Vegan Κουζίνα!

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
βασικά δεν ξέρω αν υπάρχει έτοιμη, εγώ αγοράζω το τοφού και μετά την φτιάχνω, όπως λέει παραπάνω! δεν θυμάμαι τι μάρκα είχα πάρει, αλλά πήρα ένα από μαγαζί βιλογικών, απλό τοφού, που από πάνω ήταν σαν καφέ σκούρο κάπως, νώ αυτό που είχα πάρει από το μαρκετ, ήταν απλά λευκό...θα κοιτάξω και θα σου πω!το δεύτερο νομίζω της fytro..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nonika

Νεοφερμένος

Η Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Kι εγω λευκο ειχα βρει παλια,σε ποιο μαρκετ το βρηκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
από τον μαρινόπουλο το απίρνω! δυστηχώς σε άλλο μαρκετ δεν έχω βρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Και τα περίφημα λαζάνια.:D Η συνταγή είναι για ένα μέτριο ταψί, αν και ποτέ δεν ακολουθώ ακριβώς τις αναλογίες.:redface:

Μισό πακέτο λαζάνια.
400 γρ σπανάκι ψιλοκομμένο
4 φλιτζάνια σάλτσα ντομάτα, ανάλογα πόσο σαλτσερό το θέλεις.
για τη ρικότα από τόφου
400 γρ τόφου
λίγο χυμό λεμόνι
1-2 σκελίδες σκόρδο, λιωμένες
αλατοπίπερο
βασιλικός, ξερός ή φρέσκος
1-2 κουταλιές ελαιόλαδο

Φτιάχνεις τη σάλτσα, όπως σου αρέσει. Εγώ βάζω σκόρδο, μπούκοβο και βασιλικό.
Φτιάχνεις τη ρικότα: σε ένα μπολ θρυμματίζεις το τόφου με τα χέρια, ανακατεύεις με τα υπόλοιπα υλικά και τα λιώνεις με μπλέντερ χειρός ή με γουδί, μέχρι να γίνουν σαν ρικότα. Δοκιμάζεις και διορθώνεις τη γεύση. Αν δεν φτάσει το τόφου, μπορείς να κοπανίσεις λίγα αμύγδαλα ή κάσιους στο μούλτι και να τα ρίξεις μέσα.;) (επίσης έχω την εντύπωση ότι πάντα κάνω τη μισή συνταγή. χμ)
Τσιγαρίζεις το σπανάκι, το αλατίζεις και το προσθέτεις στο μπολ με τη ρικότα.
Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, αλλά συνήθως βράζω τα λαζάνια από πριν, γιατί η συνταγή δεν έχει πολύ ζουμί. Αν τα βάλεις άβραστα, ίσως χρειαστεί να προσθέσεις λίγο νερό ανάμεσα στα λαζάνια, αλλά εμένα αυτό μου φαίνεται λίγο μπλιαχ.
Συναρμολογείς: ρίχνεις λίγη σάλτσα στον πάτο του ταψιού, βάζεις μια στρώση λαζάνια, τη μισή γέμιση, άλλη μια στρώση, την υπόλοιπη γέμιση και τελειώνεις με μια στρώση λαζάνια και σάλτσα. Αν τρως τυρί, μπορείς να βάλεις λίγο από πάνω, εγώ το στολίζω με μαύρες ελίτσες κομμένες σε ροδέλες. Ψήνεις σύμφωνα με τις οδηγίες του πακέτου, μέχρι να γίνει (κατατοπιστικότατη).:P

Αν όλα πάνε καλά, θα βγει κάπως έτσι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skai-animals

Νεοφερμένος

Η skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
πο πο, αυτό φαίενεται να είναι πεντανόστημο:popcorn::):)!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nonika

Νεοφερμένος

Η Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
από τον μαρινόπουλο το απίρνω! δυστηχώς σε άλλο μαρκετ δεν έχω βρει...


Ο Μαρινοπουλος με βολευει,θα ψαξω εκει!!!:D

Και τα περίφημα λαζάνια.:D Η συνταγή είναι για ένα μέτριο ταψί, αν και ποτέ δεν ακολουθώ ακριβώς τις αναλογίες.:redface:

Μισό πακέτο λαζάνια.
400 γρ σπανάκι ψιλοκομμένο
4 φλιτζάνια σάλτσα ντομάτα, ανάλογα πόσο σαλτσερό το θέλεις.
για τη ρικότα από τόφου
400 γρ τόφου
λίγο χυμό λεμόνι
1-2 σκελίδες σκόρδο, λιωμένες
αλατοπίπερο
βασιλικός, ξερός ή φρέσκος
1-2 κουταλιές ελαιόλαδο

Φτιάχνεις τη σάλτσα, όπως σου αρέσει. Εγώ βάζω σκόρδο, μπούκοβο και βασιλικό.
Φτιάχνεις τη ρικότα: σε ένα μπολ θρυμματίζεις το τόφου με τα χέρια, ανακατεύεις με τα υπόλοιπα υλικά και τα λιώνεις με μπλέντερ χειρός ή με γουδί, μέχρι να γίνουν σαν ρικότα. Δοκιμάζεις και διορθώνεις τη γεύση. Αν δεν φτάσει το τόφου, μπορείς να κοπανίσεις λίγα αμύγδαλα ή κάσιους στο μούλτι και να τα ρίξεις μέσα.;) (επίσης έχω την εντύπωση ότι πάντα κάνω τη μισή συνταγή. χμ)
Τσιγαρίζεις το σπανάκι, το αλατίζεις και το προσθέτεις στο μπολ με τη ρικότα.
Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, αλλά συνήθως βράζω τα λαζάνια από πριν, γιατί η συνταγή δεν έχει πολύ ζουμί. Αν τα βάλεις άβραστα, ίσως χρειαστεί να προσθέσεις λίγο νερό ανάμεσα στα λαζάνια, αλλά εμένα αυτό μου φαίνεται λίγο μπλιαχ.
Συναρμολογείς: ρίχνεις λίγη σάλτσα στον πάτο του ταψιού, βάζεις μια στρώση λαζάνια, τη μισή γέμιση, άλλη μια στρώση, την υπόλοιπη γέμιση και τελειώνεις με μια στρώση λαζάνια και σάλτσα. Αν τρως τυρί, μπορείς να βάλεις λίγο από πάνω, εγώ το στολίζω με μαύρες ελίτσες κομμένες σε ροδέλες. Ψήνεις σύμφωνα με τις οδηγίες του πακέτου, μέχρι να γίνει (κατατοπιστικότατη).:P

Αν όλα πάνε καλά, θα βγει κάπως έτσι:



Ποιου πακετου???:confused:

Ευχαριστω για την συνταγη,περιττο να πω οτι μου ετρεξαν τα σαλια,ευτυχως εχω τορτελινια απο χθες:P-με κρεμα σογιας φυσικα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Πλεον καταναλωνω almond milk κατα κυριο λογο,το οποιο κανω μόνος μου. Ειναι αρκετά γευστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αβοκάντο

Νεοφερμένος

Ο Αβοκάντο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
σαλάτα πράσινη με ρόδι και dressing ελιάς



Την λιμπίζομαι την σαλάτα αυτή.
(σαλάκια τρέχουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top