο γιωργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
παιδιά έλεγα για κάτι έτσι αρχικό..δηλαδή να έβγαζα ένα 300 παράλληλα με τη σχολή ενώ μένω με τους γονείς και από εκεί και πέρα βλέπουμε..απλά στα πρώτα κολάω όπως και πολύ άλλοι από ότι έχω καταλάβει..δύσκολο να βρω δουλειά..κάτι ιντερνετικό θα ήταν ιδανικό..ή κάτι σχετικά με τη σχολή..ας κάνουμε τώρα μια αρχή να μην ζητάω 20 για να βγω και βλέπουμε στη συνέχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Πλήρης φυσικά και δεν είναι, αλλά σίγουρα είναι μια πολύ καλή αρχή. Δεν υπάρχει μόνο απόλυτη εξάρτηση και απόλυτη ανεξαρτησία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
απλά στα πρώτα κολάω όπως και πολύ άλλοι από ότι έχω καταλάβει..δύσκολο να βρω δουλειά..

Ο καλος ο καπετανιος στην φουρτουνα φαινετε! Αν θες να ενηλικιωθης οχι βαση ηλικιας αλλα βαση ζωης εδω θα φανει! εχεις τα κοτσια να αφησεις τις φιλοσοφιση του θεματος και να βγεις να βρεις δουλεια; Δουλιες υπαρχουν, οχι τελειες, με αριστες συνθικες και καλα λευτα, αλλα υπαρχουν, εσυ μπορεις να αρπαξεις την ευκαιρια;
Πολυ ειναι αυτοι που φοβουνται, εσυ μπορεις να σηκωθεις και να ξεχωρισεις η θα καθεσε σκυφτος μαζι τους;

κάτι ιντερνετικό θα ήταν ιδανικό..
Αν περιμενεις την ιδανικη δουλεια θα πεινασεις πολυ στην ζωη σου, δυστιχος!



ή κάτι σχετικά με τη σχολή..ας κάνουμε τώρα μια αρχή να μην ζητάω 20 για να βγω και βλέπουμε στη συνέχεια

ψαξε κατα κυριο λογο σε κατι που εχει να κανει με την σχολη σου, αν περιοριστεις ομως σε αυτο εχεις πολυ λιγοτερες πιθανοτιτες να βρεις μια δουλεια της προκοπης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Όλοι από κάπου πρέπει να αρχίσουμε. Πάνε ρώτα σε καφετέριες, κρεπερί, να μοιράζεις φυλλάδια κτλ.

Εγώ θα πρότεινα να εξοικονομείς και χρήματα. Πχ εγώ που είμαι φοιτήτρια από τα λεφτά που μου δίνουν οι γονείς μου για να περνάω το μήνα, βάζω σε τράπεζα γύρω στα 40ευρώ το μήνα. Μ'αυτό τον τρόπο μπορείς να μαζέψεις λεφτά ώστε να πας διακοπές, ή ό,τι θες. Είναι καλύτερο να κρατάς τα λεφτά που σου περισσεύουν παρά να τα τρως σε χαζά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δεν ειχα το χρονο να διαβασω ολα τα μηνυματα,ομως θα ηθελα να πω και εγω την γενικευμενη αποψη μου.

Το παιδι μετα απο καποια ηλικια θα πρεπει να φευγει απο το σπιτι,γιατι ετσι πρεπει ...να μαθει να ζει και να πορευετε μονο του στη ζωη.Συνηθως στις περισσοτερες οικογενειες οι εντασεις και το χασμα γενεων μεταξυ γονιου παιδιου,η αναγκη για ανεξαρτητοποιηση,αλλα και διαφορες αλλες καταστασεις ,οδηγουν αυτοματα σε αυτη την αποφαση ,πολλους
(και λεω πολλους γιατι υπαρχει και η αλλη μεριδα ,οι λεγομενοι μαμακιδες -βολεψακηδες,(αναφερωμε σε αντρες )τα παιδια "κεφτεδες"που συμβιβαζοντε κ εχουν βολευτει ,το να τους μαγειρευει σιδερωνει πλενει καποιος αλλος(η μαμα τους) κ περιμενουν την επιφωτιση του αγιου πνευματος ποτε θα βρουν γυναικα για να φυγουν απο το σπιτι.)

Το πραγματικο προβλημα ομως του να απογαλακτιστεις στη σημερον ημερα απο τους δικους σου -εννοειτε πως δεν ειναι ,η αντιδραση των δικων σου και πως θα το παρουν κτλ.που διαβασα σε καποια ποστ.Αυτο ειναι το λιγοτερο κ οι περισσοτεροι απο μας (δεν λεω για τα συναισθηματικα κοριτσια)ξερουμε τις αναγκες μας ,και ποσος μας ενδιαφερει μαλιστα κ πως θα το παρουν...αφου ετσι πρεπει να γινει να το παρουν αποφαση.τελος...

Το πραγματικο προβλημα ειναι το οικονομικο,για οτιδηποτε θες να κανεις στη ζωη σου ,να αλλαξεις ,κινητρο αποτελουν τα χρηματα (τις περισσοτερες φορες).
Πως λοιπον θα φυγει κανεις απο το σπιτι του ,με την οικονομικη κατασταση σημερα στη Ελλαδα ,που δεν βρισκει δουλεια ουτε με καραμπινα?
(ειμαι απο τους τυχερους που οι καλοι δικοι μου ,μου εξασφαλισαν ενα διαμερισμα ,ομως δεν ειναι ολοι ετσι)
Αυτο ειναι το πραγματικο προβλημα...το οποιο ειδικα οταν εισαι μονος ειναι ακομη πιο δυσκολο.

Οταν εισαι σε σχεση μαζι με τον ανθρωπο σου ειναι καπως πιο ευκολο να ανεξαρτοποιηθεις,ακομη και με μικρους μισθους,οι οποιοι ειναι 2 κ οχι ενας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top