Πτώχευση φυσικών προσώπων

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στην δυτική κουλτούρα το πιο δεύτερο πιο συχνό «ρητό» για τις τράπεζες είναι το «Αν χρωστάς 10.000$ στην τράπεζα σου έχεις πρόβλημα, αν χρωστάς 100.000.000$ έχει πρόβλημα η τράπεζα σου.» (Για τους περίεργους, το πρώτο πιο διαδεδομένο ρητό είναι το «Η τράπεζα είναι το μέρος εκείνο που μπορείς να δανιστείς χρήματα αν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν χρειάζεσαι»)

Πολλοί αναρωτιέστε: «Μα καλά είναι δυνατόν να μπορεί κάποιος να δημιουργήσει πρόβλημα στην τράπεζα του;» Χμ, όχι δεν προσπαθώ να σας πω κάποιο ανέκδοτο, ειδικά για την Αμερική υπάρχουν πολλές τέτοιες ιστορίες … ωστόσο δεν θα επεκταθώ σε αυτές τις ιστορίες. Εξάλλου οι περισσότερες μου θυμίζουν τις ιστορίες που ανταλλάσσουν οι ναυτικοί.

Anyway παρατηρούμε λοιπόν την μεγάλη διαφορά στην νοοτροπία, εδώ στην Ελλάδα φοβόμαστε ακόμη και την έκδοση πιστωτικής κάρτας ενώ στην απέναντι όχθη του Ατλαντικού διαδίδουν ιστορίες για αγρίους. Είμαι πεπεισμένος ότι η νοοτροπία σχετίζετε με το αντίστοιχο νομοθεσιακό πλαίσιο (ή μήπως η νομοθεσία σχετίζετε με την νοοτροπία; Δεν είμαι ο ειδικός να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση. Έχει ωστόσο σημασία;). Πράγματι, υπάρχουν αρκετά μεγάλες διαφορές στο Ελληνικό νομθεσιακό πλαίσιο που περιγράφει τις σχέσεις Πολιτών και Τραπεζών με το αντίστοιχο αμερικάνικο. Ωστόσο τον Δεκέμβριο του 2009, αν δεν κάνω λάθος, ψηφίστηκε μια αλλαγή που μας κάνει λίγο περισσότερο «Αμερικάνους». Συγκεκριμένα υπάρχει πλέον η δυνατότητα πτώχευσης φυσικών προσώπων.

Συγκεκριμένα αν ένας πολίτης δεν έχει περιουσιακά στοιχεία και τα τρέχοντα εισοδήματα του δεν επαρκούν για την ικανοποίηση των δανειακών του υποχρεώσεων ή δεν επαρκούν για την κάλυψη των στοιχειωδών βιοτικών αναγκών τότε το Ειρηνοδικείο μπορεί να τον απαλλάξει από τα δάνεια εφόσον δεχθεί να εξοφλήσει το 10% της οφειλής εντός 4 χρόνων. Μάλιστα μετά από τα 3-5 χρόνια ο «Τειρεσίας» είναι υποχρεωμένος να διαγράψει τον φάκελο του.

Το νομοσχέδιο περιλαμβάνει και άλλες λεπτομέρειες, όπως το ότι δεν είναι απαραίτητη η ρευστοποίηση της πρώτης κατοικίας αν δεν υπερβαίνει το αφορολόγητο όριο προσαυξημένο κατά 30% (με τα σημερινά δεδομένα δηλαδή μιλάμε για 260 τ.μ. – ιδιαίτερα ελαστικό. Dʼya? ). Επίσης περιγράφει τι συμβαίνει στις περιπτώσεις που η αδυναμία πληρωμής του οφειλέτη δεν είναι μόνιμη (π.χ. για δυο χρόνια είτε να καταβάλλονται μόνο οι τόκοι είτε απλά θα κεφαλαιοποιούνται).

Προσωπικά το καθεαυτό νομοσχέδιο δεν το θεωρώ ουσιαστικό, αφού αφορά ένα πολύ μικρό μέρος των οφειλετών. Είμαι σίγουρος ότι ένας Έλληνας θα προτιμήσει να μην ρευστοποιήσει το εξοχικό του παρά να τακτοποιήσει κάποιο καταναλωτικό δάνειο των 20.000?. Και στην τελική, προσωπικά αν έφτανα σε σημείο πραγματικής πτώχευσης πιο πολύ θα με απασχολούσε το γεγονός τι έκανα τόσο λάθος και πως θα διορθώσω αυτό το λάθος παρά το τι θα κάνω με την τράπεζα μου.

Ωστόσο κρίνοντας από το σκεπτικό ότι το νομοσχέδιο σαν πρώτο στάδιο θέτει τον εξωδικαστικό συμβιβασμό, ενώ στα δεύτερο στάδιο προτρέπει το Ειρηνοδικείο να επιδιώξει και πάλι συμβιβασμό, μπαίνω σε σκέψεις. Θεωρώ ότι ο στόχος του νομοσχεδίου είναι να ωθήσει τράπεζες και δανειολήπτες να προβαίνουν σε (εξωδικαστικές) επαναδιαπραγματεύσεις των δανείων. Εξάλλου μπορεί να είναι λάθος του δανειολήπτη που υπερεκτίμησε την πιστοληπτική του ικανότητα, ωστόσο είναι δέκα φορές μεγαλύτερο λάθος ότι η τράπεζα «πίστεψε» τον δανειολήπτη. Και στην τελική μπορεί να είναι στο Business Plan της τράπεζας η σύναψη επισφαλή δανείων … όπως και να έχει η αλήθεια είναι πολλές φορές οι Τράπεζες αγνοούσαν το γεγονός ότι το κράτος αποτρέπει να δίνουν δάνεια σε όσους το 60% των εισοδημάτων τους δεν επαρκούν για την κάλυψη των δόσεων. (Disclaimer, δεν είμαι αριστερός ούτε κατά του τραπεζικού συστήματος.)

Το παραπάνω νομοσχέδιο δεν θεωρώ ότι θα αλλάξει δραματικά την εικόνα των υπερχρεωμένων νοικοκυριών (διάβαζα τις προάλλες ότι τα καταναλωτικά δάνεια σε καθυστέρηση αγγίζουν τα 4,1δις ?). Ωστόσο ελπίζω ότι θα αλλάξει την εικόνα που έχει ο πολίτης για τις τράπεζες, σε πρώτη φάση είναι εξίσου σημαντικό

Y.γ.: Το παραπάνω κείμενο το δημοσίευσα πρώτα στο προσωπικό μου blog
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Στην δυτική κουλτούρα ...

Στην δυτική κουλτούρα το πιο δεύτερο πιο συχνό «ρητό» για τις τράπεζες είναι το «Αν χρωστάς 10.000$ στην τράπεζα σου έχεις πρόβλημα, αν χρωστάς 100.000.000$ έχει πρόβλημα η τράπεζα σου.» (Για τους περίεργους, το πρώτο πιο διαδεδομένο ρητό είναι το «Η τράπεζα είναι το μέρος εκείνο που μπορείς να δανιστείς χρήματα αν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν χρειάζεσαι»)
*
Προφανώς εννοεί ( η «δυτική κουλτούρα»), ότι ήδη έχεις χρήματα, για «να αποδείξεις ότι δεν χρειάζεσαι» δανεικά… Οπότε σʼ εκείνους που δεν «μπορούν να αποδείξουν» κάτι τέτοιο, μάλλον τους ταιριάζει κάποια μη «δυτική κουλτούρα». Πχ η εν γένει «ανατολική»:δεσποτισμός, θρησκοληψεία, κουτσαβάκικος αναρχισμός, ντουρντουβάκικος πεσιμισμός και, τέλος, αδιαφορία για το επί γης μέλλον


Πολλοί αναρωτιέστε: «Μα καλά είναι δυνατόν να μπορεί κάποιος να δημιουργήσει πρόβλημα στην τράπεζα του;» Χμ, όχι δεν προσπαθώ να σας πω κάποιο ανέκδοτο, …

Γιατί δεν μας λες ένα τέτοιο «ανέκδοτο», φίλε μου ΕΒ; Δεν μπορεί ένας λαός να «δημιουργήσει πρόβλημα» στις «τράπεζές» του; Μπορεί και παραμπορεί, νομίζω…Πχ να ξεσηκωθεί και να τις κάνει, από τριάντα, μόνον τρεις (και πολλές θα ʽναι εδώ στην Ελλάδα!). Και οι τρεις μάλιστα, υπό πραγματικό κοινωνικό έλεγχο! Γιατί, ειρήσθω εν παρόδω, όλες αυτές οι τόσες «ελληνικές τράπεζες» και με όρους «πραγματικής οικονομίας», γεννήθηκαν και τράνεψαν κυριολεκτικά από αντικοινωνική και αντεθνική «κατάχρηση δημόσιου δικαιώματος»(βλ. αστικούς νόμους περί παρακαταθηκών!), καταληστεύοντας( και με τη συναίνεση και σύμπραξη του Ελληνικού Δημοσίου), αφενός το περίσσευμα από τον μόχθο της Κοινωνίας(και του Έθνους: δημόσιο τομέα) κι αφετέρου ένα όχι μικρό ποσοστό των λεγόμενων «ευρωπαϊκών πακέτων». Αλλά δεν τους αρκούσαν μόνον εκείνα,. Καταχράστηκαν ακόμη και τα 27 δις που τους έδωσε η πλέον άχρηστη και επικίνδυνα αναποτελεσματική κυβέρνηση, η «Κυβέρνηση του Λουδοβίκου»(όπως αποκαλεί τον κ. Κ. Καραμανλή, μετεκλογικά, γνωστός Δημοσιογράφος των Αθηνών), για να «τονώσουν την αγορά»!


Anyway παρατηρούμε λοιπόν την μεγάλη διαφορά στην νοοτροπία, εδώ στην Ελλάδα φοβόμαστε ακόμη και την έκδοση πιστωτικής κάρτας ενώ στην απέναντι όχθη του Ατλαντικού διαδίδουν ιστορίες για αγρίους. Είμαι πεπεισμένος ότι η νοοτροπία σχετίζετε με το αντίστοιχο νομοθεσιακό πλαίσιο (ή μήπως η νομοθεσία σχετίζετε με την νοοτροπία; Δεν είμαι ο ειδικός να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση. Έχει ωστόσο σημασία;). Πράγματι, υπάρχουν αρκετά μεγάλες διαφορές στο Ελληνικό νομθεσιακό πλαίσιο που περιγράφει τις σχέσεις Πολιτών και Τραπεζών με το αντίστοιχο αμερικάνικο. Ωστόσο τον Δεκέμβριο του 2009, αν δεν κάνω λάθος, ψηφίστηκε μια αλλαγή που μας κάνει λίγο περισσότερο «Αμερικάνους». Συγκεκριμένα υπάρχει πλέον η δυνατότητα πτώχευσης φυσικών προσώπων.

-Προφανώς εννοείς το «νομικό πλαίσιο»! Γιατί θεωρείς ότι «πράγματι υπάρχουν αρκετά μεγάλες διαφορές»; Ποιες είναι μερικές από αυτές;
-Ακούγεται λίγο ειρωνικά αυτό το «μας κάνει λίγο περισσότερο Αμερικανούς»; Ή εννοείς τους ανθρώπους των ΗΠΑ, που κοιμούνται κάτω από τις γέφυρες, στους υπονόμους, στα γιαπιά κ.π. ;
- Η (νομική) δυνατότητα πτώχευσης φυσικών προσώπων, προϋπάρχει αυτών που μας πτώχευσαν( Χούντα και «Μεταπολιτευτές» μαζί!)…


Συγκεκριμένα αν ένας πολίτης δεν έχει περιουσιακά στοιχεία και τα τρέχοντα εισοδήματα του δεν επαρκούν για την ικανοποίηση των δανειακών του υποχρεώσεων ή δεν επαρκούν για την κάλυψη των στοιχειωδών βιοτικών αναγκών τότε το Ειρηνοδικείο μπορεί να τον απαλλάξει από τα δάνεια εφόσον δεχθεί να εξοφλήσει το 10% της οφειλής εντός 4 χρόνων. Μάλιστα μετά από τα 3-5 χρόνια ο «Τειρεσίας» είναι υποχρεωμένος να διαγράψει τον φάκελο του.

Μου αρέσει αυτό το « Μάλιστα μετά από τα 3-5 χρόνια ο «Τειρεσίας» είναι υποχρεωμένος να διαγράψει τον φάκελο του»! Λες κι ο «Τειρεσίας» μας κάνει χάρη! Λες και είναι «Κάποιος, υπεράνω και του Συντάγματος»! Λες και δεν ήταν (και είναι!) το «ΕΑΤ-ΕΣΑ» της Μεταπολίτευσης, απέναντι σʼ ολόκληρο τον ελληνικό λαό! Λες και πρέπει να εκλαμβάνουμε την ύπαρξή του, ως κάτι το εντελώς «αυτονόητα, νόμιμο και ηθικό»! Λες και δεν πρόκειται για καθαγιασμό του χαφιεδισμού!



Το νομοσχέδιο περιλαμβάνει και άλλες λεπτομέρειες, όπως το ότι δεν είναι απαραίτητη η ρευστοποίηση της πρώτης κατοικίας αν δεν υπερβαίνει το αφορολόγητο όριο προσαυξημένο κατά 30% (με τα σημερινά δεδομένα δηλαδή μιλάμε για 260 τ.μ. – ιδιαίτερα ελαστικό. Dʼya? ). Επίσης περιγράφει τι συμβαίνει στις περιπτώσεις που η αδυναμία πληρωμής του οφειλέτη δεν είναι μόνιμη (π.χ. για δυο χρόνια είτε να καταβάλλονται μόνο οι τόκοι είτε απλά θα κεφαλαιοποιούνται).

Χαχαχα!!! Τι υποκρισία (των «Μεταπολιτευτών»); Ένας τρόπος να ξεχάσουμε οριστικά ως Κοινωνία, ότι η «αδυναμία πληρωμής» των Ελλήνων οφειλετών προς τις Τράπεζες και το Ελληνικό Δημόσιο, εν πολλοίς οφείλεται, στην επί 20 και παραπάνω χρόνια απόλυτη τοκογλυφική ασυδοσία τους! Τούτο θυμίζει εκείνο το αμίμητο του κ. Γ. Βουλγαράκη: «Το νόμιμο είναι και ηθικό»! Αλλά ισχυρίζομαι: Αυτός ο τόπος βουλιάζει αυτάνδρα, επειδή πρωτίστως δεν κατανόησε, τι δεν είναι ανήθικο! Όπερ, ο καλλιεργημένος «εθνικός ντουρντουβακισμός» μας…
Με λίγα λόγια: Το συγκεκριμένο νομοσχέδιο είναι η τελευταία πράξη της πολιτικής υποκρισίας, εις βάρος ενός λαού, που, δυστυχώς, πάσχει από έλλειψη «τραπεζικής παιδείας». Η ειρωνεία του πράγματος έγκειται στις κυοφορούμενες «φήμες», ότι «οι ελληνικές τράπεζες θα υποβαθμιστούν», εξαιτίας αυτού του νομοσχεδίου!


Προσωπικά το καθεαυτό νομοσχέδιο δεν το θεωρώ ουσιαστικό, αφού αφορά ένα πολύ μικρό μέρος των οφειλετών. Είμαι σίγουρος ότι ένας Έλληνας θα προτιμήσει να μην ρευστοποιήσει το εξοχικό του παρά να τακτοποιήσει κάποιο καταναλωτικό δάνειο των 20.000?. Και στην τελική, προσωπικά αν έφτανα σε σημείο πραγματικής πτώχευσης πιο πολύ θα με απασχολούσε το γεγονός τι έκανα τόσο λάθος και πως θα διορθώσω αυτό το λάθος παρά το τι θα κάνω με την τράπεζα μου.

Το βλέπεις πολύ «μικροοικονομικά»!


Ωστόσο κρίνοντας από το σκεπτικό ότι το νομοσχέδιο σαν πρώτο στάδιο θέτει τον εξωδικαστικό συμβιβασμό, ενώ στα δεύτερο στάδιο προτρέπει το Ειρηνοδικείο να επιδιώξει και πάλι συμβιβασμό, μπαίνω σε σκέψεις. Θεωρώ ότι ο στόχος του νομοσχεδίου είναι να ωθήσει τράπεζες και δανειολήπτες να προβαίνουν σε (εξωδικαστικές) επαναδιαπραγματεύσεις των δανείων. Εξάλλου μπορεί να είναι λάθος του δανειολήπτη που υπερεκτίμησε την πιστοληπτική του ικανότητα, ωστόσο είναι δέκα φορές μεγαλύτερο λάθος ότι η τράπεζα «πίστεψε» τον δανειολήπτη. Και στην τελική μπορεί να είναι στο Business Plan της τράπεζας η σύναψη επισφαλή δανείων … όπως και να έχει η αλήθεια είναι πολλές φορές οι Τράπεζες αγνοούσαν το γεγονός ότι το κράτος αποτρέπει να δίνουν δάνεια σε όσους το 60% των εισοδημάτων τους δεν επαρκούν για την κάλυψη των δόσεων. (Disclaimer, δεν είμαι αριστερός ούτε κατά του τραπεζικού συστήματος.)

Δεν μπορώ να φανταστώ τις θέσεις σου, αν ήσουν «αριστερός», φίλε μου ΕΒ!


Το παραπάνω νομοσχέδιο δεν θεωρώ ότι θα αλλάξει δραματικά την εικόνα των υπερχρεωμένων νοικοκυριών (διάβαζα τις προάλλες ότι τα καταναλωτικά δάνεια σε καθυστέρηση αγγίζουν τα 4,1δις ?). Ωστόσο ελπίζω ότι θα αλλάξει την εικόνα που έχει ο πολίτης για τις τράπεζες, σε πρώτη φάση είναι εξίσου σημαντικό
Η ελπίς εν προκειμένω, μάλλον θα αποδειχθεί φρούδα! Και λυπάμαι γιʼ αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Σημαντικές οι πληροφορίες που παραθέτεις. Όσο για την δυσπιστία του ελληνικού καταναλωτικού κοινού νομίζω είναι λογικό επακόλουθο παραγόντων όπως η αδράνεια σε κάθε απότομη αλλαγή (είτε μας συμφέρει είτε όχι) και το άγχος της "τρομοκρατίας" των ΜΜΕ με την οικονομική κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νωεύς, αποδικνυείς τα λεγόμενα μου. Πιστεύω ότι ο Ελληνικός λάος τρέμει την ιδέα της τράπεζας, την τρέμει όπως ένα παιδάκι το πατριό του που γύρισε για ακόμη μια φορά μεθυσμένος στο σπίτι.

Σε μια ανούσια και απλή προσθήκη της νομοθεσίας εμπλέξες χιλιάδες έννοιες και γεγονότα, ακόμη και την χούντα! Η προσθήκη αυτή ΔΕΝ είναι τίποτα περισσότερο από το "Αν τα σκάτωσες την ζωή σου πραγματικά, δεν θα σε απασχολούν τα δάνεια σου", μιλάμε για κατάσταση που θα εκπλαγώ αν μάθω ότι αφορά περισσότερο από το 0,5% των Ελλήνων.

Και ναι μας κάνει λίγο περισσότερο "Αμερικανούς" αυτό, υπό την έννοια ότι οι Αμερικάνοι κάτι τέτοιο το έχουν ήδη. Μην τρομάζεις, δεν σε έβρισα :P.

Το θέμα μας δεν νομίζω ότι είναι αν η Ελληνική αγορά αντέχει τόσες τράπεζες, αν τα 28 δις όντως τόνωσαν την αγορά ή όχι. Το θέμα μας είναι ότι κάποια στιγμή πρέπει να μάθουμε να διαπραγματευόμαστε. Πότε δεν έχω συναντήσει Έλληνα που πήρε δάνειο να μπορεί απαντήσει στην ερώτηση "Πόσο ήταν το αρχικό επιτόκιο που σου ζητήσαν;, πολύ απλά δέχτηκε το δάνειο που το είπαν αρχικά. Τα επιτόκια δεν είναι "fix", ειδικά σε εμπορικές τράπεζες. Σχεδόν πάντα είναι κάτι του στυλ euribor + κάτι. Αυτό το κάτι ΠΕΦΤΕΙ πολύ με ελάχιστη πίεση, επειδή είναι το ΚΕΡΔΟΣ της τράπεζας. Δοκιμάστε να εξής, αν σας πουν επιτόκιο 10%, πείτε εσείς 9.5% αν σας πουν όχι, δοκιμάστε να σηκωθείτε και να φύγετε. Το 90% των υπάλληλων σε μια τράπεζα είναι ΠΩΛΗΤΕΣ, αυτό σημαίνει ότι έχουν όλα τα πλεονεκτήματα ενός πωλητή, bonus κτλ. Πολλές φόρες θα κάνουν τα πάντα για αυτό το bonus.

Λες κι ο «Τειρεσίας» μας κάνει χάρη!
Πες μου ειλικρινά, αν έπιανες την κόρη σου με τον καλύτερο φίλο σου ... θα το "διαγραφές" πότε από την μνήμη σου; :D
Γιατί ο "Τειρεσίας" να κάνει το ίδιο; "ηθικά" δεν είναι υποχρεωμένος ... υποχρεωμένος είναι νομικά. Η πτώχευση δεν είναι κάτι απλό, όπως και δεν θα εμπιστευόσουν πότε ξανά μια γυναίκα που σε απαίτησε έτσι και η τράπεζα θα ήταν λογικό να μην εμπιστευόταν ξανά μια έναν τόσο επισφαλή πελάτη.

Όλα αυτά όμως δεν έχουν καμιά σχέση, το θέμα είναι πολύ πιο απλό, αφορά κυρίως γιατί ο πολίτης δεν διαπραγματεύεται με τις τράπεζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
γιατι η τραπεζα προσπαθει να αυξηση το κερδος της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί να ΜΗΝ προσπαθεί να αυξήσει να το κέρδος της; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Γιατί να ΜΗΝ προσπαθεί να αυξήσει να το κέρδος της; :P

Επειδή ακριβώς τότε κάνει κατάχρηση "δημόσιου δικαιώματος", που της παραχωρήθηκε για να λειτουργεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Γιατί να ΜΗΝ προσπαθεί να αυξήσει να το κέρδος της; :P

με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω απο οικονομια, λογω διοικησης επιχειρησεων τριτης λυκειου, καθε επιχειρηση επιδιωκει οχι μονο την αυξηση των κερδων, αλλα και την πραγματοποιηση της κοινωνικης επιταγης, που αλλωστε δικαιολογει και τον λογο υπαρξης της.


ειχα διαβασει οτι οι τραπεζες, οταν πηραν χρηματα απο το κρατος, στα πλαισια στηριξης τους, δανεισαν στο εξωτερικο, και οχι στην ελληνικη αγορα, επειδη αυτο ηταν πιο επικερδες. ισχυει αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω απο οικονομια, λογω διοικησης επιχειρησεων τριτης λυκειου, καθε επιχειρηση επιδιωκει οχι μονο την αυξηση των κερδων, αλλα και την πραγματοποιηση της κοινωνικης επιταγης, που αλλωστε δικαιολογει και τον λογο υπαρξης της.


ειχα διαβασει οτι οι τραπεζες, οταν πηραν χρηματα απο το κρατος, στα πλαισια στηριξης τους, δανεισαν στο εξωτερικο, και οχι στην ελληνικη αγορα, επειδη αυτο ηταν πιο επικερδες. ισχυει αυτο;
Γι' αυτό υπάρχει η λεγόμενη "Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη" που είναι για εκδηλώσεις του τύπου "Τηλεμαραθωνίου για την Αϊτή".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...ειχα διαβασει οτι οι τραπεζες, οταν πηραν χρηματα απο το κρατος, στα πλαισια στηριξης τους, δανεισαν στο εξωτερικο, και οχι στην ελληνικη αγορα, επειδη αυτο ηταν πιο επικερδες. ισχυει αυτο;

Δυστυχώς, ισχύει, και όχι μόνον αυτό, αλλά αντιστάθμισαν και απώλειες ( ή επισφάλειές) τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επειδή ακριβώς τότε κάνει κατάχρηση "δημόσιου δικαιώματος", που της παραχωρήθηκε για να λειτουργεί.
Οι τράπεζες, ειδικά αυτές που ανήκουν 100% σε ιδιότητες, είναι επιχειρήσεις άρα πρέπει να έχουν κέρδη.-

Βασικά ακόμη και οι επιχειρήσεις του κράτους ΠΡΕΠΕΙ να έχουν κέρδη ή τουλάχιστον να επιδιώκουν.

Κάποιος φτωχός που χρειάζεται δάνειο και δεν θέλει απλά να αυξήσει την αγοραστική του δύναμη, ας ζητήσει δάνειο από κάποιο άλλο θεσμό. Νομίζω οι δημόσιοι υπάλληλοι μπορούν να ζητήσουν δάνεια για θέματα υγείας με γελοία επιτόκια. Οι φτωχοί επιχειρηματίες (έμποροι κτλ) έχουν το ΤΕΜΠΜΕ.

Είναι παράλογο οι τραπεζίτες να ΜΗΝ έχουν κέρδη. Ξέρω ότι για κάποιους οι θεωρίες τις αριστεράς μοιάζουν ρομαντικές κτλ κτλ, ωστόσο έχουμε καπιταλισμό ευτυχώς ή δυστυχώς. Το να μην θεωρείτε δεδομένες τις αξίες του καπιταλισμού δεν θα καταφέρετε πότε να τις αλλάξετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Είναι παράλογο οι τραπεζίτες να ΜΗΝ έχουν κέρδη. Ξέρω ότι για κάποιους οι θεωρίες τις αριστεράς μοιάζουν ρομαντικές κτλ κτλ, ωστόσο έχουμε καπιταλισμό ευτυχώς ή δυστυχώς. Το να μην θεωρείτε δεδομένες τις αξίες του καπιταλισμού δεν θα καταφέρετε πότε να τις αλλάξετε.

Πφφφ μην τρελαίνεσαι, δεν σημαίνει ότι είμαστε νεκροθάφτες του καπιταλισμού επειδή βλέπουμε (δικαίως όπως μας δείχνει η εμπειρία) καχύποπτα τις τράπεζες. Συμφωνώ ότι οι Έλληνες νομίζουν ότι τα δάνεια είναι καταναλωτικού περιεχομένου αλλά δεν είδα και τις τράπεζες να προσπαθούν να προσελκύσουν σοβαρούς πελάτες. Αν παρακολουθήσεις μια διαφήμιση στο τιβί θα δεις πως προσπαθούν να πείσουν τους "φτωχούς" ή φτωχούς να προτιμήσουν την τράπεζα τους πουλώντας φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες καλλιεργώντας οι ίδιες οι τράπεζες τον ανώριμο δανεισμό. Το target group για να μιλήσουμε στους όρους σου είναι σε μεγάλο βαθμό ακατάλληλο προς βρώσιν. Και αυτό δεν γίνεται μόνο στην Ελλάδα. Η μανία για κέρδος ηταν παγκόσμια και εν ολίγοις μια από τις αιτίες της παγκόσμιας κρίσης, εξαιτίας της αδυναμίας εξόφλησης των δανείων.

Τέλος πάντων αν και το βλέπουμε διαφορετικά το ζήτημα συμφωνώ περίπου σε αυτά που λες. Η ανυπαρξία προστασίας του πελάτη και η πρωτοφανής ελευθερία των τραπεζών να ασκουν (πανηλίθια και ζημιογόνα μακροπρόθεσμα για τις ίδιες) οικονομική πολιτική έχει οδηγήσει σε τεράστια οικονομικά εγκλήματα τα οποία γίνονται και νόμιμα. Πλειστηριασμοί κατοικιών σε εξεφτελιστικές τιμές κτλ κτλ. Αν και δε γνωρίζω τις συνέπειες που επιφέρει μια πτώχευση φυσικών προσώπων μιας και δε γνωρίζω παραδείγματα αμερικάνων που έκαναν κάτι τέτοιο (δεν έχω πάει στο αμέρικα σόρρυ μπος :P) ακούγεται καλή ιδέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Οι τράπεζες, ειδικά αυτές που ανήκουν 100% σε ιδιότητες, είναι επιχειρήσεις άρα πρέπει να έχουν κέρδη.-

...

Δεν ισχυρίστηκα πως οι τράπεζες θα έπρεπε να λειτουργούν ως μη κερδοσκοπικά ευαγή ιδρύματα, αλλά, να μην αισχροκερδούν. Πάντως δεν είναι τυχαίο που ο Νόμος 2076/92 βασικά είναι περιοριστικός, ούτε και το ότι απαγορεύεται ρητά (άρθρο 4) η άσκηση τραπεζικών δραστηριοτήτων σε πρόσωπα ή επιχειρήσεις που δεν είναι πιστωτικά ιδρύματα.
Η "αριστερή" αντίληψη περί του ζητήματος, φίλε μου ΕΒ, εδράζεται στην άποψη, ότι οι τράπεζες θα πρέπει να διαχειρίζονται και να συμβάλλουν στη διακίνηση του περισσεύματος της "πραγματικής οικονομίας" και όχι το προϊόν των προβλέψεών τους(κοινώς τις "φούσκες").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως δεν είναι τυχαίο που ο Νόμος 2076/92 βασικά είναι περιοριστικός, ούτε και το ότι απαγορεύεται ρητά (άρθρο 4) η άσκηση τραπεζικών δραστηριοτήτων σε πρόσωπα ή επιχειρήσεις που δεν είναι πιστωτικά ιδρύματα.
Τι σχέση έχει αυτό με την επιδίωξη κέρδους από τα τραπεζικά ιδρύματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τι σχέση έχει αυτό με την επιδίωξη κέρδους από τα τραπεζικά ιδρύματα;

Οι νόμοι ρυθμίζουν και θεραπεύουν συνήθως διανθρώπινες αναγκαιότητες, σχεδόν πάντα περιοριστικά. Η παραπάνω αναφορά μου στο βασικό σήμερα νομικό άξονα στη χώρα μας για τις τράπεζες, γίνεται ακριβώς για να καταδείξω, πως η επιδίωξη των τραπεζών για κέρδη ενέχει πάντα τον κίνδυνο αντικοινωνικής συμπεριφοράς, κατά τη διαχείριση του δημοσίου συμφέροντος προνομίου του "δανείζειν". Εξ ου και οι διάφορι νομικοί περιορισμοί. Περιορισμοί εν κατακλείδι, της λεγόμενης "τοκογλυφίας". Δεν πέρασε δα και πολύς καιρός από την ημέρα που έγινε παραδεκτό, από τους πλέον έγκυρους απολογητές του "νεοφιλευθερισμού", πως ήταν καταστροφική τελικά η πλήρης απελευθέρωσή της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Γιατί να ΜΗΝ προσπαθεί να αυξήσει να το κέρδος της; :P
Αρχικά θέλω να απαντήσω στην ερώτηση που έκανες στον συνοδοιπόρο Νωέα.
Άν είχα κόρη, νοιώθω ελειπής που δέν έχω, θα ήμουν ευτυχής άν ήταν μιά κοπελάρα με τα όλα της και άν ο τυχερός φίλος μου την ερωτευόταν σφοδρά και όσο άντεχε. Η φύση δέν ρωτάει τρίτους.

Τώρα άς μιλήσουμε για το κέρδος των τραπεζών.

Είμαι απόλυτα πεπεισμένος οτι οι τραπεζίτες στην Ελλάδα μας σχεδιάζουν τα πάντα που αφορούν την οικονομία.
Αρχικά εκμεταλλευόμενες την ευρωστία των ασφαλιστικών ταμείων, καρπώθηκαν όλη την υπεραξία της διαφοράς των τότε επιτοκίων. Εικοσιπέντε και τριάντα τις εκατό επιτόκια χορηγήσεων.
Με κόστος μηδενικό σχεδόν των επιτοκίων για τις τράπεζες.

Νά λοιπόν πού μας έφτασε το δικαίωμα των τραπεζών για κέρδος.
Εσύ γιατί να πληρώσεις όσα σε αναγκάζουν φίλε Ε.Μ. με τους διάφορους φόρους;
Ρωτώ λοιπόν, άν ξέρεις το γιατί.
Ώς οικονομολόγος που δηλώνεις, όχι μόνο οφείλεις να γνωρίζεις, αλλά και οι τοποθετήσεις σου να είναι ανάλογες, διαφωτιστικές.

Για να μή μακρυγορήσω δηλώνω πως εγώ ξέρω, γιατί πρέπει όχι μόνο να υπάρχει έλεγχος στα κέρδη των τραπεζών, αλλά και να πληρώσουν όσα τους αναλογούν. Δέν θέλω να πληρώσουν τίποτε ποιό πάνω απο αυτά που τους αναλογούν. Ούτε δραχμή. Μνημονεύω την δραχμή νοσταλγώντας την.

Το θέμα μου ανέβασε την πίεση, δέκα με κρατάνε μή κάνω βουτιά μέσα στο P.C. και όποιον πάρει ο χάρος. Λέω και εγώ...
Οι νόμοι ρυθμίζουν και θεραπεύουν συνήθως διανθρώπινες αναγκαιότητες, σχεδόν πάντα περιοριστικά. Η παραπάνω αναφορά μου στο βασικό σήμερα νομικό άξονα στη χώρα μας για τις τράπεζες, γίνεται ακριβώς για να καταδείξω, πως η επιδίωξη των τραπεζών για κέρδη ενέχει πάντα τον κίνδυνο αντικοινωνικής συμπεριφοράς, κατά τη διαχείριση του δημοσίου συμφέροντος προνομίου του "δανείζειν".

...η επιδίωξη των τραπεζών για κέρδη... φίλε μου Νωέα, σήμερα είναι αναμφισβήτητα παραδεκτό, οτι έχει γίνει κανόνας.
Πρίν απο το περιβόητο νομοσχέδιο, γίνεται περικοπή μισθών φίλε μου και πρωτίστως οι Τραπεζίτες και ο Σ.Ε.Β. έτρεξαν να πούν πως είναι στην σωστή κατεύθυνση.
Μόνο που εμείς νομίζουμε πως εννοούν σωστή την δική μας κατεύθυνση.
Αμ δέ, η κατεύθυνση είναι αυτή του Γιάννη, που όταν τον ρώτησαν τί έχεις Γιάννη; απάντησε τί είχα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για να μή μακρυγορήσω δηλώνω πως εγώ ξέρω, γιατί πρέπει όχι μόνο να υπάρχει έλεγχος στα κέρδη των τραπεζών, αλλά και να πληρώσουν όσα τους αναλογούν. Δέν θέλω να πληρώσουν τίποτε ποιό πάνω απο αυτά που τους αναλογούν. Ούτε δραχμή. Μνημονεύω την δραχμή νοσταλγώντας την.
Σε ποίες λογιστικές καταστάσεις έχεις δει ότι οι Τράπεζες δεν πληρώνουν τους σωστούς φόρους; :)

Εικοσιπέντε και τριάντα τις εκατό επιτόκια χορηγήσεων.
Με κόστος μηδενικό σχεδόν των επιτοκίων για τις τράπεζες.
Δεν σε καταλαβαίνω, εννοείς εποχές 89; Εννοείς ότι αν κάποιος τότε έκανε δάνειο με σταθερό επιτόκιο σήμερα η Τράπεζα καρπώνεται μια τόσο μεγάλη διαφορά;
Ξεχνάς όμως δυο βασικά πράγματα:

  1. Μπορεί να κάνει επαναδιαπραγμάτευση του δανείου ή έστω μεταφορά
  2. Κάποιος θα μπορούσε να είχε τότε προθεσμιακό π.χ. 10ετίας! Η τράπεζα δεν θα του είχε μειώσει το επιτόκιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σε ποίες λογιστικές καταστάσεις έχεις δει ότι οι Τράπεζες δεν πληρώνουν τους σωστούς φόρους; :)

Δεν σε καταλαβαίνω, εννοείς εποχές 89; Εννοείς ότι αν κάποιος τότε έκανε δάνειο με σταθερό επιτόκιο σήμερα η Τράπεζα καρπώνεται μια τόσο μεγάλη διαφορά;
Ξεχνάς όμως δυο βασικά πράγματα:

  1. Μπορεί να κάνει επαναδιαπραγμάτευση του δανείου ή έστω μεταφορά
  2. Κάποιος θα μπορούσε να είχε τότε προθεσμιακό π.χ. 10ετίας! Η τράπεζα δεν θα του είχε μειώσει το επιτόκιο :)
Αρχικά δηλώνω πως σε καμιά απολύτως περίπτωση δέν αποβλέπω σε προβολή ή σε στήριξη αριστερών απόψεων. Άν βέβαια συμπίπτουν τα λεγάμενά μου με αριστερές ή και με οποιουδήποτε άλλου πολιτικού χώρου, αυτό με βρίσκει απολύτως αδιάφορο.

Μετά τον εμφύλιο 1950 μέχρι την δεκαετία του 80, οι τράπεζες διαχειρίστηκαν κεφάλαια απο τα ασφαλιστικά ταμεία με σχεδόν μηδενικά επιτόκια γι'αυτές. Η διαφορά ήταν πάνω απο 20%.Αποτέλεσμα είναι η σημερινή ευρωστία τους.
Εδώ θεωρώ πως έχουν ένα μεγάλο μερίδιο χρέους. Εδώ αναλλογεί χρέος στις τράπεζες αλλά το χρέος στα ταμεία ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ. Εσύ είσαι καπιταλιστής δέν σε πειράζει, τουλάχιστον έτσι λές και απλά σε πιστεύουμε.
Δηλαδή θέλω να πώ πως η συσώρευση κεφαλαίου απο αυτές στο συγκεκριμένο σημείο φαινομενικά και τυπικά μπορεί να είναι νόμιμη, αλλά και η αδυναμία των ταμείων σήμερα είναι μιά κατάσταση πραγματική στην οποία έχουν συμβάλλει οι τράπεζες. Χαρακτηρίζω δέ το γεγονός νόμιμη αφαίμαξη και σε καμία περίπτωση δικαίωμα κέρδους. Το μερίδιο χρέους είναι μεγαλύτερο σε όλες τις κυβερνήσεις της μεταπολίτευσης και μικρότερο στις πρίν την μεταπολίτευση κυβερνήσεις. Ακόμα και η χούντα συγκράτησε το χρέος σε επίπεδα που αποφεύγω να τα χαρακτηρίσω δίχως να κινδυνέψω να με πείτε ακόμα και χουντικό.
Η συσώρευση κεφαλαίου είναι ένα μέγεθος που διαφοροποιείται σε βάθος χρόνου.
Κάποτε είναι ασφυκτική και εξαρτημένη η σχέση σε βαθμό μάλιστα να βλέπουμε τα αποτελέσματα στο παρελθόν τόσο καθαρά ώστε να μή χρειάζεται να κανένα σχόλιο.
Στην Ευρώπη του μεσαίωνα όταν οι Ναϊτες δάνειζαν και με 80% ήρθε μιά στιγμή που οι αποφάσεις που πάρθηκαν και υλοποιήθηκαν τότε, είχαν ώς αποτέλεσμα την εξαφάνισή τους.
Αλλά απο τα λάθη όλοι διδάσκονται. Έτσι σήμερα φτάσαμε να λέμε ευχαριστώ στην πτώχευση και στην Αμερικανοποίηση του τρόπου ζωής μας.
Αυτό είναι κατάντια και πτώχευση του συστήματος λέω εγώ.
Οι εξισώσεις που επειρεάζουν την οικονομική μας δύναμη, είναι απλές αλλά έχουν μιά μονομέρεια και σε καμία περίπτωση δέν απο βλέπουν στην ισονομία. Μου θυμίζουν τον γεωργό που στο τέλος πάντα με το αλέτρι του μαζεύει το χώμα προς την μεριά του.

Οι εκάστοτε κυβερνήσεις είτε το θέλουν, είτε δέν το θέλουν, είναι ανίσχυρες προστά στην δύναμη αυτού του κεφαλαίου. Όλα έχουν την τιμή τους στο καπιταλιστρικό σύστημα που πλέκεις το εγκώμιό του.
Μία παραλλαγή του βεβαίως είναι και το σημερινό σύστημα (Πασοκοσοσιαλιστικό) που υλοποιεί Αμερικάνικες μέθοδες διαβίωσης των υπηκόων του.
Κάψτε τους πρώτα λένε για να τους πουλήσουμε και το λάδι, με λίγα λόγια, όπως με τον Γιάννη.
Είναι τόσο δαιδαλώδες το σύστημα που έχει η χώρα μας, ώστε κατα τις πρόσφατες αντιδράσεις των Αγροτών, πιστεύω πως είχαν εισχωρήσει και στοιχεία που με τον τρόπο τους απέτρεψαν ποιό δυναμικές αντιδράσεις και αντιπαραθέσεις απο την μία και απο την άλλη η προσοχή όλων μας ήταν στραμένη στους αγρότες ενώ περνούσαν νόμους οι οποίοι για άλλη μιά φορά μειώνουν την αγοραστιική δύναμη όλων μας με αποτέλεσμα να επαληθεύονται οι εξισώσεις των διαφόρων GOLDEN BOYS.
Όπως όταν συμμετέχοντας σε απεργία και πορευόμενοι προς τα ΜΑΤ στην είσοδο της Βουλής, βγαίνουν δυό τουτουκάδες μπροστά ανακόπτοντας την πορεία προσωρινά και αρχίζουν να δίνουν συνθήματα αντίθετα με το θέμα της πορείας. Συγκεκριμένα έλεγαν (συνάδελφοι και συναδέλφισες όλοι στις 19 του Μάη στα προπύλαια στην διαδήλωση κατά του ρατσισμού). Φαινομενικά είναι άσχετο το παράδειγμα μου, αλλά διστυχώς παράλληλα για κάποιους είναι απόλυτα σχετικό και τα αποτελέσματα που έφερε (αλλαγή της πορείας) απόλυτα μετρήσημα για μερικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σε ποίες λογιστικές καταστάσεις έχεις δει ότι οι Τράπεζες δεν πληρώνουν τους σωστούς φόρους; :)
Σε ένα αδιαφανές σύστημα, μου ζητάς να επιχειρηματολογίσω αντιπαραθέτοντας τις λογιστικές του καταστάσεις;

A priori
είναι γνωστό ότι αδυνατώ.

Όμως είναι γνωστό το ότι η προηγούμενη κυβέρνηση έκανε ρύθμιση στους φόρους που πλήρωσαν οι τράπεζες.

Κατα συνέπεια συνάγεται και το εξής συμπέρασμα.

Αφού μειώθηκε ο φόρος που πληρώσανε οι τράπεζες, γιατί έρχονται μειώσεις μισθών;

Ποιό απο τα δύο μπορείς να χαρακτηρίσεις θεμιτό και ποιό όχι;

Να το χαρακτηρίσω παράδοξο;

Να το παραβλέψω;

Τέλος πάντων σάν καπιταλιστής εσύ, ίσως έχεις και κάποια διαφορετική γνώμη;




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Νωεύς, αποδικνυείς τα λεγόμενα μου. Πιστεύω ότι ο Ελληνικός λάος τρέμει την ιδέα της τράπεζας, την τρέμει όπως ένα παιδάκι το πατριό του που γύρισε για ακόμη μια φορά μεθυσμένος στο σπίτι.


:offtopic:σόρυ αλλά επειδή με έχουνε ξυπνήσει 100.000 με τηλέφωνο -απόκρυψη μες το μεσημέρι για <<μια σύντομη ενημέρωση>> με ένα υφάκι κιόλας , εμένα προσωπικά μου θυμίζουνε τον μεθυσμένο που σε παίρνει τηλέφωνο κατά λάθος και νευριάζει επειδή δεν του λες το σωστό νούμερο που ήθελε να πάρει:offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top