Ταξιδεύοντας με το Interrail

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Είναι κανείς που το σκέφτεται για ένα τέτοιο ταξίδι;
Μπήκα σε σκέψεις κι ίσως αν δεν έχω άλλες υποχρεώσεις να το τολμήσω τον ερχόμενο Ιούνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ω ναι! Κάποια στιγμή θέλω όπωσδήποτε να το κάνω!
Το είχαμε ψάξει λίγο στο 3ο έτος.. αλλά δεν έκατσε ποτέ.
Κάποια στιγμή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Ω ναι! Κάποια στιγμή θέλω όπωσδήποτε να το κάνω!
Το είχαμε ψάξει λίγο στο 3ο έτος.. αλλά δεν έκατσε ποτέ.
Κάποια στιγμή..
Χαχα! Κι εγώ μια από τα ίδια! Ήταν στη λίστα των to do για χρόνια! Κάποια στιγμή πρέπει να το κάνω όσο ακόμη αντεχει η μέση μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει ποτέ; Σκεφτόμουν το φθινόπωρο να έκανα ένα τουρ με τελευταίο προσδιορισμό τη Γερμανία. Αξίζει;;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,397 μηνύματα.
Σαφέστατα αξίζει!!!!!!!!αρκεί να έχεις οργανώσει λεπτομερώς την πορεία, τις στάσεις που θα κάνεις ( βάσει αναζήτησης για σημεία ενδιαφέροντος), hostels που θα μείνεις ( για να μη ψάχνεσαι τελευταία στιγμή), δεκτική στις αιφνίδιες αλλαγές και άτομο προσαρμόσιμο.. Να έχεις ένα budget ( συγγενικό μου πρόσωπο φθινόπωρο πέρσυ ξόδεψε σε 15 μέρες περίπου 700...με φειδώ) και περιπετειώδης ως χαρακτήρας... Go on🙂
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει ποτέ; Σκεφτόμουν το φθινόπωρο να έκανα ένα τουρ με τελευταίο προσδιορισμό τη Γερμανία. Αξίζει;;
Εγώ που το έψαχνα αρκετά, κατέληξα ότι πρέπει να έχεις αρκετό χρόνο, δεν έχει τρένα από Ελλάδα για εξωτερικό αλλά περιλαμβάνει στο Interrail και τα ακτοπλοικά από Ελλάδα για Ιταλία και μετά από εκεί ξεκινάς με τρένο έκτος αν θες να πάρεις αεροπλάνο για εξωτερικό με φτηνή πτήση γιατί θα πρέπει να υπολογίσεις ότι θα κουβαλάς και μεγάλο back pack και να πληρώσεις έξτρα ή βαλίτσα ανάλογα τι ταξιδιώτης είσαι αλλά με τρένο συνήθως παίρνουν back pack. Πρέπει να υπολογίσεις τα κόστη για φαγητό, χοστελ ή airbnb ή ξενοδοχείο, υπάρχουν μερικά κολπάκια όπως αν πάρεις νυχτερινό τρένο γλυτώνεις το κόστος διαμονής που θα έμενες. Ίσως θα χρειαστεί να τη βγάζεις με φαγητό από σουπερ μάρκετ.
Θέλει σαφώς καλό προγραμματισμό, να μην μένεις πάντα σε μεγάλες πόλεις αλλά και σε μικρές πόλεις γιατί είναι πιο φτηνά και δεν θα έχεις άλλη ευκαιρία να τις ανακαλύψεις και ποιος ξέρει ίσως βρεις διαμάντια στις μικρές πόλεις και να περνάς καλύτερα από ότι στις μεγάλες πόλεις.

Το τρένο θέλει το χρόνο του για να το απολαύσεις, αν βιάζεσαι κτλ και θες να φτάσεις γρήγορα στο προορισμό θα πρέπει να σκεφτείς εναλλακτικές λύσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top