Skyfall 007

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἦταν ἕνα ἄκρως ζεστὸ καὶ καλοκαιρινὸ βράδυ στὸ Ἡράκλειο (τῆς Κρήτης φυσικὰ) καὶ μία ἀκόμη ἡμέρα μὲ πολλὲς ὁμιλίες ἀπὸ τὸ συνέδριο γιὰ τὰ μεσαιωνικὰ δημώδη κείμενα εἶχε φθάσει στὸ τέλος της. Ὅπως θὰ ἦταν ἀναμενόμενο, ξεχυθήκαμε στοὺς δρόμους τοῦ Ἡρακλείου ὥστε ἀφ' ἑνὸς νὰ ξελαμπικάρουμε ἀπὸ τὸν συνεχῆ ἀκρόαση τῶν ὁμιλιῶν (ἐνδιαφερουσῶν ἢ μὴ) καὶ ἀφ' ἑτέρου νὰ χαροῦμε τὴν ὄχι τόσο ὄμορφη πλὴν ἄκρως ζωντανὴ πρωτεύουσα τῆς Μεγαλονήσου. Τελικὰ ὁ δρόμος μας μετὰ ἀπὸ πολλὲς πολλὴ ὥρα διαβουλεύσεων μᾶς ἔβγαλε στὸν πολυχῶρο «Τάλως» καὶ συγκεκριμένα ἡ τελικὴ ἀπόφαση ἦταν νὰ δοῦμε τὴν καινούρια ταινία μὲ πρωταγωνιστὴ τὸν διάσημο λογοτεχνικὸ καὶ κινηματογραφικὸ ἥρωα Τζέϊμς Μπόντ. Ἐδῶ νὰ σημειώσω ὅτι ἤμασταν τυχεροὶ καθὼς κάποιοι ἀπὸ τὴν παρέα διέθεταν ἐκπτωτικὰ κουπόνια καὶ ἔτσι εἴδαμε τὴν ταινία πληρώνοντας 4€ ὁ καθένας. Οἱ προοπτικὲς ἦταν οἱ καλύτερες καὶ μπήκαμε περιμένοντας ὅτι θὰ δοῦμε τουλάχιστον ἕνα ἐντυπωσιακὸ θέαμα ἂν καὶ λόγῳ τῆς ἀπίστευτης προσέλευσης θεατῶν μισὴ ὥρα πρὶν τὴν παράσταση βρήκαμε θέσεις στὴν τρίτη σειρὰ καὶ ὁριακὰ γλιτώσαμε τὸ νὰ καθίσουμε στὴν πρώτη σειρά.

Ἡ ουσία εἶναι ὅτι οἱ προσδοκίες μας δὲ διαψεύσθηκαν ἀλλὰ ἀντίθετα ἐπαληθεύθηκαν σὲ πολὺ μεγαλύτερο βαθμὸ ἀπὸ ὅ,τι περιμέναμε. Ἡ ταινία, ἐκτὸς ἀπὸ τὰ ἐντυπωσιακὰ ἐφὲ καὶ τὶς ἐπικὲς καταδιώξεις, πρᾶγμα τὸ ὁποῖο εἶναι κοινὸς τόπος στὶς ταινίες τοῦ Τζεϊμς Μπόντ, ἦταν καὶ πραγματικὰ μία καλὴ ταινία μὲ ὅλη τὴ σημασία τῆς λέξεως. Δὲν παραγνωρίζω βεβαίως ὅτι ὑπάρχουν καὶ ἐδῶ οἱ συνηθισμένες ὑπερβολὲς στὶς σκηνὲς δράσης τῶν ταινιῶν τέτοιου εἴδους, ἀλλὰ εὐτυχῶς ἡ ταινία δὲ στηρίζεται μόνο ἐκεῖ.

Τὸ πρῶτο στοιχεῖο ποὺ κάνει τὴν ταινία νὰ ξεχωρίζῃ ἀπὸ ὅλες τὶς προηγούμενες ἐκδοχὲς τοῦ Τζέϊμς Μπόντ, ἦταν ὁ «κακὸς» τὸν ὁποῖον ὑποδύεται ὁ Χαβιὲ Μπάρδεμ. Σὲ ἀντίθεση μὲ τοὺς μονοδιάστατους ὑπερφιλόδοξους καὶ ἐλαφρῶς γκροτέσκους χαρακτῆρες τῶν προηγούμενων ταινιῶν, ἐδῶ ἔχουμε νὰ κάνουμε μὲ μία τραγικὴ φιγούρα ἑνὸς ἥρωας ὁ ὁποῖος σὰν νὰ εἶναι βγαλμένος ἀπὸ ἀρχαία ἑλληνικὴ τραγῳδία. Δὲν ἔχουμε νὰ κάνουμε μὲ τὸν «ἀπόλυτα κακὸ» καὶ τὸν «ἀπόλυτα καλό», ἀλλὰ
τὰ ὅρια τὰ ὁποῖα ὁρίζουν τὸ ἠθικὰ ἀποδεκτὸ τῶν πράξεων τῶν ἡρώων εἶναι τελείως δυσδιάκριτα καὶ καλεῖται σὲ πολλὲς στιγμὲς ὁ θεατὴς νὰ βγάλῃ τὰ δικά του συμπεράσματα. Ἡ λογικὴ μὲ τὴν ὁποία λειτουργεῖ ὁ «κακὸς» τῆς ὑπόθεσης παρουσιάζεται μὲ κάθε σοβαρότητα καὶ μάλιστα σὲ ἕνα βαθμὸ ὁ ἀκροατὴς μπορεῖ ἀκόμα καὶ νὰ ταυτισθῇ μαζί του (ὁμολογῶ ὅτι σὲ κάποιες στιγμὲς τὸ ἔνιωσα καὶ ἐγώ).

Τὸ δεύτερο στοιχεῖο εἶναι ἡ ἐξέλιξη τῆς προσωπικότητας τοῦ Τζέϊμς Μπόντ. Πλέον δὲν εἶναι ἁπλῶς ἕνας ἄρτια ἐκπαιδευμένος πράκτορας ὁ ὁποῖος φέρνει εἰς πέρας -ἐννοεῖται ἀτσαλάκωτος- ὅποια ἀποστολὴ τοῦ ἀνατεθῇ. Εἶναι ἕνας ὡλοκληρωμένος χαρακτῆρας μὲ συναισθήματα, δισταγμοὺς καὶ ἀμφιταλαντεύσεις. Δὲ θὰ σταθῶ στὸ σεναριακὸ τέχνασμα μὲ τὸν θάνατό του καθὼς δὲ θεωρῶ ὅτι προσέφερε πραγματικὰ στὴν ἐξέλιξη τοῦ ἥρωα ἀλλὰ ἦταν μᾶλλον ἕνα τέχνασμα γιὰ τὴν ἐμπορικὴ προώθηση της ταινίας. Ἐκεῖ ὅμως ποὺ θὰ σταθῶ εἶναι στὴ φοβερὴ διάσταση ποὺ ἔδωσε στὸν χαρακτῆρα ἡ ἑρμηνεία τοῦ Daniel Craig· θὰ τολμοῦσα νὰ πῶ (μὲ μεγάλη δόση ἀμετροέπειας) ὅτι ξεπερνάει ἴσως καὶ τὴν ἑρμηνεία τοῦ Σὸν Κόνερυ ἀλλὰ καὶ τοῦ Ῥότζερ Μοῦρ, τῶν δύο ἠθοποιῶν οἱ ὁποῖοι ἐνσάρκωσαν ὁμολογουμένως μὲ τὸν πιὸ ἐπιτυχημένο τρόπο τὸν ἥρωα τῶν μυθιστορημάτων τοῦ Ἴαν Φλέμινγκ.

Τέλος, αὐτὸ τὸ ὁποῖο μὲ ἐντυπωσίασε περισσότερο στὴν ταινία εἶναι ἡ τελικὴ μάχη τῶν δύο ἡρώων στὸ πατρικὸ σπίτι τοῦ Τζέϊμς Μπὸντ στὰ lowlands τῆς Σκοτίας. Ὁ σκηνοθέτης μπόρεσε νὰ ἀποτυπώσῃ μὲ τὸν καλύτερο δυνατὸ τρόπο τὴν ἀτμόσφαιρα τῆς Σκοτσέζικης ἐπαρχίας μὲ τὸ παλιὸ κάστρο, τὴν πυκνὴ ὀμίχλη, τὰ ὑγρὰ ἔλη τὰ ὁποία εἶναι βασικὰ στοιχεῖα τῆς ῥομαντικῆς σχολῆς καὶ ὅλα αὐτὰ σὲ συνδυασμὸ μὲ τὶς συνεχεῖς ῥιπὲς τῶν ὅπλων σὲ μία μάχη ἡ ὁποία μοιάζει νὰ εἶναι βγαλμένη ἀπὸ πολεμικὴ ταινία (ἐδῶ σίγουρα βοήθησε καὶ τὸ dolby surround σύστημα ἤχου τοῦ κινηματογράφου) ἂν καὶ ὁ ἴδιος ὁ Τζέϊμς Μπὸντ μᾶς δηλώνει ὅτι μερικὲς φορὲς εἶναι καλύτερα κάποια πράγματα νὰ γίνωνται «μὲ τὸν παλιὸ τρόπο».

Συμπερασματικά, τολμῶ νὰ πῶ ὅτι ἀπὸ ὅσες ταινίες τοῦ Τζέϊμς Μπὸντ ἔχω δεῖ, αὐτὴ ἔγινε ἡ ἀγαπημένη μου. Τὴν προτείνω ἀνεπιφύλακτα καὶ ὄχι μόνο στοὺς λάτρεις τῶν ταινιῶν μὲ πολλὴ δράση ἀλλὰ καὶ σὲ ὅσους ἀρέσκονται σὲ ταινίες μὲ συγκρούσεις χαρακτήρων καθὼς ἱκανοποιεῖ ἀμφότερα τὰ κοινά. Σίγουρα ἀξίζει τὸν κόπο νὰ τὴ δῆτε στὸν κινηματογράφο ὥστε νὰ ἀπολαύσετε τὰ ἐφὲ καὶ νὰ ζήσετε ὁλόκληρη τὴν ἐμπειρία τῆς ταινίας. Νὰ μὴν ξεχάσω φυσικὰ νὰ ἀναφέρω καὶ τὸ ὁμώνυμο τραγοῦδι «Skyfall» τὸ ὁποῖο ἐπενδύει τοὺς τίτλους τῆς ταινίας μὲ τὴν ἐξαιρετικὴ ἑρμηνεία τῆς Adele ἂν καὶ δὲν μπορῶ νὰ παραγνωρίσω ὅτι μοιάζει στὴ μουσικὴ μὲ τὸ θρυλικὸ «Diamonds are forever» ποὺ εἶχε τραγουδήσει στὴν ὁμώνυμη ταινία μὲ τὸν Τζέϊμς Μπὸντ (τότε ἦταν ὁ Σὸν Κόνερυ) ἡ Shirley Bassey.

Ἡ βαθμολογία τὴν ὁποία βάζω στὴν ταινία εἶναι 8,5/10 χωρὶς καμμία ἐπιφύλαξη!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Την είδα χθες. Το δεύτερο μισό ίσως ήταν λίγο κουραστικό, αλλά μου άρεσε το χιούμορ και στην τελική ήταν πολύ ωραίος τρόπος να περάσουν 2 ώρες και κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θα κατεβασω την ταινια για να τη δω..
αλλα ο κρεγκ ειναι τοσο ψυχρος
ειναι δυνατον να συγκριθει σε βαρος και προσωπικοτητα με τον σον κονερυ?

για μενα ο μποντ τελειωσε στον pierce brosnan
τα μετα ειναι απλα ταινιες δρασης με κατασκοπους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
θα κατεβασω την ταινια για να τη δω..
αλλα ο κρεγκ ειναι τοσο ψυχρος
ειναι δυνατον να συγκριθει σε βαρος και προσωπικοτητα με τον σον κονερυ?

για μενα ο μποντ τελειωσε στον pierce brosnan
τα μετα ειναι απλα ταινιες δρασης με κατασκοπους..

Ίσως η μοναδική φορά που διαφωνώ μαζί σου.
Για μένα ο Κρέγκ είναι άψογος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σε τι?
σε αυτην την ταινια ή και σε αλλες?

στις αλλες ηταν ενα ψυχρο αδιαφορο πραμα..
μια εκφραση συνεχως

συγκρινεται με τον σιν κοννερυ?με τιποτα..
ο κρεγκ εχει καθολου χιουμορ στις ταινιες του οπως οι αλλοι μποντ πχ?
δεν το εχω δει,,ολο ξινος..

αν δω και αυτην,,θα ειμαι σιγουρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βασικά, μην ξεχνάτε ότι οι 3 ταινίες του Κρεγκ είναι πρίκουελς.
Πριν γίνει λοιπόν ο γόης Σον Κόνερι, λογικό είναι να ήταν λίγο...."ουγκ"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
σε τι?
σε αυτην την ταινια ή και σε αλλες?

στις αλλες ηταν ενα ψυχρο αδιαφορο πραμα..
μια εκφραση συνεχως

συγκρινεται με τον σιν κοννερυ?με τιποτα..
ο κρεγκ εχει καθολου χιουμορ στις ταινιες του οπως οι αλλοι μποντ πχ?
δεν το εχω δει,,ολο ξινος..

αν δω και αυτην,,θα ειμαι σιγουρος..

Παντού μου άρεσε, τον θεωρώ εξαιρετικό.
Βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Δεν εξαρτάται η δική μου η γνώμη για το αν είναι καλός ηθοποιός.
Απλά όπου τον βλέπω, μου φαίνεται καλός.
Και προτιμώ ένα ανέκφραστο βλέμμα που δείχνει πολλά, παρά έναν που κάνει υπερ προσπάθεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και προτιμώ ένα ανέκφραστο βλέμμα που δείχνει πολλά, παρά έναν που κάνει υπερ προσπάθεια! :)
κανει υπερπροσπαθεια ο κοννερυ ?

εχεις δει τις ταινιες του υποθετω..


σκεφτητε ποσο επηρεαζεστε απο το μαρκετινγκ και τα εφε και φιγουρα για την αποψη σας για την ταινια..και κυριως τον ηθοποιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
κανει υπερπροσπαθεια ο κοννερυ ?

εχεις δει τις ταινιες του υποθετω..

Μα δεν έκανα σύγκριση με τον Κόννερυ.
Ούτε αυτός κάνει υπερπροσπάθεια φυσικά.
Το έγραψα γενικά. Ο Κρέγκ (που είναι κάπως ανέκφραστος) σε σύγκριση με τους ηθοποιούς που είναι υπερ εκφραστικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ο Craig δεν μου κολλάει για James Bond γιατί η φάτσα του μου μοιάζει με του πατέρα μου, ο οποίος είναι το εντελώς αντίθετο από τον James Bond. Δεν με πείθει λοιπόν σε αυτόν τον ρόλο, άσε που νιώθω άβολα όταν έχει σεξουαλικές σκηνές (μπρρρ!).
Την ταινία την είδα μετά από μια κουραστική μέρα και νύσταζα αρκετά οπότε μου φάνηκε ατελείωτη. Μου άρεσε αλλά δεν ξετρελάθηκα όσο όλος ο κόσμος και οι κριτικοί, μάλλον δεν φταίει η ταινία για αυτό αλλά η κούρασή μου. Σίγουρα δεν θα την αξιολογούσα σαν την καλύτερη της σειράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Η ταινία μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D
Σκέφτομαι να πάω να την ξαναδώ αλλα λυπάμαι τα 6,5Ε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Θα πάρεις το DVD όταν βγει, να την βλεπεις όποτε θες.
Τώρα πια βγαινουν σύντομα.

Τι σου άρεσε περισσότερο?
Η υποκριτική, η φωτογραφια?
Το τραγούδι ήταν φοβερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
τὸ ὁμώνυμο τραγοῦδι «Skyfall» τὸ ὁποῖο ἐπενδύει τοὺς τίτλους τῆς ταινίας μὲ τὴν ἐξαιρετικὴ ἑρμηνεία τῆς Adele

:sick:

Όχι μόνο για το Skyfall, αλλά και για όλα τα τραγούδια της Αδελε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Την είδα και εγώ! Δεν έχω δει καμία άλλη ταινία του James Bond για να μπορώ να την κρίνω σε σχέση με τις άλλες, αλλά αυτή μου άρεσε και πέρασε ευχάριστα η ώρα! Μου άρεσε πάρα πολύ ο Bardem στο ρόλο του κακού και μου θύμισε λίγο την τρέλα του Heath Ledger στο ρόλο του Joker!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Θα πάρεις το DVD όταν βγει, να την βλεπεις όποτε θες.
Τώρα πια βγαινουν σύντομα.

Τι σου άρεσε περισσότερο?
Η υποκριτική, η φωτογραφια?
Το τραγούδι ήταν φοβερο.
με μια λέξη....

ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Απορώ πώς δεν έχει αναφερθεί από κανέναν η εμφάνιση της κλασικής DB5 στα highlights της ταινίας. Προσωπικά ενθουσιάστηκα όταν την είδα, ταίριαξε πολύ με τη σκηνή που έκανε είσοδο, καθώς και με την ατάκα. Δε θα πω περισσότερα για να μην κάνω spoiler. :P

Όμορφη ταινία με πολύπλευρη εξέλιξη και χιούμορ. Της έβαλα 9/10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ο Μποντ, απλώς προσαρμόζεται στην εποχή, εμφανισιακά, συμπεριφορικά και....τεχνικά!
Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν οι δημιουργοί του
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top