Έχετε απευθυνθεί ποτέ σε ψυχολόγο και κατά πόσο σας βοήθησε;

Επισκέπτεστε κάποιον ψυχολόγο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Πηγαίνω μόνο όποτε νιώθω πιεσμένος/η και χρειάζομαι υποστήριξη.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και αρκετό καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και λίγο καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Είχα πάει μόνο όταν χρειάστηκα υποστήριξη έπειτα από ένα τραγικό γεγονός.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες, δε βοηθήθηκα και σταμάτησα.

    Ψήφοι: 4 12.9%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες αλλά σταμάτησα λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είχα πάει και σταμάτησα, καθώς το «θέμα» που είχα έλειψε ή ξεπεράστηκε.

    Ψήφοι: 3 9.7%
  • Δεν έχω επισκεφτεί ποτέ αλλά θα ήθελα.

    Ψήφοι: 14 45.2%
  • Θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιον αλλά δεν μπορώ λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά ντρέπομαι να μιλήσω σε κάποιον ξένο.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά θα ντραπώ αν μαθευτεί και έτσι δεν πηγαίνω.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ήθελα να πάω σε καμία περίπτωση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -δε θα το αναφέρω-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -θα το αναφέρω στο post μου-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν απαντάω! Θέλω μόνο να δω τα αποτελέσματα. :P

    Ψήφοι: 4 12.9%

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι μπορείτε να πάτε σε ψυχολόγο και αμα θέλετε να σας συστήσω εναν και όχι δεν παίρνω ποσοστά αν αυτό σκέφτεστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.

Γιατί η ψυχοθεραπεία είναι πλέον πιο διαδεδομένη​

Οι λόγοι που κάποτε εμπόδιζαν τους ανθρώπους να απευθυνθούν σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας φαίνεται ότι σιγά σιγά εκλείπουν. Η ειδικός μάς εξήγησε πού οφείλεται το γεγονός ότι η αναζήτηση ψυχολογικής υποστήριξης είναι πλέον πολύ πιο διαδεδομένη.

1. Αύξηση της ενημέρωσης για την ψυχική υγεία και το επάγγελμα του ψυχολόγου​

Οι άνθρωποι έχουν μεγαλύτερη πρόσβαση σε πληροφορίες σχετικά με τη ψυχική υγεία και τη θεραπεία. Η ενημέρωση αυτή μπορεί να οδηγήσει σε μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση σχετικά με ψυχολογικά θέματα και την ανάγκη για ψυχολογική υποστήριξη.

2. Μείωση του κοινωνικού και πολιτιστικού κινδύνου​

Η κοινωνία έχει γίνει πιο ανοιχτή στη συζήτηση για τα ψυχικά προβλήματα και τη θεραπεία. Οι πολιτιστικές προκαταλήψεις μειώνονται, προσφέροντας στους ανθρώπους την ελευθερία να ζητήσουν βοήθεια χωρίς φόβο.

3. Υπερβολικό στρες και ψυχοπιεστικές συνθήκες ζωής​

Οι σύγχρονοι ρυθμοί ζωής είναι πολύ πιο απαιτητικοί και η αναζήτηση ψυχολογικής υποστήριξης βοηθά τους ανθρώπους να διαχειρίζονται αυτές τις συνθήκες με μεγαλύτερη ευκολία.

4. Ενίσχυση της ψυχοπαιδαγωγικής ευαισθητοποίησης​

Σε πολλές κοινότητες, έχει δοθεί έμφαση στη σημασία της ψυχοπαιδαγωγικής υποστήριξης για τα παιδιά και τους εφήβους. Αυτό δημιουργεί μια νέα γενιά που αντιλαμβάνεται την ψυχολογική θεραπεία ως φυσιολογική και χρήσιμη.

Πότε πηγαίνουμε στον ψυχολόγο;​

Όπως μας εξήγησε η κ. Δριβάκου, η ανάγκη να πάει κάποιος σε έναν ψυχολόγο μπορεί να προκύψει από διάφορους λόγους. Ορισμένοι από αυτούς περιλαμβάνουν:

1. Ενίσχυση της ψυχικής υγείας​

Εάν το άτομο αισθάνεται ότι αντιμετωπίζει συχνά κατάθλιψη, άγχος, επεισόδια πανικού ή άλλα ψυχολογικά προβλήματα που επηρεάζουν την καθημερινή ζωή και την ευημερία του, ένας ψυχολόγος μπορεί να το βοηθήσει να τα αντιμετωπίσει και να μάθει πώς να διαχειρίζεται καλύτερα διάφορες αρνητικές συναισθηματικές αντιδράσεις.

2. Βοήθεια στη διαχείριση σχέσεων​

Οι ψυχολογικές παρεμβάσεις μπορούν να βοηθήσουν στην βελτίωση των σχέσεων, είτε πρόκειται για σχέσεις με τον σύντροφό, είτε με τα παιδιά, είτε με άλλους ανθρώπους.

3. Ψυχολόγος και προσωπική ανάπτυξη​

Ο ειδικός μπορεί να μας βοηθήσει να ανακαλύψουμε τα δυνατά μας σημεία, τους στόχους μας και τον τρόπο που θα μπορέσουμε να επιτύχουμε προσωπική ανάπτυξη και ικανοποίηση.

4. Ψυχοπαθολογία​

Για περιπτώσεις ψυχικών διαταραχών, όπως η σχιζοφρένεια, η διπολική διαταραχή ή άλλες σοβαρές ψυχικές ασθένειες, είναι ακόμη πιο σημαντικό κάποιος να συμβουλευτεί έναν εξειδικευμένο ειδικό.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Ο ψυχολόγος καταλαβαίνει, δίνει σωστές συμβουλές αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα επειδή φταίει το περιβάλλον που δεν εξαρτάται από αυτόν.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ψυχολόγος καταλαβαίνει, δίνει σωστές συμβουλές αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα επειδή φταίει το περιβάλλον που δεν εξαρτάται από αυτόν.
Το περιβάλλον είναι αυτό που είναι: καλό, μέτριο ή σκατένιο.
Το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ τι κάνουμε με αυτό.
Τι θέλουμε να αλλάξουμε;
Το περιβάλλον ή την αντίδρασή ΜΑΣ σε αυτό;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Το περιβάλλον είναι αυτό που είναι: καλό, μέτριο ή σκατένιο.
Το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ τι κάνουμε με αυτό.
Τι θέλουμε να αλλάξουμε;
Το περιβάλλον ή την αντίδρασή ΜΑΣ σε αυτό;

Καλ'α έλα στην Αθήνα να δεις τι γίνεται με τα αυτοκίνητα, θα τρελαθείς αμέσως.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ο ψυχολόγος καταλαβαίνει, δίνει σωστές συμβουλές αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα επειδή φταίει το περιβάλλον που δεν εξαρτάται από αυτόν.

Ο ψυχολόγος δε θα σου δώσει συμβουλές! Θα σου μάθει τον τρόπο να σκέφτεσαι εσύ σωστά για να βελτιώσεις την ψυχική σου υγεία. Δε θα σου πει "κάνε αυτό" ή "κάνε εκείνο". Δεν είναι φίλος σου.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Ο ψυχολόγος δε θα σου δώσει συμβουλές! Θα σου μάθει τον τρόπο να σκέφτεσαι εσύ σωστά για να βελτιώσεις την ψυχική σου υγεία. Δε θα σου πει "κάνε αυτό" ή "κάνε εκείνο". Δεν είναι φίλος σου.

Το λέει και αυτό, εξαρτάται από την περίπτωση αλλά στην δική μου το είχε πει.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ψυχολόγος καταλαβαίνει, δίνει σωστές συμβουλές αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα επειδή φταίει το περιβάλλον που δεν εξαρτάται από αυτόν.
Ο ψυχολόγος χρησιμοποιεί διαφορες τεχνικές ανάλογα την θεραπευτική γραμμή που ακολουθεί..

Δεν είναι όλοι το ίδιο, δυστυχώς υπάρχει και αυτή η πλευρά αλλά με το λάθος τρόπο...

Πολλές φορές δίνει "συμβουλές" αλλά τις δίνει έμμεσα με τις τεχνικές που υπάρχουν .
Ουσιαστικα σου δειχνει τον τροπο που πλεον θα κατευθυνεις το μυαλο σου ,την σκεψη σου αρα και την συμπεριφορα σου ...συνήθως δουλεύει η cbt έτσι και με βάση φυσικά τις πυρηνικές σου πεποιθήσεις που σε οδηγουν στον τροπο σκέψης σου .

Αν τωρα είναι προσωποκεντρικος είναι τελείως αμερόληπτος...
Στην ουσία σε πιάνει από το χέρι και μαζί παρέα ανακαλύπτεται πως θα διαχειριστής μια κατάσταση..

Έχεις ένα μεγάλο δίκιο όσο αφορά το πλαίσιο, το περιβάλλον δηλαδή!

Όση δουλίτσα και να γίνει είτε από την πλευρά του θεραπευτή είτε από την πλευρά του θεραπευομενου δεν προκύπτει να αλλάξει κάτι εφόσον ο θεραπευομενος μετά την θεραπεία ξαναεπιστρεφει στο κακοποιητικο του περιβάλλον .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το περιβάλλον είναι αυτό που είναι: καλό, μέτριο ή σκατένιο.
Το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ τι κάνουμε με αυτό.
Τι θέλουμε να αλλάξουμε;
Το περιβάλλον ή την αντίδρασή ΜΑΣ σε αυτό;
Ναι αλλά όταν ζεις σ ένα κακοιποιητικο περιβάλλον όσο και να θες δεν μπορείς ν αλλάξεις...

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες...για σκέψου ένα περιβάλλον που υπάρχει η χρήση αλκοόλ η ουσιών;
Τι μπορείς ν αλλάξεις εσύ σαν ανθρ πος ούτως ώστε να μην δέχεσαι το αποτέλεσμα των ουσιών;

Ή σε ένα περιβάλλον που από παιδί σε έχει στην υποτίμηση στον χλεαυσμο στο υποβιβασμό...

Ειναι καποιες από τις περιπτώσεις που η θεραπευτική γραμμή επιβάλει απομάκρυνση από το πλαίσιο ειδικά αν ο θεραπευομενος έρχεται στη θεραπεία και σου λέει ξεκάθαρα πως δεν αντέχει να επιστρέψει σε αυτό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Luke87

Δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.

Ενας φίλος μου έλεγε "όλοι τρελοί είναι ρε μη το ψάχνεις". Εχει μια βάση...:hehe:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,674 μηνύματα.
Ο ψυχολόγος καταλαβαίνει, δίνει σωστές συμβουλές αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα επειδή φταίει το περιβάλλον που δεν εξαρτάται από αυτόν.
Δεν καταλαβαίνω γιατι πέσατε να τον φάτε δεν το βρίσκω πέρα για πέρα λάθος αυτό που λέει.
Αν κάποιος ζεί στην απόλυτη φτώχεια ή εχει βρεθεί σε μια μη αναστρέψιμη κατάσταση που είναι για αυτόν τεράστια πηγή δυστυχίας και ιδίως αν έχουν πέσει όλα μαζί, πως μπορεί πραγματικά να ευτυχήσει;
Μπορεί να μάθει να διαχειρίζετε τις καταστάσεις αυτές ναι και να επιφέρει ενα σεβαστό αποτέλεσμα, ωστόσο σε μεγάλο βαθμό πολλά πράγματα δεν κρίνονται απο τον ίδιο και το πιο σημαντικό δεν αλλάζουν.
Αν κρίνουμε απο μας και συγκεκριμένα αν κρίνω απο μένα, δεν έχω κανένα πρόβλημα επιβίωσης ή κάτι στην ζωή μου που να με βαραίνει αφόρητα. Ο,τι προβλήματα είχα με βοήθησε ο ψυχολόγος να τα διαχειριστώ ή να τα ξεπεράσω ακριβώς επειδή ήταν αναστρέψιμα με την κατάλληλη βοήθεια. Ωστόσο δεν είναι ολα τα προβλήματα ετσι.
Κάνω πολλά χρόνια ψυχοθεραπεία και δεν έχω ξεπεράσει ούτε στο ελάχιστο την βαθειά λίψη που νιώθω για τον κόσμο ευρύτερα που με βαραίνει πολύ. Κι έχω δοκιμάσει με διαφορετικούς ψυχοθεραπευτές και με εθελοντισμό σε πολλά μέρη του κόσμου. Η θλίψη υποχωρούσε ελάχιστα αλλά δεν εφυγε ποτέ, καθώς αντιλαμβάνομαι πόσο μικρή και ανήμπορη είμαι μπροστά στα τέρατα αυτού του κόσμου. Δεν μπορεί να καταλάβει κάποιος που δεν το βιώνει σε τι αναφέρομαι.
Κι αυτό είναι εντελώς προσωπική εμπειρία και first world problem κατά τη γνώμη μου, άλλοι ζούν και θα ζούν σε καταστάσεις που δεν τις χωράει ο νους μας.

Γιαυτό δεν βρίσκω λάθος αυτό που λέει ή τουλάχιστον πέρα για πέρα λάθος.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 1,599 μηνύματα.
Προσωπικα, είχα πάει πρώτη φορά στη ζωή μου το 2019 με 20, λίγο πριν εμφανιστεί ο covid, γιατί ήθελα να διαχειριστώ κάποια θέματα άγχους που είχα και αυτοεκτιμισης σε ορισμένα θέματα.
Δεν δέσαμε ιδιαίτερα με την συγκεκριμένη, την είχα επιλέξει λόγω πολλών καλών κριτικών και διότι ήταν σχετικά νέα.
Αρχικά όλα ξεκίνησαν στραβά όταν της είπα ότι δεν μπορώ να έρχομαι 4 φορές τον μήνα λόγω οικονομικών, γιατί ήταν 200€ τον μήνα και τόσος ήταν όλος μου ο μισθός, καθώς έκανα 3 μεροκάματα την εβδομάδα σε ένα δικηγορικό γραφείο παράλληλα με τη σχολή. Οπότε το κάναμε 2 φορές τον μήνα.
Κατάλαβα ότι στράβωσε και μου είπε αμέσως ότι θα πρέπει να γνωρίζω πως έτσι θα κυλήσει πιο αργά η εξέλιξη μου. Της είπα ότι δεν με πειράζει και δεν βιάζομαι. Πάει αυτό.

Έκανα 5 συνεδρίες μαζί της και ένιωσα σε ολες ότι μέσα της μου κάνει judging, λες και αυτά που της έλεγα ήταν κάπως χαζά και ανόητα.
Από την άλλη δεν μπορώ να πω, με βοήθησε πολύ να εντοπίσω τις καταστάσεις του άγχους και πως λειτουργεί, και τα έχω ελαττώσει πλέον με προσωπική δουλειά σε μεγάλο βαθμό.
Εμφανίζεται λοιπόν ο covid στην Ελλάδα, ξεκινάει η καραντίνα και της εξηγώ ότι θα σταματήσω για λίγο καιρό γιατί ήταν αρκετά μακριά από το σπίτι μου και υπήρχε απαγόρευση για μεγάλες μετακινήσεις με τα ΜΜΜ.
Μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε μέσω κλήσης, και της εξήγησα ότι δεν μου είναι ανετο αυτό, καθώς τότε εμένα με τη μαμά μου και το σπίτι μας είναι πολύ μικρό. Θα ακουγε οτιδήποτε έλεγα.
Και τι μου λέει ρε παιδιά.
Ε εντάξει μπορούμε να το κανονίζουμε σε ώρες που η μαμά σου θα λείπει ή μπορείς να βγαίνεις έξω σε μια καφετέρια και να με παίρνεις.
Τι σκατα λέω ρε φίλε, γκομενακι μου έγινε αυτή ξαφνικά;;
Της λέω πως δεν νιώθω καλά με όλο αυτό και θα επικοινωνήσω εγώ μαζί της μόλις μπορέσω. Με πήρε 100 τηλέφωνα και άλλα πόσα μηνύματα να με ρωτάει τελικά τι θα κάνω, και ότι άμα σταματήσω θα χαθεί όλη η δουλειά που έχουμε κάνει.

Την έκανα μπλοκ και ησύχασα.

Μου φάνηκε αρκετά αντιεπαγγελματικη όλη η προσέγγιση της.
Για να ηρεμήσω ξεκινησα και κατέληξα να έχω μια τύπισσα από πάνω μου έναν μήνα να με πιέζει.
Δεν αμφισβητώ τους ψυχολόγους, προφανώς και έπεσα σε ηλιθια, ούτε έχω ανάγκη πλέον την ψυχοθεραπεία... Αλλά σκέφτομαι πως μπορεί ένας άνθρωπος σε ένα άτομο που μπορεί να είχε περισσότερα κοινωνικά προβλήματα από εμένα, να τον αποτρεψει στο να ζητήσει βοήθεια.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικα, είχα πάει πρώτη φορά στη ζωή μου το 2019 με 20, λίγο πριν εμφανιστεί ο covid, γιατί ήθελα να διαχειριστώ κάποια θέματα άγχους που είχα και αυτοεκτιμισης σε ορισμένα θέματα.
Δεν δέσαμε ιδιαίτερα με την συγκεκριμένη, την είχα επιλέξει λόγω πολλών καλών κριτικών και διότι ήταν σχετικά νέα.
Αρχικά όλα ξεκίνησαν στραβά όταν της είπα ότι δεν μπορώ να έρχομαι 4 φορές τον μήνα λόγω οικονομικών, γιατί ήταν 200€ τον μήνα και τόσος ήταν όλος μου ο μισθός, καθώς έκανα 3 μεροκάματα την εβδομάδα σε ένα δικηγορικό γραφείο παράλληλα με τη σχολή. Οπότε το κάναμε 2 φορές τον μήνα.
Κατάλαβα ότι στράβωσε και μου είπε αμέσως ότι θα πρέπει να γνωρίζω πως έτσι θα κυλήσει πιο αργά η εξέλιξη μου. Της είπα ότι δεν με πειράζει και δεν βιάζομαι. Πάει αυτό.

Έκανα 5 συνεδρίες μαζί της και ένιωσα σε ολες ότι μέσα της μου κάνει judging, λες και αυτά που της έλεγα ήταν κάπως χαζά και ανόητα.
Από την άλλη δεν μπορώ να πω, με βοήθησε πολύ να εντοπίσω τις καταστάσεις του άγχους και πως λειτουργεί, και τα έχω ελαττώσει πλέον με προσωπική δουλειά σε μεγάλο βαθμό.
Εμφανίζεται λοιπόν ο covid στην Ελλάδα, ξεκινάει η καραντίνα και της εξηγώ ότι θα σταματήσω για λίγο καιρό γιατί ήταν αρκετά μακριά από το σπίτι μου και υπήρχε απαγόρευση για μεγάλες μετακινήσεις με τα ΜΜΜ.
Μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε μέσω κλήσης, και της εξήγησα ότι δεν μου είναι ανετο αυτό, καθώς τότε εμένα με τη μαμά μου και το σπίτι μας είναι πολύ μικρό. Θα ακουγε οτιδήποτε έλεγα.
Και τι μου λέει ρε παιδιά.
Ε εντάξει μπορούμε να το κανονίζουμε σε ώρες που η μαμά σου θα λείπει ή μπορείς να βγαίνεις έξω σε μια καφετέρια και να με παίρνεις.
Τι σκατα λέω ρε φίλε, γκομενακι μου έγινε αυτή ξαφνικά;;
Της λέω πως δεν νιώθω καλά με όλο αυτό και θα επικοινωνήσω εγώ μαζί της μόλις μπορέσω. Με πήρε 100 τηλέφωνα και άλλα πόσα μηνύματα να με ρωτάει τελικά τι θα κάνω, και ότι άμα σταματήσω θα χαθεί όλη η δουλειά που έχουμε κάνει.

Την έκανα μπλοκ και ησύχασα.

Μου φάνηκε αρκετά αντιεπαγγελματικη όλη η προσέγγιση της.
Για να ηρεμήσω ξεκινησα και κατέληξα να έχω μια τύπισσα από πάνω μου έναν μήνα να με πιέζει.
Δεν αμφισβητώ τους ψυχολόγους, προφανώς και έπεσα σε ηλιθια, ούτε έχω ανάγκη πλέον την ψυχοθεραπεία... Αλλά σκέφτομαι πως μπορεί ένας άνθρωπος σε ένα άτομο που μπορεί να είχε περισσότερα κοινωνικά προβλήματα από εμένα, να τον αποτρεψει στο να ζητήσει βοήθεια.
ειναι ακομη μια επαγγελματιας και δεν εκπλησομαι ...

ολοι κανουμε τους πειραματισμους μας μεχρι να κουμπωσουμε ..

αλλωστε η θεραπευτικη σχεση ειναι αυτη που θα καθορισει και το αποτελεσμα της θεραπειας σου και οχι το ποσα μεταπτυχιακα εχει κανει ή ποσες συστατικες επιστολες εχει ο θεραπευτης σου ..

άλλωστε η προσωπικοτητα του καθε θεραπευτη ειναι που τον κανει να διαφέρει απο ολους τους υπολοιπους ..

πραγματικα λυπαμαι γι αυτη σου την εμπειρια και δυστηχως ειναι και ο λογος που πολλοι σταματουν μια τοσο σπουδαια πραξη ..

υπαρχουν ομως εκει εξω πολλοι θεραπευτες που ειναι και πιο ευελικτοι στο κοστος των θεραπειων και φυσικα οχι απαραιτητα στο μοτιβο " μια φορατην εβδομαδα "...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατι πέσατε να τον φάτε δεν το βρίσκω πέρα για πέρα λάθος αυτό που λέει.
Γιατί μίλησε πολύ απόλυτα, οτι ο ψυχολόγος δεν έχει ΠΟΤΕ αποτέλεσμα, και αυτό είναι ψέμα και αποθαρρύνει κάποιον που το διαβάζει να απευθυνθεί σε ειδικό ψυχικής υγείας.
Αν κάποιος ζεί στην απόλυτη φτώχεια ή εχει βρεθεί σε μια μη αναστρέψιμη κατάσταση που είναι για αυτόν τεράστια πηγή δυστυχίας και ιδίως αν έχουν πέσει όλα μαζί, πως μπορεί πραγματικά να ευτυχήσει;
Ίσως δεν μπορεί, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δεν πρέπει να προσπαθήσει.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η θλίψη υποχωρούσε ελάχιστα αλλά δεν εφυγε ποτέ, καθώς αντιλαμβάνομαι πόσο μικρή και ανήμπορη είμαι μπροστά στα τέρατα αυτού του κόσμου. Δεν μπορεί να καταλάβει κάποιος που δεν το βιώνει σε τι αναφέρομαι.
Ολοι κουβαλαμε τα ¨τερατα μας " να τα εξαφανισουμε συμφωνώ δεν γινετε ,ειδικα οποιΟς δεν το εχει θρεψει μεσα του ,δεν εχει ιδεα τι σημαινει ..


Το ειχα δωσει και ονομα ...Λερναία ύδρα ...ενα κεφαλι εκοβα ,αλλα δεκα εμφανιζονταν ...μεχρι που ειχε ερθει η κουραση και η παραιτηση ...

Σιγουρα δεν γινετε να το εξαφανισουμε ,ν α το διαχειριστουμε ομως ?
Να το έχουμε να " κοιμάται" ?
Να επιλεξουμε εμεις τι θα το" ταισουμε" ούτως ώστε να μην γιγαντονονται τοσο στο μυαλο μας με αποτελεσμα να επηρεαζει τις σκεψεις μας αρα και τις συμπεριφορες μας, πιστευεις οτι δεν ειμαστε ικανοι ?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 1,599 μηνύματα.
ειναι ακομη μια επαγγελματιας και δεν εκπλησομαι ...

ολοι κανουμε τους πειραματισμους μας μεχρι να κουμπωσουμε ..

αλλωστε η θεραπευτικη σχεση ειναι αυτη που θα καθορισει και το αποτελεσμα της θεραπειας σου και οχι το ποσα μεταπτυχιακα εχει κανει ή ποσες συστατικες επιστολες εχει ο θεραπευτης σου ..

άλλωστε η προσωπικοτητα του καθε θεραπευτη ειναι που τον κανει να διαφέρει απο ολους τους υπολοιπους ..

πραγματικα λυπαμαι γι αυτη σου την εμπειρια και δυστηχως ειναι και ο λογος που πολλοι σταματουν μια τοσο σπουδαια πραξη ..

υπαρχουν ομως εκει εξω πολλοι θεραπευτες που ειναι και πιο ευελικτοι στο κοστος των θεραπειων και φυσικα οχι απαραιτητα στο μοτιβο " μια φορατην εβδομαδα "...
Προσωπικα δεν επηρεάστηκα από το να μην ξανά πάω. Απλά είμαι καλά με τον εαυτό μου τώρα. Αν ξανά χρειαστώ, εννοείται θα ψαχτω καλύτερα.
Απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί όλοι γράφανε στο Google πόσο καλή είναι και 5 αστέρια κτλ, και εγώ ούτε να τη βλέπω δεν θέλω. 🥲
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικα δεν επηρεάστηκα από το να μην ξανά πάω. Απλά είμαι καλά με τον εαυτό μου τώρα. Αν ξανά χρειαστώ, εννοείται θα ψαχτω καλύτερα.
Απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί όλοι γράφανε στο Google πόσο καλή είναι και 5 αστέρια κτλ, και εγώ ούτε να τη βλέπω δεν θέλω. 🥲
Απλα δεν δέσατε ...ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος οποτε πας παρακατω !
Χαιρομαι που δεν ειναι ανασταλτικός παραγοντας στο να θελησεις να ξανα μοιραστείς πραγματα που σε απασχολουν !

Ειπαμε οτι μοιράζετε διασπάτε και οτι διασπάτε μηδενίζεται !!!:strong:
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά όταν ζεις σ ένα κακοιποιητικο περιβάλλον όσο και να θες δεν μπορείς ν αλλάξεις...
Μαθαίνεις –με τη βοήθεια του ειδικού– να βάζεις όρια στον εαυτό σου.
Για εσένα είναι τα όρια.
Όχι για τον άλλον.
Εσύ δεν αποδέχεσαι μια κατάσταση που σε φθείρει.
Δεν το κάνεις για να τιμωρήσεις τον άλλον.

Παιδιά, δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις.
Ο ειδικός δεν είναι θαυματοποιός.
Τα σκατά ΕΣΥ θα τα αντιμετωπίσεις έτσι κι αλλιώς.
Ο ειδικός θα σε βοηθήσει να λερωθείς λιγότερο.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαθαίνεις –με τη βοήθεια του ειδικού– να βάζεις όρια στον εαυτό σου.
Για εσένα είναι τα όρια.
Όχι για τον άλλον.
Εσύ δεν αποδέχεσαι μια κατάσταση που σε φθείρει.
Δεν το κάνεις για να τιμωρήσεις τον άλλον.

Παιδιά, δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις.
Ο ειδικός δεν είναι θαυματοποιός.
Τα σκατά ΕΣΥ θα τα αντιμετωπίσεις έτσι κι αλλιώς.
Ο ειδικός θα σε βοηθήσει να λερωθείς λιγότερο.
σε ενα περιβαλλον που υπαρχει χρηση ουσιων και ασκηση βιας επανω σου τι ορια μπορεις να βαλεις αν δεν φυγεις ?

τι θα πεις στον αλλον μην με χτυπας και θα το κανει ή με βριζεις ?

λιγο προσοχη στο τι λεμε δημοσια γιατι μας διαβαζουν και ανθρωποι οι οποιο ζουν σε κακοποιητικα πλαισια και αισθανονται εκεινοι υπευθυνοι πολλες φορες γι αυτο που δεχονται ..

μη ξεχναμε πως μια κακοποιημενη προσωπικοτητα περναει και απο το σταδιο της αμφισβητησεις ..." μηπως φταιω εγω " ?

ακομα και σε περιπτωσεις βιασμων το θυμα εχει τετοιες σκεψεις ,οτι μπορει να φταει εκεινο ..οποτε λιγοοο προσοχη ,δεν βοηθαμε παντα και αντιλαμβανομαι οτι αυτο θελουμε ολοι σε τετοιες περιπτωσεις :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top