Μισοάδειο ή μισογεμάτο;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
.........
Συμπέρασμα :
Αφήστε τον Δόκτωρα στα σεκλέτια του , βάλτε μια κούπα με κρασί και μην
του λέτε ωραία , υπάρχουν πάντα οι στιγμές που ʽχεις ανάγκη
τη μαυρη σκοτεινιά .... μονάχα για παρέα .

Συγνώμη για το οφ τόπικ αλλά μου έχεις λείψει πολύ κοριτσάκι... Γύρνα πίσω...:kissing:

Ον: Ακόμα προσπαθώ να δω το γαμημ....νο το ποτήρι μισογεμάτο... Πού θα μου πάει;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Λέγεται πως ο αισιόδοξος κατασκεύασε το αεροπλάνο και ο απαισιόδοξος το αλεξίπτωτο.
Ο αισιόδοξος μπορεί να απογοητευτει...Ενώ ο απαισιόδοξος στην χειρότερη θα επαληθευτεί,στην καλύτερη θα εκπλαγεί ευχάριστα.
Οπότε η απάντηση στην αιώνια ερώτηση είναι:Το ποτήρι είναι μισοάδειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλα πρωτα πρεπει να υπαρξει αεροπλανο για να υπαρξει αλεξιπτωτο

οποτε χωρις θετικους ανθρωπους δεν θα χτιζοταν τιποτα,,και χωρις επιφυλακικους -"αρνητικους" ανθρωπους μπορει να ειχα διαλυθει ολα,,χωρις ασφαλεια..

ολα χρειαζονται σε ισορροπια,,η δημιουργια με την ασφαλεια,,οταμ καποιο υπερτεει καθαρα,,εχουμε καταστροφες..

οι αισιοδοξοι ανθρωποι ειναι το γκαζι,,οι απαισιοδοξοι επιφυλακτικοι το φρενο..
σημαντικα και τα δυο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
εγω προετοιμαζομαι για τα χειροτερα,και θα χαρω παρα πολυ αν γινει κατι καλο.δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο ή κακο.προσπαθω να αποφευγω τα χειροτερα.βασικα εξαρτατε την περιπτωση.πρεπει ομως να πω πως ειμαι κατα ενα τεραστιο ποσοστο επηρεασμενος απο την σημερινη κατασταση.γενικα μιλαω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...:Το ποτήρι είναι μισοάδειο.

:P: Το δικό μου είχε αδειάσει και το έσπασα, εδώ κι αρκετούς μήνες...Βασικά τώρα νοιώθω καλύτερα, γιατί ψάχνω και βρίσκω κανένα ποτάμι ή καμιά πηγούλα και ξεδιψάω! :P:P:P...Άμα θέλετε πιστέψτε το, αλλιώς κάνετε καλά να πιστεύετε τύπους σαν τον Μπένι ή τον Αντώνη (τον συγκάτοικο του ΓΑΠ, ντε!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ιδερ γουει,πεταξα μεσα ενα παναντολ.Αναβραζον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Δεν εχει σημασια,μισοαδειο ή μισογεματο...Το δωσα να το πιει η αδελφη που διψουσε.

δε αλτρουιστ.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
(κατά τη γνώμη μου ευτυχισμένος δεν είναι κανείς)
Γιατί τέτοια αρνητικότητα βρε Himela; Και αν δεν είναι ευτυχισμένοι (αυτοί που τουλάχιστον νιώθουν ότι είναι) τότε τι είναι; Δυστυχισμένοι ή κάτι άλλο;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Γιατί τέτοια αρνητικότητα βρε Himela; Και αν δεν είναι ευτυχισμένοι (αυτοί που τουλάχιστον νιώθουν ότι είναι) τότε τι είναι; Δυστυχισμένοι ή κάτι άλλο;
Αν αναλογιστούμε ότι η ευτυχία κρατάει πολύ λίγο, λέγεται πραγματικά ευτυχία;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν αναλογιστούμε ότι η ευτυχία κρατάει πολύ λίγο, λέγεται πραγματικά ευτυχία;
Και εκτός αυτού πως γίνεται ένας άνθρωπος ταυτόχρονα ,σε όλους τους τομείς της ζωής του , να είναι ευτυχισμένος ώστε να μιλά για πραγματική ευτυχία ;

Μου είχε πει ένας ψυχολόγος που παρακολουθουσα ένα σεμινάριο μαζί του, ποτέ να μην κάνω την γενική ερώτηση σε ένα άνθρωπο αν είναι ευτυχισμένος.
Αν θέλεις μου είπε να πάρεις αληθινή και ουσιαστική απάντηση θα τον ρωτάς αν ειναι ευτυχισμένος σε κάποιο ορισμένο τομέα στην ζωή του π.χ. αν ειναι ευτυχισμένος με την καινούργια του δουλειά, ή το καινούργιο του αυτοκίνητο, αν νιώθει ευτυχισμένος που τα παιδιά του είναι καλά ή οι γονεις του είναι γέροι και δυνατοί.
Τότε μπορείς να πάρεις μόνο μια ειλικρινής και ουσιαστική ίσως θετική απάντηση και να πεις, ναι αυτός ειναι ευτυχισμένος ,εκεί ομως, όχι στο γενικό σύνολο γιατί αν έστω ένας τομέας στην ζωή του δεν πάει δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ευτυχισμένος ...

Μπορεί να φαίνεται παιχνίδι λέξεων ολο αυτο αλλά όταν μιλάμε για ουσιαστική και πλήρη ευτυχία αντιλαμβανεσαι πόσο δύσκολο είναι να βρεις έστω έναν άνθρωπο που να είναι καλά σε όλους τους τομείς.
Πάντα κάτι στην ζωή μας θα επισκιάζει αυτό το συναίσθημα και βέβαια είναι αυτο που το κάνει να κρατάει τόσο λίγο πολλές φορές..
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν αναλογιστούμε ότι η ευτυχία κρατάει πολύ λίγο, λέγεται πραγματικά ευτυχία;
Κοίτα, ενδεχομένως η δυστυχία μας να πηγάζει (και) από το γεγονός ότι κυνηγούμε με ψυχαναγκαστικό τρόπο μια ιδέα, την ευτυχία. Όμως, αν και τετριμμένο και κλισέ, συμφωνώ με το «η ευτυχία είναι στιγμές». Λίγο παραλλαγμένο, βέβαια, σε «η ευτυχία είναι φάσεις». Κι αν ένας άνθρωπος διάγει μία τέτοια φάση, καλό είναι να την απολαμβάνει και να μην κάθεται να το ζαλίζει και να το φιλοσοφεί. Γιατί, δυστυχώς, αυτές οι όμορφες φάσεις δεν διαρκούν πολύ :)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
ενδεχομένως η δυστυχία μας να πηγάζει (και) από το γεγονός ότι κυνηγούμε με ψυχαναγκαστικό τρόπο μια ιδέα, την ευτυχία
Τότε γιατί είχες ένσταση όταν είπα οτι κανείς δεν είναι ευτυχισμένος;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν αναλογιστούμε ότι η ευτυχία κρατάει πολύ λίγο, λέγεται πραγματικά ευτυχία;
:hmm::hmm::hmm:
Εγω γιατι πιστευω οτι ισχυει το αντιστροφο, οτι η δυστυχια ειναι περιστασιακη και κραταει λιγο; Ευτυχια βρισκεις στις απλες καθημερινες στιγμες σου. Ενας γαμος ή μια σχεση εχει τα σκαμπανεβασματα της, αλλα δεν σημαινει οτι δεν εισαι ευτυχισμενη. Σαφως και υπαρχουν δυστυχισμενοι σε σχεσεις, αλλα θελω να πιστευω οτι πολλοι βρισκουν την ευτυχια στην καθημερινοτητα τους.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
δεν μπορεί να μετρηθεί η ευτυχία, ούτε η δυστυχία. διαφορετικά τα βιώνει ο καθένας.
πάντως, πολλή ευτυχία ή πολλή δυστυχία είναι κακό. δεν είναι φυσιολογικό.
καλό είναι να έχεις μια ρουτίνα και μια επαφή με τον (έξω) κόσμο. :empathy:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
:hmm::hmm::hmm:
Εγω γιατι πιστευω οτι ισχυει το αντιστροφο, οτι η δυστυχια ειναι περιστασιακη και κραταει λιγο; Ευτυχια βρισκεις στις απλες καθημερινες στιγμες σου. Ενας γαμος ή μια σχεση εχει τα σκαμπανεβασματα της, αλλα δεν σημαινει οτι δεν εισαι ευτυχισμενη. Σαφως και υπαρχουν δυστυχισμενοι σε σχεσεις, αλλα θελω να πιστευω οτι πολλοι βρισκουν την ευτυχια στην καθημερινοτητα τους.
Δηλαδή αν εγώ ξυπνήσω και δω το μουσούδι του σκύλου μου και γελάσω θα είμαι καθολικά ευτυχισμένη στη ζωή μου επειδή έζησα μια μικρή στιγμή ευτυχίας;

Είναι το πώς βλέπεις το ποτήρι. Εγώ θεωρώ οτι είμαστε όλοι δυστυχείς που προσπαθούμε να επιβιώσουμε ρουφώντας λίγες γουλιές ευτυχίας, που όμως δε μας κάνουν ευτυχισμένους, απλά στιγμιαία ευτυχείς. Εσύ βλέπεις το αντίστροφο.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
Δηλαδή αν εγώ ξυπνήσω και δω το μουσούδι του σκύλου μου και γελάσω θα είμαι καθολικά ευτυχισμένη στη ζωή μου επειδή έζησα μια μικρή στιγμή ευτυχίας;

Είναι το πώς βλέπεις το ποτήρι. Εγώ θεωρώ οτι είμαστε όλοι δυστυχείς που προσπαθούμε να επιβιώσουμε ρουφώντας λίγες γουλιές ευτυχίας, που όμως δε μας κάνουν ευτυχισμένους, απλά στιγμιαία ευτυχείς. Εσύ βλέπεις το αντίστροφο.

η Nelliel προφανώς κάνει καλή διαχείριση ενδορφινών. :beach:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Και γιατί το αν είναι κάποιος ευτυχισμένος ή δυστυχισμένος (= γενικός χαρακτηρισμός, άρα πρέπει να έχει ευρύτητα) να μην προκύπτει από τη συνισταμένη; :hmm:

Αν το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου σου είσαι λυπημένος τότε είσαι δυστυχισμένος, αν ο εγκέφαλός σου ζει σε ηρεμία & ισορροπία τον μεγαλύτερο χρόνο, τότε είσαι ευτυχισμένος.

Αν σπάμε την ευτυχία σε γουλιές, γιατί όχι και τη δυστυχία;
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τότε γιατί είχες ένσταση όταν είπα οτι κανείς δεν είναι ευτυχισμένος;
Γιατί μου ακούστηκε αρκετά πεσιμιστικό, έτσι όπως το έθεσες. Και γιατί σου είπα πως θεωρώ ότι είμαστε ευτυχισμένοι σε διάφορες φάσεις/χρονικές περιόδους της ζωής μας. Το ότι κανένας δεν είναι ευτυχισμένος 24/7 δεν σημαίνει ότι κανείς δεν είναι ευτυχισμένος.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν κάποιος νιώθει συνεχώς δυστυχισμένος θα συνιστούσα να το κοιτάξει. Ίσως παίζει κατάθλιψη. Δεν μπορώ να διαννοηθω ότι δεν βρίσκει κάποιος ευχαρίστηση στην καθημερινότητά του. Δεν γίνεται ρε παιδιά να είναι όλα μαύρα. Θα γελάσεις με κάποιον συνάδελφο, θα χαρείς με την χαρά κάποιου φίλου σου. Θα γελάσεις με την ταινία που θα δεις σπίτι σου, θα χαρείς μόλις τελειώσεις την γυμναστική με τις επιδόσεις σου, θα χαρείς με ένα τηλεφώνημα στους δικούς σου. Δεν χρειάζεται να σου συμβεί κάτι εξωπραγματικό για να νιώσεις χαρά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top