Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,967 μέλη και 2,478,281 μηνύματα σε 78,933 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 282 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνική γλώσσα και δάνειες λέξεις

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13,507 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 16:42, 11-09-12:

Το τρακτερι ρε παιδια μονο εγω το βρησκω φυσιολογικο; Πρεπει να ξεκοψω απο της παρεες στην αγροτια; Η φαμπρικα δηλαδη καλητερη ειναι;! Δικαιωματα και στους αγροτες!

Παντος οντως, σε καποιες λεξεις ακουγετε ωραια η κλιση ενω σε αλλες δεν ταιριαζει καθολου!

Οσο για το Φασεμπουκι, κατω το fb, πανω το Φατσοβιβλιο!
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 16:47, 11-09-12:

Φατσοβιβλίο???
Πολύ ωραίο, δεν το χα ξανακούσει!
Κι εγώ πιστεύω ότι μερικές λέξεις ακούγονται εύηχες όταν κλίνονται, άλλες όμως όχι.
Κι εγώ θα ντρεπόμουν να πω "τρακτέρια" σε κανονική συζήτηση.
Μόνο για πλάκα θα το λεγα.
Συμφωνώ όμως με τον Άγγελο, πως πολές φορές χρησιμοποιούμε Αγγλικές λέξεις, χωρίς προφανή λόγο, παρ' όλο που υπάρχουν αντίστοιχες εύηχες και μικρές Ελληνικές. Προσωπικά πιστεύω από ανασφάλεια... "Δεν έχω προσωπικότητα, δεν έχω κάτι να δείξω, γι αυτό σου πετάω ξένες λέξεις, για να δείς ότι είμαι σούπερ ουάου μάγκας. Got it?"
1
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 16:50, 11-09-12:

Συμφωνώ όμως με τον Άγγελο, πως πολές φορές χρησιμοποιούμε Αγγλικές λέξεις, χωρίς προφανή λόγο, παρ' όλο που υπάρχουν αντίστοιχες εύηχες και μικρές Ελληνικές. Προσωπικά πιστεύω από ανασφάλεια... "Δεν έχω προσωπικότητα, δεν έχω κάτι να δείξω, γι αυτό σου πετάω ξένες λέξεις, για να δείς ότι είμαι σούπερ ουάου μάγκας. Got it?"
πόσο σε παωω..
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 17:00, 11-09-12:

Επίσης δεν μπορώ να ακούω ότι κάτι είναι "επικ φέιλ"
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε: στις 17:21, 11-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Γιατί αποκλείεις τον παράγοντα "συνήθεια"; Την ανασφάλεια την συμπεραίνεις από την 1η φορά που θα το ακούσεις από κάποιον;
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 17:26, 11-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Monte Cristo
Γιατί αποκλείεις τον παράγοντα "συνήθεια"; Την ανασφάλεια την συμπεραίνεις από την 1η φορά που θα το ακούσεις από κάποιον;
Ούτε αποκλείω τον παράγοντα συνήθεια, ούτε το συμπεραίνω από την πρώτη φορά.
Αναφέρομαι σε ένα γραφικό τύπο ανθρώπου.
Τώρα τη συνήθεια σε μια λέξη, τη δέχομαι. Και σε κάποιες περισσότερες.
Το να χρησιμοποιούμε σχεδον όλες τις λέξεις αγγλικές χωρίς κανένα λόγο, δεν το καταλαβαίνω.
Θυμάμαι μια κοπέλα μου χε πει "Το τηλέφωνό σου είναι private? Γιατί δεν μου βγάζει I.D. όταν με κάνεις call.".

Ε όχι, αυτό δεν είναι συνήθεια, ανασφάλεια είναι.
1
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 17:36, 11-09-12:

Στην αρχική του φόρουμ εδώ έχει μια διαφήμιση που λέει:
www.you.gr
back2school better tablet bestuse 7'' το θέλω!
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έγραψαν "I want it!"
1
Παράθεση

padrino

Νεοφερμένος

H padrino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H padrino έγραψε: στις 20:06, 11-09-12:

Γενικά είμαι της άποψης ότι η Γλώσσα είναι κάτι ζωντανό που ζει, αλλάζει, επιρρεάζει και επιρρεάζεται. Αλλά τον τελευταίο καιρό νομίζω ότι έχει παραγίνει το κακό με τις αγγικές λέξεις! Δεν υπάρχει εξώφυλλο περιοδικού που να μην έχει 50%-70% αγγικές λέξεις.
Φοβάμαι ότι χάνεται τελείως η γλώσσα λόγω ξενομανίας.
2
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 22:03, 11-09-12:

"Το τηλέφωνό σου είναι private? Γιατί δεν μου βγάζει I.D. όταν με κάνεις call.".
Tragic!
1
Παράθεση

Orthologistis (ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ!)

Δραστήριο Μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Orthologistis φολα στα κομματοσκυλα φοιτητες!!!! έγραψε: στις 22:09, 11-09-12:

απο τα ιταλικα μου αρεσει το ουνα ρατσα ουνα φατσα... απο τα τουρκικα το μπουγιουρουμ καΙ το γκελμπουρντα.... απο τα γαλικα το ανσανσερ.... αυτα χρησιμοποιω
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 22:22, 11-09-12:

απο τα γαλλικα εμενα μαρεσει το σουτιεν
ο ολαντ ολο αυτο λεει..
Παράθεση

Rainbowarrior

Διακεκριμένο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε: στις 23:48, 11-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Σίγουρα ή μήπως είναι αντιδάνειο π.χ. κιθαρίστας το -ίστας από το -ist δεν το ξέρω αυτό.
Το «κιθαρίστας» είναι αργκό. «Κιθαριστής» είναι το σωστό.
Και, ναι, το -ist έρχεται από το -ιστής. Π.χ. ορθολογιστής κλπ. Δηλώνει ιδιότητα.
2
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 00:40, 12-09-12:

Αντί για "ντράμερ" οι περισσότεροι λαικοί λένε "ντραμίστας"
Παράθεση

konstantinantia

Δραστήριο Μέλος

H konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H konstantinantia έγραψε: στις 17:21, 27-12-18:

Αρχική δημοσίευση από: hack3r
Χαρακτηριστικά από τους Τούρκους έχουμε πάρει αρκετές λέξεις όπως φερετζές, άιντε κτλ
Όλες αυτές όμως τις λέξεις τις εξελληνίσαμε δεν τις χρησιμοποιούμε στην Τούρκικη μορφή τους
άγω-> προστ. β' πληθ. άγετε < άετε< άιτε < άιντε < άντε
φορεσιά -> φερετζές

Ακόμα και οι ξένοι όταν υιοθετούν Ελληνικές λέξεις τις προσαρμόζουν στη γλώσσα τους. Π.χ οι Άγγλοι λένε phychology όχι phychologia και o ψυχολόγος είναι phychologist έχει την αγγλική κατάληξη -ist.
Ουσιαστικά που παράγονται από ουσιαστικά, εκτός άλλων καταλήξεων,δέχονται και την παραγωγική κατάληξη -ιστής (ιστάς, δωρική διάλεκτος) στα ελληνικά. Ο τρόπος που την προσήρμοσαν στην γλώσσα τους ήταν να βγάλουν τα τελευταία γράμματα, πιθανολογώ επειδή τονίζονταν και δεν τους επέτρεπε η γλώσσα τους να τονίζουν λέξεις στην λήγουσα.
Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Νομίζω πάντως πως ο κανόνας λέει (διορθώστε με αν κάνω λάθος), πως οι ξένες λέξεις, δεν κλίνονται.
Γι αυτό και λέμε το -το ταξί, του ταξί..
Το ταξί < ταξίμετρο έχει πληθυντικό ταξίμετρα. Έτσι που κόπηκε, όποιον αριθμό κι αν βάλεις δεν θα αλλάξει κάτι. Αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι είναι ξένη λέξη, ούτε ότι δεν κλίνεται.

Σήμερα η τεχνολογία ανάγκασε τους Έλληνες να χρησιμοποιούν ξένες λέξεις για κάποια πράγματα λόγω συντομίας κυρίως. Πιο εύκολο το τρακτέρ από τον αυτόματο γεωργικό καλλιεργητή. Η γλώσσα επειδή είναι ένα δυναμικό σύνολο που αλλάζει συνεχώς πιστεύω πως θα έπρεπε να ενσωματώνει όσες λέξεις δανείζεται έτσι το τρακτέρ θα μπορούσε να κλίνεται είτε ως ''το τρακτέρι'' είτε ως ''ο τράκτορ'' όπως και πολλές άλλες δάνειες λέξεις.
Το γαλλικό τρακτέρ προέρχεται απ'το λατινικό traho (=σέρνω,έλκω), (σουπ.tractum), που αντιστοιχεί στα ελληνικά με το έλκω. Οπότε θα μπορούσαμε να το λέμε ελκυστήρα.
Αλλά είναι πιο εύκολη η αφομοίωση.(Δεν είναι επίθεση, είναι η πραγματικότητα).

Συμπέρασμα : Καλό είναι να σταματήσουμε να θεωρούμε δάνειες λέξεις (ετυμολογικά) τα αντιδάνεια. Έχουμε αρκετές δάνειες, μερικές εκ των οποίων αναφέρθηκαν στο παρόν νήμα. Ας μην κάνουμε και τις δικές μας αλλοδαπές.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konstantinantia : 27-12-18 στις 17:31.
2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια