Πού θα πάτε φέτος διακοπές;

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Επισης στα νησια σου συμπεριφερονται λες και σου κανουν χαρη που πας στο μπουρδελο τους και ειναι τεμπεληδες και κλεφτες.
Είχα διαβάσει κάτι πρόσφατα με τα προβλήματα που δημιουργεί ο υπερτουρισμός στη Σαντορίνη (μετά πρόσθετε και άλλα μέρη) και η αλήθεια είναι ότι σοκαρίστηκα λίγο με το γεγονός ότι καταστρέφουν κάποια μέρη για να βολευτούν όλο και περισσότεροι τουρίστες που δε χωράνε. Είναι κρίμα. Και αυτό στα νησιά παίρνει μπάλα ανθρώπους που μπορεί να πάνε να δουλέψουν εκεί ως γιατροί/δάσκαλοι/καθηγητές και καταντάνε να μη βρίσκουν σπίτι ή να τους πετάνε έξω τα καλοκαίρια γιατί σκάει ο τουρισμός αλλά μετά αν είναι υποστελεχωμένοι γκαρίζουν "δεν έχουμε γιατρό".
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω παντως στην λημνο που πηγα δεν παρατηρησα περιεργο τροπο συμπεριφορας. Αντιθετα οι κατοικοι ηταν παρα πολυ φιλικοι, τα εστιατορια αψογα και οι παραλιες απιστευτες. Τιμες σε ιδια επιπεδα με την ηπειρωτικη ελλαδα. Ακομα και στο αεροδρομιο ηταν παρα πολυ χαλαρα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Ε καλά τη Λήμνο δεν τη λες και τουριστικό νησί.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Εγω παντως στην λημνο που πηγα δεν παρατηρησα περιεργο τροπο συμπεριφορας. Αντιθετα οι κατοικοι ηταν παρα πολυ φιλικοι, τα εστιατορια αψογα και οι παραλιες απιστευτες. Τιμες σε ιδια επιπεδα με την ηπειρωτικη ελλαδα. Ακομα και στο αεροδρομιο ηταν παρα πολυ χαλαρα.

Καμιά σχέση η Λήμνος με αρκετά νησιά σε Κυκλάδες/ Δωδεκάνησα. Είναι οικογενειακό, ήρεμο νησί.
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Διακοπές ακριβώς δεν ήταν, αλλά φέτος περάσαμε 20 μέρες στην Κω. :happy:
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
On topic : Πήγα στο λατρεμένο μου Ναύπλιο και το χειμώνα έκλεισα να πάω στην Κων/πόλη.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Εμένα πάντως όλα τα νησιά ίδια μού φαίνονται. Το λιμάνι, οι κλασσικοί κάφροι εστιάτορες και καφετζήδες κατά μήκος της παραλίας, έτοιμοι να σε εκμεταλλευτούν προσφέροντας τη μικρότερη δυνατή υπηρεσία στην υψηλότερη δυνατή τιμή, ταξιτζήδες που πέφτουν πάνω σου σαν κοράκια για να σε πάνε 2 χιλιόμετρα απόσταση σε μια παραλία χρεώνοντας λες και σε πάνε με λιμουζίνα, παραλίες με ξαπλώστρες για τις οποίες πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσεις, ξενοδοχεία και πανσιόν που σού πιάνουν τον κώλο προσφέροντας πολύ λιγότερα από όσα θα έπρεπε σε εξωφρενικές τιμές, πλοία που είναι τρομερά ακριβά και δεν τηρούν ποτέ την ώρα άφιξης, βρωμερά λεωφορεία και ΚΤΕΛ στα οποία σού φέρονται σαν ζώο που σού κάνουν τη χάρη να σε μεταφέρουν κάπου κλπ κλπ. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάω σε νησί παρά μόνο αν έχω σπίτι να μείνω και φίλους με αμάξι για τη μετακίνηση.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Μόλις γύρισα από διακοπές σε Βέλγιο [Βρυξέλλες, Αντβέρπη (ή Αμβέρσα), Γάνδη και Μπρουζ (Βρύγη)], Ολλανδία (Άμστερνταμ και ολίγη Ουτρέχτη και επαρχία) και ολίγο Λουξεμβούργο και Λίλλη (Γαλλία).. Θα μπορούσα να γράψω σελίδες επί σελίδων για το πώς πέρασα (γενικά πολύ ωραία) αλλά λέω να το αφήσω για άλλα πιο κατάλληλα φόρουμ.. Να τι έμαθα όμως:


  • Οι Βρυξέλλες είναι όμορφες και μια βόλτα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο είναι must, βλέπεις από κοντά ό,τι βλέπεις όλα αυτά τα χρόνια στην τηλεόραση.

  • Η Γάνδη και η Μπρουζ απλά φανταστικές και υπέροχες

  • Αν πας Βέλγιο και δε φας βάφλες, μην τολμήσεις να γυρίσεις πίσω...

  • Οι σοκολάτες επίσης ωραίες, οι πατάτες, για τις οποίες φημίζεται, είναι καλές αλλά σε μερικά μέρη ο τρόπος παρασκευής τους τις κάνει να έχουν λίγο παράξενη γεύση.. Έφερα κι ένα κιλό φρέσκες πατάτες από εκεί..

  • Στο Άμστερνταμ αξίζει να κάνει κανείς μια βόλτα στα κανάλια..

  • Η Ολλανδία βγάζει πολλά τυριά! Μια βόλτα στα σχετικά μαγαζιά θα σας κάνει να μπουχτίσετε από το πολύ τυρί, καθώς έχουν πολλές ποικιλίες και τα περισσότερα έχουν δείγματα να δοκιμάσεις.. Χορταίνεις από το πολύ τυρί!

  • Είναι αδύνατον να κάνεις βόλτα στο κέντρο του Άμστερνταμ και να μην σε πάρουν τα....ντουμάνια.. Κυριολεκτικά κάνουν μαύρο παντού, όχι μόνο στα coffee shops αλλά και στο δρόμο..Παρεπιπτόντως το κάπνισμα (απλού τσιγάρου) απαγορεύεται, ακόμα και σε coffee shops!! Η ινδική κάνναβη (μέχρι 5 γρμ), τα ψυχεδελικά μανιτάρια και η salvia είναι νόμιμα και τα αγοράζει κανείς πολύ εύκολα και νόμιμα από μαγαζιά..

  • Μάλλον από την πολλή μαστούρα, δεν υπάρχει ευθύ κτίριο στο κέντρο του Άμστερνταμ!! Δεν κάνω πλάκα, άλλα γέρνουν μπροστά, άλλα πίσω, άλλα δεξιά, άλλα αριστερά!! (ok υπάρχει άλλη εξήγηση γι αυτό αλλά όντως νομίζεις ότι ήταν μεθυσμένοι όταν τα έφτιαχναν!!)..

  • Οι κάτοικοι εκεί είναι ευγενικοί, λένε καλημέρα ακόμα και στον εισπράκτορα του τραμ (έχει υπάλληλο, που βοηθάει και ελέγχει, τα εισιτήρια είναι ηλεκτρονικά αλλά μπορεί κανείς να τα αγοράσει και μέσα στο τραμ). Και οι οδηγοί είναι εξυπηρετικοί.. Στην Ολλανδία μιλούν σχεδόν όλοι αγγλικά!

  • Οι χώρες αυτές δεν είναι φθηνές.. Αν και το Άμστερνταμ είναι ακριβότερο των Βρυξελλών μπορεί κανείς να βρει ευκαιρίες σε εστιατόρια για φαγητό και με διάφορα κόλπα φθηνότερα εισιτήρια για διάφορα μέρη (μπορώ να γράψω και οδηγό για φθηνότερες διακοπές αν θέλετε!!)..

  • Παρόλα αυτά μια επίσκεψη στα τοπικά Primark (Βελγίου και Ολλανδίας) θα σας κάνει να ψωνίσετε φθηνά αλλά όμορφα ρούχα (πήρα 2 χειμωνιάτικες μπλούζες, 2 t- shirts, 1 πουκάμισο, 9 μποξεράκια, 5 κάλτσες!! κάτω από 100 ευρώ σύνολο)..

  • Το Λουξεμβούργο είναι γραφικό και καταπράσινο.. ενώ η Lille της Γαλλίας είναι πραγματικά πανέμορφη..



Αυτά προς το παρόν!!
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σχεδόν έλαβε τέλος το Χριστουγεννιάτικο ταξίδι μου. Υπέροχη τόσο η Βιέννη όσο κι η Βουδαπέστη.

Το κέντρο της Βιέννης ήταν απίστευτο, πεντακάθαρο και πολύ καλές συγκοινωνίες.
Πολύ ωραία στολισμένη επίσης. Πιο ολοκληρωμένη πρωτεύουσα, είχε τα πάντα. Δεν την είδα πολύ βέβαια καθώς έκατσα λίγες ημέρες και κυρίως έβρεχε + νύχτωνε νωρίς.
Τα αξιοθέατα της δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερο αλλά ωραία να τα βλέπεις καθώς διασχίζεις την πόλη.
Ακριβή πόλη φυσικά, ειδικά στις εισόδους των αξιοθέατων της και τα σουβενίρ.

Από την άλλη η Βουδαπέστη είναι συγκριτικά αρκετά μικρότερη πόλη, αλλά γεμάτη από ενδιαφέρον αξιοθέατα. Υπέροχη ειδικά την νύχτα που φωτίζονταν όλα τα κτήρια της, οι δρόμοι και οι γέφυρες κατά μήκος του Δούναβη. Δυστυχώς βέβαια ήταν αρκετά βρώμικη, εμφανώς πιο οικονομικά φτωχή. Το μετρό της είναι πολύ παλιό, όχι και πολύ ευχάριστη η εικόνα που είδα και στις εγκαταστάσεις, αλλά οι συγκοινωνίες είναι καλές γενικότερα.
Με χάλασε ιδιαίτερα ότι πριν από την επιβίβαση σχεδόν πάντα υπήρχε έλεγχος εισιτηρίου. Εκνευριστικο για μένα που έβγαλα εβδομαδιαίο.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το 2019 πήγα σε πολλά μέρη. Για το 2020 δεν θέλω να πάω σε τόσα πολλά, ωστόσο θα ήθελα να προσθέσω την Κωνσταντινούπολη μέσα στους προορισμούς, και ίσως μια ακόμα Ευρωπαική πόλη.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 2019 πήγα σε πολλά μέρη. Για το 2020 δεν θέλω να πάω σε τόσα πολλά, ωστόσο θα ήθελα να προσθέσω την Κωνσταντινούπολη μέσα στους προορισμούς, και ίσως μια ακόμα Ευρωπαική πόλη.


Στην Κων/πολη θα πας με την μονάδα σου το 20. :D
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Σχεδόν έλαβε τέλος το Χριστουγεννιάτικο ταξίδι μου. Υπέροχη τόσο η Βιέννη όσο κι η Βουδαπέστη.

Το κέντρο της Βιέννης ήταν απίστευτο, πεντακάθαρο και πολύ καλές συγκοινωνίες.
Πολύ ωραία στολισμένη επίσης. Πιο ολοκληρωμένη πρωτεύουσα, είχε τα πάντα. Δεν την είδα πολύ βέβαια καθώς έκατσα λίγες ημέρες και κυρίως έβρεχε + νύχτωνε νωρίς.
Τα αξιοθέατα της δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερο αλλά ωραία να τα βλέπεις καθώς διασχίζεις την πόλη.
Ακριβή πόλη φυσικά, ειδικά στις εισόδους των αξιοθέατων της και τα σουβενίρ.

Από την άλλη η Βουδαπέστη είναι συγκριτικά αρκετά μικρότερη πόλη, αλλά γεμάτη από ενδιαφέρον αξιοθέατα. Υπέροχη ειδικά την νύχτα που φωτίζονταν όλα τα κτήρια της, οι δρόμοι και οι γέφυρες κατά μήκος του Δούναβη. Δυστυχώς βέβαια ήταν αρκετά βρώμικη, εμφανώς πιο οικονομικά φτωχή. Το μετρό της είναι πολύ παλιό, όχι και πολύ ευχάριστη η εικόνα που είδα και στις εγκαταστάσεις, αλλά οι συγκοινωνίες είναι καλές γενικότερα.
Με χάλασε ιδιαίτερα ότι πριν από την επιβίβαση σχεδόν πάντα υπήρχε έλεγχος εισιτηρίου. Εκνευριστικο για μένα που έβγαλα εβδομαδιαίο.
Ρε συ, όχι και αδιάφορα αξιοθέατα η Βιέννη. Μόνο το σενμπρουν κάνει για 5 αξιοθέατα αν μπεις μέσα.

Αντιστρόφως εμένα δε μου είχε αρέσει η Βουδαπέστη. Δεν τρελάθηκα προσωπικά ούτε από αρχιτεκτονικής απόψεως, κι αν εξαιρέσω το πανέμορφο κοινοβούλιο και το πραγματικά αξιόλογο house of terror, μου φάνηκε πολύ "φλατ" πολιτισμικά.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ρε συ, όχι και αδιάφορα αξιοθέατα η Βιέννη. Μόνο το σενμπρουν κάνει για 5 αξιοθέατα αν μπεις μέσα.

Αντιστρόφως εμένα δε μου είχε αρέσει η Βουδαπέστη. Δεν τρελάθηκα προσωπικά ούτε από αρχιτεκτονικής απόψεως, κι αν εξαιρέσω το πανέμορφο κοινοβούλιο και το πραγματικά αξιόλογο house of terror, μου φάνηκε πολύ "φλατ" πολιτισμικά.
Εμένα πάλι μου άρεσαν και οι δύο πόλεις για διαφορετικούς λόγους.
Η Βιέννη το πρωί μου φάνηκε πολύ γκρι, το βράδυ φωτισμένη είναι κούκλα. Το μουσείο φυσικής ιστορίας ήταν απίστευτο, οι ντόπιοι πολύ φιλικοί και είχε νυχτερινή ζωή αν και εννοείται πανάκριβη, όλα βασικά ήταν ακριβά. Είχαμε νοικιάσει με τον κολλητό μου ένα δωμάτιο σε σπίτι ενός Έλληνα και βγήκαμε μαζί με την παρέα του, μας πρότεινε εστιατόρια κλπ ( γενικά το προτείνω άπειρα το δωμάτιο οπότε αν σκέφτεστε να πάτε στείλτε μου πμ να σας στείλω το link στο Airbnb).
Η Βουδαπέστη έχει απίστευτα όμορφα μπαράκια, νυχτερινή ζωή αλλά καί ωραία μουσεία καί γενικά μου άρεσε που ήταν έτσι ζωντανή πόλη.
Τώρα η έκπληξη για εμένα ήταν ξεκάθαρα η Λιουμπλιάνα, η πρωτεύουσα της Σλοβενίας. Παιδιά είναι σαν παραμύθι. Μικρή, πολύ χαριτωμένη, ζωντανή. Πήγα και στην επαρχία και οι ντόπιοι μου φάνηκαν πολύ φιλικοί και είχε υπέροχη φύση. Γενικά Σλοβενία θα πήγαινα άνετα ξανά. Α! Παράγουν πολύ και καλό κρασί, αν σας ενδιαφέρει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ρε συ, όχι και αδιάφορα αξιοθέατα η Βιέννη. Μόνο το σενμπρουν κάνει για 5 αξιοθέατα αν μπεις μέσα.

Αντιστρόφως εμένα δε μου είχε αρέσει η Βουδαπέστη. Δεν τρελάθηκα προσωπικά ούτε από αρχιτεκτονικής απόψεως, κι αν εξαιρέσω το πανέμορφο κοινοβούλιο και το πραγματικά αξιόλογο house of terror, μου φάνηκε πολύ "φλατ" πολιτισμικά.

Οι απόψεις ή τα γούστα διίστανται νομίζω.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν με ενθουσιάζουν τα "εσώκλειστα" αξιοθέατα.
Σε περιορίζουν πολύ, δεν μπορείς να βγάλεις μια ολοκληρωμένη φωτογραφία, έχει (ακριβή) είσοδο, ουρά, τείνουν να επαναλαμβάνονται και φυσικά δεν δένουν με την πόλη παρά σε απομονώνουν.

Το House of Terror μου φάνηκε επίσης αδιάφορο, αν εξαιρέσεις το τανκ και το υπόγειο. Πολύ overrated σε αυτή τη τιμή για να υπάρχει όλη μέρα ολόκληρη ουρά από την πλευρά της εισόδου μέχρι την προηγούμενη πλευρά του κτιρίου. Θα μπορούσε τουλάχιστον να υπήρχε ξενάγηση ή να μην χρέωναν την φωνητική ξενάγηση (δε ξέρω πως λέγεται) από το να είχαν κάθε τρεις και λίγο φυλλάδια.

Εμένα πάλι μου άρεσαν και οι δύο πόλεις για διαφορετικούς λόγους.
Η Βιέννη το πρωί μου φάνηκε πολύ γκρι, το βράδυ φωτισμένη είναι κούκλα. Το μουσείο φυσικής ιστορίας ήταν απίστευτο, οι ντόπιοι πολύ φιλικοί και είχε νυχτερινή ζωή αν και εννοείται πανάκριβη, όλα βασικά ήταν ακριβά.

Η Βιέννη όντως είναι πολύ πιο ωραία φωτισμένη το βράδυ. Βέβαια κι η Βουδαπέστη δεν πάει πίσω, απλά εκεί έχει και πολύ κρύο τέτοια ώρα και καιρό.

Όντως απίστευτο το μουσείο φυσικής ιστορίας. Είχε κυριολεκτικά τα πάντα, ήταν τεράστιο, εντυπωσιακό ακόμη και το κτίριο και φυσικά σε μια πολύ λογική και καλή τιμή (παραδόξως), ειδικά το φοιτητικό εισιτήριο.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οι απόψεις ή τα γούστα διίστανται νομίζω.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν με ενθουσιάζουν τα "εσώκλειστα" αξιοθέατα.
Σε περιορίζουν πολύ, δεν μπορείς να βγάλεις μια ολοκληρωμένη φωτογραφία, έχει (ακριβή) είσοδο, ουρά, τείνουν να επαναλαμβάνονται και φυσικά δεν δένουν με την πόλη παρά σε απομονώνουν.

Το House of Terror μου φάνηκε επίσης αδιάφορο, αν εξαιρέσεις το τανκ και το υπόγειο. Πολύ overrated σε αυτή τη τιμή για να υπάρχει όλη μέρα ολόκληρη ουρά από την πλευρά της εισόδου μέχρι την προηγούμενη πλευρά του κτιρίου. Θα μπορούσε τουλάχιστον να υπήρχε ξενάγηση ή να μην χρέωναν την φωνητική ξενάγηση (δε ξέρω πως λέγεται) από το να είχαν κάθε τρεις και λίγο φυλλάδια.



Η Βιέννη όντως είναι πολύ πιο ωραία φωτισμένη το βράδυ. Βέβαια κι η Βουδαπέστη δεν πάει πίσω, απλά εκεί έχει και πολύ κρύο τέτοια ώρα και καιρό.

Όντως απίστευτο το μουσείο φυσικής ιστορίας. Είχε κυριολεκτικά τα πάντα, ήταν τεράστιο, εντυπωσιακό ακόμη και το κτίριο και φυσικά σε μια πολύ λογική και καλή τιμή (παραδόξως), ειδικά το φοιτητικό εισιτήριο.
Το house of terror εμένα μου φάνηκε υπέροχο! Βέβαια εκείνη τη μέρα ήμουν μόνη μου οπότε δεν είχα το άγχος του χρόνου οπότε έκατσα ώρα να διαβάσω τα φυλλάδια επειδή δεν ήξερε σχεδόν τίποτα γι αυτό το κομμάτι της ιστορίας. Αλλά καταλαβαίνω γιατί στους περισσότερους φαίνεται βαρετό.
Όντως σε αυτές τις πόλεις κάνει κρύο τέτοια εποχή, το έζησα μέχρι πρόσφατα και τώρα η Ελλάδα μου φαίνεται παράδεισος.
Όσο για το μουσείο φυσικής ιστορίας, το φοιτητικό εισιτήριο όντως είναι οικονομικό. Εγώ πέρασα την περισσότερη ώρα στον πρώτο όροφο με τα πετρώματα, τους μετεωρίτες κλπ. Ο δεύτερος με τα βαλσαμωμενα ζώα ήταν οκ. Δε μ ενδιέφεραν και πολύ αλλά σίγουρα είχε πολλά είδη.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Φέτος έκανα επιτέλους το ταξίδι που πάντα ήθελα στην Ιαπωνία. Το πρόβλημα μου τώρα που το κατάφερα είναι πως δεν με πολυενθουσιάζει κανένας άλλος προορισμός πλέον. Δεν ξέρω τι να κάνω το 20 :(

#firstworldproblems
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,165 μηνύματα.
Φέτος έκανα επιτέλους το ταξίδι που πάντα ήθελα στην Ιαπωνία. Το πρόβλημα μου τώρα που το κατάφερα είναι πως δεν με πολυενθουσιάζει κανένας άλλος προορισμός πλέον. Δεν ξέρω τι να κάνω το 20 :(

#firstworldproblems


Κίνα,Dubai,Αυστραλία;;;;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Φέτος έκανα επιτέλους το ταξίδι που πάντα ήθελα στην Ιαπωνία. Το πρόβλημα μου τώρα που το κατάφερα είναι πως δεν με πολυενθουσιάζει κανένας άλλος προορισμός πλέον. Δεν ξέρω τι να κάνω το 20 :(

#firstworldproblems

Πήγαινε να δεις το βόρειο σέλας, δε βρίσκω κάτι πιο ακραίο. :lol:

Εγώ φέτος δεν πήγα πουθενά η αλήθεια είναι, αφού όλο τον χειμώνα και την άνοιξη διάβαζα σαν τρελή για το πτυχίο, ενώ το καλοκαίρι όλες μου οι φίλες έκαναν πρακτική.

Ωστόσο φέτος θα ήθελα αν γίνεται να πάω Ικαρία (τον Ιούλιο μάλλον) για θαλάσσια σπορ και πανηγύρια! Για εξωτερικό δεν ξέρω ακόμη γιατί σκέφτεται η κολλητή μου να κάνει 2ο μεταπτυχιακό στο Παρίσι του χρόνου, οπότε προτιμώ να κρατήσω λεφτά για το 2021 και να κάτσω αρκετές μέρες εκεί. :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top