• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Γυναικολογικά : Αντισυλληπτικά χάπια, καρδιακή προσβολή και καρκίνος

Παίρνετε ή θα παίρνατε αντισυλληπτικά?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Ναι είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 24 77.4%
  • Όχι είμαι κατά

    Ψήφοι: 6 19.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 3.2%

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γυναίκες που έπαιρναν αντισυλληπτικά χάπια, είχαν χαμηλότερο κίνδυνο να παρουσιάσουν καρδιακή προσβολή, εγκεφαλικό επεισόδιο και ορισμένες μορφές καρκίνου. Αυτές που έπαιρναν τα αντισυλληπτικά χάπια για περισσότερο από ένα χρόνο, παρουσίαζαν το μικρότερο κίνδυνο να προσβληθούν από τις εν λόγω ασθένειες. Τα συμπεράσματα αυτά προέκυψαν από τη μεγαλύτερη στο είδος της έρευνα που έγινε ποτέ για το ζήτημα (Women's Health Initiative) και που συμπεριέλαβε 162.000 γυναίκες.

Τα αντισυλληπτικά χάπια περιέχουν ένα συνδυασμό συνθετικών ορμονών, οιστρογόνων και προγεστερόνης. Τα οιστρογόνα βοηθούν εναντίον της δημιουργίας αθηρωματικής πλάκας στις αρτηρίες.

Η αθηρωματική πλάκα στενεύει τις αρτηρίες και μπορεί να τις αποφράξει οδηγώντας σε ισχαιμικά φαινόμενα στην καρδία, στον εγκέφαλο και αλλού στο αγγειακό σύστημα. Τα οιστρογόνα βοηθούν λόγω της αντιφλεγμονώδους δράσης που έχουν στα αιμοφόρα αγγεία.

Συνολικά τα αντισυλληπτικά χάπια μείωναν κατά 10% τον κίνδυνο για καρδιακή νόσο σε γυναίκες που τα έπαιρναν για τουλάχιστο ένα χρόνο. Αναφορικά με τον καρκίνο οι γυναίκες αυτές είχαν 7% λιγότερο κίνδυνο για να προσβληθούν από οποιαδήποτε μορφή καρκίνου.

Όμως όσο αύξανε η διάρκεια λήψης των αντισυλληπτικών χαπιών, αυξανόταν και η προστασία από μερικές μορφές καρκίνου. Μετά από 4 χρόνια λήψης, οι γυναίκες είχαν 42% χαμηλότερο κίνδυνο για καρκίνο των ωοθηκών και 30% λιγότερες πιθανότητες για καρκίνο της μήτρας.

Δεν παρατηρήθηκε οποιαδήποτε σχέση με τον καρκίνο του μαστού, του παχέος εντέρου και της ουροδόχου κύστης



Πρέπει να επισημάνουμε ότι προηγούμενες έρευνες σε γυναίκες που ελάμβαναν αντισυλληπτικά χάπια, είχαν δείξει αντίθετα αποτελέσματα. Το ζήτημα γίνεται ακόμη πιο δύσκολο εάν ληφθεί υπ' όψη το γεγονός ότι τα αντισυλληπτικά χάπια αυξάνουν τον κίνδυνο για θρομβώσεις.

Η εν λόγω έρευνα παρουσιάστηκε στο ετήσιο συνέδριο του American Society for Reproductive Medicine. Αποτελεί μέρος της ευρύτερης μελέτης των επιδράσεων των ορμονών στις γυναίκες. Είναι με βάση προηγούμενα αποτελέσματα της που βρέθηκε ότι η θεραπεία με ορμόνες στις γυναίκες μετά την εμμηνόπαυση, πιθανόν να αυξάνει τον κίνδυνο για καρδιακά προβλήματα και καρκίνο.

Φαίνεται ότι οι συνδυασμοί ορμονών που δίνονται στις γυναίκες μπορεί να έχουν διαφορετικά αποτελέσματα εάν χορηγούνται κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγικής τους ζωής ή μετά την εμμηνόπαυση.

Επιπρόσθετα οι ποσότητες των ορμονών και ιδιαίτερα των οιστρογόνων που περιέχονται στα αντισυλληπτικά χάπια είναι μεγαλύτερες σε σύγκριση με τις θεραπείες ορμονικής υποκατάστασης.

Είναι γεγονός ότι παραμένουν πολλά ερωτηματικά με πολλά κενά στις γνώσεις μας στον τομέα αυτό. Αναμένοντας η κάθε γυναίκα, πριν ή μετά την εμμηνόπαυση, πρέπει να συζητά με το γιατρό της που γνωρίζει τις ιδιαιτερότητες της περίπτωσης της, για το τι είναι καλύτερο για αυτήν.



https://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=1461

Βιβλιογραφία:
American Society for Reproductive Medicine 2004, Annual Meeting, Φιλαδέλφεια, Οκτώβριος.

The National Women's Health Information Center

Women's Health Initiative
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν τα κόβω που να δω 500 και βάλε τέτοια άρθρα! :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εγώ πάντως δεν τα κόβω που να δω 500 και βάλε τέτοια άρθρα! :tongue:

Καλά δεν είναι και τελείως κατά αυτο το κείμενο για τα αντισσυληπτικά! Αν συνδιάζονται με 6μηνη επίσκεψη στον γιατρό κάνουν καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αχ πολύ μπέρδεμα ρε παππού

έχω ακούσει και διαβάσει διαφορα και δεν γνωρίζω ποιο ισχύει και ποιο όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Aπό την στιγμή που δεν έχω κάποιο ορμονικό πρόβλημα δεν θα πάρω αντισυλληπτικά ούτε σαν μέτρο αντισύλληψης...Θα έπαιρνα μόνο αν ήταν ζήτημα υγείας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
μετά την εμμηνόπαυση,

το μετα την εμμηνοπαυση ειναι μεγαλο ζητημα. Γενικοτερα μιλοντας η καλη μας φυση δεν εχει προορισει λειτορουργια για τον γυναικιο οργανισμο μετα την εμμηνοπαυση. Κατα πως φαινεται εξελικτικα χρειαζεστε μεχρι να σταματησετε να μπορειτε να γενατε, απο κει και μετα το σωμα σας ψιλοκαταρεει (αυτα για την "τελεια" φυση).

το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η ελειψη οιστρογονων που εχουν ως αποτελεσμα την ωστεοποροση. Υπηρχε η πεποιθηση οτι καποια HRT θεραπεια θα το αποτρεψει αλλα again η καλη φυση μας προλαβε αυξανοντας δραματικα την πιθανοτητα καρκινου της μητρας σε γυναικες που δεχονται εξωγενη οιστρογονα μετα την εμμηνοπαυση (παραδοξος τα οιστρογωνα ΠΡΙΝ την εμμηνοπαυση ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΝ το καρκινο της μητρας!).

εξου και τα φαρμακα της ωστεοποροσης που κυκλοφορουν και δουλευουν αυξανοντας την μεταλικη πυκνοτητα των ωστων τα οποια δυστοιχος δεν κανουν ΤΙΠΟΤΑ.

here comes ο κακος καπιταλισμος και η ακομα χειροτερη επιστημη με το fareston μια ενοση που δρα οιστρογωνικα μονο στα κοκκαλα και οχι στους υπολοιπους ιστους. Αλλα στην ελλαδα δεν τα δινουμε αυτα τα φαρμακα, προτιμαμε οι γυναικες να σπανε τους γοφους τους, περισοτερα γκαφρα για τους ορθοπαιδικους ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Ναι είμαι υπέρ και θεωρώ ότι η χρήση τους μου έχει προσφέρει αρκετά πλεονεκτήματα όπως:σιγουριά για τη μεθοδο αντισυλληψης που χρησιμοποιώ καθώς παλαιότερα είχα ατυχίες με τα προφυλακτικά,απαλλαγή από τους αφόρητους πόνους της περιόδου που δε μπορούσα να σταθώ στα πόδια μου και την ακατάσχετη αιμορραγία με αποτέλεσμα συχνές ζαλάδες ώστε να μη βγαίνω από το σπίτι εκείνες τις μέρες και φυσικά σταθερό κύκλο(γνωρίζω ακριβώς την ημέρα που θα αδιαθετήσω,ούτε νωρίτερα ούτε αργότερα και ακριβώς μια φορά το μήνα).Ορμονικό πρόβλημα δεν έχω, τα χρησιμοποιώ καθαρά για αντισύλληψη(σε σταθερή σχέση εννοείται) και παράλληλα με διευκολύνουν και στους παραπάνω τομείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Επειδη ψαχνοντας στο internet δεν βρηκα παρα μονο σκορπιες αναφορες - συμβουλες (του τυπου: Σπανια προκαλειται σε γυναικες που δεν ειχαν και προηγουμενως προβληματα) στην προκληση αμηνορροιας μετα την διακοπη των αντισυλληπτικων, καθως και στην προτεινομενη ή μη rest period κατα τη χρηση τους, μηπως εχει καποιος καποιο Link / paper για αυτο το θεμα;

Υ.Γ: Ειχα μια διαφωνια σημερα για το κατα ποσο προκαλειται συχνα ή μη αμηνορροια μετα τη διακοπη των χαπιων και για το αν ειναι απαραιρητο να τα σταματησεις για καποια περιοδο ή μπορεις να τα συνεχισεις επ'αοριστον, εξ ου και το Post.

Υ.Γ 2: Θα παρακαλουσα να μηνυπαρχουν Posts, "Εγω ειχα τετοιο προβλημα, τα αντισυλληπτικα ειναι του Σατανα" ή " Ελα μωρε παρτα, μου το πε ο θειος μου που ειναι γιατρος οτι ειναι οκ", παρα μονο αναφορες απο εγκυρους οργανισμους (World Health Organization, FDA, κτλ) και δημοσιευμενα papers...:)

EDIT: τωρα μου εβγαλε και το δευτερο αποτελεσμα για το θεμα ( [split] Πόσο ασφαλή είναι τα αντισυλληπτικά χάπια; ) οποτε αν κριθει σκοπιμο, ας μεταφερθει εκει το Post. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
αναφορες απο εγκυρους οργανισμους (, FDA, κτλ)

Ωραια,
η fda ειδικα ειναι απο τους πιο "εγκυρους" φραγκο....
εεεεεεεεε, συγνωμη, φορεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ωραια,
η fda ειδικα ειναι απο τους πιο "εγκυρους" φραγκο....
εεεεεεεεε, συγνωμη, φορεις.

ok, να το θεσω αλλιως: Στοιχεια απο οργανισμους οι οποιοι διεξαγουν (ή για τους οποιους διεξαγονται) ερευνες προσφατες, με μεγαλα δειγματα, για μεγαλα ηλικιακα γκρουπ, για μεγαλες χρονικες περιοδους, κτλ...Κοινως, σορρυ αλλα μεταξυ μιας "αδεκαστης" ερευνας του 1971 που αναφερονταν σε αλλη γενια χαπιων, σε δειγμα 300 γυναικων για περιοδο 1 ετους, θα προτιμησω μια ερευνα της FDA που διεξηχθη το 2004, για δειγμα 2000 γυναικων, κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
εχμ, οκ, νταξ, καλα.
Ξερεις ποιοι ειναι προεδροι της FDA τα τελευταια χρονια?
Ολοι (ολοι λεμε, τελειως ολοι) ηταν προηγουμενα διοικητικα στελεχη σε μεγαλες εταιρειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
εχμ, οκ, νταξ, καλα.
Ξερεις ποιοι ειναι προεδροι της FDA τα τελευταια χρονια?
Ολοι (ολοι λεμε, τελειως ολοι) ηταν προηγουμενα διοικητικα στελεχη σε μεγαλες εταιρειες...

...Ok. Με επεισες. Fda κακη.

.
.
.
.
...Και στο θεμα μας τωρα: Υπαρχει κανεις που να εχει βρει στοιχεια απο καποιον (κοινης αποδοχης) οργανισμο σχετικα με τα προβληματα που ανεφερα; thanks :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rudess f

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rudess f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Insomniac,
δεν μπορεί ποτέ να είσαι σίγουρος για τις παρενέργειες που θα έχει ένα φάρμακο (οποιαδήποτε και αν είναι η χρήση του.. παυσίπονο, ορμονικό κτλ) σε έναν οργανισμό.. καθένας απο εμάς είναι εντελώς ξεχωριστός απέναντι στις παρενέργεις των φαρμάκων -όσο περιέργο και αν φάινεται αυτό.. διότι ακόμη και η διαφορετική ψυχολογία μπορεί να παρουσιάσει διαφορά στις συνέπειες..
τα αντισυλληπτικά ρυθμίζουν τον κύκλο μίας γυναίκας και μετά απο 6μηνη χρηση τους κατα πάσα πιθανότητα ο κύκλος αυτός είναι ρυθμισμένος (με μικρές αποκλίσεις.. δηλ αντί να έρθει η εμμηνόροια στις 28 μέρες έρχεται στις 26 ή στις 30.. μικρή διαφορά, μέσα σε φυσιολογικά πλάισια)
ωστόσο...απότομο σταμάτημα της λήψης τους μπορεί να προκαλέσει απουσία περιόδου για κάποιους μήνες ή ακόμη και το ακριβώς αντίθετο να προκαλέσει ξαφνική, πρόωρη εμμηνόροια και συνήθως ακρετά έντονη- περισσότερη ποσότητα απ ότι συνήθως)
*όταν λέω απότομο σταμάτημα... συνηθως κάθε κουτάκι έχει 28 χαπάκια τα οποία αντιστοιχούν στις 28 μέρες του κύκλου μας.. αν κάποια γυνάικα παρουσιάσει κάποια παρενέργεια οφείλει να πάρει και τα 28 και μετά να σταματήσει τη λήψη του αντισυλληπτικού και όχι την μέρα που παρουίάσε την ανεπιθύμητη ενέργεια.. χαρακτηριστική παρενέργεια είναι ο πονοκέφαλος ή η ναυτία αν καποια παρουσιάσει πονοκέφαλοή ναυτία την 5 μέρη και την 6 σταματήσει τη λήψη θα παρουσιάστεί εντονότατο πρόβλημα.. όπως είπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Κατά καιρούς ακούγονται διάφορα για τα αντισυλληπτικά! Άλλες φορές καλά και άλλες φορές τα χειρότερα...
Κατά την γνώμη μου, κάθε φάρμακο, όπως κ τα αντισυλληπτικά είναι φτιαγμένα για κάποιο σκοπό. Καλό θα είναι μια κοπέλα(που δεν έχει κάποιο πρόβλημα) να ξεκινήσει την αντισυλληπτική αγωγή αφού πρώτα συμβουλευτεί το γυναικολόγο της ή καποιο ενδοκρινολόγο... Αυτό το λέω γιατί, κάθε αντισυλληπτικό έχει διαφορετική περιεκτικότητα ουσιών/ ορμονών και προορίζονται για απλές ή πιο περίπλοκες γυναικολογικές/ ορμονολογικές περιπτώσεις. Δυστυχώς ξέρω αρκετές κοπέλες που παίρνουν χάπια κ ίσως βαριά για την περίπτωση τους, επειδή τα ίδια παίρνει κ κάποια φίλη τους που είναι ευχαριστημένη...
Επίσης, ότι υπάρχουν παρενέργειες.. Υπάρχουν! Σε κάποια άτομα είναι έντονα κ σε κάποια άλλα δεν εμφανίζονται καθόλου.. Γι' αυτό κ πιο πάνω ανέφερα ότι μία κοπέλα πρέπει να συμβουλευτεί κάποιο γυναικολόγο πριν πάρει κάποιο φάρμακο, γιατι μπορεί να έχει την προδιάθεση κάποιων παρενεργειών κ να της δημιουργηθεί σοβαρό πρόβλημα, όπως για παράδειγμα η θρομβοφλεβίτιδα!
Εγώ παίρνω αντισυλληπτική αγωγή, κατόπιν κάποιων εξετάσεων που έκανα επειδη έπρεπε, δεν μου έχουν δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα κ σκέφτομαι να τα σταματήσω, αν κρίνει ο γιατρός οτι ΠΡΕΠΕΙ ή αμα ποτέ αποφασίσω να κάνω παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
δε μου λετε οσες περνατε αντισυλληπτικα περνετε ακομα?
εχω διαβασει οτι μειωνουν τη λιμπιντο. ισχυει?
και οτι μετα τη διακοπη χρησης τους αυξανουν παρα πολυ τη γονιμοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δε μου λετε οσες περνατε αντισυλληπτικα περνετε ακομα?
εχω διαβασει οτι μειωνουν τη λιμπιντο. ισχυει?
Ναι και ναι. Αλλά μη φανταστείς κάτι τραγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
και κατι σχετικο που διαβασα προσφατα για μερικες μαρκες αντισυλληπτικων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
και γω σκεφτομαι να τα ξεκινησω.:hmm:
περιμενω να ανεβω πανω να κλεισω ραντεβου με τη γυναικολογο.
ελπιζω να μη το μετανοιωσω.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
τα αντισυλληπτικα πρεπει να στα γραψει γιατρος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top