Εξασκώ αυτό που σπούδασα;

Εξασκείτε αυτό που σπουδάσατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
  • Ναι!!!

    Ψήφοι: 15 31.9%
  • Ναι και άλλες ασχολείες παράλληλα

    Ψήφοι: 8 17.0%
  • Όχι!!!

    Ψήφοι: 8 17.0%
  • Όχι, αλλά αν τύχει το κάνω εξτρά

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Είμαι φοιτητής και έχω στρωμένη δουλειά!!!

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Είμαι φοιτητής, αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει

    Ψήφοι: 9 19.1%
  • Εδώ ο κουμπάκιας δεν χρειάζεται να εργαστεί

    Ψήφοι: 4 8.5%

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ninja. Και το εξασκω.

there....


just killed someone.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Industrial designer. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ναι, το εξασκώ. Τελείωσα Βιομηχανικό Σχέδιο και αυτήν τη στιγμή είμαι freelance colleague σε εταιρεία της Γερμανίας με αντικείμενο modeling, rendering και prototyping.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos thanos

Νεοφερμένος

Ο νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εγω σπουδασα οικονομικα και τα εχω εξασκησει με καθε δυνατο τροπο!
1.καθηγητης σε φροντηστηριο
2.δημοσιος υπαλληλος σε δημοσια οικονομικα,μισθολογικα και χρηματοδοτησεις
3.ελευθερος επαγγελματιας, παροχες οικονομικων μελετων
4.ιδιωτικος υπαλληλος σε εταιρεια εμποριας δομικων υλικων!
το καλυτερο? ............δημοσιος υπαλληλος!!!
1.=πολυ χαβαλε λιγα λεφτα, ομορφα χαμογελα, η χαρα του κορκολη!!!
2.=καλα λεφτα, επιδομα αδειας και ατελειωτες ωρες μπλαμπλα και ξαπλας!!!
3.=πολλα λεφτα μεγαλες σκοτουρες, κυνηγας το χρημα,δεν ερχεται μονο του, η μλκ πληρωνονται!!!
4.=λιγα λεφτα και ολα τα δυνα του 3.!! δεν λεει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Σπούδασα παιδαγωγικό ειδικής αγωγής και το εξασκώ εδώ και δύο χρόνια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και σπουδάζω ακόμη και θέλω τουλάχιστον δύο χρόνια μέχρι να αποφοιτήσω, ξέρω ότι δεν θα εξασκήσω αυτό που σπουδάζω, τόσο λόγω αντικειμένου (Φιλολογία) όσο και λόγω προσωπικής μου επιθυμίας να ασχοληθώ με κάτι πιο προσοδοφόρο (ακόμη κι αν δεν με «τρελαίνει»). Δυστυχώς (ή ευτυχώς αν θέλετε, ανάλογα με την οπτική του καθενός) σκέφτηκα και έπραξα ρομαντικά. Δεν έχω μετανιώσει, ωστόσο, για τη σχολή μου. Μετάνιωσα που δεν ασχολήθηκα με τα θετικά μαθήματα ήδη από τη Γ' Γυμνασίου και εξαιτίας αυτού ακολούθησα τη θεωρητική κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν και σπουδάζω ακόμη και θέλω τουλάχιστον δύο χρόνια μέχρι να αποφοιτήσω, ξέρω ότι δεν θα εξασκήσω αυτό που σπουδάζω, τόσο λόγω αντικειμένου (Φιλολογία) όσο και λόγω προσωπικής μου επιθυμίας να ασχοληθώ με κάτι πιο προσοδοφόρο (ακόμη κι αν δεν με «τρελαίνει»). Δυστυχώς (ή ευτυχώς αν θέλετε, ανάλογα με την οπτική του καθενός) σκέφτηκα και έπραξα ρομαντικά. Δεν έχω μετανιώσει, ωστόσο, για τη σχολή μου. Μετάνιωσα που δεν ασχολήθηκα με τα θετικά μαθήματα ήδη από τη Γ' Γυμνασίου και εξαιτίας αυτού ακολούθησα τη θεωρητική κατεύθυνση.
Ποτε δεν ειναι αργα να ξεκινησεις αλλη επιστημη. Γνωριζω εναν τυπο που τελειωσε ψυχολογια και κατεληξε να κανει διδακτορικο στην χημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Σπούδασα μετάφραση και το εξασκώ ως freelancer στην παροχή υπηρεσιών επίσημων μεταφράσεων, υποτιτλισμού & διερμηνείας. :smartass:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,982 μηνύματα.
Σπούδασα μετάφραση και το εξασκώ ως freelancer στην παροχή υπηρεσιών επίσημων μεταφράσεων, υποτιτλισμού & διερμηνείας. :smartass:

Πολύ ενδιαφέρον! Έχεις θέματα με αυτούς που δωρεάν και για χόμπι κάνουν υποτιτλισμό σειρών και ανεβάζουν τους υποτίτλους στο ίντερνετ; Γιατί έχω ακούσει οτι υπάρχει έτσι μια κόντρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Θέμα έχω με κάποιες εταιρίες που παίρνουν τους δωρεάν υπότιτλους, τους περνάνε μια επιμέλεια και μετά τους πουλάνε για δικούς τους (είχε γίνει θέμα πριν μερικά χρόνια). Όπως επίσης με τις εταιρίες που δίνουν απίστευτα χαμηλούς μισθούς στους μεταφραστές/επιμελητές τους. Οι χομπίστες έρχονται τελευταίοι στη λίστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,982 μηνύματα.
Θέμα έχω με κάποιες εταιρίες που παίρνουν τους δωρεάν υπότιτλους, τους περνάνε μια επιμέλεια και μετά τους πουλάνε για δικούς τους (είχε γίνει θέμα πριν μερικά χρόνια). [

Σε αυτό πώς μπορείς να αντιδράσεις εσύ ως επαγγελματίας μεταφράστρια; Μπορείς να κινηθείς νομικά ας πούμε;

Όπως επίσης με τις εταιρίες που δίνουν απίστευτα χαμηλούς μισθούς στους μεταφραστές/επιμελητές τους. Οι χομπίστες έρχονται τελευταίοι στη λίστα!

Υπάρχει κάποιος σταθερός μισθός για μεταφράσεις; Ξέρω περίπου 3-10 λεπτά του ευρώ ανά λέξη. Ισχύουν αυτές οι τιμές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Μπορείς να κινηθείς νομικά, βέβαια καλό θα είναι να έχεις τη συνδρομή κάποιου πιο ισχυρού φορέα (π.χ. κάποιας ένωσης), γιατί η ισχύς εν τη ενώσει, ειδικά όταν ο αντίδικος είναι μια μεγάλη εταιρία.

Όσον αφορά τον μισθό δεν υπάρχει κάτι σταθερό, όχι. Το κόστος εξαρτάται από το είδος του κειμένου, τον γλωσσικό συνδυασμό, το χρονικό περιθώριο και την εμπειρία του μεταφραστή. Έχω ακούσει για πολύ χαμηλότερες (δυστυχώς) αλλά και για πολύ υψηλότερες τιμές από το 0,03-0,10 που αναφέρεις. Γενικά πάντως είναι από τους τομείς που ισχύει 100% το "Ό,τι δίνεις, παίρνεις", επομένως πολύ χαμηλές τιμές είναι συνήθως red flag.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top