Ενοικίαση σπιτιού: Τι γίνεται όταν φεύγεις πριν λήξει το συμβόλαιο;

olivi76

Νεοφερμένος

Η olivi76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σ'ευχαριστω πολυ...
Απλά δεν τον κόβω να γνωρίζει περί ελέγχου κτλ,, το σπίτι δεν το βρήκα φρεσκοβαμμένο, οπότε υποθέτω δεν το βάφω έτσι?
…ζημιές δεν γίνανε οπότε πως λέτε να κινηθώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Όχι, δεν έχεις υποχρέωση να το βάψεις, ακόμα και φρεσκοβαμμένο να ήταν. Μόνο π.χ. εάν είχες βάψει από μόνη σου κάποιον τοίχο με κάποιο ιδιαίτερο, σκούρο χρώμα, θα είχες την υποχρέωση να τον επαναφέρεις όπως ήταν. Ή αν είχες καταφέρει να τους κάνεις χάλια τους τοίχους σε ένα 9μηνο, που πολύ αμφιβάλλω. :P

Τώρα βέβαια μπορείς να προτείνεις στο σπιτονοικοκύρη να έρθει να ελέγξει το σπίτι, για να βεβαιωθεί πως δεν έχεις προκαλέσει ζημιές, και να κρατήσει την εγγύηση ως ενοίκιο του Αυγούστου. Επίσης, σ΄ αυτήν την περίπτωση σωστό θα ήταν να συμφωνήσετε, πως εάν προκληθεί κάποια ζημιά εκ μέρους σου σ΄αυτόν τον ένα μήνα που θα μένεις ακόμα εκεί, δεσμεύεσαι να την επισκευάσεις ή να πληρώσεις την επισκευή της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olivi76

Νεοφερμένος

Η olivi76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα σας και παλι… ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το σπιτι που φευγω τωρα τελος Αυγούστου.. ο σπιτονοικοκύρης το εβαλε σε μεσίτη για να βρει νεο ενοικιαστή.. εγω λογω δουλειάς λειπω ολη μερα από το σπιτι. Και για να «πεταχτω» να το δειξω είναι 30 λεπτα με το αμαξι... .. με πηρε ο μεσίτης και μου ειπε ότι θελει να το δειξει σε κάποιον… θελω να ρωτήσω.. αν ειμαι υποχρεωμένη να το δείχνω οσο ειμαι μεσα ή μπορω να αρνηθω….. εγω το πολύ μεχρι 26-27 Αυγούστου φεύγω… δεν γίνεται να ξοδεύω επιπλέον βενζίνη για αυτό το λογο… ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλησπερα σας και παλι… ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το σπιτι που φευγω τωρα τελος Αυγούστου.. ο σπιτονοικοκύρης το εβαλε σε μεσίτη για να βρει νεο ενοικιαστή.. εγω λογω δουλειάς λειπω ολη μερα από το σπιτι. Και για να «πεταχτω» να το δειξω είναι 30 λεπτα με το αμαξι... .. με πηρε ο μεσίτης και μου ειπε ότι θελει να το δειξει σε κάποιον… θελω να ρωτήσω.. αν ειμαι υποχρεωμένη να το δείχνω οσο ειμαι μεσα ή μπορω να αρνηθω….. εγω το πολύ μεχρι 26-27 Αυγούστου φεύγω… δεν γίνεται να ξοδεύω επιπλέον βενζίνη για αυτό το λογο… ευχαριστω
Τα Χριστούγεννα είχα μια ανάλογη περιπέτεια που έσπασα πρόωρα συμβόλαιο σπιτιού. Με αρκετό googlαρισμά είχα βρει ότι μπορείς να αρνηθείς να δείξεις το σπίτι, αλλά αυτό από την άποψη ώρας και ημέρας αλλά δεν μπορείς να το απαγορέψεις να φέρνει πιθανούς νέους ενοικιαστές. Το ίδιο ισχύει και για γενικές επισκέπτες του ιδιοκτήτη κατά την ενοικίαση. Προσωπικά για να μην με ζαλίζει, το είχα βάλει δυο απογεύματα από ένα 2ώρο ότι μπορεί να δείχνει το σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα, ξαφνικά αποφάσισα να φύγω και ενώ δεν είχα πρόβλημα συννενόησης έχω θέμα με τα ενοίκια έχω πληρωμένο τον επόμενο μήνα, αυτό το μήνα δε ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να αδειάσω το σπίτι, καλά καλά δεν έχω γυρίσει πίσω στη πόλη οπότε δεν ανέφερα κάτι για τα χρήματα αυτού του μήνα, όμως με τον επόμενο τι γίνεται; Μπορώ να τα ζητήσω πίσω; Είναι σίγουρο ότι ο Νοέμβριος δεν θα με βρει εκεί..η ίδια δεν έκανε κάποια συζήτηση (τώρα θα μου πεις, χαζή είναι; ) όποτε δε ξέρω τι να κάνω, είναι και γιαγιάκα και κάπως την πονάω, αλλά και πάλι 350 ευρώ είναι αυτά γιατί να τα χάσω; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα, ξαφνικά αποφάσισα να φύγω και ενώ δεν είχα πρόβλημα συννενόησης έχω θέμα με τα ενοίκια έχω πληρωμένο τον επόμενο μήνα, αυτό το μήνα δε ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να αδειάσω το σπίτι, καλά καλά δεν έχω γυρίσει πίσω στη πόλη οπότε δεν ανέφερα κάτι για τα χρήματα αυτού του μήνα, όμως με τον επόμενο τι γίνεται; Μπορώ να τα ζητήσω πίσω; Είναι σίγουρο ότι ο Νοέμβριος δεν θα με βρει εκεί..η ίδια δεν έκανε κάποια συζήτηση (τώρα θα μου πεις, χαζή είναι; ) όποτε δε ξέρω τι να κάνω, είναι και γιαγιάκα και κάπως την πονάω, αλλά και πάλι 350 ευρώ είναι αυτά γιατί να τα χάσω; :/:
Κι εγώ που ξενοίκιασα πριν λήξει το συμβόλαιο και η ξαδέρφη μου δεν πληρώσαμε τον επόμενο μήνα από αυτό που μετακομίσαμε. Απλώς να φροντίσεις να μη σε βρει καθόλου ο Νοέμβρης στο διαμέρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Κι εγώ που ξενοίκιασα πριν λήξει το συμβόλαιο και η ξαδέρφη μου δεν πληρώσαμε τον επόμενο μήνα από αυτό που μετακομίσαμε. Απλώς να φροντίσεις να μη σε βρει καθόλου ο Νοέμβρης στο διαμέρισμα.
Το θέμα είναι ότι εγώ έχω δώσει ήδη τα λεφτά και δεν ξέρω αν είναι σωστό να τα ζητήσω πίσω,για να καταλάβεις δεν υπάρχει καν συμβόλαιο αυτή είναι φίλη μιας ξαδέρφης της γιαγιάς μου (νόμιζω) που μου έκανε εξυπηρέτηση και στα χαρτιά με παρουσιάζει ως επισκέπτη για να καλυφθεί...βέβαια το ποιος έκανε στα αλήθεια εξυπηρέτηση και ποιος βγήκε κερδισμένος από αυτό, είναι άλλη ιστορία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι εγώ έχω δώσει ήδη τα λεφτά και δεν ξέρω αν είναι σωστό να τα ζητήσω πίσω,για να καταλάβεις δεν υπάρχει καν συμβόλαιο αυτή είναι φίλη μιας ξαδέρφης της γιαγιάς μου (νόμιζω) που μου έκανε εξυπηρέτηση και στα χαρτιά με παρουσιάζει ως επισκέπτη για να καλυφθεί...βέβαια το ποιος έκανε στα αλήθεια εξυπηρέτηση και ποιος βγήκε κερδισμένος από αυτό, είναι άλλη ιστορία :P
Εννοείται να τα ζητήσεις. Πιστεύω πως μπορεί εμείς να ευσπλαχνιζόμαστε τους άλλους, αλλά και εκείνη αν βρισκόταν στη θέση σου να τα ζητούσε. Δεν είναι μικρό το ποσό και το δικαιούσαι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

υδωρ

Νεοφερμένος

Η Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
σε περισευουν και πληρωσες και το νοεμβριο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
σε περισευουν και πληρωσες και το νοεμβριο;;;

Προφανώς όχι για να σκέφτομαι να τα πάρω πίσω, ή δίνω δύο ενοίκια μπροστά ή μένω δύο και τρία ενοίκια πίσω...ότι γίνεται και με το μισθό μου δηλαδή, κάθε 15 του μήνα με τη ψυχή στο στόμα είμαι.
Δεν ξέρω όμως πως μπορείς να με βοηθήσεις με το να ξέρεις αν μου περισεύουν ή όχι :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Καλυτερα να χρωστας παρα να σου χρωστανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

υδωρ

Νεοφερμένος

Η Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
θελω να πω το θεμα ειναι καθαρα δικη σου βλακεια. δε σου ηρθε ξαφνικα η ιδεα της μετακομισης...
εγω δε θα τα ζητουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
θελω να πω το θεμα ειναι καθαρα δικη σου βλακεια. δε σου ηρθε ξαφνικα η ιδεα της μετακομισης...
εγω δε θα τα ζητουσα...
Ξαφνικά μου ήρθε η απόλυση και επειδή βλέπω πως δουλειά δε θα βρω εκεί κάτω, και για αποζημιώσεις ή εξόφληση ούτε λόγος, τουλάχιστον προς το παρόν, επιστρέφω στο τόπο μου.
Αν είναι βλακεία ότι θέλω να έχω σε μια τάξη τα έξοδα μου και να μην τα μαζεύω σε ένα ντουλάπι μέχρι να σκάσει να το δεχτώ, παρ'όλα αυτά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα μου, δεν ξέρω αν πρέπει να τα ζητήσω καθώς είναι 350 τα οποία δε φαίνονται πουθενά, γιατί όμως είπα τυπικά δεν νοικιάζω σπίτι είμαι επισκέπτης, οπότε ο λόγος που κολλάω είναι μήπως πει δήθεν πως το ξέχασε ή ότι δεν την έχω πληρώσει ή το οτιδήποτε.
Όπως και να'χει ευχαριστώ για τη συμβουλή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIKOLETA262

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπέρα σας , είμαι φοιτήτρια στην Κομοτηνή και νοίκιασα το σπίτι που μένω τώρα 30 αυγούστου . Το συμβόλαιο το υπογράψαμε όμως 1 Οκτώβρη . Θέλω να φύγω από το σπίτι γιατί έχω διάφορα θέματα. Οι ιδιοκτήτες κάνουν πολύ φασαρία ( μονοκατοικία είναι και εγώ μαζί τους ) , από απέναντι έχει κάτι μαγαζιά που και εκεί κάνουν φασαρία 3 φορές την εβδομάδα παίζοντας με κάτι νταούλια για ώρα , η συμπεριφορά τους δεν μου αρέσει σε πολλά θέματα ( έχουν κάνει διάφορα ) , έχουν πει από την αρχή πως θα βάλουν κλιματιστικό και ακόμη τίποτα ( και έρχονται τα κρύα και τους το λέω , αλλά τίποτα αυτοί ) και τέλος υπάρχει ένα πρόβλημα με το μπάνιο το οποίο δεν έχουν λύσει . Ένας σωλήνας στάζει νερό εδώ και 2 μήνες , το έχω πω πόσες φορές και μου λένε συνέχεια καλά , καλά , θα έρθει ο υδραυλικός , αυτός φταίει που δεν έρχεται , εγώ το είπα κτλ. Και το θέμα είναι ότι ο τοίχος έξω από το μπάνιο έχει φουσκώσει και έχει ξεφλουδιστεί από την υγρασία . Με έχει πιάσει βήχας και δύσπνοια από τότε που ήρθα εδώ μόνιμα και νομίζω με πειράζει αυτή η υγρασία , ίσως και να έχω αποκτήσει άσθμα ! Το συμβόλαιο λήγει στις 01/10/2014 , αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο που να με δεσμεύει από ότι διάβασα. Θέλω να πάω να συγκατοικήσω με μια φίλη μου και για να είναι καλύτερα και για να είναι λιγότερα τα έξοδα , αφού και με αυτό έχω θέμα. Τι μπορώ να κάνω? Διάβασα διάφορα αλλά δεν έχω ακόμη σιγουρευτεί . Πρέπει να πληρώσω τα ενοίκια μέχρι το τέλος ? Μπορώ να φύγω πληρώνοντας ας πούμε μέχρι τον Δεκέμβρη ? ( δλδ ένα ενοίκιο συν ) . Δεν έχω δώσει εγγύηση για το σπίτι ....Χρειάζομαι άμεσα απαντήσεις σίγουρες! Ευχαριστώ πολύ !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

euaneb

Νεοφερμένος

Η euaneb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
σήμερα ξενοίκιασα το σπίτι που εμενα γιατι είχε ποντίκια της είχα δώσει 2 εγγυήσεις και έτσι δεν θα πλήρωνα αύγουστο και σεπτέμβριο αλλα επειδή το συμβόλαιο ήταν για 3 χρονια και εγώ έμεινα 8 μήνες μονο μου λέει η ιδιοκτήτρια ότι της χάνω της εγγυήσεις με τα χίλια ζόρια της άφησα μονο την μια πήγα σήμερα να υπογράψω την λύση υπέγραψα τα χαρτιά και αυτή σημείωσε ότι δεν έχω ξοφλήσει την δεη και την ευδαπ. βεβαια αφού εγκατέλειψα το σπίτι θυμήθηκα ότι υπέγραψα άλλο ένα χαρτί ίδιο με αυτό που πήρα okay η ιδιοκτήτρια δεν το υπέγραψε ο άντρας της είναι δικηγόρος και άκουσα ότι είπε το θέλει για το γραφειο ένα τρίτο και φοβάμαι μην συμπληρώσει τιποτα που δεν με συμφέρει :/ με πήρε μετά τηλ και μου είπε ότι έχει έρθει το χαρατσι της ευδαπ και ήταν όλο χαρά και απόρησα μέσα μου προς και μιλάει τόσο ευχάριστα αυτή και ο λογος ηταν γιατι θα μου ανακοίνωνε ότι ο λογαριασμός της ευδαπ ήταν στα 160 ευρώ και της λέω δεν είναι δυνατόν γιατι απών δεκέμβρη μέχρι και απρίλιο πλήρωσα μονο 28 και τώρα πως εξηγείται αυτή η διαφορα και μου λέει ότι το καλοκαίρι ποτίζεται ποιο τακτικά ο κήπος και μάλλον γιαυτο εγώ τώρα δεν δουλευω και δεν υπάρχει φράγκο γιατι έχω και άλλες υποχρεώσεις και σκέφτομαι από την στιγμή που της έχω αφήσει μια εγγύηση να της πω πως δεν μπορώ να τα πληρώσω και ας τα κρατήσει από εκεί ούτως ή άλλως για αυτό δεν είναι? θα πάρω τηλ και τον δικηγόρο μου βεβαια να τον ρωτήσω αλλα την δευτερα .με έχει αγχώσει το όλο θέμα πολύ αν γνωρίζει κάποιος κάτι να μου πει παρακαλώ ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
νομικά έχει δίκιο σχετικά με την εγγύηση, αφου εσυ δεν τήρησες το συμβόλαιο και έφυγες την εγγύηση την κρατάει, αλλα αυτο με την ευδαπ δεν παίζει..σου είπε ψέματα για να απομυζήσει όσο το δυνατόν πιο πολλά χρήματα απο σένα.

πιστόλιασε την κανονικά. και την μια εγγυηση π έδωσες πάλι πολύ είναι.
αν σε πεί τίποτα πές την να κρατήσει απο την εγγύηση και τέλος.
τα δικαστηκά έξοδα για να κυνηγήσει να σου τα πάρει μέσω δικαστηρίων είναι πολλά και δεν την συμφέρει οπότε απλά αγνόησε τους και φύγε κ μήν σηκώνεις τηλέφωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ειμαι σε ενα σπιτι που εχω νοικιασει εδω και εναν μηνα με συμβολαιο ενος χρονου και θελω να φυγω η σχολη δεν μαρεσει και θελω να ξαναδωσω θα ερχομαι στην πολη μονο για τα εργαστηρια που ειναι την παρασκευη μπορω να το κανω ή ειμαι υποχρεωμενη να πληρωνω ενοικιο για καποιο χρονο ακομη επισης σκεφτομαι οτι τωρα ερχοναι οι μετεγραφες και τα ερασμους δεν ειναι η καταλληλη στιγμη να φυγω και να πω στην ιδιοκτητρια οτι θα βρει αλλον ενοικιαστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Σε τέτοιες περιπτώσεις και εφόσον υπάρχει συμβολαιο μπορει κάποιος ιδιοκτητης να διεκδικήσει δικαστικά τα μισθώματα γιατι μπορει να ισχυριστεί ότι δεν βρισκει ενοικιαστη και ότι έχει ζημιές επειδή πχ το νοικιασε σε κάποιον 2 χρονια και αυτος ξαφνικα θέλει να φυγει στον 1 χωρις να υπάρχει λογος που καταργει το ιδιωτικο συμφωνητικο. Υπάρχουν στον Αστικο κώδικα τέτοιοι λογοι. Ένας από αυτους είναι να κινδυνευει η υγεια σου ή να εισαι δημοσιος υπάλληλος και να σηκώνεσαι να φυγεις επειδή σου ηρθε μετάθεση.


Σε κάθε περιπτωση μπορει κάποιος να κάνει αγωγη για αυτό το λογο. Σε γενικές γραμμες ο καθενας μπορει να κανει αγωγη για οποιαδήποτε ανοησια του έρθει στο κεφάλι. Αυτό δεν είναι ανησυχητικο , μονο εάν μπορει να στηριχθεί ο λογος στο δικαστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή δεν μου έτυχε ποτέ, γνωρίζετε ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ, οσον αφορά την ενοικιαση του ακινητου με το μισθωτήριο σε περιπτωση που φυγει καποιος νωριτερα απο οτι λήξει το συμβολαιο?

Για παράδειγμα θελω να νοικιασω σπιτι για 1 χρονο και φευγω πανω στο 8μηνο? Υπάρχει περιπτωση να διεκδικησει ο ιδιοκτητς τα ενοικια 4 μηνών? Ερώτηση κάνω γιατί ΔΕΝ γνωρίζω τι ισχυει
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή δεν μου έτυχε ποτέ, γνωρίζετε ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ, οσον αφορά την ενοικιαση του ακινητου με το μισθωτήριο σε περιπτωση που φυγει καποιος νωριτερα απο οτι λήξει το συμβολαιο?

Για παράδειγμα θελω να νοικιασω σπιτι για 1 χρονο και φευγω πανω στο 8μηνο? Υπάρχει περιπτωση να διεκδικησει ο ιδιοκτητς τα ενοικια 4 μηνών? Ερώτηση κάνω γιατί ΔΕΝ γνωρίζω τι ισχυει
Θα πρέπει να δείς τι γράφει το συμβόλαιό σου.Για να συμβεί αυτό πρέπει να αναγράφεται στο συμβόλαιό σου πως στην περίπτωση που συμβεί λύση του συμβολαίου απο μέρους σου θα πρέπει να ξεχρεώσεις τα υπολοιπόμενα ενοίκια.
Αν δεν αναγράφεται, δεν ισχύει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top